המשכילים והמהגרים נהרו לקלפיות: סיפור הפרברים של וירג'יניה מדאיג את הרפובליקאים

במשך שנים התבסס הרוב הרפובליקאי במדינה על תמיכה מסיבית של הפרברים, שבהם מתגוררים אמריקאים לבנים בעלי תואר ראשון ממעמד הביניים ■ התנהלות טראמפ, בלימת חוקים להגבלת נשק על ידי הרפובליקאים ושינויים דמוגרפיים שינו את המפה הפוליטית לטובת הדמוקרטים - סימן לא מעודד לנשיא לקראת בחירות 2020

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מצביעים בווירג'יניה, בתחילת החודש
מצביעים בווירג'יניה, בתחילת החודשצילום: STRINGER/רויטרס
אמיר תיבון
אמיר תיבון

בית המחוקקים של מדינת וירג'יניה נחשב למוסד הדמוקרטי העתיק ביותר על אדמת ארה"ב. הוא פועל ברצף מאז אמצע המאה ה-17, עוד מן הימים שבהם וירג'יניה עוד הייתה מושבה תחת שלטון אנגלי. בחודש הבא יציינו בבית המחוקקים הזה אירוע היסטורי וחסר תקדים: לראשונה זה כ-400 שנה, תמונה אישה לתפקיד יושבת ראש הבית. זאת רק אחת התוצאות המשמעותיות של הבחירות שנערכו בווירג'יניה ביום שלישי שעבר, שהסתיימו בניצחון גדול עבור המפלגה הדמוקרטית.

כאשר דונלד טראמפ נכנס לבית הלבן בתחילת 2017, וירג'יניה הייתה מדינה מחולקת. המושל שלה היה דמוקרט, אבל בית המחוקקים שלה היה תחת שליטה מובהקת של הרפובליקאים, שהחזיקו ברוב של 66 מושבים לעומת 34 בלבד לדמוקרטים. הרוב הרפובליקאי התבסס על תמיכה מסיבית במחוזות פרבריים ברחבי המדינה, שבהם מתגוררת אוכלוסייה שמהווה זה עשרות שנים את בסיס התמיכה היציב והנאמן ביותר של המפלגה הרפובליקאית: אמריקאים לבנים בעלי תואר ראשון, שמשתייכים למעמד הבינוני.

מושל וירג'יניה ראלף נורת'האם מצביע. הדמוקרטי נבחר לפני שנתיים לתפקיד בפער של כעשרה אחוזים
מושל וירג'יניה ראלף נורת'האם מצביע. הדמוקרטי נבחר לפני שנתיים לתפקיד בפער של כעשרה אחוזיםצילום: STRINGER/רויטרס

אחת ההתפתחויות הפוליטיות הבולטות ביותר בארה"ב בשנתיים האחרונות היא נדידה של קהל המצביעים הזה אל עבר המפלגה הדמוקרטית. מצביעים משכילים בפרברים סייעו לדמוקרטים לנצח בבחירות אמצע הכהונה שנערכו בנובמבר שעבר, בחירות שבמהלכן הצליחו הדמוקרטים לכבוש ארבעים מושבים ברחבי ארה"ב משליטת הרפובליקאים. כמעט כל המושבים שעברו לידי הדמוקרטים נמצאים באזורים פרבריים, ובחלקם לא נבחר נציג דמוקרטי לקונגרס זה עשרות שנים, עד ל"גל הכחול" של 2018.

התופעה הזו חזרה על עצמה גם בבחירות שנערכו בווירג'יניה בשבוע שעבר. הרוב הרפובליקאי האדיר שהתקיים בווירג'יניה בתחילת 2017, כאשר כמעט שני-שליש מהמושבים בבית המחוקקים של המדינה היו "אדומים", הפך שנתיים לאחר ניצחונו של טראמפ למיעוט מדולדל. הדמוקרטים מחזיקים כעת ברוב של 55 מושבים לעומת 45 בבית המחוקקים של המדינה, לראשונה זה שני עשורים. לפני שנתיים המדינה גם בחרה מושל דמוקרט, ראלף נורת'האם, בבחירות שהסקרים חזו כי יהיו צמודות מאוד, אבל הסתיימו בניצחון דמוקרטי בפער של כעשרה אחוזים.

לפי נתונים שפורסמו השבוע ב"ניו יורק טיימס", סיבה נוספת לניצחון הדמוקרטי בווירג'יניה היא השינויים הדמוגרפיים שעברה המדינה בשנים האחרונות. המדינה שהיתה בעבר לב הקונפדרציה, איחוד מדינות הדרום בארה"ב שפרשו באמצע המאה ה-19 מהאיחוד האמריקאי, משמשת כיום בית לחנויות מכולת הודיות, כנסיות קוריאניות ופסטיבלי דיוואלי הינדיים.

אוכלוסיית וירג'יניה רשמה זינוק של 38% באוכלוסייתה מאז 1990, כשהגידול הגדול היה באזורי פרברים צפופים. אחד מכל עשרה אנשים הזכאים להצביע במדינה נולדו מחוץ לארה"ב – זאת לעומת אחד מכל 28 ב-1990 – וכשאנשים אלה הולכים להצביע בבחירות הם מצביעים ברובם לדמוקרטים.

איילין פילר-קורן. תהיה האישה הראשונה להוביל את בית המחוקקים בווירג'יניה וגם היהודייה הראשונה בתפקיד
איילין פילר-קורן. תהיה האישה הראשונה להוביל את בית המחוקקים בווירג'יניה וגם היהודייה הראשונה בתפקידצילום: Steve Helber/אי־פי

מי שצפויה להיכנס בתחילת ינואר לתפקיד יו"ר בית המחוקקים של המדינה היא איילין פילר-קורן, מחוקקת דמוקרטית שפעילה בזירה הפוליטית המקומית מאז 2012. פילר-קורן תהיה לא רק האישה הראשונה להוביל את בית המחוקקים המדינתי, אלא גם היהודייה הראשונה לכהן בתפקיד. בראיון עם "הארץ" בתחילת השבוע, שחלקו התקיים בעברית (פילר-קורן הצהירה בתחילת השיחה: "למדתי שנה באולפן בארץ, גרתי בירושלים ובמושב ליד אשקלון"), פילר-קורן הסבירה מדוע השינויים שהתרחשו בווירג'יניה מצביעים על מגמה רחבה יותר, שעשויות להיות לה השלכות גם על הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

"אם תסתכל על מפת הניצחון שלנו, אתה תראה שורה ארוכה של מחוזות שנחשבו למוקדי תמיכה רפובליקאיים, ובשבוע שעבר הצלחנו לצבוע אותם בכחול", אמרה פילר-קורן. "האם ניצחנו בגלל הנשיא טראמפ? אין ספק שהנוכחות הקבועה שלו בתקשורת עזרה לנו. אני חושבת שהיו סיבות נוספות. אנשים הצביעו לנו כי הבטחנו לשנות דברים במדינה, לקדם חוקים שהרפובליקאים תקעו במשך שנים, בדגש על חוקים להגבלת הגישה לכלי-נשק".

בחודש מאי השנה התרחש טבח המוני בעיר וירג'יניה ביץ' שבמזרח המדינה, בו נרצחו 12 בני אדם על ידי עובד ממורמר בבניין העירייה, שהגיע למקום העבודה שלו חמוש בנשק אוטומטי והחל לרסס לכל עבר. בעקבות הטרגדיה, כינס מושל וירג'יניה דיון מיוחד של בית המחוקקים המדינתי, במטרה להעביר חוקים חדשים שיגבילו את הגישה החופשית לכלי נשק. המחוקקים הרפובליקאים, שבאותה העת עוד החזיקו ברוב המושבים, בחרו לסיים את הדיון ללא כל החלטות בתום שעה וחצי בלבד. "ההתנהלות שלהם בנושא הזה הייתה מזעזעת, והיא תרמה לניצחון שלנו בשבוע שעבר", הסבירה פילר-קורן.

השינוי שהתחולל בווירג'יניה מחזק את המגמה הארצית שנראתה בבחירות אמצע הקדנציה לקונגרס. גם אז, שתיים מהסיבות העיקריות לכך שמחוזות פרבריים ברחבי ארה"ב התהפכו משליטה רפובליקאית לשליטה דמוקרטית, היו התנהלותו האישית של טראמפ כנשיא, וסוגיית הפיקוח על נשק. ברמה הארצית, השיח הציבורי בנושא כלי נשק עלה לכותרות בין היתר בגלל הפיגוע האנטישמי בבית הכנסת "עץ חיים" בעיר פיטסבורג, שהתרחש פחות משבועיים לפני הבחירות. סקרי דעת קהל מראים באופן עקבי בשנים האחרונות שרוב הציבור האמריקאי תומך בהקשחת חוקי הנשק, והתמיכה בכך גבוהה במיוחד באזורים פרבריים מחוץ לערים הגדולות. אלה האזורים שמתקרבים כעת לכיוון הדמוקרטי, אחרי שהיו מזוהים במשך עשרות שנים כטריטוריה רפובליקאית.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן, אתמול. תושבים בווירג'יניה הפכו למעורבים פוליטית בגללו
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן, אתמול. תושבים בווירג'יניה הפכו למעורבים פוליטית בגללוצילום: AFP

אחד האזורים ש"התהפכו" בבחירות בווירג'יניה בשבוע שעבר הוא מחוז לאודון, שגובל בפרברים של וושינגטון הבירה, ושלח במשך שנים רבות נציגים רפובליקאים לבית המחוקקים המדינתי. שיחות עם מצביעים בכמה קלפיות ברחבי המחוז ביום הבחירות, חשפו היטב את הבעיה של הרפובליקאים באזור הזה. "המחוז הזה היה פעם רפובליקאי לחלוטין, אבל המפלגה הרפובליקאית הפכה קיצונית מדי עבור אנשים כאן", הסבירה ל"הארץ" רוברטה, עורכת דין בשנות החמישים לחייה, שהצביעה הפעם לטובת המועמד הדמוקרטי במחוז.

"אנחנו צריכים לחוקק חוקים טובים יותר בנושא הנשק, וזה משהו שהמפלגה הרפובליקאית פשוט מסרבת להודות בו", הוסיפה. "יש לי חברים שהיו רפובליקאים כל החיים שלהם, עד שהגיע טראמפ. עכשיו החברים האלה מצביעים לדמוקרטים, בעיקר בגלל נושא הרובים".

ג'ון אדסל, מצביע מקומי בשנות הארבעים לחייו, הציג סיבה נוספת להצלחה הדמוקרטית בווירג'יניה: גידול במוטיבציה להצביע בקרב תומכי המפלגה הדמוקרטית. "עד שטראמפ נכנס לבית הלבן, אני לא הצבעתי בבחירות מקומיות בדרך כלל, רק בבחירות לנשיאות", הסביר. "זה השתנה ב-2017, כאשר הצבעתי בבחירות למושל פה בווירג'יניה, ועכשיו באתי להצביע פעם נוספת בשביל שהדמוקרטים ישיגו רוב בבית המחוקקים". אדסל הוסיף כי "אם יש דבר אחד טוב שיצא מהנשיאות של טראמפ, זה שאנשים כמוני הופכים להיות יותר מעורבים פוליטית".

בשנות נשיאותו של ברק אובמה, הדמוקרטים אכן הזניחו את הפוליטיקה המקומית בארה"ב, בעיקר מתוך שאננות. בסיום כהונתו של הנשיא הקודם, מספר המושלים הדמוקרטים ברחבי ארה"ב הידרדר לשפל היסטורי, כשרק 16 מדינות היו תחת שליטת מושלים דמוקרטים. שנתיים וחצי לאחר מכן, החלוקה בארה"ב היא כמעט שוויונית: 26 מדינות עם מושלים רפובליקאים, 24 עם מושלים דמוקרטים. בין המדינות שבהן נבחרו מושלים דמוקרטיים מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן יש כמה "מדינות מפתח" מובהקות, שיעמדו במרכז המאבק על הבית הלבן בשנה הבאה, כגון מישיגן, ויסקונסין ונבאדה.

גם ברמת בתי המחוקקים הפנים-מדינתיים, מצבם של הדמוקרטים השתפר משמעותית. לאחר שהם איבדו כאלף מושבים כאלה ברחבי ארה"ב בשמונה שנות כהונת אובמה, הם הצליחו לכבוש מחדש כמחצית מן המושבים הללו מאז 2017 ועד היום. בתי המחוקקים הפנים-מדינתיים משפיעים על חקיקה בנושאים רבים, החל מסוגיית הנשק, דרך הפלות וזכויות נשים ועד לחוקים בנושא איכות הסביבה. "יש הבדל משמעותי בין מדינות שנמצאות תחת שליטה רפובליקאית לבין מדינות שנמצאות תחת שליטה דמוקרטית, וזו הסיבה העיקרית שאנשים יצאו להצביע בשבילנו", הסבירה פילר-קורן. "ההצבעה מבטאת אמונה בכך שאפשר לשנות ולהשפיע".

ולמרות כל זאת, פרשנים פוליטיים בארה״ב הזהירו בימים האחרונים כי מוקדם מדי לגזור מסקנות מהתוצאות המקומיות בווירג'יניה ובמדינות נוספות לגבי הבחירות לנשיאות בשנה הבאה. הניצחון הדמוקרטי בווירג'יניה, בדומה לניצחונות של המפלגה בבחירות אמצע הקדנציה, הושג בעיקר על ידי פוליטיקאים שמשתייכים לאגף המתון של המפלגה. גם הניצחון הדמוקרטי המפתיע ביותר בשבוע שעבר, זה שהתרחש בבחירות לתפקיד מושל מדינת קנטאקי (מדינה שטראמפ ניצח בה ב-2016 בפער של 30%), נזקף לזכותו של דמוקרט מתון, אנדי בשיר, שמיקד את הקמפיין שלו בנושאים כלכליים וכמעט ולא תקף ישירות את הנשיא טראמפ.

"לרפובליקאים יש בהחלט סיבות לדאגה בערים הגדולות ובפרברים, אבל גם לדמוקרטים יש בעיה רצינית באזורים כפריים ובקרב מצביעים לבנים ללא השכלה גבוהה", כתב השבוע קייל קונדיק מהמרכז לפוליטיקה באוניברסיטת וירג'יניה. "יש שיח ער על התופעה הראשונה, אבל התופעה השנייה חשובה מאד גם היא". ואכן, לצד שורת הניצחונות של הדמוקרטים בפרברי וירג'יניה, המפלגה גם איבדה קולות באזורים הכפריים של המדינה, שבהם הנשיא טראמפ ממשיך לזכות לאהדה גדולה. החלוקה הזו צפויה לאפיין גם את הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ