תוצאות סופיות באיווה: פער של 0.09% בלבד לבוטג'ג' על סנדרס

התוצאות באיווה היו כל כך צמודות שחלק מכלי התקשורת בארה"ב החליטו שלא להכריז על מועמד אחד כמנצח. שני המובילים הכריזו על נצחונם וכעת מתמקדים במדינה הבאה - ניו המפשייר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיט בוטג'ג' בניו המפשייר, השבוע
פיט בוטג'ג' בניו המפשייר, השבועצילום: Brendan McDermid/רויטרס

שני מועמדים בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית באיווה - פיט בוטג'ג' וברני סנדרס - הם הזוכים במקום הראשון בפריימריז במדינה. ארבעה ימים לאחר הבחירות באיווה הודיע המנגנון המפלגתי כי בתום ספירת 100% מהקולות השניים נמצאים בשיוויון כמעט מוחלט: ראש העיר לשעבר בוטג'ג' קיבל 26.21% מהקולות, בעוד חבר הסנאט סנדרס זכה ל-26.12%.

הפער כל כך קטן - 0.09% שמשמעותם 0.1 בספירת הצירים הסופית - שחלק מכלי התקשורת בארה"ב החליטו שלא להכריז על בוטג'ג', המוביל, כמנצח. במקום השלישי אחרי המובילים ניצבת הסנאטורית אליזבת וורן, עם 17.98% מהקולות, ואחריה סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שקיבל 15.85% מקולות המצביעים. למקום החמישי הגיעה הסנאטורית איימי קלובשר, עם 12.27%.

סנדרס מכריז על נצחונו באיווה
תוצאות סופיות
איווה
סה״כ צירים
41
פיט בוטג'ג'
26.2%
14
צירים
ברני סנדרס
26.1%
12
צירים
אליזבת וורן
18%
8
צירים
ג'ו ביידן
15.8%
6
צירים
איימי קלובשר
12.3%
1
צירים
אנדרו יאנג
1%
0
צירים
טום סטייר
0.3%
0
צירים
מייקל בלומברג
0%
0
צירים
טולסי גבארד
0%
0
צירים
דבאל פטריק
0%
0
צירים

הפער הזעום לא הפריע לבוטג'ג' להכריז על נצחונו בטוויטר. "בפעם הראשונה שביקרתי כאן, מעט מאוד אנשים ידעו מי אני או איך לבטא את השם שלי", כתב המועמד בן ה-38, "עכשיו ניצחנו בבחירות באיווה ואנחנו רק חמישה ימים לפני הבחירות המקדימות בניו המפשייר".

המועמדים המשיכו בינתיים מאיווה לניו המפשייר, שבה יערך סבב הבחירות הבא ב-11 בפברואר. סנדרס, שעל פי הסקרים צפוי לזכות במרבית הצירים בניו המפשייר הקטנה והלבנה, התייחס לבלגן באיווה ולעובדה שזכה במרבית הקולות, אך לא במרבית הצירים. "הבלבול הזה היה ממש לא הוגן כלפי אזרחי איווה", אמר סנדרס באירוע בחירות בעיר מנצ'סטר, "אני רוצה להודות להם על הניצחון הגדול שהביאו לנו".

הבלגן בספירת ודיווח תוצאות הפריימריז באיווה פגע בתדמית המפלגתית ועורר את ראשיה להתבטא נגד השיטה. יו"ר הוועידה הדמוקרטית הלאומית, טום פרז, קרא לחשיבה מחודשת על ארגון אסיפות הבחירה. "לאור הבעיות שנתקלנו בהם עם הצירים הנבחרים וכדי להבטיח את אמון הציבור בתוצאות, אני קורא למפלגה הדמוקרטית באיווה לשקול מחדש ובאופן מידי את פריסת הצירים שלה", כתב פרז בטוויטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ