בעימות הנשיאותי הראשון, ביידן נגרר אחרי טראמפ: "תשתוק כבר, בן אדם"

במשך 90 דקות, שני המועמדים תקפו אחד את השני ללא הפסק ■ טראמפ הבטיח חיסון לקורונה תוך שבועות, ביידן השיב: "איך אתם מאמינים לו?" ■ הנשיא תקף את בנו של ביידן: "היה מכור לסמים ששוחרר מהצבא", ביידן: "אני גאה בבן שלי" ■ טראמפ סרב לגנות עליונות לבנה

מאיה גולדשמידט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן וטראמפ, הבוקר
מאיה גולדשמידט

שני המועמדים לנשיאות ארה"ב התעמתו היום (רביעי) לפנות בוקר בעימות הנשיאותי הראשון, שנערך בקליבלנד שבאוהיו. העימות היה אמוציונלי, לעתים כאוטי, והמנחה כריס וואלאס נאבק לשמור על חוקי הפורמט - אך נכשל. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התפרץ שוב ושוב לדבריו של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, שמצדו לא נשאר חייב, וכינה את הנשיא שקרן וגזען. בשלב מסוים ביידן פשוט הפטיר: "אי אפשר לדבר עם הליצן הזה".

העימות, שארך 90 דקות, נחלק לשישה נושאים, כשלכל נושא הוקדשו 15 דקות: הישגי העבר של המועמדים, בית המשפט העליון, מגפת הקורונה, הכלכלה, המחאה למען צדק גזעי והאלימות שסבבה אותה, ואמינות הבחירות. בתום העימות נערך סקר בזק של רשת CBS, לפיו 41% חושבים שטראמפ ניצח, בעוד 48% מאמינים שביידן יצא כשידו על העליונה. בשעה שלאחר העימות נשבר שיא התרומות לקמפיין של ביידן, עם תרומות בסך 3.8 מיליון דולר בשעה אחת. צפו בעימות המלא:

העימות המלא

רגע שיא אחד של העימות התרחש כשהמנחה וואלאס ביקש מטראמפ לגנות עליונות לבנה. הנשיא לא עשה זאת, ועבר במהרה לתקוף את השמאל הקיצוני ואת ארגון אנטיפה. לאחר מכן הוא קרא ל-Proud Boys, ארגון ימין קיצוני התומך בעליונות לבנה, "לעמוד ולחכות" (stand back and stand by), וקרא לתומכיו "ללכת לקלפיות ולבחון מה קורה שם", ברמיזה לזיופים מצד השמאל.

לאורך הדיון על המחאה לצדק גזעי והאלימות נגד שחורים, טראמפ חזר שוב ושוב על טענתו שביידן מתנגד ל"חוק וסדר". "ביידן לא רוצה לומר אפילו 'חוק וסדר'. הוא כרוך סביב האצבע של ראשי ערים רדיקליים... הוא מפחד לאבד מצביעים מהשמאל הרדיקלי". טראמפ האשים את ראשי הערים הדמוקרטיים באלימות המשתוללת ברחוב על רקע אי השיוויון הגזעי. "זה עניין מפלגתי", אמר הנשיא. "זה לא שנות ה-50", השיב לו ביידן, "מה שבאמת מאיים על הפרברים זה הסירוב שלו (טראמפ) להתמודד עם בעיות כמו הסביבה, כמו מגפת הקורונה".

טראמפ מסרב לגנות עליונות לבנה

"האמת היא, שאלימות ברחובות עוזרת לטראמפ, הוא רוצה לעודד את מה שקורה, זה עוזר לו", אמר ביידן, וטען שאף היועצת הבכירה של טראמפ, קליאן קונוואי, אמרה זאת בעצמה, טענה שהנשיא הכחיש על הבמה. "אני רוצה לראות שלום, שקט ושלווה", אמר טראמפ.

כשהמועמדים דנו על מגפת הקורונה, טראמפ הכריז שוב שארה"ב עומדת שבועות לפני הפצת חיסון לקורונה - טענה שלא נתמכת על ידי מנהל התרופות האמריקאי. "זה עניין פוליטי, החברות אמרו לי שהן שבועות מחיסון, אני מדבר עם החברות בעצמן", אמר טראמפ למנחה לאחר שזה ציין שהמומחים, גם מקרב הממשל, טוענים שלא יהיה חיסון בקרוב.

"זה אותו האיש שאמר שהמגפה תיעלם באופן פלאי בקיץ, בגלל השמש", אמר ביידן בתגובה לדבריו, "אולי היא תיעלם אם תזריק לעצמך כלור", הוסיף, בתגובה לאמירתו של הנשיא. לאחר מכן ביידן פנה לקהל: "כמה מכם התעוררו בבוקר, והיה לכם כיסא ריק מסביב לשולחן? כמה מכם איבדו אם או אב למגפת הקורונה, ונפרדתם מהם כשאחות מחזיקה טלפון ליד מיטתם?". ביידן תקף את הנשיא על עטיית מסכות, ואמר שניתן למנוע כ-100 אלף מקרי מוות עד ינואר אם אנשים יעטו מסכות וישמרו על ריחוק חברתי. "אני עוטה מסכה כשצריך, לא תמיד", אמר טראמפ, "לא כמוהו, בכל פעם שרואים אותו הוא עוטה מסכה ענקית, גם כשהוא עומד במרחק עצום מאחרים".

"אתם מאמינים למלה אחת שיוצאת לו מהפה? אחרי כל השקרים שאמר לכם?", הוסיף סגן הנשיא לשעבר, "...הרבה אנשים מתו, והרבה אנשים עוד ימותו, אלא אם הוא יתעשת מהר מאוד". כשביידן תקף את הנשיא על עצרות הענק שערך, ללא ריחוק חברתי ועטיית מסכות, טראמפ הגיב: "היית עושה אותו דבר אם היית יכול להביא כל כך הרבה אנשים".

ציוץ של ביידן לאחר העימות

מתקפות על המשפחה, מחלוקת על העליון

רגע שיא נוסף ארע כששני המועמדים הזכירו את בניו של ביידן, בו והאנטר. ביידן איבד את שלוותו כשציין שטראמפ כינה את החיילים האמריקאים "פראיירים" ו"לוזרים". "אתה מדבר על האנטר? הוא שוחרר מהצבא והתמכר לסמים, לא היתה לו עבודה עד שהוא עשה הון באוקראינה, בסין ובמוסקבה כשאתה נכנסת להיות סגן הנשיא", אמר טראמפ, ביידן הגיב: "אני מדבר על בו ביידן, הוא היה גיבור".

בנו של ביידן, בו, שהיה התובע הכללי של דלאוור והוצב בעיראק במהלך שירותו הצבאי, מת מסרטן ב-2015. בנו השני, האנטר, הואשם על ידי ממשל טראמפ במעורבות בפרשות שוחד באוקראינה. כשטראמפ המשיך במתקפותיו, ביידן אמר: "אני גאה בשני הבנים שלי", והמשיך: "לבן שלי, כמו לאמריקאים רבים, היתה בעיית סמים. הוא התמודד איתה ואני גאה בו".

פרשנים מותחים ביקורת על העימות: "שיט שואו"

הדיון הראשון, בנושא בית המשפט העליון, הפך במהרה להיות דיון על החוק להגנת החולה, כשביידן טען ששופטת העליון המיועדת, איימי קוני בראט, תפעל לביטול החוק. טראמפ תקף את ביידן בנושא מוכר - הטענה שהמועמד הדמוקרטי מתכוון לבטל את האפשרות להירשם לביטוח בריאות פרטי. זוהי טענה שביידן טוען שהיא שגויה מהיסוד. טראמפ לא איפשר לו לסיים את טענתו באמירה שהוא מיישר קו עם השמאל הקיצוני במפלגה הדמוקרטית, והוסיף שביידן איבד את השמאל האמריקאי. 

בשלב כלשהו, ביידן פשוט ויתר ואיפשר לטראמפ לסיים את דבריו נגדו. "אובמה קר איננה תוכנית טובה. ביטלנו אותה", אמר טראמפ, וסגן הנשיא לשעבר אמר: "לא הצעתם תוכנית חלופית... לא הוזלת תרופות, לצווים הנשיאותיים שלך אין תפיסה במציאות". כשטראמפ טען שדבריו של ביידן יעלו לו במצביעים פרוגרסיביים, ביידן כינה אותו "שקרן" ו"ליצן", וכשטראמפ הפריע לו לסיים את תשובתו - שוב - ביידן מלמל: "אולי תסתום את הפה, בן אדם?".

כשהמועמדים נשאלו על הכלכלה, ביידן ניצל את הבמה כדי להזכיר את חשיפת הניו יורק טיימס, לפיה טראמפ לא שילם מס הכנסה פדרלי ב-11 מתוך 18 השנים שנבדקו, ורק 750 דולר בשנים 2016 ו-2017. וואלאס שאל ישירות את טראמפ כמה מסים שילם באותן שנים. "מיליוני דולרים", אמר הנשיא, וטען שבתור אדם פרטי הוא ניסה כמה שפחות לשלם מסים - "ניצלתי את תקנות המס של אובמה", אמר טראמפ. ביידן אמר שיבטל את התקנות כשייכנס לבית הלבן, טראמפ השיב: "למה לא עשית את זה ב-25 השנים האחרונות?... עשיתי יותר ב-47 חודשים ממה שעשית ב-47 שנים". ביידן השיב: "אתה הנשיא הגרוע ביותר בהיסטוריה האמריקאית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ