ברקע התקפות טראמפ עליו, שירות הדואר בארה"ב מזהיר מעיכוב בהצבעה מרחוק

הנשיא שב וכינה את האפשרות לשלוח פתקי הצבעה בדואר "הונאה" ורמז כי לא יאפשר לקונגרס להעביר תוספת תקציב לשירות, שתקל על 180 מיליון הבוחרים הרשומים להצביע. בכירים דמוקרטים גינו את דבריו של הנשיא, וביידן האשים אותו כי הוא לא רוצה לקיים בחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי בפריירמריז בפלורידה שמאפשרת שליחה ישירה של פתקי הצבעה מרחוק, ללא מעורבות שירות הדואר, השבוע

שירות הדואר הפדרלי בארה"ב הודיע לאחרונה לכל 50 המדינות כי לא יוכל להבטיח שפתקי הצבעה שישלחו באמצעותו יותר מ-15 יום לפני מועד הבחירות לנשיאות, 3 בנובמבר, יגיעו ליעדם. השירות פנה למדינות על מנת שינקטו בצעדים הדרושים מבחינת התאמת החקיקה או התקנות המקומיות, כך שמיליוני אזרחים המצביעים באמצעות הדואר בשל הגבלות מגפת הקורונה יוכלו להשתתף בבחירות.

לפי השירות, בארבע מדינות בלבד החוקים הקיימים מספיקים כדי להבטיח שפתקי ההצבעה יגיעו במועד ליעדם — נבאדה, ניו מקסיקו, אורגון ורוד איילנד. העיתון וושינגטון פוסט היה הראשון לפרסם את פניית השירות לאחראים על קיום הבחירות במדינות ברחבי ארה"ב.

הפנייה מגיעה ברקע התקפה של הנשיא דונלד טראמפ על עצם ההצבעה בדואר — שהיתה נהוגה בכמה מדינות באופן נרחב עוד לפני המגפה — ומנגד האשמות של חברי קונגרס דמוקרטיים כי מנהל השירות פועל לרצות את הנשיא.

מבקרת הפנים של שירות הדואר, תמי ויטקומב, הודיעה כי נענתה לפניית חברי הקונגרס לחקור שינויים שהכניס לאחרונה מנהל השירות, לואיס דה ג'וי, במטרה לייעל את עבודתו. בין היתר הנחה דה ג'וי להגביל את השעות הנוספות שעובדים יכולים לתבוע, צמצם את תקציב החזרי הנסיעות והוציא משירות 671 מכונות למיון דברי דואר בשורת מדינות, בהן כאלו הנחשבות למדינות מפתח בבחירות — כמו אוהיו, מישיגן, פלורידה, ויסקונסין, פנסילבניה ואריזונה. 

במזכר שהוציא לעובדים בחודש שעבר נכתב כי בשל הצמצומים, "ייתכן שנראה, באופן זמני, כי מכתבים נשארים על רצפת מרכזי המיון". בשבוע שעבר הודיע השירות על הקפאת גיוס עובדים חדשים וקידום עובדים שאינם מאוגדים.

עובדי ועדת הבחירות של מחוז קינג במדינת וושינגטון ממיינים פתקי הצבעה, בשבוע שעברצילום: AFP

דה ג'וי היה בעבר תורם מרכזי של המפלגה הרפובליקאית ותומך של טראמפ. הנשיא מינה אותו לתפקיד בחודש מאי האחרון. בפנייתם של חברי הקונגרס הדמוקרטיים לחקור את השינויים שהכניס בעבודת שירות הדואר צוין כי הוא מחזיק במניות של חברה קבלנית העובדת עם השירות, ובאופציות למניות בחברה מתחרה שלה. מנהל השירות טוען מנגד כי הוא מייעל את עבודתו, וכי מדובר בגוף שמפסיד כסף. 

"הנשיא מדכא מצביעים"

בכמה מדינות הגיבו לפניית השירות ואמרו כי יקדמו בתקופה הקרובה שינויי חקיקה, במטרה להבטיח שההצבעה בדואר תעבוד כסדרה. בוויסקונסין, שהתמודדה עם קשיים בהצבעה מרחוק כבר בפריימריז באפריל, שינוי כזה טעון את הסכמתו של הסנאט המקומי הנשלט בידי הרפובליקאים. אלה סירבו לאפשר דחייה במועד ההצבעה בפריימריז, ולכן הסיכוי שיסכימו לכך עתה לקראת הבחירות לנשיאות נמוך.

במקום זאת, בוועדת הבחירות המרכזית במדינה מתכוונים לשלוח ל-2.6 מיליון מצביעים רשומים הודעות בנושא ההצבעה בדואר כבר בחודש הבא. לדברי מנהלת הוועדה, מייגן וולף, "ההודעות יקראו למי שבוחרים להצביע בדואר להתחיל בהקדם האפשרי במילוי הטפסים הדרושים לכך".

פתקי הצבעה בדואר בפריימריז במחוז קינג בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: Ted S. Warren/אי־פי

מזכירת מדינת וושינגטון, קים ויימן, אמרה כי היא מודאגת מאוד בשל הפנייה שקיבלה משירות הדואר וכינסה ישיבת חירום של האחראים על הדואר במדינה ושל עורכי דין בתחום הבחירות. ויימן הרפובליקאית מחזיקה בתפקיד השלישי בחשיבותו במדינה, ומתוקף כך אחראית על קיום הבחירות בוושינגטון — שבה 4.6 מיליון בוחרים רשומים האמורים לקבל 20 יום לפני הבחירות הודעה לגבי זכותם להצביע בדואר.

לדבריה, "אני מתוסכלת מהקונגרס ומהבית הלבן שהפכו את הנושא המינהלי הזה לפוליטי. המתקפה על שירות הדואר חותרת תחת האמון של אנשים בהצבעה בבחירות".

עמיתתה של ויימן מקולורדו, מזכירת המדינה ג'נה גריסוולד, האשימה ישירות את הנשיא טראמפ בכך שהוא משקר לציבור כשהוא מטיל ספק באמינות ההצבעה בדואר, ואמרה כי התבטאויותיו הן בגדר "דיכוי המצביעים". לדבריה, הצבעה בדואר היא הדרך היעילה ביותר להבטיח את קיום הבחירות בזמן מגפת הקורונה. 

"הנשיא הפגין מידה כזו של חוסר כבוד למדינה, זה פשוט לא אמריקאי", הוסיפה גריסוולד. "אם יש משהו שכולנו יכולים להסכים עליו זה קיום הליך בחירות תקין ומסודר".

לדבריה, היא ביקשה להיפגש עם מנהל השירות דה ג'וי, בטענה כי "הוא חייב הסברים לאזרחי קולורדו, ולכל אזרחי ארה"ב, על הניסיון שלו לשנות את עבודת השירות מהיסוד, לפטר עובדים ולהעלות מחירים באמצע המגפה. זה נעשה בכוונה לדכא מצביעים".

ביידן: טראמפ לא רוצה בחירות

טראמפ שב ותקף לאחרונה את ההצבעה בדואר, בטענה כי תסייע ליריבו ג'ו ביידן, וכינה אותה "הונאה". אולם הוא ורעייתו, מלניה, הגישו את הטפסים הדרושים כדי להצביע בפלורידה — המדינה שבה הם רשומים כבוחרים — באמצעות הדואר. בריאיון לערוץ "פוקס ניוז" שלשום אמר טראמפ כי הוא מתנגד לתוספת התקציב שמבקשים הדמוקרטים בקונגרס להעביר לשירות הדואר ולמדינות ברחבי ארה"ב, כדי להתמודד עם האפשרות שכ-180 מיליון בוחרים רשומים יצביעו באמצעות הדואר. 

התוספת כוללת 3.6 מיליארד דולר שיחולקו בין 50 המדינות, וכן 25 מיליארד לשירות הדואר עצמו. טראמפ הודה בריאיון כי אם הכסף לא יגיע לשירות, הוא לא יוכל לעמוד בעומס ההצבעה בדואר. לדבריו, "הם רוצים כסף עבור משהו שעוד יתגלה כהונאה. אלו כספי מימון בחירות למעשה". הוא הוסיף כי אם לא תושג הסכמה בקונגרס בין הדמוקרטים לרפובליקאים, הכסף לא יועבר. אולם אתמול במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר טראמפ כי תיתכן עסקה שבמסגרתה תאושר התוספת לתקציב, בתמורה לקידום נושאים החשובים לרפובליקאים.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר כינו את דבריו של טראמפ "התקפה נגד הצבעה בדואר". לדבריהם, "דבריו של הנשיא מראים כי אין אף מסורת פטריוטית החסינה מניצול סמכות לרעה. הנשיא הראה בבירור כי הוא ישפיע על עבודת שירות הדואר כדי למנוע מבוחרים להצביע, והכל כדי להבטיח את ניצחונו בבחירות".

הנשיא לשעבר ברק אובמה יצא אתמול באופן חריג ישירות נגד מחליפו, בריאיון לפודקאסט של מי שהיה מנהל הקמפיין שלו, דיוויד פלוף. לדבריו, "אנחנו רואים תופעה ייחודית בהיסטוריה הפוליטית המודרנית. נשיא שבאופן מפורש מנסה למנוע מאנשים להצביע בבחירות".

עוד הוסיף אובמה כי "לא ראינו מעולם נשיא שאומר 'אני מתכוון לפעול ישירות נגד שירות הדואר, ואני לא מסתיר את הסיבה שלי'. זה דבר שלא עושים". ביידן, שהיה סגנו של אובמה במשך שתי כהונותיו בבית הלבן, אמר כי דבריו של טראמפ הם הוכחה לכך "שהוא לא רוצה לקיים בחירות". 

במסיבת עיתונאים שלשום התייחס טראמפ לבחירתו של ביידן בסנאטורית מקליפורניה קמאלה האריס כסגניתו המיועדת, ואמר כי ישנן "טענות משמעותיות" כי היא אינה רשאית להתמודד — מכיוון שהוריה הם מהגרים. אולם, מדובר בהכפשות חסרות בסיס שהופצו לראשונה כשהאריס הכריזה בשנה שעברה על התמודדותה בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות. 

האריס נולדה בקליפורניה, ב-1964, ושימשה הן כתובעת המחוזית של סן פרנסיסקו והן כתובעת הכללית של המדינה. באופן דומה, טראמפ ניסה לקדם בעבר קונספירציה שלפיה אובמה, שנולד בהוואי, אינו יליד ארה"ב ואינו יכול להתמודד לנשיאות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ