ועדת החקירה בבית הנבחרים: טראמפ ניצל לרעה את כוחו כנשיא

הדו"ח של ועדת המודיעין צפוי לשמש כבסיס להמשך הליך ההדחה של הנשיא, וכעת יעבור לוועדת המשפט בבית הנבחרים. חברי הוועדה כתבו כי טראמפ "הציב את האינטרסים שלו מעל אלו של ארה"ב"

ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפסגת נאט"ו בלונדון, היום
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפסגת נאט"ו בלונדון, היוםצילום: AFP
ניו יורק טיימס

ועדת המודיעין של בית הנבחרים בארה"ב פרסמה היום (שלישי) את דו"ח חקירת ההדחה, לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ניצל לרעה את כוחו כדי לגרום לאוקראינה לסייע לו לנצח בבחירות 2020. בדו"ח בן 300 העמודים נכתב כי טראמפ "הציב את האינטרסים האישיים והפוליטיים שלו מעל האינטרסים הלאומיים של ארה"ב", בניסיון לפגוע בדמוקרטיה ובאופן המסכן את הביטחון הלאומי של ארה"ב.

את המסמך ניסחה ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אשר הובילה עד כה את החקירה העוסקת ביחסיו של טראמפ עם אוקראינה. הדו"ח מותיר לוועדת בית נבחרים אחרת את ההחלטה אם להמליץ על הדחתו של הנשיא. עם זאת, הדו"ח מתאר באופן ברור את מה שצפוי לשמש כבסיס להמשך הליך ההדחה של טראמפ בבית הנבחרים, הנשלט בידי המפלגה הדמוקרטית.

המסמך הארוך מתאר יותר מחודשיים של עדויות פומביות ועדויות מאחורי דלתיים סגורות. עדויות אלו נמסרו מפי דיפלומטים ואנשי ממשל נוספים, אשר תיארו קמפיין לחץ שהפעילו טראמפ ובעלי בריתו על אוקראינה. מטרתו של קמפיין זה היתה לקדם חקירות נגד סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן – יריבו הפוליטי של טראמפ בארה"ב – בעוד הממשל מעכב סיוע צבאי לאוקראינה בשווי 400 מיליון דולר, כמו גם פגישה בין נשיא אוקראינה לטראמפ.

ביידן באיווה, אתמול
ביידן באיווה, אתמולצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

"חקירת ההדחה נגד טראמפ, הנשיא ה–45 של ארה"ב, חשפה מאמץ שנמשך חודשים מצדו של טראמפ, שבו השתמש בסמכויות הנשיא כדי לגרום לגורם זר להתערב לטובתו בבחירות 2020", נכתב בדו"ח, שפורסם טרם ההצבעה הרשמית על אישורו בוועדת המודיעין. לפי הדו"ח, טראמפ היה מעורב ב"מדיניות יחסי חוץ כלפי אוקראינה שהוכפפה לתוכנית שפגעה בביטחון הלאומי שלנו, כדי לקדם שתי חקירות ממניעים פוליטיים שיסייעו לקמפיין הבחירה מחדש שלו".

"הנזק למערכת האיזונים והבלמים שלנו, כמו גם למאזן הכוח בין שלוש זרועות השלטון, יהיה ארוך טווח. ייתכן כי לא יהיה ניתן לתקנו אם לא נעסוק בפעולותיו של הנשיא לחסום את הקונגרס", עוד נכתב בדו"ח. "כל נשיא בעתיד ירגיש כי בידיו הכוח להתנגד לחקירה כאשר יהיו מעורבים בשחיתות עבירות, או מעשים אסורים. התוצאה תהיה אומה שהסכנה הנשקפת לה משלוש אלו הרבה יותר גדולה".

הדו"ח הוא נקודת ציון משמעותית בחקירת ההדחה – בעקבות הגשתו מתחיל השלב הבא של ההליך נגד טראמפ. צעד זה מאיץ את ההתנגשות החוקתית שהתרחשה עד כה רק שלוש פעמים בהיסטוריה של ארה"ב.

שתי המפלגות נערכות לעימות חריף בוועדת המשפט של בית הנבחרים, אשר אמורה להכריע אם לקבל את טיעוני הדו"ח ולאפשר להליך להתקדם לשלב הבא. ועדת המשפט אמורה להתחיל בדיונים מחר, עם שימוע פומבי הכולל ארבע מומחים לחוקה. מומחים אלו ידונו בהיסטוריה של הליכי ההדחה ויעריכו אם פעולותיו של טראמפ נחשבות "פשעים חמורים" שמצדיקים את סילוקו מתפקידו.

עורכי דין מטעם ועדת המודיעין צפויים להציג באופן רשמי את הדו"ח לוועדת משפט ולענות על שאלות שיציגו חבריה בימים הקרובים. עם זאת, לא נקבעו שימועים בנושא בוועדה.

בעלי בריתו הרפובליקאים של טראמפ פרסמו אתמול דו"ח משלהם, אשר מכנה את הליך ההדחה הדמוקרטי לא לגיטימי, וקובע כי הנשיא לא ניסה לזכות ביתרון פוליטי כשלחץ על נשיא אוקראינה לחקור את יריבו. תחת זאת, כך לפי הרפובליקאים, טראמפ דחק באוקראינה להילחם בשחיתות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ