קמאלה האריס: התובעת הפרוגרסיבית שהפכה מיריבה בפריימריז לשותפה למרוץ

הבחירה של ג'ו ביידן בסנאטורית קמאלה האריס כסגניתו המיועדת משלימה אותו מבחינת פערי הגילים והרקע הביוגרפי. השניים נתפסים כפוליטיקאים מהזרם המרכזי, שלא היססו בעבר לסטות שמאלה. הם יובילו את המפלגה הדמוקרטית בבחירות שבהן האגף הפרוגרסיבי צובר תאוצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמאלה האריס וג'ו ביידן בעימות פריימריז ביוסטון, בספטמבר האחרון

הבחירה של ג'ו ביידן בקמאלה האריס לסגניתו המיועדת במרוץ לנשיאות משרתת מטרה כפולה. מצד אחד, הבחירה באשה לא לבנה היא פורצת דרך — בייחוד כשנלקחת בחשבון אפשרות שהיא עשויה להחליפו בעצמה כנשיאה; אך מצד שני, הבחירה של ביידן, בן 77, משדרת גם דבקות במסורת המפלגתית.

הוא בחר בסנאטורית מכהנת שמשלימה אותו הן מבחינת הפרש הגילים ביניהם והן בשל העובדה שהיא מגיעה מהחוף המערבי. בנוסף לכך, ביידן והאריס חולקים שניהם את אותה השקפה פוליטית מתונה, בתקופה שבה המפלגה הדמוקרטית נוטה לעבר האגף הפרוגרסיבי המתחזק שלה.

האריס, בת 55, נולדה באוקלנד שבקליפורניה לאם שהיגרה מהודו ואב שהיגר מג'מייקה. היא החלה את דרכה הפוליטית כתובעת במחוז סן פרנסיסקו ובהמשך כתובעת הכללית של מדינת קליפורניה. בתפקידים אלה נמתחה עליה ביקורת — בין היתר בשל מיעוט הפעמים שבהן העמידה לדין שוטרים שהואשמו בהריגת אזרחים, או הגנתה על הרשעות שהתקבלו בתיקים בהם עלו האשמות כי התובעים נהגו שלא כשורה.

האריס מיתגה את עצמה בתור "תובעת פרוגרסיבית", וביקשה להראות כיצד אפשר לנקוט יד קשה נגד פשיעה, אך להתעמת עם אי השוויון המובנה במערכת אכיפת החוק. היא העידה על עצמה שנעשתה תובעת בין היתר כדי לשנות את המערכת מבפנים.

מחוקקת קשוחה

היא נבחרה לסנאט ב–2016, והיתה האשה השחורה הראשונה זה יותר מעשור המכהנת כסנאטורית. עד מהרה היא נעשתה מוכרת בזכות התשאולים האינטנסיביים שלה בשימועים למועמדים שהציב ממשל טראמפ — כמו למשל במקרה של שופט העליון ברט קבאנו, ושל התובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס. היא מכהנת בוועדות בולטות בסנאט כמו ועדת המודיעין וועדת המשפט, והביעה בפומבי תמיכה ברפורמות חקיקה בעקבות הריגתו של ג'ורג' פלויד, כגון הכרזה על ביצוע לינץ' כעבירה פדרלית וצמצום סמכויות המשטרה.

בשנים האחרונות נטתה האריס לשמאל, כשתמכה בהעלאת שכר המינימום וצידדה בתוכנית ביטוח הבריאות של הסנאטור ברני סנדרס — על אף שכשהתמודדה בפריימריז לנשיאות שינתה את עמדתה בנושא זה. בדצמבר האחרון פרשה האריס מהמרוץ, אחרי שתקציב הקמפיין שלה החל לאזול.

הידידות עם הבן

אחרי העימות הראשון בין המתמודדים היא זכתה לתמיכה בסקרים, אך לא הצליחה לשחזר את ההישג באלו שאחריו. ביוני אשתקד היא התעמתה עם ביידן סביב עברו בסוגיות הנוגעות לגזע — במה שהפך לאחד הרגעים הזכורים ביותר מהפריימריז. בשל כך, היה ניתן לחשוב שהיחסים בין השניים מתוחים. 

אולם, בהודעתו אתמול על הבחירה בה כשותפה למרוץ ביידן מיהר להזכיר כי כשהיתה תובעת עבדה יחד עם בנו המנוח, בו, שהיה התובע הכללי של מדינת דלאוור. "שניהם התקרבו בזמן שעסקו בתביעה נגד ענף הבנקאות, ודרך ידידותה עם בו היא הכירה מקרוב גם את ג'ו", נכתב בהודעה תחת החלק העוסק בשותפות בין השניים.

תאומה אידיאולוגית

הן ביידן והן האריס נתפסים כדמויות ממסדיות, שנשארו במרכז הפוליטי לאורך השנים על אף נטייה שמאלה לפרקים. שניהם תמיד שמרו עין אחת על התמונה הרחבה יותר מבחינה אלקטורלית, וכן פזלו לתפקידים בכירים יותר. ביידן אמר כבר בשלב מוקדם של המרוץ כי הוא מעוניין בסגנית שתהיה תואמת שלו, ולפחות מבחינה אידיאולוגית נראה שהוא מצא כזו בהאריס.

חברי האגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית מוצאים עצמם עתה מובלים בידי צמד מתונים שניחנו באינסטינקטים פוליטיים זהירים. זאת בתקופה שהמפלגה זוכה ל"דם חדש" אקטיביסטי, ומועמדים מהאגף השמאלי מדיחים בפריימריז חברי קונגרס מכהנים. במובן מסוים, הזוגיות הפוליטית של ביידן והאריס משקפת את תקוותם של פעילים רבים במפלגה לקראת הבחירות של נובמבר 2020. 

דמעות של אושר

עבור בכירים דמוקרטים בדימוס, פעילים בארגוני מחאה, מחוקקים מתונים במדינות מפתח ואפילו רבים מהפרוגרסיביים — השמיעו ברובם אנחת רווחה עם הבחירה בהאריס כסגנית המיועדת. רבים שמחו על בחירתה, או לכל הפחות חשו כי היא עונה על מרבית ההגדרות שהאלקטורט הדמוקרטי מחפש במועמדיו.

האריס במסיבת עיתונאים בוושינגטון שבה הציגה חקיקה נגד אפליה גזעית, ביוניצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

עבור נשים שחורות, הבחירה של ביידן בהאריס נתפסת כמתוקה במיוחד — גם אם הן מכירות בכך שמבחינות מסוימות היא דווקא הבחירה הקונבנציונלית. כזו שמדלגת על מועמדות קיצוניות יותר ונועדה "לצמצם נזקים". 

לדברי ליאה דאוטרי, בכירה ותיקה במפלגה שבין היתר ניהלה את הוועידה הדמוקרטית הלאומית ב–2016, "מועמדות שנבחרו כדי 'לצמצם נזקים' הן במקרים רבים לא מרגשות במיוחד. אבל זה לא המקרה הפעם".  דאוטרי סיפרה כי קיבלה שיחות טלפון נרגשות מנשים שחורות, שבכו מאושר על הבחירה בהאריס. "היא מייצגת את הנשים השחורות", הוסיפה. "אנחנו עכשיו חלק מהבחירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ