ארגון יהודי תקף את סנדרס: מצבו הבריאותי מערער את כשירותו להיבחר לנשיאות

מאחורי הקמפיין הארסי של "רוב דמוקרטי למען ישראל" עומד היועץ הפוליטי מרק מלמן, שעבד ב-2013 בשביל "יש עתיד". מצביעה בסרטון: חוששת לבריאותו של סנדרס בעקבות התקף הלב שעבר

צח יוקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המתמודד הדמוקרטי, ברני סנדרס נואם מול תומכיו בדה מוין, איווה, הלילה
המתמודד הדמוקרטי, ברני סנדרס נואם מול תומכיו בדה מוין, איווה, הלילהצילום: AFP

למרות שהתוצאות הרשמיות בפריימריז הדמוקרטיים באיווה עדיין לא התפרסמו בשל תקלה טכנית ומביכה בעבור מנגנון המפלגה הדמוקרטית במדינה, אנשי הקמפיין של ברני סנדרס לא חיכו לתוצאות הסופיות ורמזו היום (שלישי), על בסיס נתונים חלקיים, כי הם בדרך לניצחון.

העובדה כי סנדרס הפך - לפי כל הסקרים האחרונים שנערכו - לאחד משני המועמדים המובילים במרוץ, לצד סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, עוררה בשבועות האחרונים לא מעט דאגה בקרב פעילים וראשי ארגונים יהודיים שחוששים מעמדתו הביקורתית של סנדרס כלפי מדיניות ישראל בשטחים וראש הממשלה בנימין נתניהו. לא פעם, כינה סנדרס את נתניהו "גזען".

בעקבות זאת, החליט ועד-העל לפעולה פוליטית (Super PAC – גוף לגיוס תרומות פוליטיות הפועל מחוץ למסגרת המפלגתית) "רוב דמוקרטי למען ישראל" להתערב בבחירות המקדימות, כשפרסם בשבוע שעבר בצעד חריג תשדיר בחירות שנוי במחלוקת שבו הוא תוקף את סנדרס בן ה-78, בין השאר, על רקע מצבו הבריאותי.

באתר האינטרנט שלו, מגדיר את עצמו הארגון "קולם של הדמוקרטים הפרו-ישראלים". המטרה שלו, נכתב, היא "לשמר ולחזק את התמיכה בישראל בקרב פעילי שטח, תנועות פרוגרסיביות ומנהיגים דמוקרטים". בארגון מוסיפים, כי הם פועלים "על מנת להבטיח שלישראל יהיו המשאבים להגן על עצמה בכוחות עצמה ולהבטיח שאזרחים ישראלים, יהודים ולא-יהודים, יוכלו לחיות בשלום ובביטחון". עוד קורא הארגון "להגן על הלגיטימיות של ישראל", על ידי מלחמה באלה המבקשים "לבודד את ישראל ולערער על הלגיטימיות שלה". בשנה שעברה אמר סנדרס, כי ארה"ב צריכה להתנות את הסיוע הצבאי לישראל בשינוי מדיניותה ברצועת עזה.

מי שעומד בחזית המאמץ הזה הוא האסטרטג והסוקר הפוליטי האמריקאי, מרק מלמן, המשמש כנשיא ומנכ"ל הארגון. מלמן עבד בשנים האחרונות עם עשרות פוליטיקאים מקומיים, חברי בית נבחרים, סנאטורים ומושלים, כמעט כולם דמוקרטים, בהם גם ג'ון קרי, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2004 (ושר החוץ בממשל אובמה). מלמן גם עבד עם פוליטיקאים מחוץ לארה"ב, כמו במסע הבחירות של "יש עתיד" ב-2013. מלמן נחשב אז ליועצו הקרוב של לפיד ולאדריכל הקמפיין שהביא את המפלגה להישג הפוליטי הגדול ביותר שלה.

תומכת של ברני סנדרס בדה מוין, איווהצילום: AFP

"הוא (יאיר לפיד) חכם מאוד, חרוץ באופן יוצא דופן, יש לו הבנה אינטואיטיבית של מעמד הביניים בישראל - והוא גם סופרסטאר. כשמצרפים את כל הדברים האלה יחד, הפוטנציאל היה ברור", אמר אז בראיון ל"הארץ".

בשבוע שעבר, ארבעה ימים בלבד לפני ההצבעה הגורלית במדינת איווה, החליט מלמן לרתום את ניסיונו הפוליטי ואת הדאגה לישראל ולצאת במאבק בלימה לעצור את המומנטום של סנדרס, באמצעות אותו תשדיר. על אף שמו של הארגון, מדינת ישראל כלל לא הוזכרה בתשדיר. במקום, הופיעו בו מי שהציגו את עצמם כתושבים מקומיים שהביעו חשש מפני האפשרות שסנדרס ייבחר. "הדבר הכי חשוב הוא להביס את טראמפ", אמר אחד מהם. "אני בספק אם סנדרס יכול לגבור עליו", המשיך מצביע אחר.

אלא שאת עיקר תשומת הלב, כאמור, משכה ההתייחסות למצבו הבריאותי של הסנאטור מוורמונט. לפני חמישה חודשים, לקה סנדרס בהתקף לב, מה שאילץ אותו לקחת הפסקה של כמה שבועות ממסע הבחירות. "אני מודאגת ממצבו הבריאותי", אמרה אחת הנשים שהופיעה בתשדיר הקצר.

כלי תקשורת בארה"ב ראו בתשדיר הזה מכה מתחת לחגורה: "לראשונה סנדרס מותקף על רקע האשפוז שלו בסתיו האחרון", נכתב באתר החדשות "פוליטיקו". מלמן, מצדו, הסביר כי "התשדיר מעלה שאלות רציניות בנוגע ליכולת של סנדרס להיבחר (electability), במילותיהם של התושבים המקומיים. בריאות היא אחד הדברים שאנשים מדברים עליו. אנשים אומרים שהם אוהבים את ברני ומכבדים אותו, אך הם לא חושבים שהוא יכול לנצח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ