נפתח שלב הדיונים במשפט ההדחה נגד טראמפ; הסנאט יצביע על נהלי ההדחה

מנהיג הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, מבקש לזרז את שלב טיעוני הפתיחה ולקיים הצבעה נפרדת על זימון עדים. מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר: "זה ניסיון טיוח, הציבור האמריקאי מבין זאת"

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וסגנו, מייק פנס, בוושינגטון אתמול
טראמפ ופנס בוושינגטון, אתמול. פרקליטי הנשיא לא הכחישו את המעשים שמוזכרים בסעיפי האישוםצילום: AFP

הסנאט בארה"ב יצביע היום (שלישי) על נהלי משפט ההדחה של הנשיא דונלד טראמפ, במסגרת שלב הדיונים במשפט שנפתח הערב בוושינגטון. מנהיג הרוב הרפובליקאי, הסנאטור מיץ' מקונל, העביר הלילה מסמך המפרט את הנהלים, אשר יעלו להצבעה במליאת הסנאט. לאחר אישור הנהלים יוכלו "התובעים" להציג את טיעוני הפתיחה, אולם ייתכן שהדבר יידחה ליום רביעי. 

מקונל מבקש לקיים הצבעה נפרדת על האפשרות לזמן עדים, ניסיון אותו כינו נציגים דמוקרטים "ניסיון לטיוח". הצדדים צפויים להיגרר לדיון ממושך בנושא בחלקו הראשון של הדיון. בנוסף, מציע מקונל להקצות לכל אחד מהצדדים במשפט שני דיונים בני 12 שעות להצגת טיעוני הפתיחה, במטרה להשלים פרק זה עוד לפני סוף השבוע. 

לפי עוזר בכיר לאחד מראשי הרפובליקאים בסנאט, המסמך שהגיש מקונל אף כולל סעיף המאפשר לפרקליטי טראמפ להעלות בקשה לביטול סעיפי האישום - אולם מהלך כזה צפוי ליפול בהצבעה בסנאט.

לדברי מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, "מקונל אומר למעשה כי הוא אינו מעוניין בשמיעת העדויות הקיימות או בכאלו חדשות". שומר כינה את המסמך של מקונל "ניסיון טיוח", והוסיף כי "הציבור האמריקאי מבין בדיוק במה מדובר". 

משפט ההדחה השלישי בתולדות ארה"ב נסוב סביב האשמתו של טראמפ בניצול לרעה של סמכותו כנשיא ובשיבוש הליכי החקירה בבית הנבחרים. זאת, בשל מאמצי הבית הלבן להפעיל לחץ על נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, לחקור את יריבו הפוליטי של טראמפ ג'ו ביידן ואת עסקיו של בנו בקייב.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי חותמת על סעיפי האישום לצד חברי "צוות התביעה", בשבוע שעברצילום: Susan Walsh/אי־פי

נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס, מנהל את המשפט - שבו ישמשו הסנאטורים כמושבעים. בית הנבחרים חשף בשבוע שעבר את "צוות התביעה", בן שבעה חברים שיציג את סעיפי האישום נגד הנשיא. מולם שלח טראמפ צוות פרקליטים המייצג את עמדתו.

פרקליטי טראמפ: האישומים לא מחייבים הדחה

צוות ההגנה של הנשיא הגיש הלילה מסמך בן 110 עמודים שבו טען כי סעיפי האישום שגיבש בית הנבחרים אינם עולים לכדי עבירות המחייבות את הדחתו של טראמפ. בעוד שהמסמך אינו כולל הכחשה של המעשים המיוחסים לטראמפ - דרישה שקייב תפתח בחקירה נגד ביידן ובנו, והקפאת הסיוע צבאי לאוקראינה - טענת ההגנה היא כי הנשיא לא התנה את הפשרת כספי הסיוע בפתיחת החקירה.

עוד טוענים פרקליטי טראמפ כי פעולותיו נופלות תחת סמכותו לנהל את יחסי החוץ כפי שהוא מוצא לנכון. לדבריהם הוא פעל לקידום ביעור נגע השחיתות ממסדרונות השלטון בקייב, וכן לחלוקה שווה של נטל הסיוע הביטחוני לבעלות בריתה של ארה"ב. בנוסף לכך, צוות ההגנה של טראמפ טוען כי הדמוקרטים "מבקשים להדיח את הנשיא כדי להטות את הבחירות לנשיאות. אין להם כל מענה להישגיו של הנשיא בצמיחת הכלכלה, בחיזוק הצבא ובעמידתו מול יריביה של אמריקה מעבר לים". 

"צוות התביעה" של בית הנבחרים מסר אף הוא הצהרה לסנאט, שבה חזר על הטענה כי טראמפ "סיכן את הביטחון הלאומי שלנו ואת עקרונות הממשל הדמוקרטי". עוד נכתב כי הנשיא "דבק בעמדתו כי הסנאט אינו יכול להדיחו, גם אם נוכיח כל אחד מסעיפי האישום. זו קביעה שיש בה משום אפקט מצנן והיא גם שגויה לחלוטין". שבעת "התובעים" הוסיפו כי "למרות מאמציו של טראמפ לחסום את חקירת הקונגרס, אספנו כמות אדירה של ראיות המוכיחות את אשמתו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ