פתקים והודעות טקסט: נחשפו פרטים חדשים על הלחץ שהפעיל טראמפ על נשיא אוקראינה

בית הנבחרים פרסם עשרות התכתבויות בין מקורבי נשיא ארה"ב לאנשי ממשל אוקראינים, ובהם גם פתק ששורבט על נייר מכתבים של מלון בווינה, ובו הערה על הצורך לגרום לזלנסקי לפתוח בחקירה נגד ביידן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלוסי בגבעת הקפיטול, אתמול
פלוסי בגבעת הקפיטול, אתמולצילום: AFP

עשרות מסמכים שפרסם אתמול (שלישי) בית הנבחרים חושפים פרטים חדשים על הלחץ שהפעיל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, בניסיון לשכנע אותו לחקור את יריבו הפוליטי ג'ו ביידן. הפרטים החדשים מחזקים את עמדת הדמוקרטים במסגרת הליך ההדחה נגד טראמפ. היום צפוי בית הנבחרים להצביע על העברת הליך ההדחה לסנאט.

המסמכים שפורסמו כוללים עשרות פתקים והודעות טקסט המתעדים מגעים בין שניים ממקורביו של טראמפ - רודי ג'וליאני, עורך דינו של טראמפ, ואיש העסקים האוקראיני-אמריקאי לב פרנס, ובין אנשי ממשל אוקראינים. הם כוללים פתק בכתב יד ששורבט על נייר מכתבים של מלון ריץ-קרלטון בווינה, ובו הערה על הצורך לגרום לזלנסקי להכריז על חקירה נגד ביידן.

אחד מהפתקים שפורסמו

את המסמכים סיפק פרנס במסגרת עדותו בפני בית הנבחרים כחלק מחקירת ההדחה, והם כוללים גם התכתבויות בינו לבין שר הפנים האוקראיני יורי לוטסנקו. באחת ההתכתבויות שפורסמו, התלונן לוטסנקו בפני פרנס במארס 2019 על כך שממשל טראמפ עדיין לא הדיח את שגרירת ארה"ב באוקראינה אז, מארי יובנוביץ', איתה התעמת בכמה מקרים. "כל עוד אתם מסרבים לקבל החלטה בקשר לגברת, אתם מעמידים בספק את הטענות שלי נגדה ובכלל, כולל נגד ב.", כתב לוטנסקו, ככל הנראה בהתייחס לביידן.

בהודעה אחרת סנט בפרנס וכתב, "אתם לא מצליחים להיפטר אפילו משוטה אחת", בצירוף אימוג'י זועף. "היא לא שוטה פשוטה, תאמין לי", השיב לו פרנס, "אבל היא לא תצליח להימלט". יובנוביץ' הודחה מתפקידה במאי בשנה שעברה, לאחר קמפיין שערכו נגדה יועציו של טראמפ.

טראמפ בעצרת תמיכה במילווקי, אתמולצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

גורמים דמוקרטיים בכירים שהובילו את החקירה נגד טראמפ אמרו שהמסמכים החדשים מחזקים את הצורך בעדויות נוספות עבור משפטו של טראמפ, שעשוי להיפתח כבר בשבוע הבא בסנאט בעקבות הצבעת בית הנבחרים היום. בהצהרה שפרסמו נכתב שהמסמכים החדשים "מוכיחים את קיומן של עדויות רבות למזימה שרקם טראמפ, שאותן בחר להסתיר. לא נוכל לקיים משפט הוגן ומלא ללא התיעוד שטראמפ מסרב למסור לקונגרס".

במקביל להצבעה על העברת הליך ההדחה לסנאט, בית הנבחרים ימנה היום גם את מנהלי ההליך. בהודעה שפרסמה אתמול כתבה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ש"מגיע לעם האמריקאי לשמוע את האמת, והחוקה האמריקאית דורשת משפט הוגן". לקראת ההצבעה היום פרסם גם הבית הלבן הודעה בה בירך על התקדמות ההליך, לקראת משפט שיאפשר את זיכויו המלא של הנשיא, על פי ההודעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ