בהצבעה היסטורית, הסנאט האמריקאי זיכה את הנשיא דונלד טראמפ במשפט ההדחה

הדמוקרטים לא הצליחו להשיג שני שליש מקולות חברי הסנאט, הרוב הנדרש כדי להשלים את הליך ההדחה שהובילו נגד טראמפ. הסנאטור מיט רומני הוא הרפובליקאי היחיד שהצביע בעד ההדחה

הארץ
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ  באירוע בוושינגטון עם העיתון "וושינגטון פוסט" ובו הכותרת שמבשרת את זיכויו במשפט ההדחה, היום
טראמפ באירוע בוושינגטון עם העיתון "וושינגטון פוסט" ובו הכותרת שמבשרת את זיכויו במשפט ההדחה, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי
הארץ
ניו יורק טיימס

הסנאט האמריקאי הצביע אתמול (רביעי) על זיכויו של הנשיא דונלד טראמפ משני סעיפי האישום נגדו, בהצבעה שסיכמה את הליך ההדחה ההיסטורי שהובילו הדמוקרטים. בסעיף של ניצול סמכותו לרעה כנשיא הצביעו 52 סנאטורים נגד הרשעתו, בעוד ש-48 קראו להרשיעו. בסעיף של שיבוש עבודת הקונגרס, 53 סנאטורים הצביעו נגד הרשעתו ו-47 בעד. הרפובליקאים מחזיקים ב-53 מתוך מאה המושבים בסנאט.

הסנאטור ממדינת יוטה, מיט רומני, היה הרפובליקאי היחיד שהצביע בעד הדחתו של הנשיא. לפני ההצבעה הודיע רומני שיצביע בעד הרשעתו של טראמפ בסעיף ניצול הסמכות לרעה והסביר כי הראיות שהוצגו במהלך המשפט שכנעו אותו שהנשיא "אשם במעילה גסה באמון הציבור". בנאום לעיתונאים אמר רומני כי החלטתו התקבלה מתוך "אמונה שאין ממנה מנוס, לפיה הנדר שלי לאלוהים דרש זאת", אך הבהיר שיצביע נגד ההרשעה בסעיף האישום השני נגדו. בתגובה כינתה אותו דוברת הבית הלבן סטפני גרישם "מתמודד רפובליקאי כושל".

בחירות בארה"ב 2020

לאחר הודעת הזיכוי צייץ טראמפ בטוויטר סרטון שבו נראים שלטי בחירות עם הכיתוב "טראמפ" באנגלית עם מונה שסופר את מסעות הבחירות העתידיים שלו לעוד יותר מ-30 אלף שנה קדימה.

מקורות בבית הלבן סיפרו שטראמפ התכוון להתייחס לתוצאות ההצבעה מיד עם סיומה, אך יועציו דחקו בו לשמור על איפוק ולהמתין. במקום, פרסמה דוברת הבית הלבן סטפני גרישם הצהרה בה בירכה על זיכויו של הנשיא: "ניסיון ההדחה הבזוי שהובילו הדמוקרטים הסתיים בזיכויו המלא של הנשיא. כפי שאמרנו לאורך כל המשפט, הוא לא אשם", נכתב בה. גרישם כינתה את סעיפי האישום "עוד ציד מכשפות שהתבסס על סדרה של שקרים".

מנהיג הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, בדיון היום בסנאט
מנהיג הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, בדיון היום בסנאטצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

לאחר ההצבעה כתבה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בטוויטר, "הנשיא ודאי יתרברב בזיכוי שלו. אלא שזיכוי לא יכול להתקיים ללא משפט, ומשפט לא יכול להתקיים ללא עדים, מסמכים וראיות. בגלל בגידתם של חברי הסנאט הרפובליקאים, הנשיא ימשיך להוות סיכון מתמשך לדמוקרטיה האמריקאית".

משפט ההדחה שנערך בסנאט מאז דצמבר היה השלישי בתולדות ארה"ב. הדמוקרטים טענו שהנשיא השתמש בסמכותו כדי להפעיל לחץ על אוקראינה, באמצעות הקפאה של העברת סיוע צבאי למדינה בסך 400 מיליון דולרים. טראמפ, כך נטען, התנה את העברת הסיוע בחקירת יריבו הפוליטי וסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, ובנו האנטר.

חברי הקונגרס הדמוקרטים התמקדו בשיחת טלפון שערך טראמפ בחודש יולי עם מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, ובה ביקש ממנו לחקור את השניים בגין האשמות לא מבוססות. טראמפ הואשם גם בשיבוש הליכי החקירה בבית הנבחרים, בכך שאמר לפקידים בממשל להתעלם מבקשות להעיד או להמציא מסמכים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ