סנדרס בעימות הדמוקרטים: נתניהו גזען, אשקול להחזיר את השגרירות לתל אביב

בעימות לקראת הפריימריז בדרום קרוליינה אמר המתמודד הדמוקרטי כי הוא גאה ביהדותו אך מתנגד למדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא הוסיף כי "אי אפשר להתעלם מהסבל" של הפלסטינים

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנדרס בעימות הדמוקרטים בדרום קרוליינה
סנדרס בעימות הדמוקרטים בדרום קרוליינהצילום: Patrick Semansky/אי־פי

הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד על מועמדות הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב בבחירות שייערכו בנובמבר, ביקר הלילה (רביעי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו שאותו תיאר "גזען וריאקציונר" וקבע כי ישקול להחזיר את השגרירות האמריקאית לתל אביב אם ייבחר.

סנדרס ווורן בעימות בדרום קרוליינה, לפנות בוקרצילום: AFP

בעימות הטלוויזיוני בין המתמודדים שנערך בצ'ארלסטון, דרום קרוליינה וששודר ברשת CBS הבהיר ראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, כי לא יעביר את השגרירות, ואילו הסנאטורית ממסצ'וסטס, אליזבת וורן, סירבה לענות לשאלה. 

העימות נערך לקראת הפריימריז הדמוקרטיים במדינה שיערכו בשבת, אך זהו למעשה גם האחרון מסוגו עד "יום שלישי הגדול" בשבוע הבא, כאשר 14 מדינות יצביעו במקביל ויעניקו כשליש מהצירים הדרושים כדי לזכות במועמדות הדמוקרטית לנשיאות. בעקבות ניצחונו הסוחף והחד-משמעי בנבאדה, ונוסף לסקרים המנבאים לו הישג בדרום קרוליינה וניצחון במדינות החשובות אלקטורלית בשלישי, סנדרס נדרש להשיב לשאלות והתקשה לסיים תשובה מבלי שיקטעו אותו.

תוצאות סופיות
נבאדה
סה״כ צירים
36
ברני סנדרס
46.8%
24
צירים
ג'ו ביידן
20.2%
9
צירים
פיט בוטג'ג'
14.3%
3
צירים
אליזבת וורן
9.7%
0
צירים
טום סטייר
4.7%
0
צירים
איימי קלובשר
4.2%
0
צירים

שיא העימות עסק במדיניות החוץ של ארה"ב אותה כל מועמדת ומועמד הבטיחו להוביל. גם סוגיית ישראל עלתה בדיון, כשסנדרס נשאל מה דעתו על הביקורת מצד אמריקאים-יהודים על יחסו לישראל, ועל סירובו להשתתף בוועידת איפא"ק כיוון שהיא "נותנת במה לגזענות". כשנשאל, כאמור, האם יחזיר את השגרירות האמריקאית לתל אביב, סנדרס השיב כי "זה משהו שנשקול", ומיד המשיך לעסוק בתמיכתו בישראל, שאינה חופפת לתמיכה בכל ממשלה ישראלית.

"אני מאוד גאה ביהדותי, אפילו גרתי בישראל. אבל אני מאמין שלמרבה הצער, יש כרגע בישראל גזען ריאקציונר שמנהל את המדינה", אמר סנדרס וזכה למחיאת כפיים סוערות מהקהל. "אני מאמין שמדיניות החוץ שלנו היא להגן לגמרי על עצמאות ישראל ובטחונה, אבל אי אפשר להתעלם מהסבל של הפלסטינים", אמר, "יש צורך במדיניות שתפנה לפלסטינים ולישראלים".

"לא אזיז את השגרירות, זה כבר נעשה אז שתישאר שם", קבע בלומברג והבהיר כי הוא תומך ב"פתרון שתי המדינות". וורן הדפה שוב ושוב את שאלת העתקת השגרירות, וחזרה על תשובתה הכללית: "לישראלים יש זכות לביטחון ולפלסטינים יש זכות לכבוד והגדרה עצמית. זה פתרון שתי המדינות, אבל לא תפקידנו לקבוע מה הם הגבולות", אמרה, "טראמפ תומך רק בצד אחד, וזה מרחק את הצדדים מפתרון".

ואולם עבור הקהל האמריקאי, החלק הדרמטי בעימות היה העיסוק במחמאות שחילק בעבר סנדרס למשטרים אוטוריטריים ברחבי העולם, ובעיקר שבחים שחלק למערכת החינוך והבריאות של קובה. "אמרתי על קובה את מה שאובמה אמר, שהיא התקדמה בחינוך ובבריאות", השיב הסנאטור מוורמונט, וספג קריאות בוז מהקהל באולם.

מבנה השגרירות האמריקאית בתל אביב, ארכיוןצילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי
המועמדות לנשיאות: המרוץ הדמוקרטי
מספר צירים כולל: 3,979
התוצאות בטעינה... מספר צירים לניצחון 1,990
ג'ו ביידן 1147 Joe Biden
ברני סנדרס 879 Bernie Sanders
אליזבת וורן 72 Elizabeth Warren פרשה מהמרוץ ב-5 במארס 2020
מייקל בלומברג 61 Bloomberg פרש מהמרוץ ב-4 במארס 2020
פיט בוטג'ג' 26 Pete Buttigieg פרש מהמרוץ ב-1 במארס 2020
איימי קלובשר 7 Amy Klobuchar פרשה מהמרוץ ב-2 במארס 2020
טולסי גבארד 2 Tulsi Gabbard
טום סטייר 0 Tom Steyer פרש מהמרוץ ב-29 בפברואר 2020
אנדרו יאנג 0 Andrew Yang פרש מהמרוץ ב-11 בפברואר 2020
* תמונת מצב עדכנית לחלוקת הצירים ב-18 במארס 2020

"באמת? באמת?" השיב לקהל והמשיך: "מדי פעם דרושה כנות לגבי מדיניות החוץ האמריקאית. כשדיקטטורות עושות משהו חיובי אפשר להודות בזה, אבל לא צריך להחליף איתם מכתבי אהבה", אמר בעקיצה למכתב שכתב הנשיא דונלד טראמפ לרודן צפון קוריאה קים ז'ונג און.

סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן קטע את דבריו של סנדרס וקבע, כי בתור מי שהיה יד ימינו של הנשיא ברק אובמה, הוא ראה אותו "מגנה את הדיקטטורה (בקובה), והוא מעולם לא אימץ אף משטר אוטוריטרי". ביידן הצביע על סנדרס והוסיף: "והאיש הזה לא גינה אותם". הסנאטור זעם על ההערה ותקף בחזרה: "גיניתי משטרים אוטוריטריים מכל סוג - בין אם זה בסעודיה או בסין, בניקרגואה או בקובה. זה פשוט שונה מלומר שיש היבטים מסוימים, שכמו שאמר אובמה, הם בכיוון הנכון".

תרגיל במתמטיקה

לעימותים דמוקרטיים יש נטייה לשקף סקרים, בכך שהמועמד שמוביל הוא לרוב גם מי שסופג את עיקר ההתקפות. העימות בשבוע שעבר בלאס וגאס, נבאדה, היה חריג בכך שההופעה של מועמד חדש על הבמה, בלומברג, עוררה עליו את רוב הביקורת, אף שסנדרס כבר הוביל בסקרים. ואולם הלילה ניכר היה תיקון משמעותי כשסנדרס ספג את עיקר האש, ויתר המועמדים ניסו להבדיל עצמם ממנו.

וורן הזכירה שוב את הרקורד שלה בסנאט וניסתה לנגוס בקולות האגף הליברלי של המפלגה. "ברני מנצח כי רעיונות פרוגרסיביים הם פופולריים, גם אם שאר המועמדים פה לא מוכנים לומר זאת", טענה. "אנחנו מסכימים על הרבה דברים, אבל אהיה נשיאה טובה ממנו", אמרה וורן וטענה כי היא מועמדת פרוגרסיבית שמגיעה להישגים, בניגוד לסנדרס. "קידום אג'נדה פרוגרסיבית דורשת ירידה לפרטים. שנינו נלחמים בוול סטריט, אבל אני נלחמתי בבנקים ובניתי את הקואליציות. שנינו רוצים ביטוח בריאות לכל. אני בונה בריתות, אני עשיתי את העבודה, ואז הצוות של ברני מלכלך עליי בגלל זה. אנחנו זקוקים לנשיאה שיכולה להגיע להישגים".

ביידן וסנדרס מתעמתים בדרום קרוליינה, הלילהצילום: AFP

ראש העיר לשעבר מאינדיאנה, פיט בוטג'ג', התייחס לכתבות בתקשורת האמריקאית לפיהן מתמודדים במרוץ לקונגרס, שמתקיים במקביל, חוששים להפסיד אם שם יופיע בבחירות בנובמבר על אותו פתק דמוקרטי לצד סנדרס. "בואו ננסה קצת מתמטיקה", אמר בוטג'ג', המבקש לזכות בקולות השמאל-מרכז.

"סנדרס אמר פעם שבריאות תעלה 14 טריליון דולרים ואז אמר 30 ולאחר מכן אמר 17. אני אגיד לכם מה הסכום הסופי: ארבע שנים נוספות של טראמפ, קווין מקארתי (הרפובליקאי) יהיה יו"ר בית הנבחרים, ולא נוכל לכבוש את הסנאט", קבע. "זה הזמן לעצור ולהזכיר שהנשיאות היא לא המשרה היחידה שעומדת לבחירה. תראו את 40 הדמוקרטים שכבשו את בית הנבחרים ב-2018. הם בורחים מהמצע שלכם במהירות שיא", אמר לסנדרס, "בואו נקשיב להם".

גם בלומברג הציג עצמו אלטרנטיבה על אותו רקע: "מדברים פה על 40 דמוקרטים? 21 מהם הם אנשים שהשקעתי בהם 100 מיליון דולרים. אלה הדמוקרטים החדשים שהציבו את ננסי פלוסי בראשות בית הנבחרים, ואני מימנתי אותם. אם ברני ייבחר, והוא יפסיד לדונלד טראמפ, אז גם בית הנבחרים והסנאט ייצבעו באדום. ואז גם ייבחרו שופטים שיעצבו את חיינו ל-20 או 30 שנים. אנחנו ניאלץ לחיות עם הקטסטרופה הזו".

טראמפ ופוטין בהלסינקי, פינלנד, ב-2018צילום: Alexander Zemlianichenko/ AP

הסנאטורית איימי קלובשר שמדשדשת בסקרים כיוונה אף היא את מאמציה למרכז המפה הפוליטית, תוך התמקדות בהיותה נציגה מטעם מדינת מינסוטה. "צריך מישהו שיוביל אותנו במדינות שבהן אנחנו זקוקים לקולות", אמרה קלובשר, והדגישה את חוזקתה במדינות המתנדנדות במרכז ארה"ב. "כולם מדברים על הצורך לנצח במדינות המרכז, אבל אני היחידה שניצחה במערב התיכון", אמרה לפני שבוטג'ג', בעצמו מאינדיאנה שבמערב התיכון, התפרץ לדבריה. 

בוטג'ג' היה החריף מכולם בעקיצותיו. הוא התייחס לדיווחים שהקרמלין מנסה לקדם את מועמדותו של סנדרס, ואמר: "הרוסים רוצים כאוס. אם אתם חושבים ששלוש הבחירות האחרונות היו כאוטיות, דמיינו איך תיראה 2020 במרוץ של סנדרס נגד טראמפ". בהקשר אחר טען כי הוא "חושש מתרחיש שבו טראמפ יגיע עם הנוסטלגיה שלו לשנות ה-50, וסנדרס יגיע עם הנוסטלגיה למהפכנות של שנות ה-60. לא ננצח אם המועמד הדמוקרטי יגיד לאנשים להסתכל על הצד הטוב של משטר קסטרו".

סנדרס, מצדו, הפגין יציבות לאורך העימות, והגיב לכל מתקפה בנחרצות. הסנאטור הוותיק זכה לתמיכה מהקהל, לצד שלושה מקרים של קריאות "בוז". "תנו לי לומר לנשיא פוטין - היי מר פוטין, כשאהיה נשיא, לא תוכל להתערב יותר". 

בשלב אחר בעימות, סנדרס שיגר גם עקיצות ליריביו: "אני שומע את שמי מוזכר לא מעט פה. מעניין למה", חייך. "פיט (בוטג'ג') ציין מה העם האמריקאי רוצה, אז אספר לך, פיט, מה האמריקאים רוצים, ואומר גם לך ג'ו (ביידן) מה האמריקאים רוצים. הם לא רוצים מועמדים שמריצים אותם מיליארדרים בעזרת סכומי עתק. הוא קיבל מימון מ-50 מיליארדרים", הצביע על בוטג'ג', "ג'ו קיבל קצת יותר. האמריקאים רוצים לעסוק בנושאים שאני העלתי כבר לפני ארבע שנים: שכר לימוד, ביטוח בריאות ו.." ואז הוא שוב נקטע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ