עדכונים שוטפים |

הילרי קלינטון קיבלה על עצמה רשמית את המועמדות הדמוקרטית: אהיה נשיאה מאחדת

צ'לסי קלינטון: אני יודעת שכולנו נהיה גאים באמי כשתהיה נשיאה ■ אובמה: מעולם לא היה אדם מוכשר יותר לנשיאות מאשר הילרי קלינטון ■ סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: "האיומים גדולים מדי כדי לבחור בטראמפ"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
הילרי קלינטון בנאומה בפילדלפיה, הלילה
הילרי קלינטון בנאומה בפילדלפיה, הלילהצילום: Carolyn Kaster/אי־פי
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קלינטון קיבלה על עצמה את המועמדות הדמוקרטית: אהיה נשיאה מאחדת

הילרי קלינטון נשאה הלילה (שישי) נאום בוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה, ובו קיבלה על עצמה באופן רשמי את מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב. קלינטון אמרה כי היא לוקחת את התפקיד "בצניעות, נחישות וביטחון חסר גבולות בהבטחה האמריקאית".

"אני שמחה ששמנו סוף לתוכנית הגרעין של איראן ללא ירייה אחת. כעת עלינו לאכוף את ההסכם ולהבטיח תמיכה בביטחון ישראל", ציינה המועמדת לנשיאות. "אעבוד עם כל האמריקאים ובעלי בריתנו בעולם כדי להילחם בטרור. אנחנו פקוחי עיניים לגבי ההתמודדויות הבאות. אבל אנחנו לא פוחדים".

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ציינה כי סיסמת הקמפיין שלה "חזקים יותר יחד", שהשיקה במהלך הקמפיין, היא שתנחה את מדיניותה. היא הוסיפה כי הדבר יעזור להבטיח כלכלה בריאה "עבור כולם, לא רק לאלה שבפסגה", ואמרה שהמשמעות היא בתי ספר טובים, לעשירים ולעניים, וכן קהילות בטוחות.

קלינטון ציינה כי תהיה נשיאה מאחדת. "לא אבנה חומה ולא אחרים אף דת", אמרה והוסיפה כי תקדם תהליך אזרוח למיליוני מהגרים שכבר מהווים חלק מהחברה האמריקאית.

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות המשיכה בנאומה בקו מנוגד למועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ ואמרה כי "לארה"ב ישנם האנשים הדינמיים והמגוונים בעולם והצבא החזק ביותר בתבל. אל תתנו לאף אחד להגיד לכם שאנחנו חלשים".

קלינטון הוסיפה כי טראמפ "רוצה שנפחד מהעתיד ונפחד זה מזה", "אבל הפחד היחיד שקיים הוא מהפחד עצמו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צ'לסי קלינטון: אני יודעת שכולנו נהיה גאים באמי כשתהיה נשיאה

צ'לסי קלינטון (מימין) והילרי קלינטון בוועידה הדמוקרטית, הלילהצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

צ'לסי קלינטון, בתה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון, נאמה הלילה (שישי) בוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה.

קלינטון הבת אמרה כי "זה כבוד גדול להיות כאן הלילה. אני כאן כאמריקאית גאה, דמוקרטית גאה, אמא גאה והלילה במיוחד כבת מאוד גאה".

היא הציגה את המועמדת הדמוקרטית לנשיאות כ"אמא נפלאה, מתחשבת ומצחיקה" וסיפרה שהיתה שם עבורה "בכל משחק כדורגל, ארוחה משפחתית בימי ראשון".

"הורי תמיד הקפידו שאדע כמה בת מזל אני, תמיד היה לי אוכל על השולחן, זכיתי לחינוך מצוין ולשכונה טובה. הם לימדו אותי לדאוג למה שקורה בעולם סביבנו ולשנות את מה שמתסכל אותי ולא צודק בעיני".

"שירות ציבורי הוא סביב היכולת לשרת. כבתה, היה לי חלון מיוחד לראות את השירות שהיא עושה". "בנובמבר אני אצביע לאשה שכל חייה הגנה על משפחות, שיודעת שזכויות נשים הן זכויות אדם וזכויות להט"בים הן זכויות אדם. אני אצביע ללוחמת". בתום הנאום אמרה צ'לסי קלינטון: "אני יודעת שכולנו נהיה גאים באמי כשתהיה נשיאה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קלינטון תנאם הלילה בפילדלפיה ותנעל את הוועידה הדמוקרטית

לאחר ארבעה ימים שהוכתרו על ידי הפרשנים עד כה כהצלחה, היום תסתיים הוועידה הדמוקרטית הארצית בפילדלפיה עם נאומה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון. אף פוליטיקאי לא יכול לפתור בנאום אחד את בעיית האמינות העצומה ממנה סובלת קלינטון, אך הלילה היא תצטרך להתמודד עם האתגר ולנסות לגרום לחשוב שהיא ראויה לאמון. בשביל קלינטון, דרך אחת לנצח בבחירות היא לגרום לדונלד טראמפ להיראות כה בלתי יציב, לא צפוי וקל דעת, עד שהרעיון שהוא יהפוך לנשיא יהיה קשה מדי, גם עבור מי שאינו בוטח בקלינטון. אבל קלינטון מעוניינת להפוך את הבחירה בה ליותר מהצבעת מחאה נגד טראמפ, וכדי לעשות זאת היא תצטרך להתחיל למרק את התדמית שלה בנאומה הלילה.

נואמת נוספת שרבים מצפים לה הלילה היא צ'לסי קלינטון. בתה של המועמדת הדמוקרטית עברה דרך ארוכה מאז התמודדה אמה לנשיאות ארה"ב בשנת 2008, אז היא התנהגה בביישנות גדולה בנוכחות התקשורת. הפעם החליטו אנשי הקמפיין של קלינטון להיעזר יותר בבת, והלילה היא תעמוד בפני הקהל הגדול ביותר שבפניו אי פעם עמדה. ההשוואה הבלתי נמנעת תהיה לנאום המוצלח של איוונקה טראמפ בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, והשאלה הגדולה ביותר היא כיצד צ'לסי תתאר את אמה. האם תזכיר צ'לסי את פעילותה של הילרי למען זכויות נשים? אם היא תספק פורטרט אינטימי של אם דואגת? או שאולי יופיעו שני אלמנטים אלו יחד לצד רעיונות נוספים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החזית המאוחדת נגד טראמפ: אובמה, ביידן ובלומברג עלו להתקפה

עבור הדמוקרטים, היה הלילה (חמישי) גדוש ריגושים. שיאו היה בחיבוק האמיץ בין ברק אובמה להילרי קלינטון, שסימל את העברת המפלגה לידיה, אך מהותו הייתה התקפה ישירה, חריפה ובוטה על דונלד טראמפ, שכמותה הוא עוד לא חווה. אם הדמוקרטים ייצאו מהוועידה הזו מאוחדים מכפי שמישהו העלה על דעתו, זה בעיקר בזכות חרדתם הקולקטיבית מפני ניצחון של טראמפ בבחירות.

אובמה תיאר אותו כדמגוג ופלגן. סגנו ג׳ו ביידן תיארו כבור מסוכן ומחליפו המיועד טים קיין הציג אותו כמוכר בדיות ושרלטן. אבל הקטלני מכולם היה בכלל שחקן רכש, מייקל בלומברג, שלא הסתיר את הסתייגויותיו מהשקפת העולם של מארחיו והסתפק בהמלצה מינימליסטית על קלינטון לנשיאות. את טראמפ, לעומת זאת, הוא קרע לגזרים.

לקריאת הפרשנות של חמי שלו, שליח "הארץ" לפילדלפיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אובמה: מעולם לא היה אדם מוכשר יותר לנשיאות כמו הילרי קלינטון

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם בפני ועידת המפלגה הדמוקרטית, ואמר כי "מעולם לא היה גבר או אשה, לא אני ולא ביל קלינטון, שהיו יותר מוכשרים לשמש כנשיא ארה"ב מהילרי קלינטון". לדבריו, "אני אופטימי היום לגבי עתידה של ארה"ב כפי שלא הייתי מעולם. איך אני יכול שלא להיות אחרי שכל מה שעברנו והשגנו? אבל הלילה אני פה כדי לומר: יש לנו עוד עבודה לעשות".

אובמה התייחס לוועידה הרפובליקאית שנערכה בשבוע שעבר ואמר: "כדמוקרטים תמיד היו לנו חילוקי דעות עם המפלגה הרפובליקאית, ואין עם זה בעיה. להיפך - זה בדיוק מה שדוחף אותנו קדימה. אבל מה ששמענו בשבוע שעבר לא היה רפובליקאי, זה היה חזון פסימיסטי של מדינה בה אזרחים פונים אחד נגד השני. לא הוצגו פתרונות הולמים לבעיות שלפנינו. רק כעס ושנאה, וזו לא האמריקה שאני מכיר. האמריקה שאני מכיר מלאה באומץ, הוגנת ונדיבה".

על טראמפ אמר: "הוא לא איש של תוכניות, הוא גם לא איש של עובדות. הוא מכנה את עצמו איש עסקים, וזה אולי נכון, אבל אני מכיר הרבה אנשי עסקים שזכו להצלחה בלי שהשאירו מאחוריהם שובל של תביעות. מישהו באמת מאמין שאדם שבילה 70 שנים על פני האדמה בלי שהפגין שמץ של דאגה לאדם העובד יכול להיות פתאום לדאוג לכם?".

לדבריו, "אם אתם דואגים לביטחונכם, הבחירה היא ברורה לחלוטין. לקלינטון יש את יכולת השיפוט וקבלת ההחלטות כדי להתמודד עם טרור. קלינטון לא תעצור עד שדאעש יחוסל, היא תסיים את המשימה. בזמן הזה טראמפ קורא לצבא שלנו 'אסון'. כנראה שהוא לא מכיר את הגברים והנשים שמרכיבים את הצבא החזק בעולם. הוא חושב שארה"ב חלשה. הוא כנראה לא מכיר את מיליארדי האנשים בעולם שנושאים עיניים אל ארה"ב".

אובמה הוסיף כי "ארה"ב היא כבר גדולה וכבר חזקה, והחוזק שלנו לא תלוי בדונלד טראמפ. למען האמת, זה לא תלוי באף אדם ספציפי. טראמפ מאמין שאם הוא יפחיד מספיק אנשים הוא יזכה למספיק קולות כדי לזכות בבחירות, וזו עוד התערבות בה הוא הולך להפסיד. אנחנו לא שבירים, אנחנו לא פחדנים". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: טראמפ יהפוך את ארה"ב לפחות בטוחה

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, תקף בחריפות את המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ ואמר כי הוא יהפוך את ארה"ב לפחות בטוחה. בנאומו בוועידת המפלגה הדמוקרטית הנערכת בימים אלה בפילדלפיה, אמר ביידן כי "אנחנו חיים בעולם מורכב ולא בטוח. האיומים גדולים מדי כדי לבחור בטראמפ לנשיא ארה"ב". לדבריו, "לא היה מעולם מועמד מטעם מפלגה גדולה שהיה פחות מוכן מטראמפ כדי להתמודד עם האתגרים האלה ולדאוג לביטחון הלאומי שלנו. אנחנו לא יכולים לבחור באדם שמנצל את הפחדים שלנו, שאין לו שום תוכנית להפוך אותנו לבטוחים יותר. טראמפ, עם הרטוריקה שלו, יהפוך את ארה"ב לפחות בטוחה. אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות כאמריקאים. נקודה".

לדברי ביידן, "הציניות של טראמפ היא חסרת רסן. הוא אומר שאכפת לו ממעמד הביניים – תעשו לי טובה, זה גיבוב שטויות. לאיש הזה אין מושג לגבי מעמד הביניים, שום מושג. כשמעמד הביניים מצליח, העשירים מצליחים גם הם, וכך גם לעניים יש תקווה. לטראמפ אין מושג מה הופך את ארה"ב לגדולה. בעצם, אין לו מושג לגבי כלום".

ביידן שיבח קלינטון במילים חמות והוסיף: "אני מכיר את הילרי יותר מ-30 שנה. כולם יודעים שהיא חכמה, שהיא קשוחה, אבל אני יודע למה היא גם משתוקקת. כולנו מבינים מה תהיה המשמעות כשהילרי קלינטון תצעד אל הבית הלבן כנשיאת ארה"ב - זה ישנה את חייהם של כולם. כל ילד וילדה יוכלו לעשות כל מה שהם ירצו, והיא תוכיח את זה. אם אתם מודאגים מעתידכם המקצועי, מהחינוך של הילדים שלכם, אז יש רק אדם אחד בבחירות האלה שיוכל לעזור לכם, שיוכל לעמוד לצדכם, וזו הילרי קלינטון. היא תמיד שם, היא תמיד היתה שם".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טים קיין הוכרז רשמית כמועמד הדמוקרטי לסגן הנשיא

הוועידה הדמוקרטית בחרה בסנאטור מווירג'יניה טים קיין לתפקיד המועמד לסגן הנשיא של המפלגה. קיין, בן 58, צפוי לנאום מאוחר יותר הלילה בוועידה.

את הקריירה הפוליטית שלו החל קיין כחבר מועצת העיר ריצ'מונד ובהמשך נבחר לראשות העיר. הוא ניצח בשלוש מערכות בחירות בווירג'יניה, שאינה תומכת באופן עקבי באף אחת משתי המפלגות הגדולות, אך נוטה לתמוך במפלגה הרפובליקאית. הוא כיהן כסגן מושל בשנים 2006-2002 וכמושל בשנים 2006-2010.

בשנת 2012 נבחר לסנאט, אחרי ששימש יו"ר הוועידה הדמוקרטית הארצית וכיום הוא מכהן בוועדת הסנאט למדיניות חוץ. לפני שמונה שנים הוא לא נחשב כמועמד רציני להיבחר על ידי אובמה לסגן נשיא, ובכל זאת תמך בו במרוץ מול קלינטון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בין הנואמים הלילה בוועידה הדמוקרטית: אובמה, ביידן וסגנה המיועד של קלינטון

הנשיא אובמה (מימין) וסגנו ביידן, בוושינגטון במאי השנהצילום: Andrew Harnik/אי־פי

לאחר מינויה הרשמי של קלינטון למועמדת לתפקיד הנשיא, המפלגה הדמוקרטית תחל היום בהעברת הלפיד מהנשיא המכהן ברק אובמה לשרת החוץ לשעבר. אובמה צפוי לנאום היום בוועידה הארצית של המפלגה הדמוקרטית בפילדלפיה. עוד ינאמו סגן הנשיא ג'ו ביידן והמועמד הדמוקרטי לתפקיד סגן הנשיא טים קיין, שיקבל הזדמנות להציג עצמו לאומה.

בנאומו ינסה אובמה לדחוף את הקואליציה שהביאה לבחירתו לבית הלבן להצביע לאשה שהוא הביס לפני שמונה שנים. כמו כן, במידה מסוימת, הופעתו של אובמה היום תהיה ההזדמנות הטובה ביותר שלו להגן על החלטותיו לאורך כהונתו. הוא ינסה לשכנע מיליוני צופים כי בחירה בקילנטון היא הדרך הבטוחה ביותר להבטיח את המשך מדיניותו כנשיא. 

בנוסף לאובמה ינאם סגנו ג'ו ביידן, ששקל בעצמו להתמודד בבחירות השנה אך בחר לא להצטרף למרוץ. פרשנים ציינו כי קרוב לוודאי שג'ו ביידן תוהה אם פרשת הדוא"ל של קלינטון, לצד חולשותיה האחרות כמועמדת עטורת סקנדלים המייצגת את הממסד, היתה מאפשרת לו לגבור עליה אם היה מצטרף למרוץ. אף על פי כן סגן הנשיא, חבר נאמן במפלגה הדמוקרטית, צפוי לשאת היום נאום נלהב בזכותה של קלינטון.

כמו כן יעלה היום על הבמה בפילדלפיה טים קיין, המועמד לתפקיד סגנה של קלינטון שנאומו בשבוע שעבר במיאמי זכה לשבחים. על אף הכיסוי התקשורתי הנרחב, מספר האנשים שצפו בנאומו של הסנאטור מווירג'יניה קטן ביחס לקהל הרב שצפוי לצפות בו היום. לאחר אותה הופעה מוצלחת שואלים כעת פרשנים אם קיין מסוגל לשאת נאום מלהיב נוסף כשכל העולם צופה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ קרא לרוסיה לפרוץ לשרת הדוא"ל של קלינטון

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר כי הוא מקווה שרוסיה תפרוץ לדואר האלקטרוני של הילרי קלינטון. משמעות ההודעה היא תמיכה בפועל בריגול סייבר מצד מעצמה זרה אחר שרת החוץ לשעבר של ארה"ב. 

"רוסיה, אם את מקשיבה, אני מקווה שתוכלי למצוא את 30 אלף האימיילים החסרים", אמר איל ההון במסיבת עיתונאים. "אני חושב שתקבלי תגמול נאה מהתקשורת בארה"ב", הוסיף. כשנשאל אם הוא אכן קורא למדינה זרה לפרוץ לשרת הדואר האלקטרוני של יריבתו, או להתערב בבחירות בארה"ב, התעלם טראמפ מהשאלה. בדבריו התייחס טראמפ למיילים פרטיים ששלחה קלינטון משרת דוא"ל פרטי בעת שכיהנה כשרת החוץ של ארה"ב, בניגוד לתקנות הממשל, ושלא נבדקו על ידי הבולשת הפדראלית כחלק מחקירה בנושא שמצאה כי אין מקום להעמיד לדין את השרה לשעבר. 

טראמפ אמר את דבריו זמן קצר לאחר שרוסיה הואשמה בהתערבות במרוץ לבית הלבן. לאחר שאתר ההדלפות "ויקיליקס" פרסם 20 אלף אימיילים פנימיים של המפלגה הדמוקרטית, קבעו חוקרים כי שירותי המודיעיון של רוסיה עומדים ככל הנראה מאחורי פריצה למחשבי הוועדה הדמוקרטית הארצית (DNC).

עד כה אמר טראמפ כי הטענות שרוסיה עומדת מאחורי הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית הן תיאוריות קונספירציה. אך במסיבת העיתונאים שערך היום בפלורידה סירב טראמפ לקרוא באופן ברור לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא להתערב במרוץ לנשיאות ארה"ב. "אני לא הולך להגיד לפוטין מה לעשות", הכריז טראמפ, "למה עלי להגיד לו מה לעשות?". זמן קצר לאחר מכן הוסיף טרמאפ כי אם רוסיה, או ממשלה זרה אחרת, אכן עומדת מאחורי הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית, מראה הדבר כמה מעט כבוד רוחשות מדינות זרות לממשל הנוכחי בארה"ב.

בתגובה על דבריו של טראמפ נמסר ממטה קלינטון כי הקריאה לפרוץ לשרת הדוא"ל שלה חסרת תקדים, וכי היא נוגעת בשאלות ביטחון לאומי. "זוהי הפעם הראשונה שמועמד במרוץ לנשיאות מעודד באופן פעיל מדינה זרה לרגל אחר יריב פוליטי", הודיע היועץ הבכיר לקלינטון ג'ייק סאליבן. "זוהי לא הגזמה", הוסיף, "אלו הן פשוט העובדות". 

דבריו של טרמאפ אמנם עוררו ביקורת רבה, אך כמה רפובליקאים בחרו להגן עליו, וטענו כי התקפתו על קלינטון היתה לגיטימית. חבר הקונגרס לשעבר, פיט הוקסטרא ממישיגן שכיהן בעבר כיו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אמר כי טראמפ צודק בהתקפותיו הבלתי פוסקות על קלינטון בנושא האימיילים הפרטיים שלה. הוקסטרא ציין כי הוא אינו מוטרד מכך שטראמפ נשען על מדינה זרה כדי לפגוע בקלינטון.

מוקדם יותר היום אמר טראמפ כי יזמים מרוסיה פנו אליו בעבר והציעו לו לבנות במדינתם, אך הוא דחה את ההצעה. לדבריו, יזמים אלה ביקשו "להשקיע הרבה כסף", כשהם פנו אליו לפני כמה שנים. עם זאת טראמפ לא מסר פרטים נוספים על החלטתו לא לשתף פעולה עם יזמים אלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מייסד ויקיליקס וההאקרים של רוסיה בשירות מועמד החלומות של פוטין

שנת 2015 היתה אחת הקשות בעשור וחצי שבו עומד ולדימיר פוטין בראש הפירמידה הרוסית. חיילים רוסים התבוססו בבוץ באוקראינה, כשהלחץ מהקרמלין לא מצליח למוטט את הממשלה הפרו־מערבית בקייב. הסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבות הפלישה לאוקראינה, בשילוב התרסקות מחירי הנפט, לחצו מאוד על המשטר של פוטין, שנאלץ לקצץ במשכורות ובפנסיות בהן הוא קונה שקט מבית. רוסולוגים החלו לנבא את מפלתו של הנשיא הכל יכול ולדבר על היום שאחרי, אך שנת 2016 מסתמנת בינתיים כמוצלחת בהרבה.

ההימור של פוטין בשיגור מטוסי קרב ולוחמים לסוריה הצליח מעל למשוער. לא רק שהרוסים הצילו את משטר אסד מהמורדים שאיימו למוטטו, הם אילצו את ממשל אובמה לוותר על מדיניותו בסוריה. בינתיים, האיחוד האירופי, הנתפש בעיני פוטין כאיום מרכזי, נמצא במשבר הקשה ביותר בתולדותיו. חברות האיחוד חלוקות ביניהן כיצד להתמודד עם מיליוני המהגרים המתדפקים על שערי היבשת, והאשה החזקה באיחוד, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מאבדת ממעמדה והשפעתה. על כך יש להוסיף את החלטת הבריטים לפני חודש לעזוב את האיחוד. אבל מבחינת נשיא רוסיה הטוב ביותר עוד לפניו: בנובמבר עשוי להיבחר לנשיאות המעצמה החזקה בעולם נשיא שמדבר בגלוי על הערצתו לפוטין, מזלזל בברית נאט״ו ואומר בגלוי שלא בטוח בכלל שארה"ב תצא להגנת חברות הברית — המדינות הבלטיות שלגבולה של רוסיה.

לידיעה המלאה של אנשיל פפר

טראמפ ופוטין מככבים בגרפיטי בליטא, בחודש שעברצילום: INTS KALNINS/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביל קלינטון עבר בהצלחה את מבחנו הראשון כבעלה-של

ביל קלינטון נואם בוועידה הדמוקרטית, הלילהצילום: John Locher/אי־פי

במרכז הערב השני בוועידה הדמוקרטית עמד ביל קלינטון, שהתמודד בהצלחה גם עם הרף הרטורי הגבוה שקבעה מישל אובמה ערב קודם לכן. קלינטון מילא את התפקיד המסורתי של נשות מועמדים המציגות את בני זוגן על הצד הטוב ביותר ועבר את מבחנו הראשון כבעל־של בציונים גבוהים. רבים הביעו ספק האם קלינטון יוכל להימנע מלהתמקד בעיקר בעצמו והאם יש ולו סיכוי קלוש שיצליח לשחזר את נאומו המבריק מועידת המפלגה ב–2012, שבה תפקד כ"מסבירן ראשי" לחוק הבריאות ולמדיניותו הכלכלית של הנשיא אובמה והביא במו פיו למפנה במעמדו של הנשיא ובמומנטום שדחף אותו לכהונה שניה. קלינטון עמד יפה בשני האתגרים.

הוא החל אמנם בסיפור חיזוריו אחרי קלינטון הצעירה, שאותה כינה "הבחורה הזו" ועורר בכך אי־נחת אצל פמיניסיטיות מושבעות, ובראשון שדרית הטלוויזיה המוערכת של רשת msnbc רייצ׳ל מאדו. אבל לתוך הרומנטיקה שזר קלינטון את העובדות הביוגרפיות על רעייתו, שנקברו עד כה תחת הררי הבוץ שהרפובליקאים מטיחים בה. הוא סיפר על פעילותה הציבורית הענפה מגיל צעיר למען נזקקים, ובעיקר ילדים. אחרי שפתח בטון מהוסס ובלתי־אופייני, אחרי שהצופים בבית התרגלו לצילומים של ידיו הרועדות, קלינטון תפס ביטחון, נכנס לשוונג רטורי והחל ללוש את מאזיניו ולרגשם בסגנון המטיפים הבפטיסטים שעליו הוא אמון משחר הקריירה הפוליטית שלו. אם בתחילת נאומו נראו אנשים בקהל מביטים בפלאפונים שלהם כדי לדעת מתי ייגמר, לקראת סופו ניכר היה שהיו מוכנים לשמוע את קלינטון ולהריע לו עד אור הבוקר.

לפרשנות המלאה של חמי שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הילרי קלינטון בשידור חי: שברנו את תקרת הזכוכית - הניצחון שלכם

את יומה השני של הוועידה סגרה באופן בלתי צפוי, המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון, בשידור וידאו. "אני לא מאמינה שפרצנו את הסדק הגדול ביותר בתקרת הזכוכית שנפרץ עד כה, זה הניצחון שלכם", היא אמרה והקהל הריע. "ואם ישנן ילדות קטנות שנשארו ערות עד מאוחר, תנו לי לומר לכן משהו: אני אולי אהיה הנשיאה הראשונה, אבל אחת מכן תהיה הבאה".

סרטון של קלינטון מוקרן באולם הוועידהצילום: ALEX WONG/אי־אף־פי
סרטון של הילרי קלינטון בוועידה הדמוקרטית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביל קלינטון על הילרי: עושת השינויים הגדולה ביותר שאני מכיר

לאחר נואמים רבים, הגיע תורו של ביל קלינטון לנאום בוועידה הדמוקרטית. לקול תשואות הוא עלה לבמה והחל לספר את סיפור היכרותם של הזוג קלינטון, ועל תחילת חייהם המשותפים. "באביב 1971 פגשתי בחורה", הוא אמר. "הפעם הראשונה שראיתי אותה היתה בשיעור על זכויות פוליטיות ואזרחיות. היה לה שיער בלונדיני נפוח. משקפיים גדולות, בלי איפור. היא שידרה עוצמה. אחרי השיעור הלכתי אחריה, בכוונה להציג את עצמי. הייתי קרוב מספיק בשביל לגעת לה בכתף, אבל לא יכולתי...חשבתי שאתחיל משהו שלא אוכל להפסיק".

קלינטון המשיך: "'תראה, אם אתה מתכוון להמשיך לבהות בי, ועכשיו גם אני מסתכלת עליך בחזרה, לפחות כדאי שנדע את השמות אחד של השנייה. אני הילרי רודהאם, מי אתה?'. כל כך התלהבתי והתרשמתי, שתאמינו או לא, נשארתי ללא מלים".

לדבריו, בפעם השלישית שהציע לה נישואים, הילרי הסכימה. הם נישאו ב-11 באוקטובר 1975. "נישאתי לחברתי הטובה ביותר", אומר קלינטון. "כל כך נפעמתי מכמה חכמה, חזקה, אוהבת ואכפתית היא היתה, וקיוויתי מאוד שעל הבחירה שלה בי היא לעולם לא תתחרט".

חמש שנים לאחר מכן נולדה בתם של הזוג קלינטון, צ'לסי. ב-27 בפברואר 1980, "רבע שעה אחרי שחזרנו מכנס מושלים בוושינגטון, להילרי ירדו המים. צ'לסי נולדה ממש לפני חצות. זה היה הרגע המאושר ביותר בחיים שלי. זה היה נס מבחינתי, מפני שאבא שלי מת עוד לפני שנולדתי. והידיעה, שלבתי יש את האמא הכי טובה בעולם".

"הילרי פתחה את עיני לעולם שלם וחדש של שירות ציבורי", הוא אמר בהמשך, והילרי צייצה זאת במקביל. בהמשך מנה קלינטון את הישגיה וציין את עבודתה בסנאט, כשרת החוץ ובמערכת הבחירות מול הנשיא ברק אובמה ב-2008. "היא עושת השינויים הגדולה ביותר שהכרתי בחיי", אמר קלינטון.

פרשנים רבים שיבחו את החלק האחרון של הנאום של קלינטון, שארך כ-30 דקות, בו הזכיר את הישגיה בשנים האחרונות ואת הסיבות לבחור בה לנשיאות. ביחס לחלק הראשון של הנאום, בו פרס את מערכת היחסים של השניים, הסתייגו הפרשנים - אחדים בשל מסרים לא-פמיניסטים ואחרים בשל חוסר המיקוד בזוגתו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השחקניות לנה דנהאם ואמריקה פררה: "אנחנו עם הילרי"

השחקניות האמריקאיות לנה דנהאם ואמריקה פררה הביעו תמיכה במועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. פררה, לה שורשים מהונדורס, הציגה עצמה ואמרה כי "לפי טראמפ, אני ככל הנראה, אנסית". 

"אנחנו יודעות מה אתם חושבים", אמרו השתיים בוועידה, "למה שיהיה לנו אכפת מה כוכבות טלוויזיה חושבות על פוליטיקה. ואנחנו מסכימות, אבל הוא המועמד הרפובליקאי לנשיאות". השתיים הוסיפו: "אנחנו גאות לומר, שאנחנו עם הילרי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היסטוריה בארה"ב: הילרי קלינטון נבחרה למועמדות לנשיאות

הילרי קלינטון עברה את רף הצירים הנדרש למועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית בבחירות 2016. לראשונה בהיסטוריה האמריקאית תתמודד אשה לנשיאות בראש אחת המפלגות הגדולות. ברני סנדרס, יריבה במרוץ, אמר במהלך ההצבעה כי הוא קורא למנות את קלינטון פה אחד למועמדת הדמוקרטית לנשיאות. 

הלילה, בפתיחת יומה השני של הוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה, הצביעו צירי הוועידה על זהות המועמד בבחירות הכלליות. מדובר היה במינוי רשמי של קלינטון כמועמדת הדמוקרטית.

הדמוקרטים מקווים שהרגע ההיסטורי הזה יסייע לטשטש ולהקטין את הטינה שחשים לה תומכיו של מי שהיה יריבה בפריימריז, הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס. סנדרס עצמו נאם אתמול בוועידה והביע את תמיכתו בשרת החוץ לשעבר.

בהמשך הערב ינאם בעלה של קלינטון, הנשיא לשעבר ביל קלינטון. הדוברת של קלינטון אמרה בראיון לסי-אן-אן כי "הצופים צריכים להיות מוכנים להופעה הלילה, הנשיא לשעבר קלינטון הולך לדבר על הילרי כפי שהוא מכיר. הוא הולך לדבר על המלחמה של חייה, על השינויים שהיא עשתה ועל מה שהיא נלחמה עבורו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחוץ לוועידה בפילדלפיה, תומכיו של סנדרס ממשיכים במהפכה בלעדיו‎

פילדלפיה, העיר בה נולדה המהפכה האמריקאית, שוב אחוזה ברוח מהפכנית. כשנה אחרי שברני סנדרס הבטיח לאוהדיו "מהפכה פוליטית", הרחובות הומים במאות אלפי מפגינים זועמים, שצועדים בכבישים, מכתרים את בית העירייה ומוחים בצמתי הרחובות תוך שהם צועקים סיסמאות בגנות הילרי קלינטון וצמרת המפלגה הדמוקרטית. במרכז העיר, מכל עבר נשמעים קולות תופים מהפגנות שונות, ומדי פעם ג'יפים פתוחים בהם נערות אוחזות פלקטים חולפים במהירות בכביש. הרוחות מתלהטות עוד יותר ליד מתחם הוועידה הדמוקרטית שנמצא בפאתי העיר.

אתמול (שני), ספגו הצירים שהגיעו לוועידה צעקות בוז וגידופים מכמה מאות מפגינים שהתכנסו ליד אצטדיון וולס פארגו בדרום פילדלפיה, בו נערכת הוועידה של המפלגה הדמוקרטית. באי הוועידה עברו במעבר מגודר תחת אבטחה כבדה של שירות הביטחון החשאי, בעוד המפגינים נצמדו לגדר התיל של המעבר, הניפו שלטים וצעקו: "אנחנו לא למכירה", "לא, DNC, אנחנו לא נצביע להילרי" וגם קללות בוטות נגד הילרי קלינטון ונגד ראשות המפלגה הדמוקרטית. חלקם אף היכו את הגדר באלימות. בשעות הראשונות של הוועידה, כשהקהל נהר לאולם, נאלצו השוטרים תכופות לפלס את דרכם כשהם מובילים תומכי סנדרס אזוקים מהאזור.

לידיעה של טלי קרופקין

תומכת של סנדרס בוכה בסוף נאומו בוועידה, אתמולצילום: JIM YOUNG/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מישל אובמה החזירה את הרוח האופטימית לוועידה הדמוקרטית

המפלגה הדמוקרטית הפעילה אמש (שני) סוללת תותחים כבדים כדי לרכך אתההתנגדות העיקשת של אוהדי ברני סנדרס למינויה של הילרי קלינטון כמועמדתם לנשיאות, אבל הקומיקאית שרה סילברמן סגרה איתם עניין בשורה אחת: "תפסיקו להיות מגוחכים", היא אמרה לתומכי סנדרס, שגם היא נמנתה עליהם. באולם הרחב במרכז וולס פרגו בפילדלפיה, שם מתקיימת הוועידה של הדמוקרטים, אפשר היה לשמוע לפתע איך האוויר מתחיל לצאת חזותיהם המנופחים של מעריצי סנדרס שסירבו להשלים עם רוע הגזירה ונערכו למלחמה.

אבל סילברמן הייתה רק קדימון להרעשה המשולשת שבאה אחריה, כשרעיית הנשיא מישל אובמה מובילה, הסנאטורית הפופולרית אליזבת׳ וורן משלימה ואת מכת המוות על אשליות בוחריו מעניק גיבורם, ברני סנדרס בעצמו. אף שבינו ובין קלינטון לא נוצרו מעולם יחסי קירבה, ובשל כך נעדר מנאומו אלמנט של חום אישי, סנדרס מנה בפני אוהדיו, שרבים מהם היו נרגשים עד כדי בכי, את העמדות הרבות שבהם שוררת בין השניים הסכמה או שקלינטון אימצה כדי לרצותו. סנדרס אמנם סירב להסיר את מועמדותו מראש והתעקש שהערב תתקיים הצבעה שמית מסודרת של המדינות, כדי שכל ציריו יוכלו להביע בו את תמיכתם, אבל הוא לא הותיר מקום לפרשנויות או לאי-הבנות: "קלינטון", אמר, "חייבת להיות הנשיאה הבאה של ארצות הברית".

לפרשנות המלאה של שליח "הארץ" לפילדלפיה חמי שלו

מישל אובמה בפילדלפיה, אתמולצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סנדרס: קלינטון חייבת להפוך לנשיאה הבאה של ארה"ב

הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס הכריז הלילה (שלישי) בוועידה הדמוקרטית על תמיכתו במועמדות הילרי קלינטון לנשיאות. לקול תשואות הקהל אמר: "אני גאה לעמוד לצדה הלילה".

לפי סנדרס, "אנו זקוקים להנהגה שתשפר את חייהן של משפחות עובדות, ילדים, מבוגרים, חולים ועניים. אנחנו זקוקים להנהגה שמאחדת את העם ומחזקת אותנו - לא הנהגה שמעליבה לטינים, מוסלמים, נשים, אפרו-אמריקנים ווטרנים ומפצלת אותנו. לפי מדדים אלה, כל משקיף אובייקטיבי יגיע למסקנה - בהתבסס על הרעיונות שלה והמנהיגות שלה - הילרי קלינטון חייבת להפוך לנשיאה הבאה של ארה"ב".

סנדרס מנה רשימה ארוכה של רעיונות שקלינטון התחייבה לבצעם. "קלינטון אמרה כי אם אדם עובד 40 שעות בשבוע, האיש הזה לא צריך לחיות בעוני. היא התחייבה לייצר מיליוני מקומות עבודה חדשים", אמר הסנאטור. לדבריו, "עשינו תהליך אבל אני חושב שסכים כולנו כי הרבה יותר צריך להיעשות".

סנדרס רמז שהוא עצמו יוודא שקלינטון תעמוד בהבטחותיה אחרי שתיכנס למשרד הסגלגל. הוא פנה לתומכיו, שזועמים על קלינטון בגלל הדלפת המיילים של בכירי המפלגה שחיבלו במועמדותו של סנדרס, וקרא להם לצאת להצביע. "אם אתם לא חושבים שהבחירות הללו חשובות", אמר, "אם אתם חושבים שאתם יכולים פשוט לשבת בבית, קחו רגע לחשוב על שופטי העליון שדונלד טראמפ ימנה, ומה זה יעשה לחירויות האזרח, שוויון הזכויות ועתיד המדינה". 

ברני סנדרס, הלילהצילום: ALEX WONG/אי־אף־פי
הנאום של סנדרס בוועידה הדמוקרטית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אליזבת וורן: אסור שטראמפ יהיה נשיא ארה"ב לעולם

הסנאטורית ממסצ'וסטס, אליזבת וורן, הצהירה הלילה (שלישי) בוועידה הדמוקרטית על תמיכתה בהילרי קלינטון וסגנה המיועד טים קיין במרוץ לנשיאות ארה"ב: "הבחירה שלנו היא הילרי קלינטון. אני עם הילרי".

וורן פתחה את נאומה בהתקפה על דונלד טראמפ והציגה את יריבה של קלינטון כאדם שמנסה לרמות את אזרחי ארה"ב. "שמעתם הצעה אמיתית מטראמפ?", אמרה, "לטראמפ אין באמת תוכניות שיכולות לעשות טוב לאיש למעט לעצמו. אכפת לו רק מעצמו בכל דקה ובכל יום. איזה אדם מרמה סטודנטים ועובדים? אדם שאסור שיהיה נשיא ארה"ב לעולם". 

וורן היתה אחת המועמדות לתפקיד סגן הנשיא, אך קלינטון בחרה במקום בסנאטור טים קיין. עם זאת, לוורן צפוי להיות תפקיד חשוב בקמפיין של קלינטון כיוון שהיא מסתמנת כאחת המבקרות החדות ביותר נגד טראמפ. הסנאטורית הפופולרית אמרה בראיון לבוסטון גלוב אתמול שעל אף שלא קיבלה את תפקיד סגן הנשיא, היא מתכננת "להקדיש כל טיפת אנרגיה שיש לי" לקמפיין של קלינטון. 

אליזבת וורן בנאומה, הלילהצילום: LUCY NICHOLSON/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מישל אובמה: אל תתנו לאף אחד לומר – 'אמריקה כבר לא גדולה'

הגברת הראשונה של ארה"ב, מישל אובמה, נאמה הלילה (שלישי) בכנס הוועידה הדמוקרטית וזכתה לתגובות נרגשות ותשואות מהקהל. "אל תתנו לאף אחד לומר לכם אי פעם שהמדינה הזו היא לא גדולה. היא המדינה הגדולה בעולם", אמרה אשת הנשיא. 

לדבריה, "אנחנו לא יכולים להישען אחורה ולקוות שהכל יסתדר על הצד הטוב ביותר. אנחנו לא יכולים להיות ציניים. עלינו להקיש על כל דלת". אובמה התייחסה לנאומה של קלינטון כשהפסידה לאובמה ב-2008 ואמרה ש"לא הצלחנו לנפץ את תקרת הזכוכית הגבוהה והנוקשה בפעם ההיא". לדבריה, לקלינטון יש את "החן ואת האומץ להמשיך להיאבק ולסדוק את תקרת הזכוכית עד שהיא תצליח לשבור אותה, ותרים את כולנו איתה". 

לדברי אשת הנשיא, הבחירה של נשיא שחור ראשון, ועכשיו אולי בחירתה של נשיאה ראשונה, הם עדות "לאמריקה האמיתית, ודחייה של כל מה שטראמפ מייצג". אובמה העלתה דמעות בעיני הצירים הדמוקרטים בקהל כשאמרה: "אני מתעוררת כל בוקר בבית שנבנה על ידי עבדים ואני צופה בבנותיי, שתי נשים צעירות יפות, חכמות ושחורות, משחקות עם הכלבים שלהן על מדשאות הבית הלבן". קולה נשבר כשהמשיכה: "ובזכות הילרי קלינטון, בנותיי וכל ילדינו, לוקחים עכשיו כמובן מאליו שאשה יכולה להיות נשיאה של ארצות הברית". 

אחרי הנאום, צייץ הנשיא אובמה בטוויטר: "נאום מדהים שנשאה אשה מדהימה".

מישל אובמה בנאומה בוועידה הדמוקרטית, הלילהצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הוועידה הדמוקרטית: מביעים התנצלות עמוקה וכנה בפני סנדרס על פרשת האימיילים

הוועידה הדמוקרטית הארצית הודיעה כי היא מביעה "התנצלותה העמוקה והכנה בפני הסנאטור ברני סנדרס, תומכיו ובפני כל המפלגה הדמוקרטית" בעקבות פרשת האימיילים המודלפים. "האימיילים לא משקפים את מחויבות הוועידה לנייטרליות בהליך בחירות המועמד לנשיאות".

בסוף השבוע הדליף אתר ויקיליקס 20 אלף אימיילים ותכתובות של הוועידה הדמוקרטית הארצית, מהם עולה כי בכירים במפלגה נטו לטובת הילרי קלינטון וביקשו להזיק לקמפיין של סנדרס. חשיפת האימיילים הביאה להתפטרות מנכ"לית הוועידה, דבי וסרמן שולץ, וזו תיכנס לתוקפה בסוף הוועידה, המתקיימת בפילדלפיה.

בתוך כך, ועדת המודיעין של בית הנבחרים תודרכה על פריצת הסייבר וביקשה מהבולשת לעדכן אותה על מעורבות רוסיה, או כל מדינה אחרת, בהדלפת המסמכים. מנהל קמפיין הבחירות של קלינטון, רובי מוק, אמר בראיון לרשת סי-אן-אן, כי הדלפת האימיילים על ידי האקרים רוסים נועדה לשבש את הוועידה ולסייע טראמפ. מטה הבחירות של טראמפ מכחיש טענה זו. הבית הלבן סירב הערב להגיב לפרשת האימיילים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האף-בי-איי חוקר מעורבות האקרים רוסים בהדלפת האימיילים לטובת טראמפ

הבולשת הפדראלית (אף-בי-איי) חוקרת חשד כי הפריצה שבוצעה למחשבי פוליטיקאים ועובדים בוועידה הדמוקרטית הארצית, ובה הודלפו 20 אלף אימיילים, נעשתה על ידי האקרים רוסים על מנת לסייע לדונלד טראמפ ולהשפיע על מערכת הבחירות לנשיאות. "בדיקת אופי הפריצה והיקפה הוא דבר שאנו לוקחים בכל הרצינות. נחקור ונמצה את הדין עם אלה שמציבים איומי סייבר", נכתב בהודעת הבולשת.

בסוף השבוע הדליף אתר ויקיליקס 20 אלף אימיילים ותכתובות של הוועידה הדמוקרטית הארצית, מהם עולה כי בכירים במפלגה נטו לטובת הילרי קלינטון וביקשו להזיק לקמפיין של יריבה, ברני סנדרס. חשיפת האימיילים הביאה להתפטרות מנכ"לית הוועידה, דבי וסרמן שולץ, וזו תיכנס לתוקפה בסוף הוועידה, המתקיימת בפילדלפיה.

בתוך כך, ועדת המודיעין של בית הנבחרים תודרכה על פריצת הסייבר וביקשה מהבולשת לעדכן אותה על מעורבות רוסיה, או כל מדינה אחרת, במעשה. מנהל קמפיין הבחירות של קלינטון, רובי מוק, אמר בראיון לרשת סי-אן-אן, כי הדלפת האימיילים על ידי האקרים רוסים נועדה לשבש את הוועידה ולסייע טראמפ. מטה הבחירות של טראמם מכחיש טענה זו. הבית הלבן סירב הערב להגיב לפרשת האימיילים.

חמישה גורמים המעורים בחקירה הדגישו בשיחה עם אתר החדשות "דיילי ביסט" את קשריו האישים של טראמפ עם הממשל הרוסי והזכירו את חילופי המחמאות והתשבוחות בין המועמד הרפובליקאי לבין הנשיא ולדימיר פוטין. עוד הזכירו הגורמים כי מנהל הקמפיין של טראמפ, פול מנפורט, היה יועצו של נשיא אוקראינה לשעבר ויקטור ינוקוביץ', שהחזיק בעמדות פרו-רוסיות מובהקות וחי ברוסיה מאז שהודח. הגנרל מייקל פלין, אחד מיועציו הבכירים של טראמפ בנושאי ביטחון לאומי ומי שנחשב בשבועות האחרונים כמועמד לסגן הנשיא, השתתף בעבר בארוחת ערב עם פוטין וקיבל תשלום בתמורה להרצאה בפני הנוכחים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקראת הוועידה הדמוקרטית: טראמפ מוביל בחמישה אחוזים על קלינטון בסקר חדש

קלינטון בעצרת בחירות בטמפה, פלורידה, בשבוע שעברצילום: בלומברג

לקראת הוועידה הדמוקרטית שתיפתח היום בפילדלפיה פרסמה רשת סי-אן-אן סקר ארצי חדש לפיו דונלד טראמפ מוביל על הילרי קלינטון במרוץ לנשיאות ארה"ב בחמישה אחוזים. על פי הסקר, טראמפ זוכה ב-44% וקלינטון ב-39%. בסקר זה לקחו חלק גם המתמודדים גרי ג'ונסון מטעם המפלגה הליברטריאנית שזכה ל-9% וג'יל סטיין ממפלגת הירוקים שזכתה לשלושה אחוזים. בקרב ראש בראש מוביל טראמפ על פני קלינטון בשלושה אחוזים 48%-45%.

עם זאת לפי סקר ארצי של סי-בי-אס קלינטון וטראמפ נמצאים בתיקו וזוכים כל אחד ל-42%. עבור טראמפ מדובר בעלייה של שני אחוזים בתמיכה בו שכן רק בשבוע שעבר זכה בסקר דומה של הרשת ל-40%.

זאת הפעם הראשונה מאז ספטמבר 2015 שטראמפ מוביל על קלינטון בסקר של סי-אן-אן. היתרון החדש של טראמפ נובע בעיקר מהתחזקותו בקרב מצביעים שאינם נוטים לטובת מפלגה מסויימת בעקבות הוועידה הרפובליקאית בקליבלנד שנערכה בשבוע שעבר. 43% ממצביעים אלה אמרו שבזכות הוועידה הם ככל הנראה יתמכו בו. לפני הוועידה הובילה קלינטון על טראמפ בקרב מצביעים אלה בשלושה אחוזים 34%-31%. כעת 46% מהם אמרו שיצביעו לטראמפ, 28% לקלינטון, 15% לג'ונסון וארבעה אחוזים לסטיין.

ועידת המפלגה הדמוקרטית תיפתח היום בפילדלפיה ותימשך ארבעה ימים. במהלכה תוכרז  שרת החוץ לשעבר מועמדת המפלגה בבחירות לבית הלבן. היום ינאמו בוועידה הגברת הראשונה מישל אובמה ומי שהיה יריבה של קלינטון בפריימריז הדמוקרטיים הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס. מחרתיים ינאמו נשיא ארה"ב ברק אובמה וסגנו ג'ו ביידן. גם ראש העיר ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג מתכנן להכריז בוועידה על תמיכתו בהילרי קלינטון.

הוועידה הדמוקרטית תיפתח בצל סערה חדשה שהתעוררה בעקבות פרסומם בסוף השבוע של כעשרים אלף אימיילים שנגנבו ממטה המפלגה הדמוקרטית על ידי האקרים, שהעבירו אותם לאתר ויקיליקס. מקצת הממצאים המרכזיים שפורסמו עד כה מאששים לכאורה טענה שהושמעה במהלך כל מערכת הבחירות על ידי ברני סנדרס, לפיה מטה המפלגה לא היה ניטרלי ואף פעל להכשילו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אימיילים חדשים מאיימים להרוס את המסיבה של קלינטון

אלוהים או ולדימיר פוטין או שניהם גם יחד החליטו לקלקל להילרי קלינטון את המסיבה. כאילו שאין לה מספיק צרות עם פרשת אימיילים אחת שפגעה בתדמיתה, עכשיו אורגנה לה פרשת אימיילים שנייה, המעיבה על ועידת המפלגה הדמוקרטית המתכנסת היום לראשונה בפילדלפיה. אירוע ההכתרה החגיגי שאמור היה לסמל את התאחדותה מחדש של המפלגה אחרי העימותים הקשים של הפריימריז יהיה ככל הנראה קצת פחות חגיגי וקצת פחות מאוחד משתוכנן תחילה. מנכ״לית המפלגה דבי ווסרמן שולץ שילמה כבר אתמול את המחיר והתפטרה מתפקידה.

כמו בקליבלנד, גם על פילדלפיה צפויים לנחות כ-50 אלף מבקרים, אך בניגוד לוועידה הרפובליקאית, שהתנהלותה הרגועה יחסית עמדה בניגוד למחלוקת שליוותה את בחירתו של טראמפ, בוועידה הדמוקרטית צפויים הפגנות ועימותים על אף העובדה שהחשש הקולקטיבי מטראמפ יצר בחודשים האחרונים קונסנזוס סביב מועמדותה של קלינטון.

לפרשנות המלאה של שליח "הארץ" לפילדלפיה חמי שלו

קלינטון וקיין בעצרת בחירות בפלורידה בסוף השבועצילום: GASTON DE CARDENAS/אי־אף־
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביקורת על ויקיליקס בשל חשיפת פרטים אישיים של תורמים למפלגה הדמוקרטית

אתר ויקיליקס ספג ביקורת חריפה ביממה האחרונה לאחר שהתברר כי הדלפת ענק של כמעט 20 אלף מיילים של גורמים במפלגה הדמוקרטית - מינואר 2015 עד מאי השנה - כללה גם פרטים אישיים של תורמים. הביקורת על הארגון החריפה כשהארגון הגיב בציוץ עם נימה אנטישמית למבקריו, ציוץ שנמחק מאוחר יותר.

ההדלפה כוללת בעיקר מיילים ששלחו או קיבלו בעלי תפקידים בכירים בוועדה הדמוקרטית הארצית‎, כולל האחראים על התקציבים. בין שלל המיילים שעסקו בקמפיין נכללו גם מיילים שעסקו בתרומות. התרומות הגדולות, שהגיעו לעשרות אלפי דולרים, התלוו בדרך כלל לכניסה לאירועים חשובים, לעתים עם הנשיא או עם גורמים מרכזיים אחרים. אבל לא מדובר רק בתרומות של טייקונים, אלא גם בתרומות קטנות של אזרחים מהשורה, גמלאים ועובדים. הנמוכות שבהן בגובה של חמישה ועשרה דולרים, אבל לא מעט מיילים כללו פרטי תרומות בגובה 50 ו-100 דולרים, ועל כך התעורר הכעס הגדול על ויקיליקס.

לידיעה המלאה

עובד מעל שלט במרכז שבו תיפתח ועידת המפלגה הדמוקרטית, היוםצילום: Drew Angerer/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איש מרכז, דובר ספרדית, "בחור טוב": 
מיהו טים קיין, סגנה המיועד של קלינטון?

ביוני 2013, בישיבה שבה דן הסנאט ברפורמות במערכת ההגירה, עלה טים קיין לדוכן הנואמים. הסנאטור מווירג'יניה,שנבחר ביום שישי לרוץ עם הילרי קלינטון כמועמד לתפקיד סגן הנשיא, עשה דבר שלא נעשה עד אז מעולם. הוא נאם בסנאט בספרדית. הוא ציין שהשפה הספרדית מדוברת בארה"ב מאז שנת 1565, אז ייסדו מיסיונרים את סנט אוגוסטין שבפלורידה, והוסיף כי זוהי שפתם של יותר מ-40 מיליון אמריקאים, "שתוצאות דיון זה ישפיעו עליהם עמוקות".

החל מהצגתו הרשמית הערב, מתחיל קיין למלא חלק מרכזי במערכת בחירות הסובבת במידה רבה סביב נושא ההגירה. שליטתו בספרדית תבלוט על רקע עמדותיו הנוקשות של המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ בנוגע להגירה, ותסייע לדמוקרטים להניע את המצביעים ההיספניים שתמכו בהם בשנים האחרונות להתייצב בקלפיות. קיין למד את השפה בשנות ה-80, אז עבד לצד מיסיונרים ישועיים בהונדורס, בשנת חופש שנטל בעיצומם של לימודי משפטים באוניברסיטת הרווארד. אחרי תום לימודיו השתקע בריצ'מונד בירת וירג'יניה, שם עבד במשך שני עשורים כעורך דין לענייני זכויות אזרח ודיור הוגן.

לידיעה המלאה

קיין עם קלינטון, היום במיאמיצילום: Andrew Harnik/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות