ביידן מנסה להיות כל מה שטראמפ איננו בכל הנוגע לקורונה, אז למה הוא לא בבידוד?

הוא עוטה מסכה, מקפיד על מרחק ולא עורך עצרות, אבל בשבוע שעבר ביידן נחשף לחולה מאומת - נשיא ארה"ב. אז מדוע מי שמקווה לשדר אחריות לא נשמע להוראות ה-CDC? לקמפיין שלו יש יותר שאלות מתשובות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן ברכבת בדרך לפיטסבורג, בשבוע שעבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בחודשים האחרונים עושה ג'ו ביידן כל שביכולתו כדי לשמש דוגמה אישית להתנהגות אחראית בתקופת הקורונה. הוא עוטה מסכות, נמנע מעצרות הומות אדם והעיתונאים המגיעים לסקר את נאומיו יושבים במרחק בטוח אחד מהשני - וכמובן מהמועמד לנשיאות בעצמו. עד כה, צעדים אלה איפשרו לביידן לשמור על בריאותו בעוד הוא מסתובב ברחבי ארה"ב. כל זו בשעה שמקבילו, דונלד טראמפ, שזילזל בהפגנתיות במסכות וקיים מספר אירועים רבי משתתפים, נדבק בנגיף ומאושפז בבית החולים.

אך מעבר למה שנראה בפומבי, תוכנית השמירה על בריאותו של ביידן בן ה-77 חסויה למדי. בתשובה לשאלה אם המועמד הדמוקרטי לנשיאות נבדק מדי יום, מוכנים עוזריו רק לומר שהוא עובר בדיקות "באופן סדיר". בתחילה, הודיעו בקמפיין שיידעו את הציבור רק במקרה שביידן ידבק בנגיף, אך שלשום (שבת) התחייבו ראשי הקמפיין לפרסם את כל תוצאות הבדיקות. תוצאת הבדיקה שעבר אתמול, הודיעו, היתה שלילית.

ביידן בדלאוור, היוםצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

לשקיפות יש חשיבות חסרת תקדים במרוץ הנוכחי לנשיאות, נוכח המידע הסותר המופץ בנוגע לבריאותו של טראמפ, והעובדה שיריבו הדמוקרטי, שגם הוא בקבוצת גיל פגיעה במיוחד, נחשף לנשיא בעימות שנערך ביום שלישי. עדיין קיים סיכוי שביידן, המוביל בסקרים הארציים וגם במדינות שבהן המרוץ צמוד, ייבדק ויתברר כי נדבק. אך בינתיים הוא ממשיך בקמפיין - במקום להישמע להנחיות מערכת הבריאות הציבורית בנוגע לבידוד - וצוותו אינו מספק מידע ברור בנוגע לפרוטוקול הרפואי שלו.

שאלת בריאותו של ביידן משמעותית במיוחד, היות שהוא מתמודד במציאות פוליטית חסרת תקדים: אם יזכה בנובמבר, יהיה המועמד המבוגר ביותר שנבחר אי פעם. הוא יתנהל תוך סיכון אישי מתמיד ממגפה שגבתה את חייהם של יותר מ-209 אלף בני אדם בארה"ב לבדה. אבחונו של טראמפ והסכנה שנשקפה ממנו בעימות, שבו הרבה לדבר ואף לצעוק לכיוונו של יריבו, מאלצים את מנהלי הקמפיין של ביידן לשקול כל צעד וכל חשיפה של מידע בנוגע לבריאותו של מועמד המפלגה הדמוקרטית. "כשם שלא אדון באמצעי בטיחות שאנו נוקטים בטלוויזיה, כך גם לא אדבר על הפרטים הפנימיים של תוכנית הבריאות של המועמד", אמרה סימון סנדרס, יועצת בכירה בקמפיין של ביידן, ל-CNN.

ביידן מדבר עם נציגי גראנד ראפידס שבמישיגן, בסוף השבועצילום: Andrew Harnik/אי־פי

אין מקום להשוות בין הגישות השונות של צוותי הקמפיינים לסוגיית הבריאות. ביידן מתחרה בנשיא מכהן בעל היסטוריה ארוכה של הפצת מידע כוזב. בקמפיין של טראמפ ב-2016 פירסם הנשיא מכתב מרופאו, שבו נכתב כי הוא צופה שטראמפ יהיה "האדם הבריא ביותר שנבחר אי פעם לנשיאות". בהמשך הודה הרופא שטראמפ הכתיב לו את המכתב. גם בסוף השבוע האחרון פירסם הבית הלבן הודעות סותרות בנוגע למצבו של טראמפ בן ה-74, וגם בנוגע למועד קבלת התשובה חיובית לבדיקת הקורונה, מה שהגביר את תחושת אי הוודאות של הציבור.

עבור ביידן, השקיפות המלאה בפני הציבור לא תהיה עניין של אתיקה גרידא, אלא גם מדיניות חכמה, אומרת ד"ר קלי מייקלסון, מנהלת המרכז לביו-אתיקה באוניברסיטת נורתווסטרן. "השקיפות תתרום לאמון הציבור כלפיו ותסייע בהרגעת פחדים והפגת חרדות. אני לא רואה שום סיבה להימנע משקיפות בנוגע למתרחש", אמרה, "חשוב שהציבור יידע מה קורה".

העימות הנשיאותי, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

לדברי וויט ארז, עורך סקרים רפובליקאי ותיק, בריאותם של הנשיא והמתמודד נגדו היא עניין בעל חשיבות ציבורית גדולה. "שני המועמדים צריכים לחשוף את המידע כולו", אמר ארז, "למצביעים המתלבטים אכפת מאוד מה מצבו הבריאותי של הנשיא או של הנשיא הפוטנציאלי בעיצומה של מגפה".

סימני שאלה ותהיות

בחודשים האחרונים לא התבטא צוות הקמפיין של ביידן בנוגע לתוכניותיו להיבדק לנוכחות קורונה. זמן קצר אחרי ועידת המפלגה הדמוקרטית, באוגוסט, אמר בכיר בקמפיין שביידן לא נבדק, אף שאחרים נדרשו לעשות זאת. למחרת הכריז צוות הקמפיין שביידן ושותפתו למירוץ, הסנאטורית קמלה האריס, ייבדקו "באופן סדיר", וכמוהם עובדים המצויים איתם במגע. "מתחילת המגפה שימש הקמפיין שלנו דוגמה ומופת, וייחס עדיפות לבריאות ולבטיחות התומכים שלנו, הצוותים המקצועיים והציבור", אמר אתמול ט.ג'. דאקלו, דובר מטעם הקמפיין של ביידן, "אנחנו נוקטים אמצעים דקדקניים במיוחד לשמירה על בטיחות הקמפיין ואנשיו".

ביידן משוחח עם עובדי מפעל בפנסילבניה, בשבוע שעברצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

סנדרס, יועצתו של ביידן, ציינה שהמועמד לא נחשף לקורונה בעימות משום שעמד במרחק גדול משני מטרים מטראמפ. דאקלו הוסיף ואמר שביידן וטראמפ "לא שהו בשום שלב בטווח הנחשב בעיני המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC) כמגע קרוב, ואנחנו נשמעים להוראות המרכז".

החלטת מנהלי הקמפיין של ביידן להמשיך במסע הקמפיין עוררה סימני שאלה ותהיות בנוגע להעדפת בריאות על שיקולים פוליטיים. מומחים טענו שבהמשיכו במסע הבחירות כמתוכנן גם אחרי שנחשף לחולה מאומת – טראמפ – התייחס ביידן בביטול להוראה חשובה הנוגעת לבריאות הציבור. כמוהו גם מייק פנס, שנפגש עם הנשיא בחדר הסגלגל ביום שלישי ומתכנן להמשיך בקמפיין כרגיל.

ביידן עולה על מטוס הקמפיין בדלאוור, היוםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

על פי הוראת המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) כל מי שהיה במגע קרוב עם אדם שנדבק צריך "להישאר בביתו (בבידוד), משום שהתסמינים עשויים להופיע בין יומיים ל-14 יום אחרי החשיפה לנגיף" וגם "להתרחק מאחרים". לדברי מייקלסון, המומחית לביו-אתיקה, "אין סיבה לחשוב שההוראה אינה תקפה לגבי  ביידן, טראמפ או כל אדם אחר. לדעתי ביידן, בדומה לכל אזרח אחר, צריך להישמע להוראת ה-CDC".

ד"ר ארווין רדלנר, מומחה להתמודדות עם מגפות במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטת קולומביה, אשר כיהן זמן מה בוועדה המייעצת בענייני בריאות הציבור בקמפיין של ביידן, אמר שלדעתו המרחק בין טראמפ וביידן בעימות היה גדול דיו, וכי אמר כך לצוות הקמפיין. "הם סבורים שהם נצמדו להוראות ואינם מודאגים", אמר. עוד אמר שצוותו של ביידן שומר "באובססיביות" על כללי הבטיחות, אך הוא סבור שיש להרבות בבדיקות. "ביידן צריך להיבדק מדי יום, וחשוב להמשיך ולהישמע להוראות של המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן – של ממשל טראמפ, למרבה האירוניה".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת תומס קפלן, אפורבה מנדווילי וקייטי גלוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ