הבחירה של ניו יורק טיימס בפריימריז הדמוקרטיים: אליזבת וורן ואיימי קלובשר

העיתון חרג ממנהגו והכריז על תמיכה ביותר ממועמד אחד במרוץ הדמוקרטי. שתי הסנאטוריות, הוא נימק, הן הטובות ביותר במפלגתן מהאגף המתון (קלובשר) והפרוגרסיבי (וורן), והציבור יצטרך לבחור מביניהן: "מי ייתן והאשה הטובה ביותר תנצח"

ניו יורק טיימס
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
וורן וקלובשר לוחצות ידיים בעימות הדמוקרטי בדטרויט, ביולי, כשברקע סנדרס ובוטג'ג'
וורן וקלובשר לוחצות ידיים בעימות הדמוקרטי בדטרויט, ביולי, כשברקע סנדרס ובוטג'ג'צילום: Lucas Jackson/רויטרס
ניו יורק טיימס
גרדיאן

העיתון ניו יורק טיימס חרג ממנהגו והכריז אתמול (ראשון) על תמיכתו ביותר ממועמד אחד בפריימריז הדמוקרטיים – הסנאטורית אליזבת וורן ממסצ'וסטס והסנאטורית איימי קלובשר ממינסוטה.

העיתון הליברלי הנחשב כתב במאמר המערכת שלו שהוא בחר בשתי המועמדות היעילות ביותר מאגף המתון (קלובשר) והאגף הפרוגרסיבי (וורן) במפלגה הדמוקרטית מבלי לציין איזו מועמדת עדיפה עליו יותר.

בחירות בארה"ב 2020

החלטת מערכת העיתון לתמוך ביותר ממועמד אחד נחשבת לחריגה משמעותית מהמסורת של ניו יורק טיימס. בעיתון הסבירו כי הבחירה בשתי המועמדות נועדה לעורר מחשבה על שני מודלים שמוצגים לבוחרים הדמוקרטים ב-2020 – המודל ה"ריאליסטי", שאותו מייצגת קלובשר, והמודל ה"רדיקלי", שאותו מייצגת וורן.

אף שבמערכת העיתון הדגישו את הצורך לנצח את הנשיא הרפובליקאי דונלד טראמפ בבחירות בנובמבר, הם בחרו שלא לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר של הדמוקרטים להשגת יעד זה. שתי הגישות, לפי ניו יורק טיימס, "מצדיקות חשיבה רצינית".

שתי הסנאטוריות הדמוקרטיות פרסמו תוכניות מדיניות מפורטות ביותר בהשוואה למועמדים אחרים במרוץ לנשיאות, ולפי ניו יורק טיימס כל אחת מהן היא "נושאת הדגל" של האגף שלה במפלגה.

מימין לשמאל: סנדרס, ביידן, וורן, בוטג'ג' וקלובשר בעימות הדמוקרטי באטלנטה, בנובמבר
מימין לשמאל: סנדרס, ביידן, וורן, בוטג'ג' וקלובשר בעימות הדמוקרטי באטלנטה, בנובמברצילום: CHRIS ALUKA BERRY/רויטרס

"יהיו כאלה שיתאכזבו מהעמוד הזה שלא מביע את תמיכתו במועמד אחד, שלא תומך באנשי המרכז או בפרוגרסיבים", נכתב במאמר המערכת של ניו יורק טיימס. "אולם זהו קרב שאותו המפלגה צריכה לנהל מאז הפסדה של הילרי קלינטון ב-2016 וקרב שצריך להתנהל בזירה הציבורית ובפרטיות של תא הצבעה".

"גברת קלובשר וגברת וורן הן כרגע המועמדות המוכשרות ביותר לנהל את הדיון הזה. מי ייתן והאשה הטובה ביותר תנצח", נכתב בניו יורק טיימס. 15 חברי הנהלת מערכת העיתון ערכו פגישות ממושכות עם תשעת המועמדים הדמוקרטים שבסופן הכריזו על הבחירות הסופיות שלהם.

לפי ניו יורק טיימס, וורן הלכה והפכה לבחירה הטובה ביותר מקרב מהאגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית. בעיתון שיבחו את "הגישה הרצינית שלה לקביעת מדיניות", מיומנותה להסביר את הרעיונות שלה, המחויבות שלה לעשות שינוי מקיף במבני הממשל והניסיון שלה למנף את הכלים שעומדים בידי הרשות המבצעת. "וורן היא מספרת סיפורים מחוננת", נכתב במאמר המערכת של העיתון הנחשב. "היא מדברת באופן אלגנטי על האופן שבו המערכת הכלכלית מוטה נגד כולם למעט האמריקאים העשירים, ועל הסיכוי שלנו לכתוב מחדש את חוקי הכוח במדינה שלנו".

מערכת העיתון ציינה כי מבין כל המועמדים במחנה המתון של המפלגה הדמוקרטית, "הסיכוי הטוב ביותר לחוקק תוכניות מתקדמות רבות עשוי להיות תחת ממשל קלובשר". בניו יורק טיימס הסבירו שהסנאטורית ממינסוטה היא "מחוקקת מנוסה ומוצלחת בעלת יכולת לאחד את המפלגה". חברי המערכת שיבחו את התוכנית של קלובשר להילחם במשבר האקלים ואת תוכניותיה בנוגע לדיור, תשתיות בריאות ועוני בקרב ילדים.

ניו יורק טיימס התייחס במאמרו גם למועמדים האחרים במרוץ הדמוקרטי. בעיתון הודו שסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן הוא בעל ניסיון רב, אבל ציינו שגילו, 77, המוטיבציה שלו ופליטות הפה המזדמנות שלו עומדים לו לרועץ. "הגיע הזמן שהוא יעביר את הלפיד לדור חדש של מנהיגים פוליטיים", הסביר העיתון תוך שימוש במשפט מתוך נאום ההשבעה של הנשיא המנוח ג'ון פ. קנדי.

באשר לברני סנדרס בן ה-78, בניו יורק טיימס הביעו "חששות גדולים" ממצבו הבריאותי ומחוסר נכונותו לבצע פשרות. חברי הנהלת מערכת העיתון שיבחו מועמד אחר במרוץ הדמוקרטי, פיט בוטיג'ג' בן ה-38, ראש העיר סאות' בנד באינדיאנה, וכתבו שצפוי לו "עתיד פוליטי מזהיר".

תגובות