דמוקרט ונוצרי אדוק - והוא רוצה להיות הנשיא ההומו הראשון של ארה"ב

למרות שהוא רק בן 37 , הכוכב הדמוקרטי פיט בוטג'ג' מציב את עצמו לצד סנדרס וביידן בצמרת הפריימריז הדמוקרטיים. בדרך הוא שובר סטריאוטיפים על נוצרים, אנשי צבא והקהילה הגאה

רועי סמיוני
רועי סמיוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוטג'ג' בנאום באיווה, בחודש שעבר
בוטג'ג' בנאום באיווה, בחודש שעברצילום: ELIJAH NOUVELAGE/רויטרס

בשנת 2000 כתב תלמיד תיכון מאינדיאנה חיבור שכותרתו "ברני סנדרס". התלמיד בן ה–18 שיבח את חבר הקונגרס העצמאי על האומץ להגדיר את עצמו סוציאליסט בארה"ב ועל עמידתו על עקרונותיו הפוליטיים. החיבור שכתב זיכה אותו בפרס יוקרתי על שם הנשיא לשעבר ג'ון פ' קנדי.

ב–19 השנים שחלפו מאז הספיק הנער ללמוד לתואר ראשון בהיסטוריה וספרות בהרווארד, לזכות במלגת רודס היוקרתית וללמוד לתואר שני בפילוסופיה, פוליטיקה וכלכלה באוקספורד, לעבוד כיועץ בחברת מקינזי, להיבחר בגיל 29 לראשות העיר הקטנה סאות' בנד וגם לצאת מהארון.

בחירות בארה"ב 2020
בוטג'ג' מכריז שהוא רץ לנשיאות

אחרי שמונה שנות כהונה כראש עיר, החליט פיט בוטג'ג' לכוון אל התחנה הבאה בחייו — הבית הלבן. "שמי פיט בוטג'ג'. הם קוראים לי 'ראש העיר פיט'. אני בנה הגאה של סאות' בנד, אינדיאנה, ואני רץ לנשיאות ארה"ב", הוא הכריז בחודש שעבר. לא במקרה כולם קוראים לו "ראש העיר פיט". שם המשפחה שלו — בוטג'ג' (BOOT-edge-edge כפי שהוא כותב בטוויטר שלו עבור המתקשים) — שבר לא מעט שיניים לאנשים שניסו להגות אותו.

בוטג'ג' בן ה–37 אמר בעצרת שהוא חלק מהדור הראשון בארה"ב שגדל עם מקרי ירי המוני בבתי ספר ושאמור לחיות עם ההשלכות של שינויי האקלים. "ביטחון אקלימי הוא עניין של חיים ומוות עבור הדור שלנו", הוא אמר והוסיף שקמפיין הבחירות שלו ידגיש נושאים כמו חופש, ביטחון ודמוקרטיה. "הפעם הזאת, לא מדובר רק בלנצח בבחירות. לא מדובר רק בארבע השנים הבאות, מדובר בלהכין את המדינה שלנו לחיים טובים יותר ב–2030, ב–2040 וב–2054, כשבעזרת האל אזכה להיות באותו הגיל של הנשיא הנוכחי שלנו" (דונלד טראמפ בן 72, ר"ס).

המועמד הטרי לנשיאות אמר ש"פוליטיקה היא עניין אישי" והסביר שהחקיקה בוושינגטון קשורה לחיים של כל אזרח ואזרח במדינה - מטיפול רפואי ועד לזכויות ביקור בכלא או בבית חולים לבני זוג חד-מיניים. וכיאה לאדם שמתמודד על תפקיד ציבורי, בוטג'ג' לא שכח לפזר הבטחות כמו "טיפול רפואי לכל אמריקאי, צדק גזעי, שוויון זכויות לנשים ועבודה מאורגנת". דן גליקמן, שר החקלאות בממשלו של ביל קלינטון שלימד את בוטג'ג' בהרווארד, סיפר ל"ניו יורק טיימס" שבניגוד למועמדים דמוקרטים אחרים, לבוטג'ג יש יתרון בכך שהוא יודע לבטא את החזון הפרוגרסיבי שלו בדרך שאיננה מעוררת התנגדות כלפיו.

עם זאת, אף שראש העיר עצמו לא מעורר אנטגוניזם רב, חלק מעמדותיו כבר ספגו ביקורת. יפתח דיין, פרשן לפוליטיקה אמריקאית ובעל הבלוג "על פילים וחמורים", אמר ל"הארץ" שהתנגדותו של בוטג'ג' למימון השכלה גבוהה על ידי המדינה, למשל, היא אחת מהן. "בוטג'ג' טוען שבמקום לעזור למשפחות מעוטות יכולת במדינה שלו ובאזור שלו במערב התיכון, מימון השכלה לכולם יעזור למשפחות עשירות שלא באמת צריכות עזרה", אמר דיין. "טענתו לא עולה בקנה אחד עם סנדרס ואליזבת וורן שמדברים על סיוע של המדינה".

פיט בוטג'ג' ובעלו צ'אסטן גלזמן על שער הגיליון החדש של המגזין "טיים"
פיט בוטג'ג' ובעלו צ'אסטן גלזמן על שער הגיליון החדש של המגזין "טיים"צילום: צילום מסך
הראיון עם בוטג'ג' בדיילי שואו

לפי הספר

במרוץ לבית הלבן, בוטג'ג' עשה עד כה הכל לפי הספר. הוא הקים ועדת גישוש שבדקה את סיכוייו, השיק אתר חדש, כיכב בשער של "ניו יורק מגזין" עם הכותרת "ילד פלא" והעניק ריאיון לאתר הרכילות TMZ, שבו הפגין את ביצועיו בגיטרה כשניגן קטע של ג'ימי הנדריקס. הוא גם פרסם אוטוביוגרפיה שזכתה לשבחי המבקרים, הופיע בתוכניות טלוויזיה רבות, הסתובב במדינות הראשונות שיצביעו בפריימריז הדמוקרטיים וגייס תרומות רבות.

נכון לכתיבת שורות אלה, בפריימריז הדמוקרטיים מתמודדים 21 מועמדים ואחד מיריביו המרכזיים של בוטג'ג' הוא הגיבור שלו מילדות, סנדרס בן ה–77. ראש העיר סאות' בנד נחשב אחד המועמדים המדוברים ביותר במרוץ הדמוקרטי כרגע, ובסקרים אחרונים שנעשו במדינות הראשונות שיצביעו בפריימריז — איווה וניו המפשייר — הוא הגיע למקום השלישי, אחרי סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן וסנדרס עצמו ולפני הסנאטורים קמאלה האריס, אליזבת וורן וחבר הקונגרס לשעבר בטו אורורק, ובסקרים כלליים הוא נמצא כמעט תמיד בחמישייה הראשונה. דיין מייחס את ההצלחה של בוטג'ג' לכמה דברים. "הוא מועמד צעיר מאוד, ולהיות צעיר זה מצוין כשאתה רוצה לפנות למצביעים צעירים. עצם העובדה שהוא הומו מושכת תשומת לב, יש לו קורות חיים מרשימים והוא גם עשה בליץ תקשורתי יפה ומתוחכם", אמר דיין ל"הארץ".

מנחה תוכנית הלילה ג'ימי פאלון מחקה את בוטג'ג'

"הוא הופיע בכל ערוץ שהסכים לקבל אותו, כולל פוקס ניוז. הוא מאוד מרשים בהופעה שלו, מאוד ורבלי, עונה בצורה מאוד קולחת ונעימה, ויש בו שילוב של בקיאות במדיניות ובפרטים והתנסחות מאוד מרשימה ברמה האינטלקטואלית. ובאופן יחסי, הוא לא יבש. הוא קליל בשיחות, שולף בדיחות וצוחק על השם שלו ועל הרקע שלו", דברי דיין.

לפי דיין, העובדה שבוטג'ג' בא ממדינה כמו אינדיאנה יכולה לסייע לדמוקרטים להשיב למפלגה את המצביעים עובדי הצווארון הכחול שאיבדו בבחירות ב–2016. בוטג'ג' גם מרוויח לדבריו מהפתיחה המקרטעת של הקמפיין של אורורק.

עם זאת, מסביר הפרשן הישראלי, עקב האכילס של בוטג'ג' הוא החולשה שלו עם מיעוטים. "ביידן ואורורק לבנים וזוכים לתמיכה של שחורים והיספנים ובוטג'ג' הוא לגמרי הבית הלבן", אמר דיין, כלומר - זוכה בעיקר לתמיכה של לבנים. מסיבה זאת, להערכתו, בוטג'ג' יזכה אולי לתמיכה במדינות הראשונות שיצביעו בפריימריז הדמוקרטיים, איווה וניו המפשייר, אבל לא בטוח שהרבה מעבר להן, משום שהן לא מייצגות את סך האנשים שמצביעים בפריימריז הדמוקרטיים ואין בהן אחוז מייצג של שחורים והיספנים. "בוטג'ג' הוא המועמד שמאבד הכי הרבה תמיכה כשמבדילים בין מצביעים לבנים ללא לבנים", אמר דיין.

לדבריו, גילו הצעיר מעניק לו יתרון, אבל יכול גם לפגוע בו. "החיסרון של מועמדים צעירים הוא שאם הם עושים טעויות בעימותים, בראיונות או בהופעות מול קהל אז טעויות אלה עולות להם ביוקר, כי מייחסים אותן לחוסר הניסיון ולגילם הצעיר". ביידן, לדבריו, הוא שם מוכר מאוד ברמה הלאומית ולכן מועמד לנצח במרוץ הדמוקרטי למרות החשיפה שלה זוכה ראש העיר סאות' בנד. "סגן הנשיא לשעבר מרוויח בינתיים מכך שאף אחד מהמועמדים לא ביצע פריצה גדולה קדימה", אמר דיין והוסיף שייתכן שהאריס ואורורק לא רוצים להיחשף יותר מדי כמו בוטג'ג' ולשחוק את עצמם מוקדם מדי ומתכננים לעשות את הפריצה שלהם בתחילת הפריימריז הדמוקרטיים. 

להנהיג מהלב

אביו של פיט, ג'וזף בוטג'ג', היה פרח כמורה ישועי שהיגר ממלטה לארה"ב וקיבל אזרחות אמריקאית ב-1979. בארה"ב הוא פתח בקריירה אקדמית והיה במשך שנים מרצה לספרות באוניברסיאת נוטרדאם, הסמוכה לסאות' בנד, בזמן שאשתו אן לימדה בלשנות באותו מוסד האקדמי. בוטג'ג' שולט בשפות רבות ברמה גבוהה — הוא למד בעצמו לדבר נורווגית ויכול לנהל שיחה בספרדית, איטלקית, מלטזית, ערבית, פרסית וצרפתית, וכמובן אנגלית.

הוא הצטרף ב–2009 למילואים של הצי בתפקיד קצין מודיעין, וב–2011, כשעבד בחברת מקינזי, נבחר לראשות העיר סאות' בנד עם 74% מהקולות. כהונתו התחילה ברגל שמאל. לדברי עובדי עירייה ותושבים ששוחחו עם רשת NBC, ראש העיר הצעיר התנהג כמו יועץ כלכלי וחשב כל הזמן על נתונים בניסיון לקדם את עירו, ופחות על ההשלכות של צעדיו. כשיזם למשל תוכנית להרוס אלף בתים באלף ימים הוא הואשם בעידוד ג'נטריפיקציה והצתת מתחים גזעיים, משום שרוב האנשים שגרו באזורים המועדים להריסה היו שחורים.

בוטג'ג' בניו יורק, בחודש שעבר
בוטג'ג' בניו יורק, בחודש שעברצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

לאט לאט הבין בוטג'ג' כיצד להתחבב על בוחריו ולהנהיג את עירו מהלב ולא על בסיס נתונים וגרפים. אירוע אחד שלדבריו השפיע עליו ביותר היה מפגש עם אשה שחורה שבנה נורה למוות בעת שישב במרפסת ביתו, לא רחוק מהבית שבו גדל ראש העיר. "לא היו לי שום כישורים רלוונטיים למצב הזה. שום דבר מההכשרה שלי במקינזי או בהשכלה האקדמית שלי לא היו שימושיים כאן", הוא כתב בספרו האוטוביוגרפי. "מה שהיה חשוב לה זה שהגעתי".

ב–2015 התמודד מחדש לראשות העיר וניצח עם 80% מהקולות. "תחת הנהגתו", נכתב באתר האינטרנט של המועמד הדמוקרטי, "המקום של סאות' בנד בכלכלה העולמית השתנה, מקומות עבודה חדשים נוצרו והשקעה גדולה נרשמה בתעשיות מתקדמות". התנעת הכלכלה בסאות' בנד היתה יעד מרכזי שהציב לעצמו בוטג'ג' בעיר שבה פעלה בעבר יצרנית המכונית האמריקאית "סטודיבייקר" עד סגירתה ב-1963 – מהלך שהוביל לאובדן של אלפי משרות מקומיות. עוד נכתב באתר של בוטג'ג' שהוא "שם דגש על בניית קהילת סאות' בנד, שבה כל תושב – ללא קשר לגזע, דת, מגדר או נטייה – יוכל להרגיש בטוח וחלק מכולם". 

בניגוד לטראמפ, שהתמודד לנשיאות כשמאחוריו אימפריית נדל"ן, בוטג'ג' רץ לבית הלבן כשהוא משלם מדי חודש 450 דולר עבור המשכנתה על ביתו בסאות' בנד. בבית הזה הוא מתגורר עם בן זוגו ושני כלביהם — באדי וטרומן.

בוטג'ג' טוען שיש לו יש הרבה יותר שנות ניסיון בממשל משיש לטראמפ ויותר ניסיון צבאי מכל מי שנכנס לבית הלבן מאז ג'ורג' בוש האב. ב–2014, בעת כהונתו כראש עיר, הוא נקרא לשירות מילואים. הוא יצא לחופשה ללא תשלום והוצב באפגניסטאן במשך שבעה חודשים. הוא גם קיבל מדליית הוקרה על שירותו במלחמה.

בדומה לאביו, בוטג'ג' הוא נוצרי מאמין. הוא נוהג לומר בכל הזדמנות שלאמונתו יש השפעה חזקה על חייו. "הוא שם דגש רב על הקטע הדתי. העניין הזה של לדבר על דת בפריימריז הדמוקרטיים, להעלות את זה כמשהו שאתה תומך בו — זה מאוד מבדל אותו מאחרים", אמר דיין. "לכאורה זה לא טוב, אבל אם אתה היחיד שמדבר על זה, אתה יכול לזכות באחוז הקטן של מצביעים דמוקרטים דתיים שאף אחד מהמועמדים לא נלחם עליהם".

היסטוריה כפולה

אם כל הכוכבים יסתדרו כמו שצריך עבור בוטג'ג', הוא יכול לעשות היסטוריה כפולה: להפוך בגיל 39 לנשיא הצעיר ביותר בארה"ב — ולמעשה להיות הנשיא המילניאלי הראשון — ולהפוך לנשיא ההומו הראשון בארצו. בוטג'ג' יצא מהארון ביום הולדתו ה–33. זה היה בקמפיין לבחירתו מחדש. לדבריו, הוא הבין שזו היתה הדרך היחידה בשבילו כדי שיהיו לו "חיים אישיים משמעותיים".

בוטג'ג' ובן זוגו לאחר שהכריז על מועמדותו לנשיאות
בוטג'ג' ובן זוגו לאחר שהכריז על מועמדותו לנשיאותצילום: JOHN GRESS/רויטרס

"רוב התגובות היו תומכות או אדישות", הוא כתב בספרו. "למעט אדם אחד שהפסיק להביא לי את העיתון במשך כמה ימים משום שהוא לא רצה לתת אותו 'לאחד מהם'". כששכנתו המבוגרת הבחינה בכך, היא שאלה את שליח העיתונים "הוא עשה לך משהו?". מאותו יום השליח שב להביא את העיתון לבוטג'ג'.

בוטג'ג' נשוי לצ'אסטן גלזמן, מורה בבית ספר. השניים נפגשו ברשת והדייט הראשון שלהם היה במשחק של קבוצת הבייסבול של סאות' בנד, הקאבס. כבר באמצע המשחק הם החליטו לצאת לטייל ביחידות, ובהמשך התנשקו במכונית. "נדרשו לי רק כמה שבועות כדי להודות במובן מאליו: הייתי מאוהב", הוא אמר.

טראמפ נודע כמי שלא עושה חיים קלים ליריביו הדמוקרטים וגם ליריבים במפלגתו. כשבוטג'ג' נשאל מה יעשה אם יותקף על ידי הנשיא בהערות הומופוביות, הוא השיב: "כבר די התרגלתי לזה. אני מאינדיאנה. אני רגיל לבריונות. אני חושב שאתה מתעמת עם זה תחילה ואז ממשיך הלאה".

"בפריימריז הדמוקרטיים, אף אחד מהמועמדים לא יתקוף את בוטג'ג' משום שהוא הומו", אמר דיין. "אבל הם עשויים לרמוז לכך כשיאמרו שצריך לבחור מועמד שיש לו הסיכוי הטוב ביותר לנצח את טראמפ. לפי הסקרים, אדם בעל סיכוי טוב להיבחר צריך להיות גבר לבן, עדיף סטרייט, אם כי הנטייה המינית פחות דרמטית למצביעים מהמוצא האתני או מינו של המועמד. בבחירות הכלליות לנשיאות יהיו הרבה קהלים דתיים, שיפריע להם שהמועמד לנשיאות הוא הומו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ