נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה

המפלגה הדמוקרטית בארה"ב החליטה באופן חריג לעכב את פרסום את תוצאות הבחירות המקדימות באיווה בשל בעיות טכניות. כשהמועמדים השונים עודכנו הבוקר (שלישי) כי התוצאות לא יפורסמו בשעות צפיית השיא בארה"ב, הם בחרו לשאת נאומי "ניצחון" בזה אחר זה. יו"ר מנגנון המפלגה הדמוקרטית באיווה מסר כי התוצאות נספרות כעת באופן ידני וכי הן צפויות להתפרסם במהלך היום. כמו כן, הוא הדגיש כי התקלה לא נגרמה כתוצאה מפריצה כלשהי למערכת.  

העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם כי אנשי הקמפיין של בוטג'ג' וסנדרס לא חיכו לתוצאות הרשמיות והפיצו בעצמם תוצאות חלקיות המבוססות על נתונים פנימיים - שניהם טוענים כי הם מובילים על יתר המועמדים.     

סנדרס בנאום לתומכיו בדה מוין, היוםצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

באיווה וברחבי ארה"ב חיכו בציפייה דרוכה לתוצאות, אך במטה המפלגה הדמוקרטית בישרו כי נפלה תקלה במערכת המשקללת את התוצאות מ-99 מחוזות הבחירה. לפי ההודעה, נמצאו סתירות במהלך הספירה, אך לא נפל פגם בהליך ההצבעה עצמו. כיוון שהקולות נספרים גם על נייר ובמערכת נוספת, מדובר בעיכוב טכני בלבד. בראד פרסקל, מנהל הקמפיין של הנשיא דונלד טראמפ כינה את העיכוב בפרסום תוצאות הבחירות "תאונת הרכבת המרושלת ביותר בהיסטוריה". 

ראשונה עלתה לבמה לנאום לקהל תומכיה הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובשר. "הדמוקרטיה שלנו לא יכולה לסבול ארבע שנים נוספות עם נשיא שמנסה להיכנס בה בכוח", אמרה. קלובשר הדגישה בנאומה כי גם מבלי לדעת מה התוצאה, המצביעים הדמוקרטים באיווה כבר העבירו מסר לנשיא דונלד טראמפ, שהם "מאסו בכל שמות הגנאי והטלת הרפש, ועכשיו יש להם מועמד לנובמבר".

הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס אמר לתומכיו כי "המסר שתושבי איווה העבירו לאומה הוא שאנחנו מדינה שלא שייכת רק לאחוז העליון. כאן, בבחירות הגורליות האלה מתחיל הסוף של דונלד טראמפ, הנשיא המסוכן ביותר בהיסטוריה של ארה"ב".

גם סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן נשא נאום חגיגי, שנפתח בהתייחסות לעיכוב בתוצאות ההצבעה. "המפלגה הדמוקרטית הולכת לעשות פה סדר, ואני הולך לוודא שזה יקרה", אמר לתומכיו. "נראה שיהיה מרוץ צמוד. אנחנו מרגישים טוב לגבי איפה שאנחנו עומדים. נמשיך מכאן לניו המפשייר, נבאדה, דרום קרוליינה והלאה. אנחנו כאן לעוד דרך ארוכה".

הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן אמרה במטה הבחירות שלה בדה מוין: "אנחנו אמנם עדיין לא יודעים מה התוצאות, אבל הלילה הזה כבר הוכיח שהאמריקאים רוצים שינוי גדול". 

האחרון לנאום היה ראש העיר לשעבר מאינדיאנה פיט בוטג'ג'. "תקווה לא סבירה הפכה למציאות שלא ניתן להתכחש לה", אמר לקהל נלהב באוניברסיטת דרייק. "איווה, הדהמת את האומה. אנחנו ממשיכים לניו המפשייר כמנצחים. היו הרבה ספקנים מאז שהתחלנו את המסע הזה - לא עכשיו. אמרו שדיבורים על גישור על פערים זה נאיבי, אבל איווה - הוכחתם לספקנים שהם טעו. אני גם רוצה להודות לאהבת חיי, למי שיהיה הג'נטלמן הראשון של ארה"ב - צ'סטן". 

תומכיה של וורן מצביעים בבחירות בדה מוין באיווה, הלילהצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

מרוץ צמוד

הסקרים האחרונים הראו מרוץ צמוד בין סנדרס, ביידן, וורן, ובוטג'ג'. הרחק מאחוריהם היו קלובשר, היזם אנדרו יאנג והמיליארדר טום סטייר. בממוצע הסקרים האחרון שפרסם אתמול ניו יורק טיימס, ביידן וסנדרס זכו ל-22% מהקולות, בעוד בוטג'ג' ל-18% וורן ל-15%.

בוחריה הדמוקרטים של איווה הצביעו הלילה ביותר מ-1,600 נקודות ברחבי המדינה. לפי שיטת ההצבעה, הבוחרים מתכנסים ב"אסיפות בחירה" (caucuses) שבהם הם הביעו את תמיכתם במועמד על ידי עמידה לצד שלט הנושא שמו. הראשים נספרים, וכך נבחר המועמד. האסיפות יכולות להיות שונות בגודלן ובאורכן: התקהלות גדולה יכולה להימשך יותר משעתיים, התקהלות קטנה יכולה להימשך כמה דקות.

איווה מעניקה בסך הכל 41 צירים בוועידה הדמוקרטית הלאומית שתתקיים ביולי. המדינה מהווה כוח אלקטורלי זעיר מתוך יותר מ-1,900 הצירים הדרושים כדי לנצח בפריימריז הדמוקרטיים ולזכות במינוי המפלגה לנשיאות. למרות זאת, הדמוקרטים מאמינים כי מי שינצח באיווה - או לפחות יזכה לתוצאה מעבר למצופה - יצבור מומנטום לקראת ההצבעות הבאות. הבאה בתור היא ניו המפשייר שיצביעו בשבוע הבא, ונבאדה ודרום קרולינה שיצביעו בסוף החודש. 

גם בוחריה הרפובליקאים של איווה הצביעו היום בבחירות המקדימות, בהן ניצח הנשיא טראמפ ברוב מוחץ וצפוי של 97.1% מהקולות. מושל מסצ'וסטס לשעבר, ביל וולד, קיבל 1.3% וחבר הקונגרס לשעבר מאילינוי, ג'ו וולש, זכה ל-1.1%. 

מצביעים בדה מוין, הלילהצילום: ERIC THAYER/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ