העימות הדמוקרטי הפך למלחמת כל בכל - ובעיקר נגד בלומברג

המועמדים הוותיקים תקפו את בלומברג על מדיניותו כלפי שחורים, הערות מיזוגניות שהשמיע בעבר ועל הונו, במה שמסתמן כעימות האגרסיבי ביותר עד כה. גם סנדרס מצא עצמו תחת מתקפה לקראת ההצבעה בנבאדה בשבת

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" ללאס וגאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן, סנדרס, וורן ובלומברג על הבמה בלאס וגאס, הלילה
ביידן, סנדרס, וורן ובלומברג על הבמה בלאס וגאס, הלילהצילום: AFP

העימות הדמוקרטי התשיעי שנערך הלילה (חמישי) בלאס וגאס הפך לזירת התגוששות יצרית בין שישה מועמדים לנשיאות. חמשת המועמדים הוותיקים ביקרו בחריפות את המיליארדר מייקל בלומברג, שהצטרף למרוץ באיחור וכלל לא משתתף בהצבעה בנבאדה בשבת. במהלך העימות, הסנאטור ברני סנדרס הותקף על ידי כל יריביו, הסנאטורית אליזבת וורן נשמעה תקיפה מתמיד, וראש העיר לשעבר פיט בוטג'ג' התגושש עם הסנאטורית איימי קלובשר. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בעיקר ניסה להזכיר שהוא גם שם.

ששת המועמדים שעמדו ברף הכניסה שקבעה המפלגה הדמוקרטית התכנסו הלילה באולם במלון פריז בלאס וגאס. כשברקע עלייתו של סנדרס בסקרים בנבאדה וברחבי ארה"ב, לצד התחזקות המועמד הטרי בלומברג, הדיון נפתח בעימות ישיר בין השניים. המנחה לסטר הולט פתח בקביעה ש"שרוב האמריקאים מחפשים מועמד שיוכל להדיח את הנשיא טראמפ", ושאל מדוע כל אחד מהם חושב שהוא המועמד שיכול לנצח.

הפריימריז הדמוקרטיים - יומן מסע מיוחד ■ שליחות קטלנית: הדמוקרטי שהכריז מלחמה על המכונות ■ ג'ו ביידן מכוון נמוך ופיט בוטג'ג' שומר על המומנטום ■ בזמן שהדמוקרטים מקוששים קולות, טראמפ לא מפספס הזדמנות לגנוב את תשומת הלב ■ אחרי שנים שלא ספרו אותו, סנדרס קיבל תעודת כשרות ■ המתמודדים הדמוקרטים נאבקים על כל קול. בלומברג מעדיף להשתמש בכסף  ■ סקר: ג'ו ביידן כבר לא מוביל בפריימריז בנבאדה, ברני סנדרס נמצא בראש

"נצטרך את מספר הבוחרים הגבוה אי פעם. בלומברג נקט מדיניות של 'עצירה וחיפוש'", אמר סנדרס בהתייחס למדיניותו של ראש העיר ניו יורק לשעבר, שהתירה לשוטרים לערוך חיפושים על עוברי אורח, רובם מיעוטים. "זה מזעזע. כך לא נביא בוחרים. צריך תוכנית שתעזור לכולם ולא רק למעמד המיליארדרים", אמר הסנאטור והצביע ישירות על בלומברג.

המיליארדר, מצדו, נשאר בפנים חתומות לאורך העימות, גם כששאר המועמדים הטיחו בו את מדיניות "עצירה וחיפוש", שעליה המשיך להגן עד השנים האחרונות. בלומברג הדגיש כי הוא היחיד על הבמה ש"הקים עסק", והזהיר מפני בחירה במועמד "סוציאליסט". הוא ביקר את סנדרס ואמר: "אתה פונה ל-160 מיליון איש ואומר להם שתיקח להם את ביטוח הבריאות שהם אוהבים. אם הוא המועמד - טראמפ יהיה נשיא לעוד ארבע שנים נוספות".

ואולם הרגע הדרמטי עבור בלומברג אירע כשנדרש להשיב על שאלה בעניין תביעות מצד נשים נגד החברה שבבעלותו, שהסתיימו בהסכמי פיצויים. במסגרתם, נאסר על הנשים לדבר על התביעה. בלומברג חמק מהשאלה וציטט נתונים מחמיאים על העסקת נשים.

וורן מיד התפרצה: "ההגנה שלו - 'הייתי נחמד לחלק מהנשים' - לא מספיקה. אנחנו חייבים לדעת מה אורב לו. יש עשרות נשים שחתמו על הסכמי השתקה על הטרדה ואפליה. האם אתה מוכן לשחרר את כל הנשים מהסכמי ההשתקה, כדי שנשמע את הצד שלהם בסיפור?"

ששת המתמודדים הדמוקרטים בפתיחת העימות בלאס וגאס, הלילה צילום: MIKE BLAKE/רויטרס

בלומברג טען כי הוא לא מפגין סובלנות כלפי "סוגי התנהגות שתנועת MeToo חשפה", אך סירב לענות על שאלת וורן. "היו לנו כמה מקרים", ציין בלומברג ואמר כי מדובר בתיקים הקשורים לעובדים אחרים בחברה, אך בהתייחס לטענות נגדו אמר: "חלק פשוט לא אהבו בדיחה שאמרתי".  הסנאטורית וורן שוב מיהרה להגיב: "אמרת חלק? כמה זה? אתה משחרר אותן הלילה מההסכמי ההשתקה?" בלומברג סירב לענות.

"זו לא רק שאלה על אופי, אלא שאלה על היכולת להיבחר. לא ננצח את טראמפ עם גבר שמביא עמו טפטוף של סיפורים על נשים שהוטרדו. לא ככה פועלים דמוקרטים", אמרה וורן, שפתחה את העימות בביקורת בוטה יותר: "אני רוצה לדבר על מי שאנחנו רצים נגדו: מיליארדר שקרא לנשים 'בחורות שמנות' ו'לסביות עם פנים של סוס'. ולא, אני לא מדברת על דונלד טראמפ".

אחרי בלומברג, עיקר הביקורת הופנתה כלפי סנדרס, והנושא שהלהיט את הרוחות בנבאדה בימים האחרונים. ארגון העובדים הגדול במדינה, איגוד עובדי הקולינריה, פרסם עלונים המזהירים כי רפורמת סנדרס בבריאות תפגע בביטוח שהשיגו במו"מ עם מעסיקיהם בנבאדה. בתגובה, תומכי סנדרס ברשת שיגרו הערות בוטות ואיומים כלפי נשות הארגון. סנדרס, שכבר גינה את התנהגות תומכיו השבוע, עשה זאת שוב בעימות, והגיב בקוצר רוח לראש העיר לשעבר בוטג'ג', שתלה בו את האחריות כמי ש"מוביל תנועה".

הסנאטור המוביל בסקרים גם נשאל על התבטאותו, לפיה הוא מתנגד לעצם קיום מיליארדרים. "יש לנו חלוקת הון ושכר גרוטסקית. למייקל בלומברג יש יותר הון מ-125 מיליון אמריקאים. זה לא מוסרי, זה פסול". בלומברג הגן על הונו ואמר: "עבדתי קשה מאוד כדי להרוויח אותו, ואני מחלק אותו, חלק לדמוקרטים". סנדרס התערב ואמר כי "העובדים שלך" זכאים לחלק מהכסף. בלומברג מצדו השיב כי עמדת סנדרס תביא לבחירת טראמפ לכהונה שנייה. הוא גם לא היסס לתקוף את הסנאטור על הכסף שהוא עצמו צבר במהלך עבודתו.

לצד המתקפות על בלומברג וסנדרס, העימות התבלט כמלחמת כל בכל, כשוורן מובילה את המתקפה על כל שאר המועמדים. אחרי ששמרה על איפוק יחסי במשך שמונה עימותים, והגיעה לתוצאה מאכזבת באיווה וניו המפשייר, וורן שיגרה חצים גם כלפי שני המועמדים המתונים בנוגע לתוכנית הבריאות שלהם. את ראש העיר לשעבר פיט בוטג'ג' תקפה על סיסמתו "תוכנית בריאות – לכל מי שרוצה". "יש לו סלוגן שניסחו יועצים", אמרה. "זו לא תוכנית, זה פאוור פוינט. והתוכנית של איימי (קלובשר) היא יותר כמו פתק פוסט-איט". בוטג'ג' מיהר להשיב בהלצה: "אני מעדיף מיקרוסופט וורד".

ואולם העימות הסוער ביותר אירע בין בוטג'ג' לקלובשר, שמדשדשים בסקרים בנבאדה עם כעשרה אחוזי תמיכה – חמישה פחות מאחוז החסימה במדינה, שמצביעה באסיפות בחירה (cauces). בוטג'ג' ביקר את קלובשר על כך ששכחה את שמו של נשיא מקסיקו השבוע, וציין כי זה מפתיע לאור היותה יו"ר ועדה בסנאט שאמונה על הגבול עם מקסיקו.

"אתה קורא לי טיפשה? אתה לועג לי?" היא שאלה את בוטג'ג', שגמגם בתגובה. וורן התפרצה לדיון והגנה על קלובשר: "בואו נהיה ברורים - לשכוח שם, זה לא סימן שאתה לא מבין מה קורה". העימות בין בוטג'ג' לקלובשר, המתחרים על קהל תומכים דומה, חזר שוב ושוב לאורך הערב. בשיאו, אמרה לו הסנאטורית: "הלוואי שכולם היו מושלמים כמוך, פיט. אם אנדרו יאנג היה כאן, הוא היה אומר לך לדייק במספרים".

בוטג'ג' שיגר גם ביקורת מרומזת יותר או פחות על גיל יריביו, ובראשם סנדרס ובלומברג, בני 78. סנדרס טען שהוא במצב בריאות טוב מאז שלקה בלבו במהלך הקמפיין, וציין שגם בלומברג עבר אירוע דומה. "לפני 25 שנים", עצר אותו בלומברג כדי להבהיר. בוטג'ג', מצדו, מינף את הנושא כדי לקרוא למועמדים לעבור בדיקה רפואית. "אני מוכן לעשות בדיקה גופנית למען השקיפות".

ואולם המפסיד הגדול כנראה היה ביידן, שעיקר מאבקו היה לזכות בתשומת לב ממישהו. כך, בדיון על מקסיקו, הוא התפרץ וצעק:  "אני היחיד כאן שמבין בזה. אפשר לומר משהו? אני זה שבילה שעות על גבי שעות באמריקה הלטינית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ