"הארץ", ניו יורק טיימס, גרדיאן, רויטרס ואי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קלינטון בנמל התעופה של מישיגן, היום
קלינטון בנמל התעופה של מישיגן, היוםצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס
עדכונים

סקר מצב האומה של רויטרס: לקלינטון יש 90% סיכוי לנצח

למועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון יש 90% סיכוי להביס את יריבה הרפובליקאי דונלד טראמפ, כך לפי פרויקט מצב האומה הסופי של רויטרס ומכון הסקרים איפסוס. 

לפי הסקר, קלינטון צפויה לזכות ב-303 אלקטורים וטראמפ צפוי לזכות ב-235 בלבד. סיכוייו של טראמפ תלויים בהצלחתו בפלורידה, מישיגן, צפון קרוליינה, פנסלבניה ואוהיו. כל צירוף של שני הפסדים עבורו במדינות פלורידה, מישגן ופנסלבניה - יבטיח את ניצחונה של קלינטון. 

במקביל, טראמפ חייב לנצח במדינות שבאופן מסורתי הן רפובליקאיות: אריזונה ויוטה. כדי לנצח, המועמד הרפובליקאי זקוק לאחוזי הצבעה גבוהים בקרב מצביעים רפובליקאים לבנים - יותר מאשר ב-2012.

אובמה תוקף את טראמפ: מועמד יהיר שאינו יודע על מה הוא מדבר

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם היום בעצרת בחירות למען המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון במישיגן. אובמה שוב תקף קשות את המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ, וכשהקהל צעק "בוז!" ענה להם הנשיא: "אל תצעקו בוז — צאו להצביע! הוא (טראמפ) לא יכול לשמוע את קריאות הבוז שלכם, אבל הוא בהחלט ישמע את ההצבעה שלכם מחר".

אובמה מנה את כל הטעויות של טראמפ, בין היתר העובדה שאינו יודע להבדיל בין הסונים לשיעים. "זה רע כשאתה יהיר ואתה יודע על מה אתה מדבר, אבל זה ממש רע להיות יהיר כשאינך יודע על מה אתה מדבר". בהמשך אמר הנשיא כי מי שיועציו לא סומכים עליו שינהל את עמוד הטוויטר של עצמו — אי אפשר לסמוך עליו שיהיה אחראי על סודות הגרעין האמריקאיים. 

בתחילת נאומו התבדח אובמה כשאמר לבוחרים: "נסו להיזכר איפה הייתם לפני שמונה שנים, עכשיו אני קולט שחלקכם היה רק בן עשר. בואו נודה בזה, כשאני הייתי במסע הבחירות אתם ישבתם וצפיתם בערוץ דיסני... לי היתה נקודה רגישה לבוב ספוג, שהיה האהוב עלי".

אובמה תוקף את טראמפ

סקר "פוקס ניוז": קלינטון מובילה ב-4% על טראמפ

הילרי קלינטון מובילה על דונלד טראמפ בארבעה אחוזים בסקר חדש של "פוקס ניוז" שפורסם היום, יממה לפני הבחירות. המועמדת הדמוקרטית קיבלה בסקר 48%, ואילו טראמפ הסתפק ב-44%.

בסקר האחרון שהופיע בפוקס, ביום שישי האחרון, היה הפער בין שני המועמדים לנשיאות שני אחוזים בלבד.  

כך ייראה הממשל של טראמפ: ג'וליאני שר המשפטים, גינגריץ' שר החוץ

דונלד טראמפ אומנם ממשיך לדשדש מאחורי יריבתו בסקרים הארציים האחרונים, אולם זה לא מונע ממנו לעצב את ממשלתו ולתכנן מי יהיו שרי הקבינט שלו, אם יזכה בבחירות. רשת אן-בי-סי מדווחת כי לפי שלושה יועצים בקמפיין הנשיאותי של טראמפ שנשארו בעילום שם, בין השמות שהמועמד הרפובליקאי שוקל נמצאים רודי ג'וליאני למשרת שר המשפטים, ניוט גינגריץ' כשר החוץ, מייקל פלין לשר ההגנה או היועץ לביטחון לאומי, סטיב מנוחין, המנהל הכלכלי של מטה טראמפ, כשר האוצר ולו אייזנברג, הממונה על כספי הוועידה הלאומית של המפלגה הרפובליקאית, כשר המסחר.

טראמפ עצמו לא לוקח חלק פעיל בהרכבת הממשל הדמיוני, מכיוון שהוא חושש כי אם יתכנן יותר מדי לפני ניצחונו בבחירות, הוא עלול להביא על עצמו מזל רע. כדוגמא לכך, הוא מזכיר כיצד ב-2012 הוא נדהם לקרוא פרטים מדויקים על תכנוניו של מיט רומני לבית הלבן, זמן רב לפני יום הבחירות. מקורבים למטה טראמפ הבהירו כי לפני הכל הם מתמקדים בניצחון, ואף החלטה או משרה טרם אוישה סופית. עוד דווח כי השיחות על איוש משרד הממשל התרבו בימים האחרונים לאור השיפור בסקרים שנרשם לזכותו של טראמפ.

ג'וליאני (מימין) וגינגריץ'
ג'וליאני (מימין) וגינגריץ'צילום: בלומברג ואי-פי

קלינטון שומרת על יתרונה בסקרים האחרונים לפני הבחירות ומובילה גם בווירג'יניה וניו המפשייר

בסקר הארצי האחרון של רשת אן-בי-סי שומרת הילרי קלינטון על יתרון של 6% לעומת יריבה הרפובליקאי דונלד טראמפ. מאז סוף יולי מובילה קלינטון בסקר זה באופן עקבי, ומאז ספטמבר היא שומרת על פער של בין 6-4 אחוזים לטובתה. לפי הסקר האחרון, מקבלת קלינטון 47% לעומת טראמפ שזוכה ל-41%.

בסקר ארצי האחרון של בלומברג מובילה הילרי קלינטון בשלושה אחוזים על פני דונלד טראמפ עם 44% לעומת 41%. הסקרים האלה נערכו עוד לפני ההודעה של ראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, אתמול, לפיה אין במיילים החדשים, שנמצאו במחשב בן זוגה לשעבר של היועצת של הילרי, מידע חדש להעמידה לדין. המועמדת הדמוקרטית מחזיקה ביתרון גם בקרב נשים, לא לבנים, היספנים וצעירים.

בסקר ארצי נוסף ואחרון שערכו וושינגטון פוסט ורשת אי-בי-סי מובילה שרת החוץ לשעבר עם 47% מהקולות לעומת טראמפ שמקבל 43%. הסקר מצא כי בדומה לאובמה ב-2012, קלינטון ממשיכה להוביל בקרב מיעוטים אתניים במדינה. חדשות טובות לטראמפ מגיעות מסקר שערך אל.איי טיימס לפיו טראמפ מוביל עם 48% על פני קלינטון שמקבלת 43.2%. עם זאת היתרון ממנו נהנה טראמפ ירד לעומת הסקר הקודם שערך המגזין בכמעט אחוז.

קלינטון בניו המפשייר, אתמול
קלינטון בניו המפשייר, אתמולצילום: Steven Senne/אי־פי

במקביל סקר של סי-אן-אן שנערך בניו המפשייר, שבימים האחרונים נתפסה כמי שעלולה "ליפול" לידיו של טראמפ, מצביע על יתרון גם כן של 3%, 44% - 41%, לטובת קלינטון. גם בסקר של הרשת שנערך בפנסילבניה היא מובילה ב-5% על פני יריבה הרפובליקאי. לעומת זאת באוהיו המתנדנדת טראמפ מוביל עם 3% ומקבל בסקר אחרון של מכון TargetSmart 43% מהקולות לעומת קלינטון שמקבלת 40%.

בווירג'יניה מובילה קלינטון בפער של 6% (48%-42%) בסקר אחרון שנערך במדינה. וירג'יניה היתה במשך שנים רבות מדינה אדומה. אבל ב-2008 המדינה התהפכה, מגמה שאף התחזקה ב-2012, למרות היחלשותו של אובמה. אולם בדומה לניו המפשייר, גם וירג'יניה, הצטיירה בתקופה האחרונה כמדינה מתנדנדת שעלולה להיצבע באדום בבחירות האלה ולעבור לידיו של טראמפ.

הסנאטור הדמוקרטי אל פרנקן: תשדיר הבחירות של טראמפ הוא אנטישמי

הסנאטור הדמוקרטי ממינסוטה, אל פרנקן, האשים את דונלד טראמפ בהפצת תשדיר בחירות אנטישמי ברוח הפרוטוקולים של זקני ציון. פרנקן היהודי אמר כי הוא נדהם מהתשדיר בן שתי דקות המציג תמונות של שלושה בכירים יהודים במערכת הכלכלית בארה"ב, בהם ג'נט יילן, ראשת הבנק המרכזי האמריקאי, איל ההון ג'ורג' סורוס ומנכ"ל קבוצת גולדמן זאקס, לויד בלאנקפיין. בתשדיר אומר טראמפ כי "מיליארדי דולרים נמצאים על כף המאזניים בבחירות האלה. בעלי הכוח בוושינגטון הם השותפים של האנשים האלה שלא חושבים על טובתכם".

בראיון לרשת סי-אן-אן אמר פרנקן כי התשדיר הוא ממוקד נגד קבוצה מסוימת בארה"ב. לדבריו, הפרסומת פונה לכמה מהאלמנטים הגרועים ביותר בחברה שלנו בבחירות האחרונות. "אני יהודי. יכול להיות שאני רגיש יותר מדי. אבל ללא ספק יש בתשדיר הזה תחושה של זקני ציון", אמר.

תשדיר הבחירות השנוי במחלוקת של טראמפ

לברון ג'יימס הביע תמיכה בקלינטון בכנס לצעירים בקליבלנד

פחות מ-48 שעות לפני הבחירות, שחקן  הכדורסל האגדי לברון ג'יימס הביע תמיכה גלויה במועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, בעצרת בחירות שהתקיימה בקליבלנד.

יליד אוהיו, שלוש פעמים אלוף אן-בי-איי ושחקן ה"קליבלנד קאבלירס", עלה לבמה לצד קלינטון בפני אלפי מצביעים צעירים, ופנה לשרת החוץ היוצאת כנשיאה הבאה של ארצות הברית. ג'יימס הפתיע את הקהל, שמנה כ-4,000 איש, כשהביא עמו את חברו לקבוצה ג'יי-אר סמית', שסייע לו להביא לקליבלנד את תואר האן-בי-איי הראשון שלה אי פעם ביוני.

ג'יימס דיבר על קרן הצדקה שלו לסיוע לנוער בסיכון, ודיבר על תחושת שליחות "לתת לילדים שלי הזדמנות להרגיש שהם חשובים. ועם הקרן שלי, לתת לילדים את הרושם שלמישהו אכפת מהם, ומהחלומות שלהם, שמישהו כמוני וג'יי-אר והנשיאה הילרי קלינטון יכולים להפוך את החלומות שלהם למציאות. זה חשוב לי מאוד". את המילה "נשיאה" הדגיש ג'יימס באופן מיוחד, בעודו עוטה חיוך וזוכה לתשואות מהקהל. "אני מאמין שהאישה הזו כאן לידי יכולה להמשיך את זה", אמר. 

קלינטון שיבחה את ג'יימס על פעילות הצדקה שלו לפני שפנתה לנאום הבחירות שלה. "אני לא יכולה להסביר לכם כמה זה מרגש עבורי שלברון וג'יי-אר הם חלק מהקבוצה שהולכת לקחת אותנו לבית הלבן", אמרה קלינטון.

ראש האף-בי-איי: אין במיילים החדשים של קלינטון מידע שיביא להעמדתה לדין

ראש האף-בי-איי ג'יימס קומי הודיע כי חוקרי הבולשת, שבחנו את המיילים החדשים שנמצאו במחשבי היועצת של הילרי קלינטון וגרמו לחידוש החקירה בעניינה, לא מצאו לנכון לשנות את המסקנות שהוסקו ביולי לפיהן אין להעמיד אותה לדין בפרשה.

במכתב שנשלח היום לראשי ועדות בבית הנבחרים על ידי קומי נכתב כי מאז שיידע אותם על חידוש החקירה נגד קלינטון, עבדו אנשיו מסביב לשעון כדי לבחון ולהעריך מספר רב של מיילים שנמצאו במכשיר שנתפס בחקירה אחרת. לדבריו, "בתהליך זה נבחנו כל ההתקשרויות של שרת החוץ לשעבר במהלך כהונתה. בהתבסס על המידע הזה, הוחלט כי לא נשנה את מסקנותינו מחודש יולי לגביה".

ביולי אמר קומי כי הוא אינו ממליץ להגיש כתב אישום פלילי נגד קלינטון כחלק מהחקירה בחשד שהיא או שהעוזרים שלה הפרו את החוק לאחר שהקימו שרת מיילים פרטי לשימושה בתקופה בה כיהנה במשרד החוץ. לדברי קומי, אף תובע החושב בהיגיון לא יעביר את הפרשה, שהטילה צל כבד על מועמדותה של קלינטון לבית הלבן, לבית משפט.

במסיבת עיתונאים שערך אז הוסיף קומי עם זאת כי קלינטון ועוזריה היו "חסרי זהירות באופן חמור" בטיפול במיילים שחלקם הכילו מידע מסווג. לדבריו, 110 מיילים שנשלחו על ידי קלינטון או התקבלו על ידה ו-52 שרשורי מיילים הכילו מידע סודי נכון לתקופה בה הם נשלחו או התקבלו. 8 מהם הכילו מידע סודי ביותר. הוא הבהיר כי בסך הכל נבדקו 30 אלף מיילים.

לפני כשבוע וחצי הודיע קומי על חידוש החקירה נגד קלינטון לאחר שמיילים חדשים נמצאו במחשבו של אנתוני ויינר, בן זוגה לשעבר של היועצת הקרובה של קלינטון, הומה אבדין. המיילים נמצאו במהלך חקירה נפרדת שנערכת נגד ויינר ולא קשורה לקלינטון עצמה.

ההודעה הביאה לפגיעה קשה בקמפיין של קלינטון ולירידה משמעותית ביתרונה בסקרים. רבים כינו את המעשה "הפתעת אוקטובר" שהיתה עלולה להטות את הכף לטובת יריבה הרפובליקאי דונלד טראמפ.

בתו של דונלד טראמפ ביקשה לא לקדם תשדיר בחירות בכיכובה כדי לא לפגוע בעסקיה

בתו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, איוונקה ביקשה מהמטה של אביה לא לקדם בתצהירים לתקשורת תשדיר בחירות בהשתתפותה מחשש שקישורה העקבי לקמפיין הנשיאותי השנוי במחלוקת יפגע בעסקיה. כך דיווח הניו יורק טיימס. התשדיר בהשתתפותה פנה לנשים שנרתעות מלשונו המסיתה של אביה בקמפיין הבחירות הנוכחי.

אתמול בצאת השבת ביקרה איוונקה טראמפ יחד עם בעלה, ג'ארד קושניר, בקברו של הרבי מלובביץ' במטרה להתפלל למען ניצחונו של אביה בבחירות מחרתיים. קברו ממוקם באוהל בניו יורק והוא מתופעל על ידי חב"ד.

איוונקה טראמפ (בכובע שחור) נכנסת למתחם קברו של הרבי מלובביץ'

קלינטון מובילה ב-4% בסקר האחרון של וול סטריט ג'ורנל ואן-בי-סי

בסקר חדש והאחרון של וול סטריט ג'ורנל ורשת אן-בי-סי שפורסם היום מובילה המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון ב-4% על פני יריבה הרפובליקאי דונלד טראמפ. על פי הסקר קלינטון זוכה ל-44% לעומת טראמפ שקיבל 40%. בסקר השתתפו גם מועמד המפלגה הליברטריאנית, גארי ג'ונסון, שקיבל 6%, ומועמדת הירוקים ג'יל שטיין, שקיבלה 2%.

למרות שהיא ממשיכה להוביל על טראמפ, יתרונה של קלינטון הצטמצם משמעותית מאז הסקר הקודם שנערך באמצע אוקטובר, אז הפער עמד על 11%. הסקר אז נערך לפני שראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, הודיע על חידוש החקירה נגד שרת החוץ לשעבר בפרשת המיילים – החלטה שפגעה קשות בקמפיין שלה והחלישה אותה בסקרים.

עם זאת, בקרב נשאלים שאמרו כי השתתפו בהצבעה המוקדמת בבחירות פתחה קלינטון פער של 12% עם 51% לעומת טראמפ שקיבל 39%.

בסקר האחרון של האתר פוליטיקו ומכון Morning Consult מובילה קלינטון ב-3% עם 45% תמיכה לעומת טראמפ שזוכה ל-42%. יתרון זה זהה ליתרונה של קלינטון בסקר הקודם שנערך על ידי פוליטיקו בשבוע שעבר.

בנוסף, לפי האתר YouGov, המשתף פעולה עם רשת סי-בי-אס קופצת קלינטון במספר האלקטורים ל- 332 בעוד טראמפ מקבל רק 206. לפי סקר זה קלינטון זוכה ליתרון של 5% על פני יריבה הרפובליקאי.

סקר של וושינגטון פוסט: קלינטון מובילה בפער של 5%

סקר חדש של הוושינגטון פוסט ואי-בי-סי מצביע על יתרון של 5% לטובת המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון. 

יומיים לפני הבחירות, מדווח הוושינגטון פוסט כי אחוזי התמיכה בשני המועמדים נמוכים משמעותית מאחוזי התמיכה בברק אובמה ומיט רומני ב-2012. עם זאת, לקלינטון יש יתרון ברור עם 48% אחוזי תמיכה ביחס ל-43% בלבד למועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. 

בסקר סי-בי-אס וניו יורק טיימס שפורסם מוקדם יותר השבוע, קלינטון שמרה על יתרון של 3%, ובסקר של פוקס ניוז היא זכתה ביתרון של 2%. 

טראמפ חולץ במהלך נאום בנבאדה לאחר שאדם בקהל קרא "אקדח"

דונלד טראמפ חולץ הלילה מהבמה במהלך נאום שנשא ברינו שבנבאדה, לאחר שאדם בקהל קרא בקול "אקדח". האדם שנחשד בהחזקת אקדח נתפס על ידי השירות החשאי, אך לא נמצא עליו נשק - והוא שוחרר כעבור זמן קצר. תחנת טלוויזיה מקומית דיווחה שהגבר החזיק שלט שעליו היה כתוב: "רפובליקאים נגד טראמפ".

כחצי שעה לאחר שהחל טראמפ את נאומו בעצרת הבחירות ברינו, הוא הבחין בהפרעה בקהל שמולו. "יש לנו את אחד החבר'ה האלה מהקפיין של הילרי קלינטון", הוא אמר לקהל. "כמה משלמים לך? 1,500?". עד ראייה סיפר לתקשורת המקומית שלאחר מכן התקרב הגבר שאחז בשלט אל הבמה. "מישהו צעק 'אקדח!' וכולם קפצו עליו", סיפר עד הראייה. 

לאחר התקרית שב המועמד הרפובליקאי לבמה וחידש את נאומו. "איש לא אמר שזה עומד להיות קל - אבל לעולם לא יוכלו לעצור אותנו", קרא לקול תשואות הקהל.

טראמפ מחולץ מהבמה במהלך נאום בנבדה

האשה שהאשימה את טראמפ כי אנס אותה בגיל 13 ביטלה את תביעתה

האשה שהאשימה את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, כי אנס אותה כשהיתה בת 13 משכה אתמול את התביעה האזרחית שהגישה נגדו. 

האשה, שהגישה את התביעה מוקדם יותר השנה תחת השם הבדוי "ג'יין דו", טענה כי טראמפ אנס אותה במסיבת מין ב-1994 ביחד עם המיליארדר ועבריין המין המורשע ג'פרי אפשטיין.

השבוע היא ביטלה ברגע האחרון מסיבת עיתונאים בה היתה אמורה לחשוף את זהותה. עורכת דינה, ליסה בלום, אמרה כי מסיבת העיתונאים בוטלה בגלל "איומים רבים" על חייה של המתלוננת. 

אחרי שהוגשה התביעה ביוני, אמר עורך דינו של טראמפ כי ההאשמות הן "בדיה מוחלטת", וכי מדובר ב"תלונת שווא שהוגשה על ידי אשה שרוצה להשפיע על הבחירות לנשיאות".

האף-בי-איי בודק מסמכים מזויפים שנועדו להכתים את קמפיין קלינטון; חשד למעורבות רוסית

האף-בי-איי וסוכנויות המודיעין האמריקאיות בודקות מסמכים מזויפים שמטרתם הכתמת הקמפיין של הילרי קלינטון לנשיאות, כך אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס מקורות המעורים בפרטים. לפי הדיווח, הבדיקה מתבצעת כחלק מחקירה רחבה יותר של מה שלדברי גורמים רשמיים הוא ניסיון של רוסיה לשבש את מערכת הבחירות לנשיאות.

הסנאטור טום קרפר, נציג דמוקרטי בוועדת ביטחון המולדת של הסנאט, העביר את אחד המסמכים לחקירת האף-בי-איי, לאחר ששמו ונייר המכתבים שלו זויפו.

במסמך שזויף כך שייראה כמכתב שכתב קרפר לקלינטון, מצוטט הראשון כמי שכתב כי המחלקה לביטחון המולדת ייעצה לו ש"מתקפת סייבר מסיבית יכולה לשנות את תוצאות הבחירות לטובת מועמד מסויים".

עוד כתוב במסמך, שתוארך ל-3 באוקטובר, כי "כל אירוע חשוד ידווח מיד לעוזרים שלך, כך שיהיה אפשר לארגן בזמן ספירה חוזרת של קולות. את לא תפסידי את הבחירות בגלל כמה מערכות הצבעה אלקטרוניות שחיבלו בהן".

המסמך המזויף של קרפר הוא רק אחד מכמה מסמכים שהוצגו לבולשת הפדרלית ולמחלקת המשפטים של ארצות הברית לבחינה בשבועות האחרונים, כך לדברי המקורות.

הדוברת של קרפר, מייגן פנינגטון, אישרה ביום שישי כי הסנאטור שלח עותק של המכתב לאף.בי.איי ולקצין אכיפת החוק הראשי של הסנאט. "נודע לנו על המכתב שזויף על גבי נייר המכתבים הרשמי של סנטור קרפר ומיד דיווחנו על כך לרשויות כדי שיחקרו את מקורו", אמרה פנינגטון. 

לפי מקורות, נוסף למכתבו של הסנאטור קרפר, באף-בי-איי סרקו גם מסמך אלקטרוני בן שבעה עמודים, הנושא את הסמלילים (לוגו) של קרן קלינטון ושל חברת הסקרים הדמוקרטית של ג'ואל בננסון.

המסמך, שזוהה כמזויף במטה קלינטון, גורס כי קלינטון צונחת בסקרים וקורא "לשינויים רציניים באסטרטגיה לקראת נובמבר", שיכולים לכלול "תסיסה אזרחית מבוימת" ו"תקיפה רדיולוגית" המשולבת בשימוש בחומרים רדיואקטיבים, על מנת לשבש את ההצבעה.

כחלק מחקירת החשד למעורבות רוסית, חוקרי האף-בי-איי ביקשו מגורמים רשמיים במפלגה הדמוקרטית למסור לידיהם עותקים של מסמכים נוספים החשודים כמזויפים. כך מוסרים אנשים המעורבים בשיחות. 

דובר האף-בי-איי אישר כי הסוכנות "קיבלה תלונה על מכתב מזויף לכאורה" הקשור לבחירות, אך סרב להגיב מעבר לכך. מקורות אחרים אומרים כי האף-בי-איי בוחן מסמכים מזויפים נוספים שצצו לאחרונה. 

גורמים רשמיים בסוכנויות המודיעין בארה"ב הזהירו בפורומים מצומצמים כי הקמפיין, שמגובה על ידי ממשלת רוסיה ונועד לערער את האמינות של הבחירות בארה"ב, יכול להתפתח ליותר מפריצה למערכת האימיילים של המפלגה הדמוקרטית. התפתחות כזאת יכולה לכלול פרסום ראיות כוזבות המצביעות על הונאת הצבעה או כל דיסאינפורמציה אחרת עד סיום המירוץ לבחירות, בשמונה בנובמבר. 

גורמים רשמיים ברוסיה מכחישים את הדברים המיוחסים להם. 

קרן קלינטון אישרה כי קטאר העבירה לה מיליון דולר שלא דווחו

קרן קלינטון אישרה היום שקיבלה מיליון דולר מקטאר כתרומה בזמן שהמועמדת הדמוקרטית כיהנה כשרת החוץ, מבלי שדווחו למשרד החוץ. זאת, למרות שקלינטון הבטיחה להעניק לסוכנות סקירה של תרומותיה החדשות מממשלות זרות.

אתר ההדלפות ויקיליקס פרסם בחודש שעבר אימיילים נוספים מהחשבון של ראש מטה הבחירות של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות. האתר איים כי ימשיך לפרסם עשרות אלפי תכתובות מהחשבונות שנפרצו עד הבחירות. ראש המטה, ג'ון פודסטה, אמר כי הרוסים עומדים מאחורי הפריצה וכי הפרסומים נעשים בידיעת מטה המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. 

באחת התכתובות נכתב כי קרן קלינטון קיבלה מיליון דולר כמתנת יום הולדת לביל קלינטון מקטאר, המממנת בין היתר את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). אחד המנהלים בקרן קלינטון כתב באימייל כי "(נציג מקטאר) רוצה להיפגש עם ביל קלינטון לחמש דקות בעיר ניו יורק, כדי לתת לו צ'ק על סך מיליון דולר שהובטחו לו ליום הולדתו ב-2011". באימייל משנת 2014 מציינת קלינטון כי סעודיה וקטאר מעניקות תמיכה כספית ולוגיסטית לארגון דאעש ולקבוצות סוניות קיצוניות אחרות.

בתכתובת נוספת שנחשפה, כתבת של ערוץ CNN שלחה מראש שאלה למטה קלינטון, שהוצגה למועמדים בעימות בפריימריז הדמוקרטיים. קלינטון אכן נשאלה שאלה בניסוח דומה באותו עימות. פרסום התכתובת גרמה למבוכה ב-CNN, שטראמפ תוקף לעתים קרובות ומכנה "רשת החדשות של קלינטון". בחשבון הטוויטר שלו הגיב טראמפ על הפרסום וכתב: "וואו, CNN נתנו לקלינטון שאלות מראש לפני העימות מול ברני סנדרס. הילרי ו-CNN רמאים!".

לפי תכתובת נוספת משנת 2013, קלינטון אמרה בכנס בשיקגו כי ירדן וטורקיה לא יכולות לקבל את כל הפליטים מסוריה, מכיוון שהן לא יכולות לדעת אם "בתוך האוכלוסייה הלגיטימית של הפליטים יש גם ג'יהאדיסטים". המועמד הרפובליקאי לנשיאות מותקף פעמים רבות בשל דעותיו בנוגע להגירה, פליטים ומוסלמים.

שבוע אחרי פרסום חידוש החקירה נגדה: קלינטון מובילה על טראמפ בממוצע הסקרים ב-2%

יותר משבוע אחרי פרסום "הפתעת אוקטובר" עם הידיעה על חידוש החקירה נגד שרת החוץ לשעבר בפרשת המיילים, רושמת הילרי קלינטון יתרון על פני יריבה דונלד טראמפ בשלושה סקרים שהתפרסמו הלילה. בסקר רויטרס ומכון איפסוס מובילה המועמדת הדמוקרטית ב-5% עם 44% תמיכה לעומת טראמפ שקיבל 39%. עם זאת, האתר Real Clear Politics המרכז את נתוני כל הסקרים בארה"ב ציין כי יתרונה של קלינטון בממוצע הסקרים צומצם מאז שבוע שעבר מ-5% ל-2% בסוף השבוע.

בסקר של וושינגטון פוסט ורשת אי-בי-סי מובילה קלינטון ב-4% עם 47% מהקולות לעומת טראמפ שקיבל 43%. אולם בסקר של מריסט ומכון מקלאצ'י מצטמצם הפער בין שני המועמדים ל-2% לטובת קלינטון (46%-44%).

בראיון לרשת MSNBC אמר הלילה נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הוא לא סבור שראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, שפרסם את ההודעה בדבר חידוש החקירה נגד קלינטון בשבוע שעבר, ניסה להשפיע על הבחירות. "אמרתי את זה קודם ואחזור על זה עכשיו. ג'ים קומי הוא אדם טוב", אמר אובמה, "ואני לא סבור שהוא ניסה בשום צורה להשפיע על הבחירות. אני חושב שהוא עובד ציבור רציני שרוצה לעשות את הדבר הנכון".

מגיש רשת "פוקס ניוז" התנצל לאחר שדיווח כי קלינטון צפויה לעמוד לדין

מגיש התוכנית "דו"ח מיוחד" ברשת פוקס ניוז, ברט בייר, התנצל היום (שישי) לאחר שדיווח אתמול כי המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, צפויה לעמוד לדין בגין חקירה אחרת הקשורה לקרן קלינטון.

בייר אמר כי לאחר שבדק עם מקורותיו, אין כל עדות לכך שצפוי להיות מוגש כתב אישום נגדה, וכי הדיווח היה מוטעה. "כל הזמן, אבל במיוחד במערכת בחירות ובנושא כל כך רגיש, לכל מילה יש משמעות – לא משנה עד כמה המקורות שלה אמינים", אמד בייר. לדבריו, "דיווחתי על פי מקורותיי כי קלינטון עתידה לעמוד לדין. ובכן, זו היתה טעות ובשל כך אני מתנצל. הייתי צריך לומר כי התיק ימשיך להיחקר. אף אחד לא יודע כרגע אם יוגש או לא יוגש כתב אישום".

הדיווח המקורי הופרך במהרה על ידי הרשתות סי-אן-אן, אן-בי-סי ואי-בי-סי, אך צוטט בהרחבה בכלי תקשורת שמרניים ועל ידי המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. במטה קלינטון כינו את הפרסום "חסר בסיס".

סקר אי-בי-סי: קלינטון מובילה בפער של 3%

לאחר שבסקר הקודם שערכה רשת אי.בי.סי האמריקאית לפני שלושה ימים התגלה כי דונלד טראמפ מחק את הפער מקלינטון ועלה ליתרון של אחוז אחד, סקר חדש שמתפרסם היום מראה כי קלינטון השיבה לעצמה את היתרון, וכעת היחס ביניהם עומד על 47 אחוז לקלינטון לעומת 44 אחוז לטראמפ.

עוד עולה מהסקר כי טראמפ נתפס אמין יותר בכל הנוגע לכוונותיו להילחם בשחיתות ולטפל בסוגיות הנוגעות להגירה. מבחינת היכולת להתמודד עם סוגיות של ביטחון לאומי וטרור נרשם שיוויון בין השניים. בקרב אוכלוסיות לא לבנות קלינטון רושמת את התוצאות הטובות ביותר מאז תחילת הקמפיין, עם יחס של 76-17 לטובתה. בקרב המצביעים הלבנים טראמפ מוביל 53-38.

נתון מעניין נוסף על פי הסקר הוא שטראמפ נהנה מנתח גדול יותר של "מצביעים נלהבים", 53 לעומת 47. בבחירות 2012 עמד הנתון הזה על 67 בקרב מצביעי ברק אובמה.

הרשויות בניו יורק הוזהרו מחשש למתקפת טרור של אל-קאעדה בארה"ב סביב יום הבחירות

גורמים פדראליים הזהירו את הרשויות בניו יורק מפני מתקפה של אל קאעדה סביב יום הבחירות. המידע ניתן למשטרת ניו יורק ולרשות הנמלים בניו יורק ובניו ג'רזי. "אנחנו ממשיכים לשמור ולערוך סיורים ברמה גבוהה מאוד", אמר סטיב קולמן, דובר רשות שדות התעופה בניו יורק. הוא סרב לחשוף פרטים ספציפיים על האזהרה, וגם ממשטרת ניו יורק נמסר כי האזהרה היתה נטולת פרטים מזהים. 

רשת סי-בי-אס דיווחה מוקדם יותר מפי גורמי מודיעין בארה"ב כי ישנה התרעה מפני התקפת טרור שתתבצע על אדמת ארה"ב ביום שני, יום לפני הבחירות במדינה. על פי הדיווח, את המתקפה מתכנן ארגון אל-קאעדה בשלוש מדינות אפשריות - ניו יורק, טקסס ווירג'יניה. הגורמים הבהירו כי המידע עדיין נבחן ואמינותו טרם אומתה.

בכיר באף-בי-איי אמר לסי-בי-אס כי "הסוכנות ללוחמה בטרור והמשרד לביטחון המולדת נותרו ערניות ונערכות להגן מפני התקפות בארה"ב. האף-בי-איי, יחד עם סוכנויות הביטחון הפדרליות והמקומיות, משתפות במידע מודיעיני מדי יום וימשיכו לעבוד בשיתוף פעולה עם רשויות החוק".

מסמכים מוכיחים: ההכנסות של טראמפ רחוקות מכפי שהוא מדווח עליהן

דונלד טראמפ מסרב לשחרר דו"חות כספיים הנוגעים למצבו הכלכלי בטענה כי הדבר יהווה שבירה של מסורת בהיותו מועמד בבחירות לנשיאות ארה"ב. הוא גם נמנע מלפרסם את הנתונים על החזר המס שלו: "אי אפשר ללמוד יותר מדי מהחזרי מס", הוא אמר בספטמבר האחרון במהלך העימות הראשון מול הילרי קלינטון. אולם מבדיקת מסים שנעשתה על כמה מנכסיו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, של מסמכים אחרים שהגיעו לידי ניו יורק טיימס בהתבסס על חוק חופש המידע, עולה שמצבו הכלכלי רחוק מאוד מההצהרות שמפזר טראמפ ומהנתונים שהוא מפרסם.

המסמכים מוכיחים שחלק ניכר מהמספרים מייצגים את הכנסות של עסקיו לפני ההוצאות, ולא אחרי. כשמחשבים את סך ההכנסות אחרי ההוצאות, כמו תשלומי משכורות, שכירות וכדומה, עולה כי ההכנסה קטנה הרבה יותר מכפי שמצהיר טראמפ וחלק מהעסקים של איל הנדל"ן מניו יורק אף מפסידים כסף.

בהצהרות לתקשורת, המטה של טראמפ מסר כי ההכנסה שלו בשנה שעברה היתה 362 מיליון דולר, אך במהלך העימות הנשיאותי בספטמבר הוא המציא מספר גבוה מזה  - 694 מיליון. דוגמה נוספת עולה ממקרה שנידון בבית משפט במיאמי על אחד מהמלונות של טראמפ. במהלך המשפט מסרו עורכי דינו של טראמפ מסמכים המציגים הכנסה של 50 מיליון דולרים מבית המלון, אולם אחרי שמחשבים את ההוצאות עולה כי לא רק שהמלון לא הרוויח, הוא אף הפסיד 2.4 מיליון דולרים.

תזרים המזומנים השלילי שנרשם אצל כמה מנכסיו הגדולים של טראמפ יכולים להסביר במידה רבה את עקשנותו לא לפרסם את דו"חות המסים שלו מכיוון שהם עלולים לחשוף שההצלחה שלו היא לא כמו שהוא טוען שהיא.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

פוקס ניוז: הרשויות חושדות כי ישנו סיכוי של 99% שהשרת הפרטי של קלינטון נפרץ

הרשויות בארה"ב חושבות כי ישנה סבירות של 99% כי חמש סוכנויות מודיעין זרות פרצו לשרת הדוא"ל הפרטי של הילרי קלינטון וגנבו ממנו אימיילים, כך דיווחה רשת החדשות פוקס ניוז בהסתמך על שני מקורות המעורים בפרטי חקירות הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי).

פרשת האימיילים רודפת את קלינטון מתחילת הקמפיין שלה. המחלוקת נוגעת לשרת הדוא"ל הפרטי שבו השתמשה קלינטון בעת כהונתה כשרת החוץ, בניגוד לתקנות המחייבות עובדי ממשל להשתמש בצינורות מאובטחים להעברת מידע.

בחודש יולי האחרון הודיע ראש הבולשת ג'יימס קומי כי הוא אינו ממליץ להעמיד את קלינטון לדין. באותו מעמד ציין קומי כי אין ראיות חותכות כי סוכנים עוינים פרצו לשרת של קלינטון, אך הוסיף כי האפשרות קיימת. "לא מצאנו ראיות ישירות שהשרת נפרץ בהצלחה אך בהתחשב בסוג המערכת ובשחקנים המעורבים אנחנו חושבים שלא סביר לראות ראיות מסוג זה", הוסיף.

קלינטון נחלשת בסקרים; מכון רסמוסן: טראמפ זינק ב-3% ביום

סקרים חדשים שמתפרסמים הבוקר בארה"ב מציגים תמונה מעורבת. על פי סקר של מכון רסמוסן המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, מוביל על המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון ב-3%, טראמפ זוכה ב-45%, וקלינטון ב-42%. לפי סקר זה טראמפ זינק ב-3% ביום אחד.

גם בסקר של ניו יורק טיימס וסי-בי-אס קלינטון נחלשת. הסקר העניק לה יתרון של  3% - יתרון השווה לטעות הדגימה. בסקר, שנערך לאחר הודעת האף-בי-איי על מיילים חדשים שעשויים להיות קשורים לחקירתה, היא זכתה ל-45% אל מול 42% של טראמפ. רק לפני שבועיים בסקר זה עמד הפער לטובת קלינטון על 9%: 47% אמרו שיצביעו לקלינטון, ו-38% לטראמפ.

על פי סקר של חברת הסקרים יוגוב (Yougov) זוכה קלינטון ל-47.6%, מול 44.7% לטראמפ, ובכך משיגה 294 אלקטורים, יותר מ-270 הדרושים לה כדי להבטיח את הנשיאות. אולם על פי הסקר היא ספגה ירידה של 15 אלקטורים מאז אתמול.

מנגד, בסקר שפורסם בלוס אנג'לס טיימס טראמפ נחלש מעט, ומוביל על קלינטון ב-5%, וזוכה ל-47.5%. לפי סקר זה, מאז הודעת האף-בי-איי ירדה התמיכה בקלינטון, שעמדה לפני כן על 44.1%, וכעת עומדת על 42.5%.

בסקר של רשת אי-בי-סי קלינטון הגדילה את הפער על טראמפ ל-2%, והיא זוכה ל-47% אל מול 45% לטראמפ. לפני יומיים באותו הסקר עמד הפער ביניהם על אחוז אחד בלבד. 

טראמפ בעצרת בחירות במיאמי, היום
טראמפ בעצרת בחירות במיאמי, היוםצילום: RHONA WISE/אי־אף־פי

סקר ארצי חדש: פער של 6% לטובת קלינטון, ללא שינוי מאז הודעת האף-בי-איי

סקר ארצי חדש של רויטרס ומכון איפסוס מנבא פער של 6% למועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון על המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. הסקר נערך בין 28 באוקטובר - היום בו הודיע ראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, על בדיקת מיילים חדשים של קלינטון - ל-1 בנובמבר. מתוך 1,772 המשתתפים בו, 45% אמרו כי יצביעו או הצביעו כבר עבור קלינטון, מול 37% שהצהירו על תמיכתם בטראמפ.

בסקר שכלל את המועמדים העצמאיים בבחירות יתרונה של קלינטון אף גבוה יותר ועומד על 8%. היא זוכה ל-45% אל מול 37% לטראמפ. 5% אמרו כי יצביעו למועמד הליברטריאני גרי ג'ונסון, ו-2% למועמדת הירוקים גיל סטיין. לפי הסקר הנוכחי, הפער בין המועמדים נותר ללא שינוי מאז הכרזת האף-בי-איי.

עם זאת, לפי האתר ריל קליר פוליטיקס הפער לטובת קלינטון בממוצע הארצי, שעמד על 4.6% לפני שבוע, הצטמצם ל-1.7%.

קלינטון במטה בחירות בלאס וגאס, אתמול
קלינטון במטה בחירות בלאס וגאס, אתמולצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי

האשה המאשימה את טראמפ באונס: לא אחשוף את זהותי כי איימו עלי

האשה שתובעת את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, בגין אונס קטינות שהיתה צפויה לחשוף את זהותה הלילה במסיבת עיתונאים - ביטלה את השתתפותה דקות ספורות לפני המועד שנקבע.

לדברי עורכת דינה, המתלוננת התחרטה בעקבות איומים שקיבלה על חייה וחששה להיחשף. עוד מסרה עורכת הדין כי מסיבת העיתונאים רק נדחתה ותתקיים בתאריך אחר שטרם נקבע. 

אל הכתבה המלאה

אובמה: מי שלא מכבד נשים לפני שנבחר לנשיא - ימשיך לא לכבדן גם כשייבחר

נשיא ארה"ב ברק אובמה הלהיב הערב את הקהל בעצרת בחירות למען המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון בצפון קרוליינה, שמהווה אחת ממדינות המפתח בבחירות בארה"ב. הוא קרא לאזרחים להצביע לקלינטון ואמר שהיא מועמדת שראויה לקול שלהם.

"אני לא רוצה להלחיץ, אבל גורל המדינה מונח על כתפיכם", אמר הנשיא ועודד את הקהל לצאת להצביע. "אם לא תצאו להצביע, אז עשיתם את העבודה של  אלו שרוצים לדכא את הקול שלכם, מבלי שהם נקפו אצבע". ". לפני זמן לא רב, הוסיף, "אנשים ספגו מכות כשניסו לרשום מצביעים במיסיסיפי".

אובמה תקף את טראמפ ואמר: "אם אתה לא מכבד נשים לפני שאתה נבחר לנשיאות, אתה תמשיך לא לכבד נשים כשאתה מכהן בתפקיד".

אובמה בעצרת בחירות בצפון קרוליינה, היום
אובמה בעצרת בחירות בצפון קרוליינה, היוםצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

אשה שמאשימה את טראמפ כי אנס אותה כשהיתה בת 13 תחשוף עצמה הלילה במסיבת עיתונאים

אשה שתובעת את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, בגין אונס קטינות תחשוף עצמה הלילה (רביעי) במסיבת עיתונאים, כך הודיעה עורכת דינה. לפי התלונה שהגישה האשה, טראמפ אנס אותה במסיבת מין ב–1994 כשהיתה בת 13. לפי התלונה, המסיבה התקיימה בביתו של הנדבן היהודי ועבריין המין המורשע ג'פרי אפשטיין, שהודה ב–2005 בקיום יחסי מין עם קטינות ונשלח למאסר. 

האשה מאשימה את טראמפ כי אנס אותה והיכה אותה כשניסתה להתנגד. עם זאת, היא מעולם לא חשפה את זהותה. מסיבת העיתונאים תתקיים גם בנוכחות עורכת דינה של האשה, ליסה בלום, בתה של גלוריה אלרד, עורכת דין פמיניסטית מוכרת שמייצגת כמה מהנשים שהאשימו את טראמפ בהטרדה מינית. מסיבת העיתונאים תתקיים במשרדיה של חברת עורכי הדין של בלום בלוס אנג'לס.

"לפני יותר מארבעה חודשים, תבעה אשה שמכנה עצמה 'ג'יין דו' את דונלד טראמפ בגין סדרה של תקיפות מיניות שהתקיימו לכאורה במסיבות בניו יורק ב–1994", נכתב בהודעת חברת העורכי הדין. "ג'יין דו היתה אז רק בת 13... כלי התקשורת המרכזיים נכשלו בכיסוי הסיפור... ג'יין דו תשבור את שתיקתה היום ותדבר על ההאשמות".

טראמפ בעצרת בחירות במיאמי, היום
טראמפ בעצרת בחירות במיאמי, היוםצילום: RHONA WISE/אי־אף־פי

ג'ון סטיוארט: ב-2013 התעמתתי עם טראמפ על המוצא היהודי שלי

הקומיקאי הפופולארי ג'ון סטיוארט סיפר אתמול על עימות שערך בטוויטר עם המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, שעסק במוצאו היהודי. אמנם רבים וטובים ספגו עלבונות מטראמפ, שמרבה להשתמש בחשבון הטוויטר שלו לשם כך, אך סטיוארט נזכר עד כמה הופתע כהתעורר בוקר אחד לפני שלוש שנים וגילה שטראמפ "מצייץ עלי דברים מוזרים". 

מנחה ה"דיילי שואו" לשעבר סיפר כי ב–2013 טראמפ צייץ: "אני מבטיח לכם שאני הרבה יותר חכם מלייבוביץ. אני מתכוון לג'ון סטיוארט, שהוא, אגב, מוערך יתר על המידה". לקול צחוק הקהל, המשיך סטיוארט: "אני נשבע שזה נכון". לדבריו, טראמפ צייץ שוב: "אם ג'ון סטיוארט מעל הכל, למה הוא שינה את שמו מג'ונתן לייבוביץ? הוא אמור להיות גאה במורשת שלו". סטיוארט אמר כי הוא חשב "שהבחור הזה מנסה ליידע אנשים שאני יהודי ואני חושב לעצמי — 'הפרצוף שלי לא מספיק?', איפה ראיתם כזה פרצוף חוץ מבפוסטר ל(סרט) ינטל?... זה היה מצחיק אם זה לא היה כל כך גס ונוראי".   

סטיוארט נשא דברים במופע צדקה לחיילים משוחררים במדיסון סקוור גרדן בניו יורק, בו השתתפו קומיקאים אחרים כמו ג'רי סיינפלד ולואי סי־קיי. 

ג'ון סטיוארט על טראמפ

כנסייה שחורה במיסיסיפי נשרפה ועל קירותיה רוססה הכתובת: "הצביעו לטראמפ"

כנסייה שחורה במיסיסיפי נשרפה אמש ועל קירותיה רוססה הכתובת "הצביעו לטראמפ", כך מסרו היום בכירים במדינה. הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי) הודיעה כי היא חוקרת את התקרית. ראש מחלקת מכבי האש בעיירה גרינווייל, רובן בראון, אמר בראיון טלפוני כי לא היו נפגעים ב"כנסיית התקווה הבפטיסטית המיסיונרית", וכי נסיבות השריפה עדיין לא ברורות. עם זאת, לדבריו, לכנסייה נגרם נזק כבד. 

"אנחנו חשים שהדברים שרוססו על הכנסייה מאיימים", אמר מפקד המשטרה המקומית דלנדו וילסון במסיבת עיתונאים. "זוהי כידוע כנסייה שחורה ולאף אחד אין זכות לנסות להשפיע על האופן בו מישהו מצביע בבחירות הללו". גרינווייל מונה כ–33 אלף תושבים וממוקמת כ–160 קילומטרים צפון־מערבית לג'קסון הבירה. 

"מחלקת האף־בי־איי של ג'קסון מודעת למצב בגרינווייל, ואנחנו עובדים עם שותפינו המקומיים, הלאומיים והפדראליים לקבוע אם נעשה כאן פשע נגד זכויות אזרח", הודיעה הבולשת בהודעה שפורסמה. "האירוע שבר את ליבנו", אמרה אשת הכמורה קרוליין האדסון בסיבת העיתונאים, וציינה שהכנסייה בת 111 שנים. 

יו"ר המפלגה הדמוקרטית במיסיסיפי, בובי מוק, אמר כי "אני מקווה שסיבת השריפה תתגלה, אבל שום דבר בפוליטיקה הוא לא מקרי". המפלגה הרפובליקאית במיסיסיפי סירבה להגיב. 

באוקטובר הוצת סניף המפלגה הרפבוליקאית במחוז אורנג' בצפון קרוליינה, וסמוך רוסס הכיתוב: "עזבו את העיר או ש...". עד כה לא נעצרו חשודים בחשד להצתה, אותה כינה המועמד הרפובליקאי לסגנות הנשיא מייק פנס "טרור פוליטי".

כנסיות שחורות בדרום ארה"ב ידועות כבסיס תמיכה של המפלגה הדמוקרטית. בתקופת מאבק תנועת זכויות האזרח בשנות ה–60, כנסיות שחורות בדרום ארה"ב היוו פעמים רבות יעד להצתות והפצצות של פעילי ארגוני עליונות לבנה. 

הכיתוב: "הצביעו לטראמפ" על קירות הכנסייה השחורה במיסיסיפי, היום
הכיתוב: "הצביעו לטראמפ" על קירות הכנסייה השחורה במיסיסיפי, היוםצילום: Rogelio V. Solis/אי־פי

אובמה מותח ביקורת על האף-בי-איי: "אנחנו לא פועלים על סמך רמיזות ומידע חלקי"

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתח ביקורת על החלטת ראש הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי) ביום שישי להכריז על חקירה חדשה הקשורה לפרשת האימיילים של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון. זו ההתבטאות הראשונה של הנשיא בנושא יום שישי. לדבריו, זה חיוני שחקירות ממשלתיות לא יובילו להשערות או רמיזות שישפיעו על דעת הקהל. 

אובמה אמר בראיון לרדיו שהוא לא רוצה להתערב בהליך, אחרי שהבולשת הודיעה ביום שישי שהיא מצאה מאגר חדש של אימיילים שעשויים להיות קשורים לשימוש של קלינטון בשרת פרטי בזמן שכיהנה כשרת החוץ. ראש הבולשת, ג'יימס קומי, אמר שעדיין לא ברור אם האימיילים החדש שהתגלו משמעותיים. החלטתו להכריז על הממצאים 11 ימים לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב עוררה ביקורת קשה מצד הדמוקרטים. 

"אני חושב שיש נורמה, שכשיש חקירות אנחנו לא פועלים על סמך רמיזות ואנחנו לא פועלים על סמך מידע חלקי ואנחנו לא פועלים על סמך הדלפות", אמר אובמה בראיון ששודר היום. 

אובמה בעצרת בחירות באיווה, אתמול
אובמה בעצרת בחירות באיווה, אתמולצילום: TY WRIGHT/אי־אף־פי

סקרים: קלינטון מובילה בקרב מצביעים לא מזוהים, טראמפ נתפס אמין יותר

בסקר חדש של בלומברג מובילה הילרי קלינטון ביתרון קל על פני טראמפ בקרב מצביעים לא מזוהים, אותם מצביעים שהעניקו ב-2012 יתרון של חמישה אחוזים לרפובליקאי מיט רומני. כמעט מחצית מהמצביעים האלה הבהירו כי חידוש החקירה נגד קלינטון בפרשת המיילים שלה לא ישפיע על הצבעתם. מצביעים שלא מזוהים עם אף אחת מהמפלגות בארה"ב, מייצגים 29% מהאלקטורטים. בסקר ראש בראש מובילה קלינטון עם 39% מהקולות לעומת טראמפ שקיבל 35%. בהשתתפות מועמד נוסף מבין המועמדים העצמאיים בבחירות היא זוכה ליתרון של 3% (27%-30%).

בסקר אחר של וושינגטון פוסט ורשת אי-בי-סי נותרים שני המועמדים צמודים בעוד שטראמפ זוכה ליתרון בשאלת אמינותם. 59% מהנשאלים הביעו מורת רוח מהאופן שבו התנהלה קלינטון סביב פרשת המיילים שלה. בשאלה מי מהמועמדים יותר כן ואמין מוביל טראמפ ב-8%. 46% מהנשאלים אמרו שהוא אמין יותר מקלינטון לעומת 38% שסבורים שקלינטון אמינה יותר.

ימנים קיצוניים מאיימים לפגוע בהצבעה בבחירות: ימנעו משחורים להצביע וישגיחו בקלפיות

לאומנים לבנים בארה"ב מאיימים במופעי אימים ביום הבחירות במטרה להפריע לתהליך ההצבעה ולמנוע הצבעת שחורים. האתר פוליטיקו פרסם כי מנהיג התנועה הנאו-נאצית בארה"ב אנדרו אנג'לין הודיע כי אלפים מחברי התנועה יוצבו להשגיח בקלפיות ברחבי המדינה. שותפיו באתר הימני-קיצוני, The Right Stuff, אמרו כי יציבו מצלמות נסתרות בקלפיות בפילדלפיה ויתנו משקאות חריפים ומריחואנה לתושבים שחורים ב"גטו" של העיר כדי למנוע מהם לצאת מהבית להצביע.

התנועה הסוציאליסטית הלאומית, שהתפלגה מהקו קלוקס קלאן, ומפלגת החירות האמריקאית-לאומנית-לבנה הודיעו כי ישלחו את חבריהן להשגיח בקלפיות, חלקם בתור אנשי הקמפיין של טראמפ וחלקם יוסוו בין המצביעים. אתמול הודיע העיתון הרשמי של קו קלוקס קלאן, "הצלבן", על תמיכתו בדונלד טראמפ. מנהיג הארגון לשעבר, דיוויד דיוק, הודיע בחודש יולי כי יתמודד לסנאט מטעם לואיזיאנה, ואמר כי הוא חש כבוד כלפי מה שטראמפ עושה. במקביל, הארגון הקיצוני Oath Keepers, המורכב משוטרים וחיילים לשעבר שמופיעים לרוב בציבור כשהם חמושים, המליץ לחבריו ללכת תחת מסווה לקלפיות כדי "לאסוף מודיעין" על המצביעים.

דיוויד דיוק (משמאל), מנהיג ה-KKK לשעבר ומועמד לסנאט בהווה, בהפגנה בניו אורלינס, בספטמבר
דיוויד דיוק (משמאל), מנהיג ה-KKK לשעבר ומועמד לסנאט בהווה, בהפגנה בניו אורלינס, בספטמברצילום: Gerald Herbert/אי־פי

שבוע לפני הבחירות: האף-בי-איי צייץ מסמכי ארכיון מחקירת קרן קלינטון שהתנהלה לפני 15 שנה

האף-בי-איי סופג בימים האחרונים ביקורת רבה בשל ההחלטה להודיע על חידוש חקירתה של קלינטון זמן קצר לפני הבחירות והאשמות בדבר ניסיון להשפיע על ההצבעה בבחירות לנשיאות. היום ההאשמות האלה מתחזקות נוכח ההחלטה לפרסם בארכיון של הסוכנות, ובעמוד הטוויטר שלה, מאות מסמכים, חלקם ריקים, השייכים לחקירה ישנה נגד קרן קלינטון שהתנהלה בתחילת העשור הקודם.

מסמכי ארכיון מפורסמים באתר הבולשת כמענה לבקשות שנשלחות בהתאם לחוק חופש המידע. עם זאת לרשויות הפדרליות בארה"ב יש אפשרות להחליט מתי והאם לענות לבקשות חופש המידע במידה שהן עלולות להתקבל בתזמון לא מתאים, למשל שבוע לפני הבחירות. לכן, רבים תוהים שמא פרסום המסמכים הישנים נעשה בכוונה, כדי לשרבב שוב את שמה של קלינטון בפרשיות שחיתות, גם אם אלה בנות 15 שנה.

המסמכים שפורסמו קשורים לקרן קלינטון ולחנינה שהעניק הנשיא קלינטון למארק ריץ', ביומו האחרון בבית הלבן ב-2001. ריץ', שמת ב-2013, היה מעורב בהעלמות מסים גדולות ועסקאות נפט עם איראן, והחלטת הנשיא לשעבר לחון אותו נתפסה כשנויה במחלוקת. ריץ' מעולם לא הורשע משום שהתגורר מחוץ לארה"ב מאז שנמלט ממנה בשנות ה-80.

הנשיא לשעבר קלינטון בעצרת בחירות של רעייתו הילרי בפלורידה, היום
הנשיא לשעבר קלינטון בעצרת בחירות של רעייתו הילרי בפלורידה, היוםצילום: JOE RAEDLE/אי־אף־פי

ניוזוויק: טראמפ מחק באופן שיטתי אלפי מיילים ומסמכים הקשורים לתביעות משפטיות נגדו

חברות בבעלותו של דונלד טראמפ מחקו או הסתירו בעשרות השנים האחרונות באופן שיטתי אלפי מיילים, דו"חות דיגיטליים ומסמכים שנדרשו מסיבות שונות, בהן סיבות משפטיות. השבועון ניוזוויק שחשף את הפרטים בחן אלפי עמודים מדיונים משפטיים, צווים ותצהירים מתיקים שונים שנידונו במשך השנים בבתי משפט. לפי העיתון, היעלמות המסמכים והמיילים הכעיסה שופטים, תובעים, חוקרים ואזרחים מהשורה שהסתבכו מול עסקיו של איל הנדל"ן והמועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב. במעשים אלה הערימו טראמפ ואנשיו קשיים על התיקים וכפו על עורכי הדין לגרור אותם במשך שנים בבתי המשפט.

מחיקות העדויות והמסמכים על ידי טראמפ תועדו כבר ב-1973 כאשר משפחת טראמפ נתבעה על ידי הממשל האמריקאי בגין סירובה להשכיר דירות לאפריקאים-אמריקאים. האסטרטגיה של המשפחה היתה פשוטה: להכחיש ולהעלים מסמכים שבית המשפט דרש מהם למסור לידיו.

אחד התיקים החמורים ביותר שבו מחק טראמפ מיילים ודו"חות נוספים קשור לתאגיד הנדל"ן של משפחת קורדיש, שבאמצעות חברה בת הנקראת Power Plant Entertainment בנה שני בתי קזינו בפלורידה. בינואר 2005 תבעה רשת המלונות ובתי הנופש של טראמפ את שני בתי המלון בטענה כי התאגיד שיתף פעולה עם אחד משותפיו לשעבר כדי להוציא אותו מחוץ לעסקה ודרש ששני בתי המלון יימסרו לידיו. החברה שנתבעה טענה כי טראמפ ידע על כך שהוא הוצא מהעסקה כמה שנים קודם לכן, אך טראמפ הכחיש ונמנע מהעברת המסמכים שנדרשו על ידי בית המשפט כדי להוכיח את טענותיו.

טראמפ מרבה לבקר ולתקוף את יריבתו הפוליטית הילרי קלינטון נוכח פרשת המחיקה של עשרות אלפי מיילים משרת שבו השתמשה שעה שכיהנה כשרת החוץ. למרות שקלינטון ועורכי דינה אמרו כי כל המיילים היו פרטיים, טראמפ טען כי אלה מסמכים של הממשל שקלינטון מנסה להחביא או להשמיד אותם והשווה את המעשים לפשעים חמורים שדינם הוא עונש מאסר.

סקר אי-בי-סי: שבוע לבחירות, טראמפ מוביל על קלינטון ב-1%

קלינטון
קלינטוןצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי

שבוע לבחירות לנשיאות ארה"ב וימים ספורים לאחר פרוץ סערת המיילים האחרונה, הפער של הילרי קלינטון על פני דונלד טראמפ נמחק כליל והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות מפגרת אחרי יריבה ב–1%.

על פי סקר המעקב שעורכת חברת החדשות, זוהי הפעם הראשונה מאז חודש מאי 2016 שהמועמד הרפובליקאי מוביל על פני שרת החוץ לשעבר. כמו כן, על פי סקר המעקב של העיתון אל-אי טיימס מוביל טראמפ על פני קלינטון בפער של 3.6%.

על אף שני סקרים אלו, על פי ממוצע הסקרים האחרונים המופיע באתר המעקב "ריל קליר פוליטיקס", נכון לאתמול מובילה קלינטון על טראמפ ב-3.1%.

חקירות האף-בי-איי לא מצאו קשר ברור בין טראמפ לרוסיה

רוב הקיץ קידמו אנשי הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי) חקירה הולכת וגדלה הנוגעת למערובותה של רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב. הסוכנים בחנו יועצים קרובים של דונלד טראמפ, בדקו קשרים כספיים לאנשי עסקים ברוסיה וחיפשו אחר המעורבים בפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית. הם אפילו בדקו את האפשרות שישנו ערוץ מידע סודי בין ארגונו של טראמפ לבנק רוסי.

חיזוק לטענות כי קיים קשר בין טראמפ לרוסיה ניתן למצוא בכתבה שפורסמה לאחרונה באתר מדיום, שבה מצוטטים כמה מומחים לאבטחת סייבר. לדבריהם הם הבחינו בדפוס תקשורת בין שרת מחשבים בארגונו של טראמפ לשרת בבנק הרוסי "בנק אלפא". אותם מומחים חשדו תחילה כי מדובר בהתקפת סייבר, אך במהרה הם קבעו כי דפוס התקשורת מזכיר התכתבות בין בני אדם. לטענתם, התקשורת בין שני השרתים התקיימה בזמן שעות העבודה בניו יורק ונמשכה בשעות העבודה במוסקבה. 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, החודש
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, החודשצילום: POOL/רויטרס

עם זאת, נציגי רשויות החוק אומרים כי אף אחת מהחקירות לא חשפה עד כה קשר ברור בין טראמפ לממשלת רוסיה. אפילו הפריצה למחשבי המפלגה המדוקרטית, הבולשת וקהילת המודיעין חושבים כעת, נועדה לפגוע במרוץ לנשיאות ולא לסייע לבחירות של טראמפ.   

תומכיה של הילרי קלינטון, הטוענים בזעם כי הרשויות אינן עושות דיו כדי לבדוק את טראמפ, דחפו לפתיחת החקירות בנושא. בימים האחרונים דרשו הדמוקרטים שמנהל הבולשת הפדראלית ג'יימס קומי ידון בהן בפומבי, כפי שעשה בשבוע שעבר כשהכריז על כך שאנשיו בודקים מיילים חדשים בקשר לפרשת שרת הדוא"ל הפרטי של קלינטון.

תומכיה של קלינטון טוענים כי חיבתו הברורה של טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והפריצה למחשביהם של דמוקרטים בכירים כיו"ר הקמפיין של קלינטון ג'ון פודסטה, מראים כי מוסקבה בחרה בצד במרוץ וכי על הבולשת לפרסם את הממצאים שבידיה. הבדיקות שעורכת הבולשת בקשר לרוסיה עדיין נמשכות.

הבהלה מפני ליצנים בארה"ב מפחידה את מבקריו של דונלד טראמפ

זה כמה חודשים הציבור האמריקאי בפאניקה. דיווחים על ליצנים מאיימים שצצים ביערות ובאזורים נטושים ברחבי המדינה, ומפחידים ילדים והורים, גרמו לבתי ספר לתגבר את האבטחה. שורה של מוסדות אסרו על תחפושות של ליצנים במסיבות ליל כל הקדושים שהתקיימו בסוף השבוע. ליצנים שמתפרסמים מבידור מספרים כי איבדו את פרנסתם או מקבלים איומים על חייהם, ואפילו רונלד מקדונלד, הקמע של רשת המזון המהיר, התבקש להוריד את התחפושת.

מה שהחל לפני שלושה חודשים כתעלול יחצ"ני לא מוצלח לסרט אימה בעיירה גריין ביי בוויסקונסין הפך לטרנד בקרב מתבגרים משועממים או כאלה המנסים למתוח את המשטרה. החודש, פרסם אתר החדשות VOX סקירה נרחבת של ממצאי החקירות בשלל פרשות של ליצנים שהטילו אימה על תושבים ברחבי ארה"ב בחודשים האחרונים, וקבע כי כולם הופרכו כמעשי מתיחה. (טלי קרופקין)

אל הכתבה המלאה

ראש הבולשת התנגד לפרסום ההאשמות נגד רוסיה בגין מעורבותה בבחירות

רשת סי-אן-בי-סי דיווחה כי בעוד שראש הבולשת הפדרלית ג'יימס קומי בחר להוציא לפומבי את החקירה המחודשת נגד קלינטון פחות משבועיים לפני הבחירות, הוא המליץ דווקא לא לפרסם את ההאשמות נגד רוסיה בגין ניסיון להתערב בבחירות משום התזמון הקרוב ליום ההצבעה. הוא וידא ששם הסוכנות שהוא עומד בראשה לא יופיע בהצהרה שפרסם הממשל האמריקאי בנושא בתחילת החודש על ידי ראש מערך המודיעין של ארה"ב, ג׳יימס קלפר, והמחלקה לביטחון המולדת.

בכיר לשעבר באף-בי-איי אמר כי בכירים בממשל האמריקאי מתקשים להסביר מדוע קומי החליט כן לפרסם את החקירה נגד קלינטון, שספגה מהלומה קשה בעקבות זאת, אך לא לפרסם את ההאשמות נגד רוסיה, שרבים טוענים כי לעומד בראשה, הנשיא ולדימיר פוטין, ישנם קשרים למועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. הבכיר הבהיר שקומי הסכים עם מסקנות מערך המודיעין האמריקאי כי ישנה "מעצמה זרה שמנסה לחתור תחת הבחירות". לדבריו, "הוא סבור שזה נכון, אבל היה נגד פרסום המסקנות האלו לפני הבחירות".

היום אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט כי הנשיא אובמה סבור שקומי הוא אדם בעל יושרה וההודעה שלו על חידוש החקירה לא נועדה להשפיע על הבחירות לנשיאות. ארנסט הוסיף כי אין לו מושג מדוע קומי החליט לפרסם את דבר חידוש החקירה או אילו גורמים נלקחו בחשבון במהלך קבלת ההחלטה הזאת. לדבריו, לאובמה יש ביטחון מלא בקומי והבית הלבן לא היה מעורב בנושא.

עם זאת סוכנות חקירות פדרלית עצמאית, The Office of Special Counsel (OSC), הבהירה היום כי היא לא מאשרת ולא מכחישה את הדיווחים על קיומה של חקירה נגד קומי בחשד שהוא הפר חוק שאוסר על עובדים פדרליים בארה"ב לעשות שימוש בכוחם כדי להשפיע על הבחירות.

בעצרת במישיגן הודה היום טראמפ להומה אבדין ולאנתוני וינר בהתייחס לחידוש החקירה נגד קלינטון. הוא שיבח את החלטתו של קומי ואמר כי "לקומי נדרש אומץ לקחת את הצעד הזה נוכח ההתנגדות שהיתה לו בניסיון להגן על קלינטון מהעמדה לדין, הרבה אומץ". לדבריו, החקירה נגד קלינטון תיקח עוד שנים רבות.

קלינטון הנמצאת היום באוהיו אמרה כי היא מזמינה את הבולשת הפדרלית לחקור את המיילים שלה. "אין כאן שום תיק", אמרה במהלך עצרת במדינה והוסיפה כי היא בטוחה שהאף-בי-איי יגיעו בדיוק לאותן מסקנות אליהן הגיעו בפעם הקודמת – שאין בסיס להגשת כתבי אישום בפרשה.

ראש הבולשת הפדראלית ג'יימס קומי בוושינגטון, בחודש שעבר
ראש הבולשת הפדראלית ג'יימס קומי בוושינגטון, בחודש שעברצילום: GARY CAMERON/רויטרס/ ג

בעצרת הבחירות של טראמפ מייחלים למותה של קלינטון

מאז הפך דונלד טראמפ למועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב חלה הסלמה ברטוריקה בה משתמשים תומכיו כלפי יריבתו הילרי קלינטון. מאז הודעת ראש הבולשת הפדראלית כי אנשיו בודקים מיילים בקשר לחקירת השרת הפרטי של קלינטון, נשמעות קריאות אלימות רבות נגד המתמודדת הדמוקרטית בעצרות של איל ההון. בין היתר, באירועים אלו ניתן למצוא תומכים של טראמפ המכנים את קלינטון "שטן" ו"מכשפה" – ויש גם הקוראים לתלות אותה.

קריאות שכאלה אמנם מאפיינות בדרך כלל פעילים קיצוניים בקהל ולא גורמים רשמיים השייכים לקמפיין, אך בעצרת בחירות שנערכה היום (ראשון) בלאס וגאס ייחל אחד הדוברים באופן גלוי למותה של קלינטון. איש הטלוויזיה והסופר ויין רוט, הביע תקווה שסופן של קלינטון והעוזרת הבכירה שלה הומה אבדין יהיה כסופן של "תלמה ולואיז" – הרוכבות אל מותן לתוך תהום בסצינת הסיום של הסרט זוכה האוסקר. דבריו של רוט זכו למחיאות כפיים רמות מהקהל. לאחר מכן הוא קרא: "תיקפו, תיקפו, תיקפו. לעולם לא נקבל הפסד, לעולם לא נרים ידיים. אני אתן את המדינה שלי רק אם היא תילקח מידי המתות".

קריאתו של רוט מהווה הסלמה נוספת בשפה הבוטה ומשולחת הרסן שאימצו לעצמם תומכי טראמפ בכל הנוגע לקלינטון, במיוחד לאחר שהמועמד הרפובליקאי החל לקרוא בגלוי לכליאתה. יועצו של טראמפ, אל בלדסרו, נחקר על ידי השירות החשאי לפני כמה חודשים לאחר שבראיון לתקשורת אמר כי "יש להציב את קלינטון אל מול כיתת יורים ולירות בה למוות בגין בגידה".

בחודש אוגוסט דווח כי השירות החשאי זימן את אנשיו של טראמפ לשיחה, לאחר שאיל ההון אמר כי אולי התומכים בנשיאת נשק ימנעו מקלינטון לשנות את החוקה בעניין. ביום רביעי האחרון אחד מתומכיו של טראמפ אף הגיע לעצרת הבחירות בצפון קרוליינה כשבידיו בובה של המועמדת הדמוקרטית, כשלולאת חבל תלייה כרוכה סביב צווארה.

וושינגטון פוסט: באף-בי-איי ידעו על המיילים שבועות לפני שתדרכו את ראש הבולשת

יומיים לאחר הודעתו של ראש הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי) כי אנשיו בודקים מיילים חדשים בקשר להילרי קלינטון, העיתון וושינגטון פוסט דיווח כי אנשי הסוכנות ידעו על התכתובות לפני שבועות אך המתינו לפני שתדרכו את ג'יימס קומי בנושא. על פי העיתון, הסוכנים העוסקים בפרשת שרת הדוא"ל הפרטי של קלינטון ידעו כי המיילים שנמצאו  בחקירה נפרדת עשויים להיות רלוונטיים לתיק שלהם, אך לא עדכנו את מנהל הסוכנות מסיבה לא ידועה. הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי סוכני הבולשת צפויים לסרוק 650 אלף מיילים שנמצאו על המחשב של אנתוני וינר, וכי אלפים מהם מהם עשויים להיות קשורים לשרת של קלינטון.

קומי מסר את הודעתו הדרמטית לבית הנבחרים 11 יום לפני תום המרוץ לנשיאות ארה"ב. במכתב לכמה ראשי ועדות בבית הנבחרים, קומי ציין כי הוא תודרך על ידי אנשיו יממה לפני ששלח את המכתב, וכי הוא מבקש ליידע את חברי הקונגרס כי הוא "חושב שעל אנשיו לנקוט צעדים שיאפשרו לחוקרים לבדוק את המיילים האלו". מכתבו של קומי טלטל את המרוץ לנשיאות פחות משבועיים ליום הבחירות, ועורר ביקורת רבה על קומי. במשרד המשפטים של ארה"ב ניסו לבלום את משלוח המכתב ודרשו מקומי בתקיפות להימנע מכך כדי לחרוג ממדיניות ארוכת שנים. עם זאת, קומי הודיע על בדיקת המיילים בניגוד לעמדתה של שרת המשפטים לורטה לינץ', הממונה עליו.

על פי הוושינגטון פוסט, בהתחשב בעובדה שסוכני הבולשת ידעו כי המיילים שהתגלו עשויים לספק סיבה לחדש את חקירת השרת הפרטי של קלינטון, לא ברור מדוע הם לא עדכנו את קומי מוקדם יותר בנושא. על פי מקורות המעורים בחקירה, הסוכנים ידעו על המיילים מאז החרימו מחשב הקשור לחקירתו של חבר הקונגרס לשעבר, אנתוני וינר מניו יורק. וינר הוא בעלה של הומה אבדין – העוזרת הבכירה של קלינטון. הרשויות הפדראליות חוקרות מסרונים בעלי תוכן מיני ששלח וינר לבת 15 מצפון קרוליינה, ועל כן הן החרימו מכשירים אלקטרוניים שבהם השתמשו וינר ואבדין במשותף. כמו כן, בוושינגטון פוסט נכתב כי פרסום המיילים החדשים בשלב מוקדם יותר של המרוץ היה עשוי להתגלות כפחות מזיק לקמפיין קלינטון מבתזמון הנוכחי.

ביידן: לא מעוניין לכהן בממשל קלינטון

סגן הנשיא המכהן, ג'ו ביידן, אמר כי הוא אינו מעוניין לכהן בתפקיד בממשל קלינטון אם תיבחר. "אעשה כל מה שאני יכול כדי לעזור להילרי אם תיבחר, אבל אני לא רוצה להשאר בממשל", אמר ביידן בראיון לרשת אן-בי-סי. 

מוקדם יותר דיווח האתר האמריקאי פוליטיקו כי קלינטון רוצה למנות את ביידן לתפקיד שר החוץ אם תיבחר. לפי הפירסום, גורם המעורה בפרטים אמר כי ביידן עומד בראש רשימת המועמדים לתפקיד שגיבש הצוות של קלינטון.

לפי אותו מקור, צוותה של קלינטון טרם פנה לביידן ומתכנן בימים אלה כיצד לשכנע אותו לקבל את התפקיד. "הוא יהיה מצוין, והם משקיעים הרבה זמן כדי להבין מה הדרך הטובה ביותר לשכנע אותו לעשות זאת אם היא תנצח", אמר המקור. עד כה לא פרסם המטה של קלינטון שמות של מועמדים לקבינט במהלך הקמפיין, והתעקש כי הוא מתמקד בניצחון בבחירות ולא במינויים. 

מאוחר יותר אמר ביידן כי אינו מעוניין בתפקיד בממשל קלינטון אם זו תיבחר, על אף העובדה שהוא תומך בה ופועל לבחירתה.

בשנה שעברה שקל ביידן להתמודד בעצמו לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית, אך החליט שלא לעשות זאת והיה פעיל מאוד בקמפיין למען קלינטון. סגן הנשיא, שכיהן בעבר כסנאטור מדינת דאלוור, התמודד כבר פעמיים במרוץ לנשיאות ארה"ב בשנת 1988 וב-2008, אבל בשתי המערכות הוא פרש כבר בשלב מוקדם של המירוץ.

קלינטון וביידן בכינוס בחירות בפנסילבניה, באוגוסט האחרון
קלינטון וביידן בכינוס בחירות בפנסילבניה, באוגוסט האחרוןצילום: Butch Comegys/אי־פי

הופעה פומבית ראשונה לקלינטון ומישל אובמה

"לא יכול להיות טוב יותר מלהופיע כאן עם הגברת הראשונה", הכריזה הילארי קלינטון בעצרת בחירות שקיימה בצפון קרוליינה, אליה חברה לראשונה רעייתו של נשיא ארה"ב מישל אובמה. השתיים התחבקו ארוכות ולאחר מכן הרעיפה קלינטון מחמאות על אובמה: "היא לכל הדעות גברת ראשונה מדהימה שעשתה את כולנו מאוד גאים". בהמשך השוותה אותה למשוררת האפרו-אמריקאית מאיה אנגלו.

פחות משבועיים ליום הבחירות בארה"ב, אובמה מסתמנת כאחת התומכות הבולטות בקמפיין של קלינטון, למרות חילוקי דעות מהותיים ביניהן שהתרחשו כאשר קלינטון התמודדה מול ברק אובמה ב-2008.

אובמה אמרה שהיא "אסירת תודה לקלינטון על האומץ והמנהיגות שלה, ועבור מה שהיא עושה למען המדינה הזאת. הולך להיות מאוד טוב בקרוב". בהמשך שתיהן קראו למצביעים לצאת ולהצביע מוקדם ביום הבחירות. הקרב בין קלינטון לטראמפ בצפון קרוליינה צמוד מאוד, כשעל פי סקרים אחרונים קלינטון מחזיקה ביתרון קל מאוד על פני טראמפ.

אובמה וקלינטון בעצרת בצפון קרוליינה, היום
אובמה וקלינטון בעצרת בצפון קרוליינה, היוםצילום: Chuck Burton/אי־פי

המתלוננת ה-12: מיס פינלנד לשעבר טוענת כי טראמפ חפן את ישבנה

אחרי ש-11 נשים האשימו את המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, כי הטריד אותן מינית, סיפרה היום מלכת היופי של פינלנד לשעבר, ניני לקסונן, כי איל הנדל"ן מניו יורק תקף אותה מינית כשתפס בישבנה לפני הופעה משותפת בטלוויזיה בשנת 2006.

טראמפ ומלכות היופי בתוכנית של דיוויד לטרמן

לדברי לקסונן, שאמרה את הדברים בעיתון היומי אילטה סאנומט, התקרית אירעה לפני שהשניים עלו לשידור בתוכנית האירוח בהנחיית דיוויד לטרמן לצד עוד שתי מלכות יופי לשעבר, כחלק מקידום תחרות מיס יוניברס שטראמפ היה בעליה.

"לפני שעלינו לשידור הצטלמנו מחוץ לבניין", נזכרה לקסונן, "טראמפ עמד לידי ופתאום הרגשתי שהוא חופן את הישבן שלי. הוא ממש תפס אותו. אני לא חושבת שמישהו ראה את זה, אבל אני התכווצתי ולא הבנתי מה קורה". מיס פינלנד לשעבר לא פנתה מיוזמתה לעיתון, אלא רואיינה לצד נשים פיניות נוספות שפגשו במהלך השנים בטראמפ.

"מישהו אמר לי שם שטראמפ מחבב אותי כי אני דומה למלניה, אשתו של טראמפ, כשהיא היתה צעירה יותר", אמר לקסונן, "הרגשתי גועל". התוכנית שודרה ביולי 2006.

טראמפ: "אם הייתי נשיא לא היינו בעיראק והחייל הומאיון קאן לא היה מת"

בראיון לרשת אי-בי-סי אמר המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ כי אם הוא היה נבחר לבית הלבן במקום ג'ורג' בוש הבן או ברק אובמה, החייל האמריקאי הומאיון קאן, שנהרג בעיראק ב-2004 ושהוריו תקפו את טראמפ בוועידת המפלגה הדמוקרטית ביולי, לא היה מת. "יש לי כבוד גדול למשפחת קאן. הבן שלה הוא גיבור גדול", אמר טראמפ כשנשאל אם הוא מתנצל בפני המשפחה על שתקף אותה לאחר הופעת בני הזוג קאן בוועידה וטען כי הכאב שלהם עוצב על ידי המטה של קלינטון. "אבל אם הייתי נשיא באותו זמן, קאן היה בחיים היום, משום שאני לא הייתי מכניס אותנו לעיראק", הוסיף. בתגובה אמר האב, קייזר קאן, כי התבטאותו של טראמפ היא "הדבר הנבזי ביותר שאפשר להגיד".

לאחר הופעת קייזר ורעייתו רזאלה בוועידה הדמוקרטית בחר טראמפ לתקוף את המשפחה דרך האם ותהה בראיון לניו יורק טיימס למה היא שתקה על הבמה. לדבריו, היא כנראה לא קיבלה רשות לדבר. דבריו גררו ביקורת רבה מצד דמוקרטים, אך גם רפובליקאים רבים, שיצאו נגד ההחלטה של המועמד לנשיאות לתקוף משפחה אמריקאית שכולה.

סקר: הפער בין קלינטון לטראמפ מצטמצם ועומד על שישה אחוזים

דונלד טראמפ ממשיך לצמצם את הפער שפתחה יריבתו הילרי קלינטון ובסקר חדש של רשת אי-בי-סי מצמצם את הפער ביניהם לשישה אחוזים בלבד. לפי הסקר, קלינטון זוכה ל-48% תמיכה וטראמפ מקבל 42%. בסקר שנערך אתמול הפער בין השניים עמד על תשעה אחוזים ( 49%-40%) ושלשום הוא עמד על 12% (38%-50%).

במקביל, סקר חדש של מכון הרווארד לפוליטיקה מצא כי קלינטון, התחזקה בקרב מצביעים צעירים, אולם היא מתקשה להשיג יתרון מוחלט על יריבה  טראמפ, למרות חוסר הפופולריות שלו והביקורת נגדו. לפי הסקר, פחות ממחצית מהאמריקאים בגילי 29-18 שהשתתפו בסקר אמרו כי הם מאמינים שקלינטון יכולה לשפר את הכלכלה במדינה ולהיאבק בטרור ובשחיתות יותר מטראמפ. התמיכה בקרב הצעירים בקלינטון גדולה ב-28% מאשר בטראמפ. בסקר שבו נשאלו המצביעים על ארבעת המועמדים לנשיאות, בהם גם ג'יל שטיין מועמדת הירוקים וגארי ג'ונסון, מועמד המפלגה הליברטריאנית, תמכו 49% בקלינטון, 21% בטראמפ, 14% בג'ונסון ו-5% בשטיין.

במהלך הפריימריז הדמוקרטיים התקשתה קלינטון לקנות את לבם של הצעירים, בני דור המילניום, שהעדיפו את יריבה אז הסנאטור ברני סנדרס מוורמונט. גם אחרי ניצחונה בפריימריז הצהירו צעירים רבים כי לא יצביעו לה. אולם לפי עורכי הסקר, קלינטון הצליחה לצמצם במידה מסוימת את מידת הניכור שלהם ממנה, הודות לעימותים הטלוויזיוניים האחרונים לאופן בו התמודדה מול טראמפ.

טראמפ: אשמח ללכת מכות עם סגן הנשיא ביידן

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, רמז אתמול כי הוא רוצה "ללכת מכות" עם סגן הנשיא המכהן, ג'ו ביידן.

בעצרת בחירות בפלורידה אמר טראמפ כי "יאהב" קרב אגרוף עם ביידן. "מר קשוח", לעג טראמפ לביידן, "אתם יודעים מתי הוא חזק? רק מאחורי המיקרופון". טראמפ הוסיף כי ישמח להרביץ לביידן בן ה-73: "יש דברים בחיים שפשוט תאהב לעשות".

דברי טראמפ מגיעים כתגובה לאמירת ביידן בשבת: "התקשורת תמיד שואלת אותי אם לא הייתי רוצה להשתתף בעימות מולו, לא. הייתי רוצה להיות איתו בתיכון, ו"לכסח אותו" מאחורי אולם ההתעמלות". "שמעתם מה ביידן רוצה?" קרא אתמול טראמפ, "הוא רוצה את זה, אני אשמח".

שר החוץ לשעבר קולין פאוול הביע תמיכה בהילרי קלינטון

שר החוץ של ארה"ב לשעבר, קולין פאוול, אמר אתמול כי הוא מתכנן להצביע למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון - כך דווח בניו יורק טיימס. לפי הפרסום, הוא אף גינה את יריבה ממפלגתו, דונלד טראמפ.

פאוול אמר את הדברים בכנס של התאחדות לונג איילנד (Long Island Association). על פי דובר ההתאחדות, הוא הביע את תמיכתו בקלינטון ופיאר את כישוריה כמנהיגה ואת ניסיונה. חבר בדירקטוריון ההתאחדות הוסיף: "הוא הסביר מדוע אינו חושב שטראמפ הוא המועמד הנכון. הוא דיבר על חוסר הניסיון (של טראמפ), ועל המסר שהוא מעביר בכל יום לתומכיו - הצובע את מדינתנו באור שלילי מול כל ידידינו בעולם".

כבר בחודש שעבר נחשף כי פאוול כינה את טראמפ "בושה לאומית" ו"מצורע ברחבי העולם" בתכתובות דואר אלקטרוני פרטיות, אולם באותן תכתובות הוא הביע מרירות כלפי קלינטון. 

טראמפ: מדיניות קלינטון תביא למלחמת עולם שלישית

המועמד לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר כי תוכניתה של יריבתו בסוריה "תביא למלחמת עולם שלישית". לדברי המועמד הרפובליקאי לנשיאות, הסיבה לכך היא שמדיניותה של הילרי קלינטון עלולה להביא לעימות צבאי עם רוסיה, החמושה בכלי נשק גרעיניים.

בנוסף, בראיון המתמקד במדיניות חוץ אמר טראמפ כי מיגור ארגון המדינה האיסאלאמית (דאעש) חשוב יותר מאשר סילוקו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד מהשלטון – אחד מיעדיה המוצהרים של ארה"ב. כמו כן, טראמפ הטיל ספק בכך שקלינטון תוכל לשאת ולתת עם פוטין והאשים את הנשיא ברק אובמה בתפנית לרעה ביחסיה של ארה"ב עם הפיליפינים.

דיירים בניו יורק פועלים להסיר את שמו של טראמפ מחזית בנייני הדירות שבבעלותו

בשלושה בנייני דירות גדולים בניו יורק החליטו הדיירים להסיר את הכיתוב "Trump Place", שמעטר את חזית הבניין באותיות זהובות. בנוסף, יוחלפו מדי השוערים והסבלים כך שלא יישאו יותר את שמו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב.

300 בני אדם, רובם דיירים, חתמו על עצומה שקוראת "להיפטר משמו של טראמפ" (Dump The TRUMP Name). "זה מביך לומר לאנשים איפה אתה גר", אמרה אחת הדיירות, מרג'ורי ג'ייקובס, מורה בגמלאות. "השם שלו לא צריך להיות בחזית הבניין".

לאורך הקריירה שלו, דונלד טראמפ התרברב בכך ששמו מגדיל את ערך הנכס "ב–25%" ושהדירות בבניינים שלו יוקרתיות. אבל בעיר שבה השם הזה מוצג לראווה במגדל טראמפ, בבית המלון הבינלאומי טראמפ, בטראמפ סוהו, ב–Trump World Tower, בפארק טראמפ, בפלזת טראמפ ובמסלול גולף טראמפ — עשויה להתפתח עוינות כלפי שמו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות. 

יוזמת העצומה היא לינדה גוטליב, מפיקת טלוויזיה וקולנוע שמתגוררת באחד מבנייני טראמפ. "עבורי", אמרה, "לצפות בטראמפ מדבר על לפיתת נשים ואז לראות את שמו מעל ביתי היתה נקודת שבירה. הגיע הזמן להצהיר שלא נסכים לחיות בבניין שנושא את שמו, או במדינה שסובלת את נשיאותו".

בניין הנושא את שמו של טראמפ בניו יורק
בניין הנושא את שמו של טראמפ בניו יורקצילום: בלומברג

"בשידור חי ממגדל טראמפ": המועמד הרפובליקאי השיק תוכנית חדשה בפייסבוק

הקמפיין של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ, השיק אתמול את "בשידור חי ממגדל טראמפ", תוכנית יומית בפייסבוק. הפרויקט הוא גלגול של הרעיון השאפתני להקים את "טראמפ טיוי", ערוץ חדשות הפעיל 24 שעות ביממה שיתחרה בפוקס ניוז על תשומת הלב של הימין האמריקאי. המטרה המוצהרת של התוכנית היא לעקוף את "התקשורת הליברלית".

"זה לא טראמפ טיוי", הכריזו המנחים, היועצים בוריס אפשטיין וקליף סימס. "זה מאמץ שלנו להגיע אליכם". אי אפשר לפספס את המאמץ של אנשי מטה טראמפ להיראות כמו חדשות בכבלים, כולל שורת מבזקים עם מסרי תעמולה וחצאי אמיתות: "העיתון לאס וגאס ריוויו תומך בדונלד טראמפ!".

במהלך התוכנית, ישבו אפשטיין וסימס במשרד במטה טראמפ והחליפו ססמאות קליטות ותיאוריות קונספירציה: "התקשורת הליברלית מסתירה את האמת", "רוקנו את הביצה", "טוויטר הוא שיקוף מדויק של האלקטורט האמריקאי", "הילרי שלחה אנשים מחופשים לברווזים כדי להלהיט את הרוחות בעצרות של טראמפ". 

בהמשך, לגלגו המנחים על קלינטון וראיינו את טומי להרן, מנחה של "הבלייז" שלאחרונה השוותה את תנועת השחורים נגד אלימות משטרתית בארה"ב לקו קלוקס קלאן. אחר כך הצטרף גם האסטרטג של הוועידה הרפובליקאית הלאומית, שון ספייסר. "הוא כמו רוקסטאר", אמר ספייסר על המועמד הרפובליקאי, ואז שאל אם יש אוכל.

בשעה 19:00 (שעון מקומי), עמד מספר הצופים על 35 אלף. התשדיר הסתיים בעצרת של טראמפ בפלורידה. 

אובמה לעג לטראמפ אצל ג'ימי קימל; ניו יורק טיימס פרסם רשימת כל העלבונות שהמועמד הרפובליקאי צייץ

נשיא ארה"ב ברק אובמה לעג הלילה לדונלד טראמפ — שידוע בחיבתו לשימוש בטוויטר כדי לסגור חשבונות — והפך את המועמד הרפובליקאי לנשיאות לפאנצ'ליין בפינת "ציוצים מרושעים" בתוכנית הלייט־נייט של ג'ימי קימל. אובמה הקריא בקול סדרה של ציוצים נבזיים נגדו, בהם גם הציוץ של טראמפ: "הנשיא אובמה ייזכר כנשיא הגרוע ביותר בהיסטוריה של ארה"ב". על כך השיב הנשיא: "לפחות אני אזכר כנשיא".

קימל התבדח על כך שאובמה נאלץ "לפנות זמן מסיוע לבחירות המכורות" כדי להופיע בתוכנית, ירידה על טראמפ, שאמר שוב ושוב שהבחירות מושחתות ומוטות נגדו. קימל שאל את אובמה, "אתה אי פעם צוחק" כשצופה בטראמפ בטלוויזיה? "רוב הזמן", ענה אובמה. "אני לא מצייץ בטוויטר ב–3:00 על אנשים שהעליבו אותי", הוסיף, בהתייחסו לנטייה הידועה לשמצה של המועמד הרפובליקאי לצייץ עלבונות בשעות הקטנות של הלילה. 

בתוך כך, הניו יורק טיימס פרסם רשימה של 281 עלבונות שצייץ טראמפ בטוויטר מאז הכריז על מועמדותו לנשיאות ביוני. "טראמפ השתמש בטוויטר כדי להעליב מועמדים לנשיאות, עיתונאים, ארגוני חדשות, אומות, שיר של ניל יאנג ואפילו את הפודיום במשרד הסגלגל", נכתב בידיעה. בין היתר, מוצגים ברשימה עלבונות שצייץ טראמפ נגד הנשיא לשעבר ביל קלינטון ("המתעלל הכי גדול בנשים בהיסטוריה של הפוליטיקה"), הסנאטורית אליזבת וורן ("פוקהונטס"), ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו ("ראש העיר הגרוע ביותר בארה"ב"), קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ("הורסת את גרמניה"), מגישת פוקס ניוז מייגן קלי ("משוגעת"), מקסיקו ("מושחתת") והוושינגטון פוסט ("משעמם, מזוייף וגרוע"). 

אובמה מתארח אצל ג'ימי קימל, הלילה
אובמה מתארח אצל ג'ימי קימל, הלילהצילום: Randy Holmes/אי־פי
אובמה מקריא ציוצים מרושעיים אצל ג'ימי קימל

דיילי ביסט: טראמפ ערך בשנות ה-90 מסיבות שכללו סקס עם קטינות וקוקאין

האתר האמריקאי "דיילי ביסט" דיווח כי המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, נהג לערוך מסיבות בהן השתתפו חבריו ודוגמניות צעירות, חלקן קטינות בנות 14 ו-15, שכללו יחסי מין ושימוש בקוקאין. המידע נסמך על שני בני אדם שנכחו במסיבות שנערכו בשנות ה-90 בסוויטות בבית המלון פלאזה שבניו יורק, שהיה אז בבעלותו של טראמפ.

על פי הדיווח, טראמפ נהג להביא למלון נשים צעירות ואף נערות והכיר אותן לחבריו העשירים, כדי שהאחרונים יוכלו כביכול לסייע בקידומן. ואולם בפועל אלה השתמשו בסמים, שתו אלכוהול ושכבו עם הבנות. לדברי אחד משני המרואיינים, צלם אופנה שלא הזדהה בשמו, האטרקציה לגברים במסיבות היתה "בנות צעירות ששיערו שהן יגיעו להיכן שהוא" בכך שישתתפו במסיבות, "כמובן, זה אף פעם לא קורה". לדבריו לדוגמניות הובטח כי "'תכירו בחורים עשירים שיעזרו לכן'. לבנות, אמר, "לא היה מושג, והן נקלעו לבסוף למצבים האלה. זה מבוסס על כוח ושליטה בבנות שלא יכולות להתנגד ותמיד אפשר לזרוק אותן".  

טראמפ עצמו עבר "מחדר לחדר", הוסיף הצלם. "אני חגגתי שם בעצמי. אלה היו בחורים עם בנות צעירות, סקס, הרבה סקס, המון קוקאין, אלכוהול מדרגה ראשונה. טראמפ יצא ונכנס, הסתובב עם שתי בנות. ראיתי אותו. הוא נהג לעשות סקס כמו משוגע. טראמפ היה בלב העניין הזה".

אנדי לושי, דוגמן שבילה עם טראמפ אמר כי המועמד הרפובליקאי לא השתמש בקוקאין במסיבות. "דונלד טראמפ לא עושה קוקאין. הוא שולט בעצמו", אמר. כשנשאל אם טראמפ שכב עם הצעירות השיב: "ובכן, בוודאי". 

דונלד טראמפ מחייך ומחבק את דגל ארצות הברית בעצרת בפלורידה, אתמול
דונלד טראמפ בעצרת בפלורידה, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

מתלוננת 11 נגד טראמפ: "נישק אותי בניגוד לרצוני"

אשה נוספת, 11 במספר, התלוננה שדונלד טראמפ תקף אותה מינית. ג'סיקה דרייק, שעבדה בתעשיית הפורנו סיפרה הלילה במסיבת עיתונאים כי המועמד הרפובליקאי הציע לה לבוא לחדרו במלון לפני עשור, לאחר שהשניים נפגשו בטורניר גולף באגם טאהו על גבול קליפורניה ונוואדה. היא הגיעה עם שתי חברותיה ולדבריה הוא נישק אותן בניגוד לרצונן. 

דרייק סיפרה כי היא עזבה את חדרו כעבור כחצי שעה, אולם לאחר מכן נציגיו של טראמפ יצרו קשר עמה והציעו לה עשרת אלפים דולר וטיסה במטוסו הפרטי אם תשוב. במסיבת העיתונאים הוצגה תמונה של דרייק וטראמפ יחד. 

ממטה טראמפ נמסר בתגובה: הסיפור הזה שקרי ומגוחך. זו אחת מאלפי תמונות שצולמו מתוך כבוד לאנשים המבקשים להצטלם עם מר טראמפ. טראמפ לא יודע מי זו, לא זוכר אותה ואין לא עניין להכיר אותה". עוד נמסר כי זה עוד ניסיון של קמפיין קלינטון להכפיש את שמו. 

עורכת הדין גלוריה אלרד המייצגת את דרייק ונשים נוספות שהתלוננו נגד טראמפ הגיבה במסיבת העיתונאים להכרזתו כי יתבע את הנשים הללו, ואמרה כי הן יגישו טענות נגד: "הזהר במה שאתה מאחל לו".

טראמפ והמתלוננת, לפני עשור
טראמפ והמתלוננת, לפני עשורצילום:

טראמפ הכריז כי יתבע את כל הנשים שהתלוננו נגדו: "שקרניות"

טראמפ בעצרת בחירות בגטיסברג בפנסילבניה, היום
טראמפ בעצרת בחירות בגטיסברג בפנסילבניה, היוםצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, הציג היום את חזונו למאה הימים הראשונים בתפקיד הנשיא — אם ייבחר. בין היתר, אמר איל ההון כי בכוונתו לתבוע את הנשים שהאשימו אותו בכלי התקשורת בתקיפה מינית. "כל אחת מהנשים שיקרה כשהחליטה להתראיין כדי לפגוע בקמפיין שלי", אמר, "מדובר בבדיון מוחלט. האירועים לא התרחשו מעולם. מעולם. כל השקרניות הללו ייתבעו אחרי שהבחירות יסתיימו". 

טראמפ תקף שוב את התקשורת "הלא ישרה", את המערכת הפוליטית "המושחתת" ואת יריבתו הדמוקרטית, הילרי קלינטון. או שאל מדוע בכלל הותר לקלינטון לרוץ לנשיאות לאור התנהלותה בפרשיית האימיילים כשהיתה שרת החוץ. לדבריו, הבולשת הפדראלית (אף-בי-איי) ומשפט המשפטים בארה"ב "כיסו על הפשעים שלה". 

טראמפ הבטיח כי יבטל את התשלומים לתוכניות שינויי האקלים של האו"ם, וישתמש בכספים הללו כדי לשפר את תשתיות המים והסביבה. הוא אמר ש"יערוך משא ומתן מחודש" לעסקאות סחר בינלאומיות שארה"ב מעורבת בהן, כמו למשל הסכם הסחר עם ארה"ב ומקסיקו (NAFTA), או השותפות הטרנס־פסיפית (TPP), שנחתמה עם 11 מדינות. "אנחנו נמצאים במזלג מאוד ספיציפי בדרך", אמר טראמפ. "האם נחזור על טעויות העבר, או שנבחר להאמין שמצפה לנו עתיד גדול". 

טראמפ נשא את הנאום בעיר גטיסברג בפנסילבניה, בה נאם הנשיא לשעבר אברהם לינקולן את נאומו ההיסטורי אודות עקרונות השוויון האנושי, שנחשב לאחד הנאומים הגדולים בהיסטוריה של ארה"ב. 

סקר רויטרס: טראמפ מצמצם את הפער, רק מחצית מהרפובליקאים יקבלו את קלינטון כנשיאה

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב דולנד טראמפ הצליח לצמצם את הפער בינו לבין יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון בכמעט חצי, כך עולה מסקר של סוכנות הידיעות רויטרס ואיפסוס שנערך השבוע ופורסם אתמול. לפי הסקר נראה שטענותיו של טראמפ שהבחירות "מכורות" אכן מהדהדות בקרב חברי מפלגתו. לפי הסקר, קלינטון מובילה עם 44% לעומת 40% לטראמפ. בסקר שנערך שבוע קודם קיבל טראמפ 37% וקלינטון 44%. הסקר מצא עוד כי 63% מהנשאלים, בהם שליש רפובליקאים, סבורים שטראמפ הטריד מינית נשים בעבר.

הסקר מראה עוד כי רק חצי מהנשאלים הרפובליקאים אמרו שיקבלו את קלינטון כנשיאתם וקרוב ל-70% מהם אמרו כי אם תנצח זה יהיה רק בגלל הצבעה לא חוקית או הונאה. בעימות האחרון שנערך השבוע בלאס וגאס נמנע טראמפ מלהתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות אם יפסיד.

קלינטון וטראמפ התעמתו באירוע צדקה בניו יורק: "מעמידה פנים שהיא לא שונאת קתולים"

המועמדים לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ והילרי קלינטון מרבים להחליף מהלומות זה עם זה מעל דוכני נאומים כאשר לרוב זה נעשה בעצרות בחירות וסרטוני תעמולה. אך אתמול (חמישי) העימות הגיע לאירוע צדקה למען ילדים מטעם הכנסייה הקתולית, שבו השתתפו השניים בניו יורק כנהוג במהלך המירוץ הנשיאותי, ונראה שהפעם הוא הגיע רחוק מדי.

עם תחילת נאומו עוד גרר טראמפ מעט תגובות צחוק בקהל, אולם הערותיו נגד קלינטון הלכו והידרדרו עד שרבים צעקו לו להפסיק לדבר ואף קראו קריאות "בוז". "הילרי סבורה שזה אפשרי לרמות את העם בכך שהיא מצהירה על מדיניות אחת בציבור ומחזיקה במדיניות אחרת לגמרי בפרטי", אמר טראמפ, "למשל, הנה היא היום כאן, מעמידה פנים שהיא לא שונאת קתולים". טראמפ הזכיר את הביקורת שקיבלה רעייתו מלניה על נאומה בוועידת המפלגה הרפובליקאית בחודש יולי, שהועתק מנאום שנשאה מישל אובמה בעבר, ואמר: "מישל אובמה נשאה נאום וכולם אהבו אותו, זה נהדר. אשתי מלניה נתנה בדיוק את אותו נאום ואנשים קפצו עליה. אני לא מבין את זה". עוד הוסיף טראמפ: "הילרי כל כך מושחתת שהעיפו אותה מוועדת ווטרגייט".

נאומה של קלינטון היה מעט פחות תקיף, אך כלל גם הוא עקיצות נגד יריבה. "דונלד טראמפ באמת חזק כמו סוס, אתם יודעים איזה, זה שוולדימיר פוטין רוכב עליו", אמרה. "זה מדהים שאני מדברת כאן אחרי טראמפ. לא חשבתי שהוא יהיה בסדר עם החלפה שקטה של השלטון", הוסיפה בהתייחס לכך שבמהלך העימות האחרון אתמול לא הסכים להתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות אם יפסיד.

טראמפ: אקבל את תוצאות הבחירות לנשיאות - אם אזכה

דונלד טראמפ אמר כי הוא "לגמרי יקבל" את התוצאות של הבחירות לנשיאות אך סייג - "אם אזכה". המועמד הרפובליקאי דיבר בעצרת בחירות באוהיו - לראשונה מאז העימות הנשיאותי השלישי שבו אמר כי הוא אינו מוכן להתחייב מראש לקבל את תוצאות המרוץ לבית הלבן. בעצרת באוהיו הוסיף איל ההון כי הוא יקבל תוצאה "ברורה", אך שמר לעצמו את הזכות להגיש ערעור משפטי.

אשה עשירית מאשימה את טראמפ בהטרדה מינית

אשה עשירית האשימה אחר הצהריים (חמישי) את המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, בהטרדה מינית. האשה, קרינה וירגי'ניה, האשימה את טראמפ בכך שתפס את זרועה ונגע בשדיה בשנת 1998, כשהיתה בת 27. לדברי וירג'ניה, התקרית התרחשה כשחיכתה לרכב שיגיע לאסוף אותה אחרי אליפות ארה"ב הפתוחה בטניס בקווינס שבניו יורק.

וירגי'ניה, מדריכת יוגה ומאמנת אישית, אומרת כי לא ראתה את טראמפ מאז אותו מפגש עד לפני חמש שנים "באירוע עסקי", שם "בחן אותה מכף רגל ועד ראש" כמה פעמים. 

במסיבת עיתונאים שערכה יחד עם עורכת דינה, גלוריה אלרד, שייצגה מתלוננת נוספת נגד טראמפ, היא גוללה את השתלשלות האירועים. "טראמפ ניגש אליי בזמן שחיכיתי, ידעתי מי הוא, אבל מעולם לא פגשתי אותו לפני כן", היא הסבירה. "הוא היה בחברת כמה גברים אחרים. הייתי מופתעת כששמעתי אותו מדבר עליי איתם. הוא אמר 'היי, תראו את זאת, לא ראינו אותה בעבר, תראו את הרגליים האלה'. כאילו הייתי אוביקט ולא בן אדם".

היא אמרה כי לאחר מכן ניגש אליה, אחז את זרועה ונגע בחזה. "הייתי בשוק והתכווצתי. הוא שאל אותי פעמיים 'את לא יודעת מי אני?'. הרגשתי מאוימת וחסרת אונים. כשהמכונית הגיעה ונכנסתי פנימה, ההלם שהייתי בו התחלף בתחושת בושה. 

וירג'יניה מצטרפת לתשע נשים אחרות שהאשימו את טראמפ פומבית בכך שנגע בהן או נישק אותן במפתיע ובניגוד לרצונן לפני כמה עשורים. 

קרינה וירגי'ניה ׁ(מימין) עם עורכת דינה, גלוריה אלרד, במסיבת העיתונאים בניו יורק היום
קרינה וירגי'ניה ׁ(מימין) עם עורכת דינה, גלוריה אלרד, במסיבת העיתונאים בניו יורק היוםצילום: Jemal Countess/אי־אף־פי

יו"ר פוקס ניוז לשעבר שהואשם בתקיפות מיניות הפסיק לייעץ לטראמפ בטענה לבזבוז זמן

רוג'ר איילס ,יו"ר פוקס ניוז לשעבר שנאלץ לעזוב את תפקידו ביולי על רקע האשמות בתקיפה מינית וסייע לטראמפ להתכונן לעימותים הנשיאותיים, ניתק את קשריו עם המועמד לנשיאות ואינו מייעץ לו יותר במירוץ. כך דיווחו כמה כלי תקשורת בארה"ב, בהם ואניטי פייר וניו יורק מגזין. מקורביו של איילס אמרו כי הוא סבור שטראמפ אינו מספיק מרוכז וכי לייעץ לו יהיה בזבוז של זמן.

איילס הודח מתפקידו אחרי 20 שנה, בעקבות טענות של יותר מ–20 נשים שעבדו תחתיו כי הטריד אותן מינית בדרכים שונות: אחת, דוגמנית שהעדיפה לשמור על שם בדוי, טענה כי נעל אותה בחדרו כשהיתה בת 16 ורדף אחריה לאחר ששלף מולה את איבר מינו. אחרת, המגישה גרטשן קרלסון, ציינה בכתב התביעה כי איילס הודיע לה שתוכל לקבל קידום והעלאה בשכר רק אם תשכב אתו. הוא הריץ כמה מועמדים רפובליקאים בעבר ורשם הצלחה. בפעם הראשונה הוא עשה זאת בסוף שנות ה–60 עם ריצ'רד ניקסון, ונחשב גם למי שהכשיר את הקרקע לקדנציה הנשיאותית של רונלד רייגן בשנות ה–80. בסוף אותו עשור הריץ לנשיאות גם את ג'ורג' בוש האב. 

רוג'ר איילס
רוג'ר איילסצילום: Charles Sykes/אי־פי

בעימות האחרון יוכלו המועמדים להפוך את המירוץ, או להיערך ליום שאחרי הבחירות

הלילה ייפגשו המועמדים לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון ודונלד טראמפ לעימות השלישי והאחרון במרוץ הנוכחי. שלושה שבועות בלבד לפני ההצבעה שתיערך בשמיני בנובמבר, מסתמן כי לטראמפ זהו החודש הקשה ביותר. בהיסטוריה האמריקאית לא היה עוד מועמד שסבל מחוסר פופולריות כזה בשלב כל כך מאוחר של המירוץ. וחודש אוקטובר עדיין לא הסתיים.

לעימות הזה מגיע טראמפ מוכה וחבול משלל ההאשמות של נשים שונות שסיפרו כי תקף אותן מינית כשעבדו לצדו. הסקרים מראים כי הוא מפסיד בכמעט כל מדינה שהוא חייב לזכות בה כדי להבטיח את מקומו בבית הלבן.

בפוליטיקה, הרבה יכול לקרות או להתהפך בתוך שלושה שבועות ומערכת הבחירות הנוכחית ידעה כבר הפתעות רבות. אולם התקפותיו על כלי התקשורת בטענה כי אינן מסקרות אותו באופן הוגן, והביקורת נגד יו"ר בית הנבחרים הפופולארי ממפלגתו פול ראיין, ממחישות כי טראמפ אינו נערך למצוא נתיב אפשרי לניצחון בבחירות, אלא למצוא שעיר לעזאזל שיסייע לו להסביר את ההפסד המסתמן. ניסיון נוסף שלו לתקוף את קלינטון בעימות הלילה עשוי להרחיק ממנו עוד יותר מצביעים מתלבטים.

כפוליטיקאי לטראמפ לא יהיה הרבה מה להפסיד אם יובס בבחירות, אולם כאיש עסקים התמונה משתנה. עסקיו הרבים נושאים את שמו ופגיעה במותג הזה תסב הפסדים כלכליים. לפיכך הוא עשוי להיות תחת לחץ – של בני משפחה ושותפיו העסקיים – להגן על השקעותיו באמצעות מיתון התבטאויותיו, גם בעימות האחרון.

במפלגתו של טראמפ חוששים שכמוצא אחרון טראמפ עלול לנצל את בימת העימות הלילה כדי לתקוף את חבריו הרפובליקאים ולהציג עצמו כמועמד עצמאי שקורא תיגר על האליטות מימין ומשמאל. בכך הוא יגרום למפלגה הרפובליקאית נזק גדול הרבה יותר מזה שקלינטון יכולה להסב.

במקביל, קלינטון, בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח במרוץ, יכולה לנצל את העימות כהזדמנות לפתוח בשלב הבא, שלאחר הבחירות, בניסיון לאחד את המדינה המקוטבת בין ימים לשמאל. לקלינטון יש הזדמנות להוציא לפועל את "התוכנית" של הגברת הראשונה, מישל אובמה, שהצהירה: "כשהם יורדים נמוך, אנחנו מתעלים עליהם". עד כה, קלינטון נמנעה מלתקוף בחריפות את יריבה טראמפ בגין ההאשמות על הטרדות מיניות, ונראה שהגישה הזאת תמשיך גם בעימות הקרוב.

רוסיה מאיימת להגיב באופן "לא מאוזן" אם ארה"ב תחריף את העיצומים נגדה

סגן שר החוץ  של רוסיה, סרגיי רייבקוב, אמר היום כי אם תחריף ארה"ב את העיצומים המוטלים על מוסקבה, עשויה רוסיה "לנקוט באמצעים לא מאוזנים וכוחניים" נגדה. הוא אמר זאת בבית התחתון בפרלמנט, עת נערך דיון על הקפאת הסכם הפלוטוניום עם ארה"ב עליה הכריז נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

במקביל הודיע הקרמלין כי רוסיה תקבל בברכה כל מועמד בבחירות לנשיאות ארה"ב המעוניין לחזק את היחסים בין המדינות. זאת, לאחר שהמועמד הרפובליקאי, דונלד טראמפ, אמר שאם ייבחר יתכן שיטוס לבקר ברוסיה כבר בחודש שאחרי הבחירות. "אני מזכיר לכם את מלותיו של פוטין על כך שיקבל כל מועמד שדוגל בשיפור הדיאלוג", אמד דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב לעיתונאים.

בצ'כיה נעצר היום האקר רוסיה שחשוד בתקיפות סייבר נגד ארה"ב. משטרת צ'כיה מסרה כי האינטרפול הוציא צו מעצר בינלאומי נגד החשוד, ששמו לא פורסם, וכי החקירה משותפת עם ה-FBI. על פי ההודעה החשוד נעצר במלון בפראג, ולאחר המעצר הוא אושפז בבית החולים, אך לא נמסרו פרטים נוספים. כעת, יחליט בית משפט מקומי האם להסגירו לארה"ב. 

סקר: מחצית מהצעירים בארה"ב מעדיפים פגיעת מטאור על היבחרות טראמפ

מחצית מצעירי ארה"ב מעדיפים פגיעת מטאור עצום שיהרוס את כדור הארץ על היבחרות המועמד הרפובליקאי, דונלד טראמפ לנשיאות – כך עולה מסקר שנערך באוניברסיטת מסצ'וסטס.

הסקר בחן את מידת אי שביעות הרצון של צעירים לגבי שני המועמדים לנשיאות. מתוך 1,249 האמריקאים בני 18-35 שנשאלו, 53% העדיפו השמדה מטאורית על טראמפ בבית הלבן, ו-34% העדיפו אותה על פני היבחרות קלינטון.

יתר על כך, 39% אמרו כי יעדיפו שהנשיא הנוכחי ברק אובמה, יכריז על עצמו שליט לנצח מאשר להעביר את הבית הלבן לאחד המועמדים, ו-26% העדיפו שהנשיא הבא ייבחר בהגרלה רנדומלית.

"אנחנו לא חושבים שהם רציניים", הסביר עורך הסקר ג'ושואה דייק, "אבל הבחירה שלהם אומרת משהו על הניכור הפוליטי שמוצג לצעירים".

בעקבות תוצאות הסקר פרץ בטוויטר הסלוגן GiantMeteor2016, אליו מתייחסים מצייצים כמועמד חדש.

הדלפות ויקיליקס: אקוודור הגבילה את גישתו לאינטרנט של מייסד האתר

אקוודור הודתה אתמול (שלישי) כי הגבילה חלקית את גישתו לאינטרנט של מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג' המתגורר בשגרירות המדינה בלונדון מאז 2012. אקוודור התנערה מהחלטת ויקיליקס להדליף במכוון מסמכים הנוגעים למועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, וציינה כי אין בכוונתה להתערב בבחירות בארה"ב לטובת איש מהמועמדים.

"ניצלנו את זכותנו הריבונית והגבלנו חלקית את הגישה לאמצעי התקשורת בשגרירות בבריטניה", נמסר מטעם הממשלה באקוודור, שהבהירה כי אין בכך כדי להגביל את פעילי ויקיליקס ב"פעילותם העיתונאית". בויקיליקס דיווחו כי גישתו של אסאנג' לאינטרנט נותקה כבר ביום ראשון, והודיעו כי בעקבות זאת הם "פתחו בתוכנית חירום".

אקוודור העניקה מקלט לאסאנג' לאחר שבית המשפט בבריטניה הורה על הסגרתו לשוודיה, שם הוא חשוד בתקיפה מינית של שתי נשים. נשיא אקוודור, רפאל קראה, גיבה בעבר את זכותו של אסאנג' לחופש הביטוי, אך גם הביע תמיכה פומבית בקלינטון. "לטובת ארה"ב והעולם, הייתי שמח אם הילרי היתה מנצחת", אמר בחודש שעבר.

ויקיליקס פרסם בשבוע שעבר אימיילים נוספים מהחשבון של ראש מטה הבחירות של קלינטון. האתר איים כי ימשיך לפרסם עשרות אלפי תכתובות מהחשבונות שנפרצו עד הבחירות לנשיאות בחודש הבא. ראש המטה, ג'ון פודסטה, אמר כי הרוסים עומדים מאחורי הפריצה וכי הפרסומים נעשים בידיעת מטה המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ. באחת התכתובת נכתב כי קרן קלינטון קיבלה מיליון דולר כמתנת יום הולדת לביל קלינטון מקטאר, המממנת בין היתר את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). 

הנשיא אובמה: "על טראמפ להפסיק ליילל"

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי על דולנד טראמפ "להפסיק ליילל ולנסות להציג את רעיונותיו לבוחרים". במסיבת עיתונאים בגן הוורדים אמר אובמה כי טענותיו של טראמפ כי המרוץ מכור – עוד לפני יום הבחירות – הן חסרות תקדים.

"אחד הדברים הגדולים בדמוקרטיה האמריקאית הוא שיש לנו תחרות פוליטית עזה, לפעמים מרה", אמר אובמה. "כשהיא מסתיימת", הוסיף, "האדם שמפסיד, ללא קשר להשתייכותו המפלגתית, מברך את המנצח ומחזק את הדמוקרטיה שלנו". הנשיא התייחס למסורת העברת השלטון השלווה בבחירות נשיאותיות וקבע כי "כך שורדת הדמוקרטיה שלנו". "מעולם לא ראיתי בחיי, או בהיסטוריה הפוליטית, מועמד לנשיאות המנסה להטיל ספק בבחירות לפני ההצבעה", אמר אובמה וציין כי טענותיו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב אינן מבוססת על עובדות.

אובמה בבית הלבן, היוםקרדיט: ABC

טראמפ: התנהלותה של קלינטון גרועה מווטרגייט

המועמד הרפובליקאי לנשיאות השיק מתקפה חדשה על יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון, ואמר במהלך עצרת בחירות בוויסקונסין כי התנהלותה "גרועה מווטרגייט". טראמפ גם האשים את התקשורת שהיא מוטה לטובת קלינטון והתלונן: "אנחנו מתחרים בבחירות מכורות".

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין

איימי שומר צחקה על טראמפ - הקהל יצא בזעם מההופעה

הילרי קלינטון, שנהנית מתמיכתם של שורה של כוכבות טלוויזיה, בהן לנה דנהאם ("בנות"), ג'ינה רודריגז ("ג'יין הבתולה") ואוזו אודובה ("כתום זה השחור החדש"), זוכה לתמיכה גורפת גם מהשחקנית והקומיקאית איימי שומר ("בתוך איימי שומר"). היוצרת הביעה תמיכה גלויה בקלינטון בשורה של ראיונות, העלתה תמונות לאינסטגרם בהן היא מופיעה בחולצת "פמינסטיות למען הילרי" ואף התנדבה השבוע לרשום בוחרים בפלורידה.

ביום ראשון באה שומר להופעת סטנד־אפ בטמפה שבפלורידה ותקפה בהומור את טראמפ ואת בוחריו. הבדיחות הצליחו להרגיז רבים בקהל, ורבים יצאו באמצע ההופעה וקיבלו את כספם חזרה. במהלך המופע, שומר הכריזה שאינה מבינה איך מישהו יכול להצביע לטראמפ, והזמינה את תומכיו לעלות לבמה ולהסביר את החלטתם. אחד הגברים בקהל ניגש למיקרופון והכריז שאינו בוטח בקלינטון. "השאלה היא לא למה אתה לא אוהב את הילרי, השאלה היא למה אתה אוהב את טראמפ", ענתה שומר.

אל הכתבה בגלריה

מלניה טראמפ על ההקלטה בה בעלה מתרברב על תקיפה מינית: "דיבורי בנים"

אשתו של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מלניה טראמפ, התראיינה הלילה (שלישי) לרשת סי־אן־אן, בראיון הטלוויזיוני הראשון מאז פורסמה ההקלטה שתיעדה את בן זוגה מתרברב בגסות על הטרדות מיניות של נשים. טראמפ הגנה על "דיבור הבנים", שאותו "עודד" המראיין בילי בוש, שדחק לדבריה באיל ההון "להגיד דברים מלוכלכים ורעים". "אמרתי לבעלי... שהשפה שלו היתה בלתי הולמת", אמרה. "זה לא מקובל. והופתעתי, בגלל שזה לא הגבר שאני מכירה". 

טראמפ אמרה שהיא לא רוצה שאנשים ירחמו עליה. "אנשים חושבים ומדברים עלי כאילו, 'או מלניה, או מלניה המסכנה'. אל תרחמו עלי, אל תרחמו עלי. אני יכולה להתמודד עם הכל".

היא הגיבה גם לגל עדויות הנשים שהתראיינו לכלי התקשורת וסיפרו שהמועמד הרפובליקאי תקף או הטריד אותן מינית. "אני מאמינה לבעלי. אני מאמינה לבעלי", אמרה. "זה הכל אורגן על ידי יריביו. ועם הפרטים... הם בכלל בדקו את הרקע של הנשים הללו? אין להם שום עובדות". טראמפ הוסיפה שהיא מסכימה עם דבריה של אשת הנשיא מישל אובמה, שאמרה שלנשק או ללפות אשה בניגוד לרצונה זה תקיפה מינית. "אבל צריך לטפל בכל תקיפה בבית המשפט. ולהאשים, לא משנה את מי, גבר או אשה, בלי ראיות זה מזיק ולא הוגן", אמרה. 

בתוך כך, בוש, 45, שכיום מנחה ברשת אן־בי־סי את "הטודיי שואו", עזב את הרשת לאחר שפוטר בעקבות פרסום ההקלטה. "אני מכיר תודה על השיחות שניהלתי עם בנותיי, ועל כל התמיכה שקיבלתי ממשפחה, חברים ועמיתים", אמר בוש בהצהרת הפרישה שפורסמה בכלי התקשורת. 

עשרות נשים הפגינו מול מגדל טראמפ, איל ההון הסתתר בפנים

בזמן שתושבי ניו יורק מיהרו לחזור לעבודה בתום סוף שבוע סוער פוליטית, במהלכו עלה לעשר מניין הנשים שמאשימות את המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ בתקיפה מינית, הגיעו היום עשרות נשים למגדל טראמפ בלב מנהטן כדי להצהיר שטראמפ לא יצליח לדרדר את ההתקדמות במאבק בהטרדות מיניות.

"אנחנו פה מול מגדלי טראמפ כדי להגיד לו שלא נסבול את הרקורד הדוחה של התנהגות מינית פסולה, אנחנו לא נסבול התנהגות כזאת בתחרויות יופי, לא במטוס, לא במעלית, ולא בשום מקום במדינה הזאת", אמרה לטיסיה דייויס, עורכת הדין הציבורית של העיר ניו יורק. נשים לצידה אחזו שלטים עם הכיתוב "טראמפ משפיל נשים".

אל הכתבה המלאה של טלי קרופקין

סקר סי-אן-אן: המירוץ צמוד במדינות מפתח

סקרים חדשים מעלים כי באוהיו, בצפון קרולינה ובנבאדה - הנחשבות מדינות מפתח בבחירות בארה"ב - התוצאות צמודות.

על פי הסקרים שפורסמו ברשת סי-אן-אן, בנבאדה 46% תומכים במועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, לעומת 44% שתומכים במועמד הרפובליקאי טראמפ. שבעה אחוזים צפויים להצביע למועמד הליברטאני, גארי ג'ונסון.

בצפון קרוליינה יש כמעט תיקו בין המועמדים - 48% לקלינטון אל מול 47% לטראמפ. אולם באוהיו התמיכה בטראמפ גבוהה, 48% אמרו כי יצביעו לו אל מול 44% לקלינטון.

הסקר נערך בשבוע האחרון לאחר פרסום ההקלטה בה התרברב טראמפ בכך שהטריד מינית נשים. מהשוואה בין הסקרים הללו לאלה שערכה הרשת בספטמבר עולה כי באוהיו ובצפון קרולינה פרסומה לא פגע במועמד הרפובליקאי. 

טראמפ הגיב לפרסום הסקרים וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "מספרים מעולים, במיוחד לאחר מכת התקשורת".

מסמכי האף-בי-איי: תת שר החוץ של ארה"ב לחץ על הבולשת להסיר את הסיווג מאימייל של קלינטון

תת־שר החוץ של ארה"ב, פטריק קנדי, לחץ על הבולשת הפדראלית (אף־בי־איי) להסיר את הסיווג הביטחוני מאימייל שנמצא על השרת הפרטי של שרת החוץ לשעבר והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון, כך עולה ממסמכים של הארגון שפורסמו היום. 

במסמכים, שמכילים יותר מ־100 עמודים מחקירת האימיילים של קלינטון, עולה כי אדם, ששמו לא צוין, אמר בתחקור של הבולשת כי ב–2015 קנדי יצר קשר עם האף־בי־איי כדי לבקש להחליף את הסיווג בתמורה לטובה (Quid Pro Quo) - משרד החוץ יאפשר לבולשת להציב יותר סוכנים במדינות אליהן אסור להם לשלוח נציגים.

קנדי התייחס לאימייל שעסק במתקפת הטרור על שגרירות ארה"ב בבנגזי שבלוב ב–2012. קנדי אמר שהוא יוודא שהמסמך ייעלם. על אף בקשתו, הבולשת מעולם לא שינתה את הסיווג של האימייל. 

מסמך האף-בי-איי שנחשף היום
מסמך האף-בי-איי שנחשף היום

טראמפ: הבחירות מכורות, יהיו זיופים בקלפיות

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום כי הבחירות שייערכו בעוד שלושה שבועות מכורות, וכי הוא מצפה שיהיו זיופים בקלפיות. "ברור שיש הונאה גדולה בבוחרים, למה מנהיגים רפובליקאים מכחישים זאת? תמימים!", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "הבחירות ללא ספק מבוימות בתקשורת כדי לקדם את הילרי, אבל גם בקלפיות - עצוב". טראמפ לא סיפק עדויות להונאה, אך נקרא לעשות כן.

יועצו, רודי ג'וליאני חיזק טענה זו בראיון לרשת סי-אן-אן אתמול והאשים את המפלגה הדמוקרטית ברמאות: "אנשים מתים מצביעים בדרך כלל לדמוקרטים, לא לרפובליקאים. צריך להיות אדיוט כדי לומר שהבחירות בשיקאגו ובפילדלפיה יהיו הוגנות", אמר ג'וליאני.

דברי טראמפ באים בסתירה לאמירתו של סגנו, מייק פנס, לרשת אן-בי-סי לפיה מטה טראמפ יכבד את תוצאות הבחירות. 

73% מתומכי המפלגה הרפובליקאית חוששים שתהיה הונאה בבחירות, כך עולה מסקר שפורסם בפוליטיקו. זאת לעומת 17% מתומכי המפלגה הדמוקרטית בלבד החוששים מכך. 

טראמפ: "חיות המייצגות את קלינטון" אחראיות להצתת מטה המפלגה

המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ הגיב הלילה (שני) לשריפת מטה המפלגה בצפון קרוליינה וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "חיות המייצגות את הילרי קלינטון" והדמוקרטים אחראיים למעשה.

טראמפ עודד את הפעילים המקומיים של המפלגה שנכחו במקום בעת השריפה וכתב: "אנו אתכם לאורך כל הדרך, לעולם לא נשכח. עכשיו אנחנו חייבים לנצח. גאה בכולכם!".

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון הגיבה אף היא להצתת המשרדים וכתבה בחשבון הטוויטר שלה כי מדובר בהתקפה "מזעזעת ובלתי מתקבלת על הדעת. אני מוקירת תודה שכולם בטוחים".

אלמונים הציתו מטה של המפלגה הרפובליקאית בצפון קרוליינה

חומר דליק הושלך דרך חלון אל תוך המטה המקומי של המפלגה הרפובליקאית במחוז אורנג׳ בצפון קרוליינה, כך מסרו הרשויות במדינה. "החומר התלקח בתוך הבניין, שרף חלק מהריהוט ופגע בחלקו הפנימי של הבניין לפני שכבה", לשון ההודעה. כמו כן, מהרשויות נמסר כי אלמוני ריסס על בניין סמוך גרפיטי של צלב קרס ואת המלים "רפובליקאים נאצים עזבו את העיר או ש...".

טראמפ: הבחירות מכורות מראש בגלל התקשורת הרמאית

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, האשים היום את התקשורת בארה"ב בכך שהמרוץ הנשיאותי מוטה לרעתו. "הבחירות מכורות מראש לחלוטין בגלל התקשורת הרמאית והמעוותת שמקדמת את הילרי המושחתת, אבל גם סקרים רבים – עצוב", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. התבטאותו של טראמפ פורסמה כמה שעות לאחר שסגנו המיועד, מייק פנס, אמר כי השניים יקבלו כל תוצאה בבחירות.

פוטין לעיתונאים רוסים: ארה"ב עוקבת אחריכם

פוטין בוועידת מדינות BRICS בהודו, אתמול
פוטין בוועידת מדינות BRICS בהודו, אתמולצילום: SPUTNIK/רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום לעיתונאים רוסים כי ייתכן שסוכנויות הביון של ארה"ב עוקבות אחריהם. "ארה"ב בוחנת את כולם ומצותתת לכולם", אמר פוטין לעיתונאים המסקרים את ביקורו בהודו בימים אלה. "זה לא סוד וידוע לכל. מושקעים בכך מיליארדי דולרים. ארה"ב מודה שהיא עוסקת בכך... ואינה נוהגת לפי הנורמות הבינלאומיות", הוסיף פוטין, המשתתף בוועידת מדינות BRICS (ברזיל, רוסיה, הודו סין ודרום אפריקה).

פוטין התייחס גם לאיומים מצד ארה"ב להגיב לפריצות למחשבי המפלגה הדמוקרטית, המיוחסות לרוסיה. לדבריו, מדובר ברטוריקת בחירות מצד הבית הלבן. עוד אמר הנשיא כי הוא מקווה שהיחסים בין שתי המדינות ישתפרו לאחר הבחירות בארה"ב. שלשום אמר סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן: "אנחנו שולחים מסר לפוטין". עוד אמר ביידן כי התגובה לפריצות למחשבים "תהיה לפי בחירתנו ובנסיבות שיביאו להשפעה הגדולה ביותר".

בתוך כך, המועמד הרפובליקאי לסגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר היום כי קיימות ראיות לכך שרוסיה מעורבת בפריצות. בכך סתר פנס את עמיתו, המועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד טראמפ, שהטיל ספק במעורבותה של רוסיה בפריצות בעימות הנשיאותי השני לפני שבוע. בריאיון לרשת פוקס ניוז אמר פנס כי על כל מדינה המעורבת בפריצות להתמודד עם "השלכות קשות".

שתי נשים נוספות העידו בתקשורת כי טראמפ תקף אותן מינית

שתי נשים נוספות העידו היום (שישי) בכלי התקשורת בארה"ב כי המתמודד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף אותן מינית. מתמודדת בתוכנית הריאליטי "המתמחה", אותה הנחה טראמפ, סיפרה כי ב-2007 טראמפ נישק ונגע בה בניגוד לרצונה. אשה נוספת סיפרה כי טראמפ דחף את ידיו במעלה החצאית שלה ונגע באיבר מינה במועדון לילה בשנות ה-90. שתיהן מצטרפות לגל של נשים שסיפרו במהלך היומיים האחרונים על מקרים שונים בהם איל ההון כפה עצמו עליהן ללא הסכמה.

לידיעה המלאה

שר החוץ של רוסיה על התבטאויות טראמפ: יש לכם כ"כ הרבה 'פוסיז' במערכת הבחירות

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר אתמול לכתבת סי-אן-אן כריסטיאן אמנפור, ששאלה אותו אודות ההתבטאויות האחרונות של המועמד הרפובלקאי לנשיאות דונלד טראמפ, כי במערכת הבחירות בארצות הברית "יש כל כך הרבה 'פוסיז' בשני הצדדים", שהוא מעדיף שלא להגיב לשאלתה.

אמנפור הקדימה ואמרה לשר החוץ כי גם לרוסיה היה את רגע ה"פוסי ריוט" שלה, כשהיא מתכוונת ללהקת הפאנק-רוק הנשית שמוחה בשיריה נגד הנשיא פוטין. לאחר מכן, היא שאלה את לברוב מה דעתו על הסערה שפרצה סביב הקלטה של טראמפ, בה התרברב על שניסה למשש נשים ולקיים יחסי מין עם אשה נשואה.

בהקלטה מ-2005 אמר טראמפ לבן שיחו, "אתה יודע, אני אוטומטית נמשך לנשים יפות, אני פשוט מתחיל לנשק אותן. כמו מגנט, פשוט לנשק, בלי לחכות. כשאתה כוכב, הן נותנות לך לעשות את זה. אתה יכול לעשות הכל". הוא המשיך ופירט: "Grab them by the pussy" (לתפוס אותן באיבר המין שלהן). 

ההקלטה נחשפה ביום שבת ועוררה מחאה נרחבת במדינה, במסגרתה התנערה מטראמפ שורת רפובליקאים בכירים, שאמרו כי לא יוכלו להצביע עבורו.

טראמפ היה מנצח אם רק גברים היו מצביעים; תומכיו קוראים לביטול זכות ההצבעה לנשים

סוקר העל נייט סילבר מ-538 צייץ אתמול (רביעי) בטוויטר מפות המציגות כיצד היו נראות תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב לו היו מצביעים בהן רק גברים, או רק נשים. לפי תוצאות פילוח הסקרים של בחירות 2016, אם רק גברים היו מצביעים, מדינות רבות היו הופכות לרפובליקאיות. בהן גם מדינות מתנדנדות כמו אוהיו, נבדה ואריזונה שהפכו אדומות.

בפנסילבניה היתה קלינטון מפסידה את תשע נקודות ההובלה שלה והרפובליקאים במדינה היו מיישרים קו מאחורי טראמפ. הרפובליקאים היו זוכים לניצחון גם במדינת וירג'יניה לראשונה מאז 2004.

מלבד המדינות החילוניות, הרצועה הדמוקרטית המסורתית של החוף המערבי, כמה חלקים בחוף המזרחי ואילאנוי, תחת הצבעה של גברים בלבד היתה ארה"ב הופכת רפובליקאית לחלוטין כך שהיה נרשם בה קונצנזוס.

החלוקה המגדרית שביצע סילבר מראה באופן מובהק עד כמה נשים הפכו לקול משמעותי. זאת בעיקר עבור הרפובליקאים המבקשים לשבור שוויון על מנת לזכות בנשיאות בבחירות הקרובות. חלק מתומכיו של טראמפ טוענים כי המסקנה אינה התייחסות נרחבת יותר לצרכי נשים, אלא קוראים לבטל את התיקון ה-19 לחוקה, שהעניק לנשים את הזכות להצביע בשנת 1920.

כקולות מדף, נשים לא החלו להצביע באופן שונה מגברים עד אחרי הבחירות לנשיאות 1976. בשנים אלו יותר נשים סיימו לימודים אקדמאים ונכנסו למעגל העבודה. לכן באותה תקופה עלו על סדר היום נושאים כמו הפלות ושוויון מגדרי והפכו לסוגיות חשובות בבחירות.

בתשע הבחירות האחרונות, נשים הצביעו לדמוקרטים באחוזים גדולים יותר ביחס לגברים. אך הפער הגדול ביותר בהיסטוריה נרשם בשנת 2012, כאשר אובמה זכה בקולות הנשים בפער של 12 אחוזים.

יו"ר הוועדה הרפובליקאית: אין שינוי בתמיכתנו בטראמפ

יו"ר הוועדה הרפובליקאית הלאומית (RNC), ריינס פריבוס, אמר אמש כי לא יחול כל שינוי ביחסים בין הוועידה למטה הבחירות של המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דונלד טראמפ. זאת בעקבות פרסום ההקלטה בסוף השבוע שעבר, שבה נשמע טראמפ מתבטא בגסות כלפי נשים.

"ב-24 עד 48 שעות האחרונות היו הרבה שמועות כוזבות שלא רצינו לעסוק בהן", אמר פריבוס ל-168 חברי ה-RNC, שרבים מהם תמכו בטראמפ. כך לפי האתר פוליטיקו. "דבר לא השתנה מבחינת התמיכה שלנו במועמד". לדברי פריבוס, טראמפ פרסם התנצלות "כנה" לאחר פרסום ההקלטה. "אני חושב שהנושא הוסדר בעימות (הנשיאותי)", אמר.

פריבוס באוניברסיטת לונגווד בווירג'יניה, הלילה
פריבוס באוניברסיטת לונגווד בווירג'יניה, הלילהצילום: בלומברג

יו"ר בית הנבחרים פול ראיין לעמיתיו בקונגרס: לא אגן יותר על טראמפ

יו"ר בית הנבחרים פול ראיין אמר לחברי הבית הרפובליקאים כי לא יגן עוד על דונלד טראמפ, כך על פי דיווח באתר פוליטיקו. הדוברת של ראיין, הנחשב לרפובליקאי הבכיר ביותר בקונגרס, ציינה כי מעתה יתמקד היו"ר בשימור הרוב של המפלגה הרפובליקאית בבחירות בנובמבר. 

ראיין אמר לחברי בית הנבחרים כי "עליהם לעשות את הדבר הטוב ביותר במחוז הבחירה שלהם", ציין המקור. על פי אתר פוליטיקו, בכך נותן ראיין לעמיתיו גיבוי, אם הם יחליטו לסגת מתמיכתם בטראמפ. עם זאת על אף דבריו, ראיין לא חזר בו באופן רשמי מתמיכתו באיל ההון.

מקור המעורה בפרטים ציין כי על פי ראיין, אם קלינטון תנצח בבחירות יהיה צורך בקונגרס רפובליקאי שישמש כמשקל נגד. כמו מחוקקים התומכים בטראמפ פירשו את דבריו כהכרה בכך שקלינטון תנצח בבחירות, אך זמן קצר לאחר פרסום דבריו, משרדו של הרפובליקאי הבכיר הדגיש כי זו אינה משמעות הדבר.

על רקע פרשת התבטאויותיו הפוגעניות של טראמפ כלפי נשים הכריזו עשרות רפובליקאים בכירים כי הם אינם תומכים עוד במועמד מפלגתם לנשיאות. הכרזתו של ראיין מסמלת את שיאה של מגמה זו.

פול ראיין בוושינגטון, בחודש שעבר
פול ראיין בוושינגטון, בחודש שעברצילום: GARY CAMERON/רויטרס

הבחירה האירונית של מלניה: לבשה לעימות חולצה מדגם "פוסי"

"כשאתה כוכב", השוויץ דונלד טראמפ בקלטת שגורמת לו מבוכה רבה בימים אלה, "הן נותנות לך לעשות את זה. את יכול לעשות הכל, לתפוס אותן בפוסי. אתה יכול לעשות הכל".

הדברים הללו — שזכו כבר לשם "פוסיגייט" — נאמרו בשנת 2005 על ידי המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארצות הברית, כמה חודשים לאחר נישואיו למלניה. האחרונה הצהירה בימים האחרונים כי למרות שדבריו "בלתי מקובלים ופוגעניים", היא סולחת לו עליהם. "ההצהרות האלה אינן מייצגות את האיש שאני מכירה", אמרה בשבת. "יש לו לב זהב וראש של מנהיג. אני מקווה שההתנצלות שלו תתקבל, ושאנשים יידעו להתמקד בסוגיות החשובות שניצבות בפני ארצנו והעולם".

ואולם, כל זאת לא מנע ממלניה טראמפ להגיע הלילה לעימות בין בעלה להילרי קלינטון כשהיא לבושה בחולצה מדגם "פוסי" מבית גוצ'י. דוברת מטעם טראמפ הודיעה כי הבחירה בחולצה היתה "לא מכוונת". האירוניה, שככל הנראה פסחה על טראמפ, לא הותירה רושם גם על מעריצותיה: על פי דיווח ברשת אן־בי־סי, כמה שעות לאחר הדיון אזל לחלוטין המלאי במידה אחת לפחות של החולצה הוורודה, שמחירה עומד על לא פחות מ–1,100 דולרים.

אל הכתבה המלאה של רות פרל בהריר

מלניה טראמפ לובשת חולצה ורודה
מלניה טראמפ בעימות בין המועמדים לנשיאות, לפנות בוקרצילום: RICK WILKING/אי־אף־פי

קלינטון אחרי העימות: "הופתעתי ממפולת השקרים של טראמפ"

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון הגיבה הבוקר לדברים שאמר יריבה הרפובליקאי דונלד טראמפ בעימות הנשיאותי. בשיחה עם כתבים אמרה קלינטון כי היתה מופתעת מ"מפולת השקרים" של טראמפ.

בעמוד הטוויטר ובאתר של שרת החוץ לשעבר נחגג הניצחון שלה בעימות, כפי שהשתקף בסקר סי־אן־אן. באתר הועלה פוסט עם סיום העימות, ובו נכתב בין היתר כי טראמפ סרב להתנצל על "ההתנהגות הדוחה" שלו, כשפטר את הדברים שאמר בהקלטה בה הוא מתייחס באופן מבזה לנשים כ"דיבור של חדר הלבשה". 

בתוך כך, דוברה של קלינטון לענייני מדיניות זרה, ג'ס לריש, צייץ במהלך העימות בטוויטר לטראמפ: "לך תזדיין" (Go Fuck Yourself). בהמשך התנצל לריש על הציוץ, אבל לא מחק אותו. הוא כתב: "אני מתנצל על השפה הלא הולמת של הציוץ האישי הזה. סליחה". לריש הגיב לטענה של טראמפ בעימות שהומאיון קאן - שהוריו המוסלמים התעמתו עם טראמפ בוועידה הדמוקרטית הארצית - עדיין היה חי אם הוא היה הנשיא.

טראמפ אמר בעימות כי "קודם כל, קפטן קאן הוא גיבור אמריקאי". לדבריו, "אם אני הייתי הנשיא באותו זמן, הוא היה חי היום, בגלל שלא כמוה שהצביעה בעד מלחמה מבלי לדעת מה היא עושה, אני לא הייתי שולח את האנשים שלנו לעיראק. עיראק היתה אסון. אז הוא (קאן) היה חי היום".

צפו: רגעים נבחרים מהעימות הנשיאותי השני

העימות הנשיאותי השני, שנערך הלילה בסנט לואיס, סיפק כמה רגעי שפל שלא נראו כמותם בתולדות העימותים הטלוויזיוניים. צפו ברגעים הנבחרים בהתכתשות בין המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון למועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ:

טראמפ הלם בקלינטון ללא רחמים והצליח לעצור את הדימום הפנימי של הקמפיין שלו

דונלד טראמפ התהלך על הבמה כמטרידן סדרתי. הוא נעמד מאחורי גבה של הילרי קלינטון ועיווה את פרצופו לעיני המצלמה בעודה מדברת. כשדיבר, הוא משך באפו לתוך המיקרופון מדי כמה דקות, משגר צליל צורמני ישירות לאוזניהם של מיליוני צופים ברחבי העולם. הוא התעלם מעובדות — כלומר שיקר במצח נחושה — ותקף את קלינטון נמוך מתחת לחגורה. ובכל זאת, במציאות הפוליטית המעוותת של קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב 2016, לטראמפ היו סיבות טובות להיות מרוצה בתום העימות הנשיאותי השני שנערך הלילה (שני) באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

מהרגע הראשון, שבו נמנע מללחוץ את ידה של יריבתו, ועד לרגע הלפני האחרון, שבו החמיא לה באופן מפתיע, טראמפ הלם בקלינטון ללא רחמים. הוא הרתיח את דמם של אוהדיה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, זעזע לפרקים את הפרשנים והפוליטיקאים המקצוענים וספק אם שכנע ולו בוחר מתלבט אחד להצטרף למחנה אוהדיו. אבל הוא נתן לגרעין הקשה של תומכיו, שונאי־הקלינטון האובססיביים, את כל מה שביקשו ויותר ממה שציפו. זה היה טראמפ המופקר מימי הפריימריז העליזים, שלא דופק חשבון ולא לוקח שבויים בדרכו להשגת המטרה. 

אל הפרשנות המלאה של חמי שלו

טראמפ נשאל על הקלטת וענה על דאעש: "לקלינטון יש שנאה עצומה בלב"

דונלד טראמפ, מתריס וכועס, הכריז כי ליריבתו הילרי קלינטון יש "שנאה עצומה בלב" וקבע כי הוא יכלא אותה על רקע פרשת שרת הדואר האלקטרוני הפרטי שבו השתמשה כשרת החוץ של ארה"ב. בעימות הנשיאותי החריף שהתקיים בסנט לואיס, מיזורי, המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב אמר כי הוא ימנה תובע מיוחד שיבדוק את פרשת המיילים של יריבתו, שלדבריו סיכנה את ביטחונה של ארה"ב כשכיהנה בממשל אובמה בשנים 2009 עד 2013. בעימות הסוער הודה טראמפ כי השתמש במערכת המס של ארה"ב כדי לא לשלם מס הכנסה פדראלי, וגם תקף את הנשיא לשעבר ביל קלינטון בשל יחסו לנשים. באופן זה ניסה להגן על עצמו מהביקורת שנמתחה עליו מכל עבר בעקבות פרסום דבריו כי כוכבים יכולים לעשות לנשים ככל העולה על רוחם.

העימות בן 90 הדקות החל באווירה צוננת, לאחר ששני המועמדים בירכו זה את זה אך לא לחצו ידיים כמקובל בעימותים נשיאותיים. הדיון פנה במהירות לקלטת משנת 2005 שפורסמה ביום שישי, שבה נשמע טראמפ מתייחס באופן מבזה לנשים. משנשאל אמר טראמפ שהפרסום הביך אותו אך המעיט בחומרת דבריו ואמר כי הם "דיבור של חדר הלבשה". ביל קלינטון עשה לנשים דברים חמורים יותר, טען איל ההון, שלפני העימות ערך מסיבת עיתונאים בהשתתפות נשים שהאשימו את הנשיא לשעבר באונס ותקיפות מיניות. טראמפ המשיך בקו זה והטיח ביריבתו כי היא תקפה נשים שהאשימו את בעלה בהתנהגות מינית לא הולמת לאורך השנים. קלינטון, בתגובה, הכריזה כי דבריו של טראמפ מוכיחים כי הוא אינו כשיר לכהן כנשיא. "הוא אמר שהווידאו אינו מייצג את מי שהוא", אמרה, "אבל אני חושבת שברור לכל מי ששמע את ההקלטה שהיא מייצגת בדיוק את מי שהוא".

העימות התקיים בפורמט "אסיפת בחירות" ואת השאלות הציגו בוחרים שטרם החליטו למי לתת את קולם. האירוע היה סוער מן העימות הראשון והעוינות ההדדית ניכרה בתשובות המתמודדים. בין היתר תקף טראמפ את קלינטון על רקע פרשת המיילים ואמר לה כי "עליה להתבייש בעצמה". קלינטון הגיבה בכך ש"טוב מאוד שלא אדם עם המזג של טראמפ מנהל את המדינה", ואז ירה המועמד בחזרה: כי אז היית בכלא. על רקע התקפותיו החוזרות ונשנות של טראמפ בנושא המיילים, קבעה קלינטון כי הוא מתחמק מדיון עקרוני בנושאי מדיניות כדי להימנע מלדבר על הקמפיין שלו. הסיבה לכך, לדבריה, היא שהקמפיין של טראמפ "מתפוצץ והרפובליקאים נוטשים אותו".

ההתקפות נמשכו לכל אורך העימות, שנגע בנושאים כמסים, הגירה, יחסיה של ארה"ב עם רוסיה ובניגוד לעימות הקודם – גם בסוריה. כשקלינטון אמרה שמוסקבה אחראית לזוועות בסוריה והזכירה את דברי השבח של טראמפ לנשיא רוסיה, ענה טראמפ כי הוא אינו מכיר את ולדימיר פוטין. אך מיד לאחר מכן יצא טראמפ להגנתה של רוסיה והטיל ספק בכך שהיא אחראית לפריצה לשרתי המפלגה הדמוקרטית, בניגוד להכרזת שירותי המודיעין של ארה"ב בסוף השבוע. "אני לא יודע דבר על רוסיה", הוסיף טראמפ. קלינטון, מנגד, שבה ואמרה כי נראה כי רוסיה מנסה להתערב בבחירות בארה"ב, ולא לטובתה. כשהדיון חזר לסוריה וקלינטון נשאלה מה תעשה כדי לפתור את המשבר ההומניטרי במדינה, אמרה המועמדת הדמוקרטית שלא תשלח כוחות קרקע אמריקאיים לסוריה, אבל כן כוחות מיוחדים. לשאלת המנחה, מה יעשה אחרת, ענה טראמפ: "הכל". כמו כן, טראמפ הביע את תמיכתו בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, שלדבריו נלחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לצד רוסיה ואיראן. 

לאורך העימות קטע טראמפ את דבריה של קלינטון, דיבר במקביל אליה והתלונן בפני מנחי העימות כי הם מפלים אותו לרעה. טראמפ תהה מדוע לא נותנים לו להשלים את תשובותיו או מקשים על קלינטון בנושאים מסוימים. אך לאורך העימות נדרשו שני המתמודדים לענות על שאלות הקשורות לסקנדלים, שערורייות ופרשות שהתעוררו לאורך המרוץ. כך למשל, קלינטון נשאלה על הגדרתה את תומכי טראמפ כ"נקלים".המועמדת ענתה שהיא מתנצלת, "כי הוויכוח שלי הוא לא עם תומכיו, אלא איתו, עם הקמפיין מלא השנאה והמפלג שהוא מנהל". לאחר הפסקה קלה הוסיפה: "מה שהוא אמר על שחורים ולטינים – הוא מעולם לא התנצל על כך".

טראמפ, מנגד, נתבקש להתייחס להצהרות המס שלו, אותן הוא מסרב לפרסם כמקובל במרוצים לנשיאות. על רקע הפרסום בניו יורק טיימס כי ייתכן כי הוא ניצל את הפסדיו בשנות ה-90 כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה פדראלי, הודה טראמפ כי אכן השתמש במערכת המס באופן זה. אך מיד לאחר מכן האשים את יריבתו בכך שהיא מקדמת חורים במערכת המס המיטיבים עם עשירי ארה"ב. "המדינה הזו לא יכולה לשרוד עוד ארבע שנים של ברק אובמה, וזה מה שנקבל איתה", קבע.

בשאלה האחרונה התבקשו שני המועמדים לציין תכונה חיובית אחת במועמד השני. קלינטון התנדבה לענות ראשונה ואמרה שהיא מעריכה את ילדיו. "כאם וסבתא זה מאוד חשוב". טראמפ ענה שהוא מעריך את ההתמדה של קלינטון. "היא לא מוותרת, לא מתייאשת. אני מכבד זאת. זו האמת. היא לוחמת". בתום העימות השניים לחצו ידיים, שלא כמו בפתיחתו.

מה קרה בעימות, דקה אחר דקה:

קרדיט: ניו יורק טיימס