במרדף אחר קולות השמרנים, הפך טראמפ לנשיא הראשון שנאם במצעד מתנגדי ההפלות

"מעולם לא היה לילדים שטרם נולדו תומך משמעותי כמוני בבית הלבן", הכריז טראמפ. בתמורה לתמיכתו בתנועה נגד ההפלות, המפגינים מוכנים לשכוח גם ממשפט ההדחה: "אנשים צוחקים על זה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נואם בצעדת תומכי ההפלות בוושינגטון, ביום שישי
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נואם בצעדת תומכי ההפלות בוושינגטון, ביום שישיצילום: Pete Marovich for The New York Times
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המוני המפגינים שהתאספו ביום שישי האחרון בבירה וושינגטון התכוננו לרגע היסטורי: היתה זו הפעם הראשונה בה ינאם נשיא מכהן ב"מצעד למען החיים" השנתי שעורכת התנועה נגד הפלות. הציפיות היו גבוהות, וכהרגלו - הנשיא דונלד טראמפ לא איכזב.

"מעולם לא היה בבית הלבן תומך חזק כמוני לילדים שטרם נולדו", אמר טראמפ בעודו עומד מאחורי מחיצת זכוכית משוריינת אל מול קהל פעילים וקבוצות של תלמידים ומורים מבתי ספר שמרניים. "השמאל הקיצוני פועל באופן נחרץ כדי למחוק את הזכויות שהעניק לנו האל", הוסיף. "הם רוצים להשתיק את האמריקאים שמאמינים בקדושת החיים".

בחירות בארה"ב 2020

בעבר נהגו נשיאים רפובליקאים המתנגדים להפלות, לשלוח מסרים מצולמים להפגנות מסוג זה, או למנות נציג שינאם במקומם. כשטראמפ הודיע בטוויטר בשבוע שעבר על כוונתו לנאום בהפגנה, היה ברור שהוא רוצה לחזק את תמיכתם של המצביעים השמרנים. ההודעה התפרסמה ביום האחרון שבו השמיעו הדמוקרטים את טיעוניהם בסנאט במסגרת משפט ההדחה נגדו. 

בנאומו האשים הנשיא את הדמוקרטים בתמיכה בהרג ילודים, והזכיר את מושל וירג'יניה ראלף נורתאם, שתומך בהצעת חוק שתאפשר לבצע הפלות גם במקרים של הריון מתקדם. בהכרזה כוזבת, טען טראמפ שההצעה תאפשר "להוציא להורג תינוקות לאחר לידתם" ובכך הדהד מסרים שבהם השתמשו לאחרונה פעילים שמרנים. 

במקביל, הודיע הממשל גם על כוונה לעכב תקצוב פדרלי למדינת קליפורניה, אם זו לא תבטל תוך 30 יום את דרישתה מחברות ביטוח פרטיות לכסות הוצאות של הפלות. אבל נראה שבעבור המפגינים, עצם נוכחותו של טראמפ עוררה התלהבות רבה יותר מאשר הבטחותיו ואמירותיו. 

רוי האגמייר, כומר מאריזונה בן 62, חילק בהפגנה כרזות שעליהן נכתב "זכויות האדם מתחילות ברחם". הוא התקשה לרסן את התלהבותו לפני שטראמפ עלה לנאום: "דבריו של הנשיא מוסיפים הרבה עוצמה לתנועה שלנו", אמר בחיוך, וסיפר שהשתתפותו של הנשיא מעניקה לו אופטימיות רבה לעתיד. "אני מאמין שעוד בחיי נזכה לראות את ביטול פסיקת רו נגד ווייד", אמר בהתייחסות לפסיקת בית המשפט העליון מ–1973, שהרחיבה את ההגנה החוקתית על ביצוע הפלות. "הגאות משנה כיוון. אנשים מתחילים להבין שהפלה אינה משהו שאנו אמורים לבצע".

טראמפ נואם בעצרת, ביום שישי
טראמפ נואם בעצרת, ביום שישיצילום: AFP

לעומתו, אלקסיס מקג'יל ג'ונסון, הנשיאה מכהנת והמנכ"לית של "קרן הפעולה להורות", התייחסה בביטול להכרזתו של הנשיא: "בעוד שטראמפ מצדד במספר קטן של אמריקאים המעוניינים שהפוליטיקאים יחטטו בבעיות הבריאות שלהם, אנו נעמוד לצד כ–80% מהאמריקאים שתומכים בזכות להפלה", אמרה. "לעולם לא נפסיק להילחם בעבור כל האנשים במדינה שמעוניינים בהנגשת טיפולי פוריות ומיניות, כולל הפלות".

מערכת יחסים של "קח ותן"

מאז שנכנס לפוליטיקה ב-2016, טראמפ תיחזק מערכת יחסים מעין "עסקית" עם התנועה נגד הפלות. הוא מיקד את מאמציו בעיקר באוונגליסטים ובקתולים הלבנים, הפלח החשוב של מערכת הבחירות הקודמת, שבבחירות הנוכחיות יהפוך לחשוב אף יותר. הוא מינה שופטים מתנגדי הפלות, והביע תמיכה בזכויות תלמידים להתפלל בבתי הספר. אלה בתמורה, עצמו עין אל מול עברו האישי המורכב, ואל מול היסטוריית הנישואים והגירושים שלו. 

ב-1999, בריאיון שהעניק לרשת NBC, תיאר טראמפ את עצמו כ"תומך בזכות להפלה בכל מובן". ב-2011 שינה את עמדותיו, בעודו שוקל להתמודד מול ברק אובמה בבחירות לנשיאות. בכינוס פוליטי הכריז, "אני בעד החיים". אלא שהדרך לא היתה קלה. בדיוק החודש, לפני ארבע שנים, קראו מתנגדי ההפלות למצביעים בוועידה הרפובליקאית באייווה "לתמוך בכל אחד, רק לא בטראמפ". הם הסבירו אז, כי "בנושא ההגנה על תינוקות שטרם נולדו והגנה על נשים, אי אפשר לתת אמון בטראמפ". 

מפגינים בוושינגטון, ביום שישי
מפגינים בוושינגטון, ביום שישיצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

המצב השתנה ב–2016, כשטראמפ זכה לתמיכה ממתנגדי ההפלות שפעלו כדי להבטיח את בחירתו לנשיאות. באחרונה מדבר טראמפ דבר שבשגרה על אימהות "שמוציאות תינוקות להורג", וסימן את המפלגה הדמוקרטית כ"מפלגה שתומכת בהפלות בהיריון מתקדם". 

עכשיו הרפובליקאים בוחרים להתמקד בתנועה נגד הפלות, במסגרת מסע הבחירות שלהם. "ההבדל בין 2016 לעכשיו הוא המידה שבה נותנת המפלגה לנושא להיות הכוח המניע שיעמוד במוקד הקמפיין", אמרה פעילה בתנועה נגד ההפלות. "הנשיא הוא הסיבה לשינוי. הוא לקח את העניין והציב אותו במרכז מסע בחירות עמוס בהבטחות לקראת בחירתו בפעם השנייה".

בעבור התנועה נגד ההפלות, ההופעה של טראמפ במצעד מהווה רגע מכונן, אולי הרגע המשמעותי ביותר מאז שהחל לראשונה ב–1974, שנה לאחר שבית המשפט העליון אישר לבצע הפלות ברחבי ארה"ב. בעבור רבים, נוכחותו של הנשיא במצעד מסמלת ניצחון, לאחר שנים של תלונות על חוסר התייחסות לעמדותיהם מצד התקשורת. "הוא מבין שנוכחות פיזית משדרת מחויבות וקשר", אמרה אחת הפעילות. לדבריה, נוכחותו של טראמפ היא סימן להצלחת התנועה.

בעבור רבים בקהל, העדיפות שמעניק טראמפ לנושא ההפלות, חשובה יותר ממשפט ההדחה שמתנהל נגדו בסנאט. קארן ריינס, שיננית בת 42 מהנדרסון, טקסס, הפגינה לצד בתה בת ה–1 ולצד אימה בת ה–72. לדבריה, תושבי העיירה שבה היא גרה לא מתעניינים כלל בהדחה. "אנשים צוחקים על זה. זה בזבוז זמן", אמרה בחיוך כשהיא מחזיקה בידה דגל ורוד עם הכיתוב "נשים למען טראמפ". "אני לא מאמינה שאנחנו עושים את זה, זה לא אמיתי". 

לקריאת הכתבה של אליזבת דיאס, אני קרני, סברינה טברנייז בניו יורק טיימס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ