פרשנות

איווה, מדינה קטנה עם אכזבה גדולה

במקום להעניק למתמודדים בפריימריז הדמוקרטיים את תמונת הניצחון הגדולה שאותה חיפשו, הפארסה סביב תוצאות ההצבעה עשויה לגרום למאמצים קדחתניים של חודשים להיבלע בדיון ציבורי על צרות המפלגה הדמוקרטית

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מצביעים במסיבת התמיכה בברני סנדרס, הלילה בדה מוין, איווה
מצביעים במסיבת התמיכה בברני סנדרס, הלילה בדה מוין, איווהצילום: AFP
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה

למרות שתוצאות ההצבעה בפריימריז הדמוקרטיים באיווה עדיין לא פורסמו, בכל זאת אפשר לומר שהמפסידים הרוויחו והמנצחים ספגו מכה. המדינה הראשונה להצביע הוכיחה פעם אחר פעם, כי היא מסוגלת לבנות (ולשבור) קמפיין, להכתיר מנצחים, ולחרוץ גורלות פוליטיים.

המטרה של המתמודדים היא לא באמת להשיג את הצירים של איווה לקראת הוועידה הלאומית הדמוקרטית (שמהווים אחוז בודד מסך הצירים הדרושים להפוך למועמד לנשיאות), אלא הפרס הגדול מבחינתם הוא אחת מתמונות הניצחון החשובות ביותר של הפוליטיקה האמריקאית.

בחירות בארה"ב 2020

אמריקאים אוהבים ווינרים. בתהליך ההצבעה, שבו המדינות מצביעות בפער של שבועות וחודשים אחת מהשנייה, מעמד הבכורה של איווה הוא קריטי. הניצחון באיווה, לכל הפחות תודעתי, עשוי לשכנע את המצביעים המתלבטים ברחבי ארה"ב, כי מועמד מסוים הוא בעל סיכוי ריאלי להיבחר. המקפצה הזו, תייצר את המומנטום לקראת הפריימריז בניו המפשייר בשבוע הבא, בנבאדה שתצביע אחריה, וכך הלאה בשאר המדינות. ג'ימי קרטר היה הראשון להבין את זה, וברק אובמה הוא האחרון שהוכיח את זה. שניהם הגיעו לאיווה אלמונים, לחצו כל יד אפשרית, ויצאו ממנה מנצחים.

שלטי תמיכה באליזבת וורן, בבית ספר בדה מוין, איווה, הלילה
שלטי תמיכה באליזבת וורן, בבית ספר בדה מוין, איווה, הלילהצילום: AFP

אלא שהלילה תקלה טכנית במערכת ספירת הקולות הביאה לדחייה של פרסום התוצאות. בסדר היום התקשורתי האמריקאי, הזמן הזה הוא נצח. בהיעדר מנצח או מנצחת, הפאנליסטים במשדרים המיוחדים בערוצי החדשות נאלצו לחפש נושאים וזוויות אחרים למלא איתם את זמן המסך. במקביל, עיתונים ירדו הלילה לדפוס ללא תמונה של פוליטיקאי או פוליטיקאית מאושרים שמקרינים הילה נשיאותית. המתמודדים, בינתיים, המשיכו לתחנה הבאה שלהם – ניו המפשייר.

הראשונה שהתעשתה הייתה הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובשר. קלובשר, שסקרים אחרונים העניקו לה את המקום החמישי והלא מכובד, הבינה שעליה לנצל את הריק שנוצר. היא רצה לבמה מול קהל התומכים שלה ונשאה נאום חגיגי. היא לא הכריזה על ניצחון, אך היא הצליחה לספק לאמריקה מראית עין של הישג, וזה לא באמת משנה אם זה מבוסס על אוויר חם.

מיד אחריה מיהרו יריביה לשאת גם הם נאומים במטרה ליצור הישג תודעתי דומה. מי שצפה בכל חמשת הנאומים של קלובשר, הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן, הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן וראש העיר לשעבר מאינדיאנה פיט בוטג'ג', יכול היה לקבל את הרושם שכל אחד ואחת מהם ניצחו.

איש ניקיון באולם שבו התקיימה עצרת התמיכה בברני סנדרס, בדה מוין, איווה, הלילה
איש ניקיון באולם שבו התקיימה עצרת התמיכה בברני סנדרס, בדה מוין, איווה, הלילהצילום: AFP

האחרון לנאום היה בוטג'ג'. "הלילה, תקווה שנראתה בלתי סבירה הפכה למציאות שאי אפשר להתכחש לה", קבע ראש העיר מאינדיאנה. "לפי כל האינדיקציות, אנחנו עומדים להגיע לניו המפשייר מנצחים". נאומו מלא הביטחון של בוטג'ג' התבסס ככל הנראה על נתונים לא רשמיים שאספו אנשיו. במטה הבחירות של סנדרס לא נשארו חייבים. הם מיהרו לפרסם נתונים שגם הם אספו בכמעט מחצית אספות הבחירה. "אנחנו יודעים שזה לא תחליף למידע המלא של מנגנון המפלגה הדמוקרטית באיווה, אך אנחנו מאמינים שהתומכים שלנו עבדו קשה מדי, במשך זמן רב מדי, כדי לראות את פרסום התוצאות של עבודתם נדחה", כתב ג'ף וויבר, יועץ בכיר לסנדרס.

ואולם, ייתכן שהניסיון של בוטג'ג' וסנדרס להשתלט בצורה הזו על סדר היום התקשורתי, השיג אפקט הפוך. שני המועמדים שעשויים אכן להתגלות כמנצחים של איווה, סיפקו לפרשנים נושא שיחה חדש – "מלחמת אזרחים" בין שני המועמדים המובילים.

לכשיתפרסמו התוצאות הסופיות, המועמדים שהשקיעו שנה מחייהם בדילוג מעיירה לעיירה (וכמובן גם כסף), יקבלו אולי את תמונת הניצחון שלהם, אך מי שיוכתרו כמנצחים יוכלו בצדק לקרוא לזה עוול. הנשיא טראמפ הכתיר את האירוע כולו כ"אסון", ובכלי התקשורת האמריקאים הפרשנים נוטים להסכים. הכתרת הניצחון תזכה לתהודה, אך היא תתחרה בנרטיבים על כאוס. 

דבר אחד ודאי, המיליארדר מייק בלומברג יכול לחייך היום. ראש העיר ניו יורק לשעבר שבחר באסטרטגיה תקדימית ודילג על ארבע המדינות הראשונות במרוץ כדי לשפוך הון עתק על קמפיין ארצי. כששיחת היום היא כאוס במפלגה הדמוקרטית, בלומברג – שנבחר פעמיים כרפובליקאי ופעם אחת כעצמאי – ממילא מנסה למתג עצמו כמי שיציל את המפלגה הדמוקרטית מעצמה.

ייתכן גם שהמפסידה הגדולה מכולם תהיה איווה עצמה, שנאחזה בציפורניים במעמד הבכורה שלה. כבר שנים שמופנית כלפיה ביקורת בשל היותה מדינה קטנה, עם כוח אלקטורלי חלש, שלא משקפת בשום צורה את מורכבותה של החברה האמריקאית וצביונה. 90% מתושביה לבנים, והגיל הממוצע שלהם גבוה מבשאר ארה"ב. עכשיו, תקלה טכנית אחת מביכה, העלתה שוב על סדר היום את הקריאה לשנות את השיטה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ