טראמפ מכריח את המורמונים לבחור: התנגדות להפלות או דרך ארץ

במשך עשרות שנים, היו חברי הכנסייה המורמונית בכיסם של הרפובליקאים. סגנונו הבוטה של טראמפ ויחסו למהגרים עודדו אותם לחפש בית פוליטי אחר - והיום הם פוזלים יותר ויותר לביידן הקתולי והחביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת תמיכה של רפובליקאים בביידן, החודש בפיניקס

בעשרות השנים האחרונות, חברי הכנסייה המורמונית מצאו בית פוליטי במפלגה הרפובליקאית. תפישותיה השמרניות של המפלגה הלמו את ערכי המשפחה, חופש הפרט והצניעות הכלכלית המעוגנים באמונה המורמונית, ורובם אפילו לא פזלו לכיוון הדמוקרטים. אך לאחרונה, משהו השתנה בקרב המאמינים המורמונים: הם עדיין תופסים את עצמם כרפובליקאים, אבל כבר לא מוצאים את מקומם במפלגתו של דונלד טראמפ, שהתנהלותו מנוגדת לחלוטין לכל מה שהם מאמינים בו.

באריזונה - המדינה המתנדנדת היחידה עם קהילת מורמונים משמעותית - מספר גדל של מורמונים מוצאים מפלט במועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן. "לדעתי, לבית הלבן צריכה להיות סיבה לדאגה בכל הנוגע למצביעים המורמונים, בעיקר באריזונה", אומר קוין מונסון, סוקר ומומחה למדע המדינה מיוטה.

עצרת תמיכה של רפובליקאים בביידן, החודש בפיניקסצילום: ROBYN BECK - AFP

מונסון מסביר שרוב חברי הכנסייה יתמכו כנראה בכל זאת בטראמפ גם השנה, שכן רבים רואים בהצבעה לרפובליקאים כחלק מדתם. מעבר לכך, מרבית המורמונים מסכימים עם טראמפ יותר משהם חולקים עליו, ובעבור רבים, סוגיית ההפלות היא מבחן שמועמדים דמוקרטים מעטים יכולים לעמוד בו. אך חשוב לציין שבבחירות 2016 רק 56% מחברי הכנסייה המורמונית תמכו בטראמפ - כך שהם היו רחוקים מלהיות הקבוצה הדתית הנאמנה ביותר לרפובליקאים.

עצרת תמיכה בטראמפ בפיניקס, בשבוע שעברצילום: BRENDAN SMIALOWSKI - AFP

לכל תזוזה, ולו הקלה ביותר, בדפוסי ההצבעה של המורמונים, יכולה להשפיע על תוצאות הבחירות באריזונה, שכן במדינה יש כ-437 אלף מורמונים (כולל ילדים). ב-2016, ניצח טראמפ בבחירות במדינה זו בהפרש של 91 אלף קולות בלבד. על רקע התרחקות מצביעים משכילים מהפרברים מהנשיא, המרוץ השנה צפוי להיות צמוד עוד יותר.

המדיניות משנה

למרות הסתייגויותיהם מטראמפ ב-2016, דבקו אז חברי הקהילה המורמונית בדפוסי ההצבעה המסורתית שלהם ותמכו בו, או הצביעו בחוסר רצון בעבור מועמד של מפלגה שלישית. אבל היום, ביידן אינו מעורר בהם את אותה רתיעה שעוררה בשעתו יריבתו הדמוקרטית של טראמפ, הילרי קלינטון. הם מתרשמים לטובה מאישיותו, וטוענים שהחמימות והאמפתיה שהוא מפגין הולמים הרבה יותר את אורחות החיים שלהם - בוודאי בהשוואה לטראמפ.

עצרת תמיכה בטראמפ בפיניקס, בשבוע שעברצילום: ARIANA DREHSLER - AFP

רוב טייבר, מנהיג ארגון המורמונים הדמוקרטים בארה"ב, ניסה למשוך מורמונים למפלגתו עוד ב-2012, כשמיט רומני - ככל הנראה המורמוני המפורסם בעולם - היה מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. לדבריו, מלאכתו נעשתה קלה הרבה יותר בשנים האחרונות. הוא אומר שהוא מבין עד כמה חברי קהילה שאינם תומכים במועמדים רפובליקאים יכולים להרגיש מבודדים, ומנסה להקים להם "בית ליתומים פוליטיים", לדבריו. "אנחנו נוהגים לומר 'מומרים מתקבלים בברכה', אבל במערכת הבחירות הנוכחית, גם מבקרים ארעיים מתקבלים בברכה", הוא מוסיף בחיוך.

המושב הריק בבית המשפט העליון היה יכול להיות תמריץ לבוחרים מורמונים לשוב לשורות המפלגה הרפובליקאית - כדרך להבטיח נשיא רפובליקאי שימנה שופט שמרן - אבל ככל הנראה, מינוי זה יתבצע טרם הבחירות. "מצביעים לא מתגמלים פוליטיקאים על דברים שעשו בעבר, הם מצביעים בשביל דברים שהם מקווים שיקרו בעתיד", אומר מט מיילס, מומחה למדע המדינה מאיידהו. 

עצרת של טראמפ בפיניקס, אריזונה, לפני שבועצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

בשיחות עם מצביעים מורמונים, סגנונו האישי של טראמפ עולה שוב ושוב. אך הם אומרים שמדיניותו בסוגיית ההפלות ובית המשפט העליון גוברת על סלידתם האישית ממנו. בעבור רבים, תמיכה בו גם ב-2020 היא החלטה קלה. ג'סטין אולסון, חבר בית המחוקקים לשעבר באריזונה, הוא תומך נלהב של טראמפ כיום - אף שלפני ארבע שנים הוא היסס, לדבריו, לתמוך בנשיא. הוא חשד שאינו שמרן אמיתי, ושלא ידבק בהבטחותיו, אבל הנשיא לא איכזב אותו. "בשורה התחתונה, מדובר במדיניות מול אישיות, ומבחינתי, המדינות חשובה יותר, כי יש לה השפעה גם על הדורות הבאים", אמר אולסון.

"וואו, האיש הזה מדבר אליי"

בבחירות 2016, דן ברקר - שופט בגמלאות ורפובליקאי לאורך כל חייו - לא היה מסוגל להצביע לטראמפ. הוא הסביר שאין לו את שיעור הקומה המנהיגותי הנדרש מנשיא - אך מאותה סיבה לא הצליח להביא את עצמו לתמוך בהילרי קלינטון. אז, הוא הלך לקלפי וכתב בכתב ידו את שמו של מיט רומני. אך השנה המצב שונה. "המצב שונה משתי סיבות", מסביר ברקר, "הסיבה הראשונה היא שאני חושש מהשינויים שתעבור ארה"ב בארבע שנים נוספות של שלטון טראמפ. הסיבה השניה היא שביידן אינו קלינטון".

דן ונאן בקר עם שלט התמיכה שלהם בביידן, בפתח ביתם שבגילברט, אריזונה, בחודש שעברצילום: Cassidy Araiza / NYT

במסע הבחירות שלו, ביידן מדבר לעתים קרובות על אמונתו הקתולית ומספר עד כמה היא עזרה לו להתגבר על מותה של אשתו הראשונה, בתו ובנו הבכור. מירנה שפרד, מורה בגימלאות שגם איבדה בן, אומרת שדבריו של ביידן על אמונתו נוגעים עמוק ללבה. "הם ריגשו אותי עד דמעות", היא אומרת, "חשבתי, וואו, האיש הזה מדבר אליי. טראמפ הוא ההפך הגמור - אין לו שום יכולת להפגין אמפתיה".

מעבר לסלידה הכללית מאופיו של טראמפ, הכנסייה המורמונית חולקת על הנשיא גם בכמה סוגיות מהותיות. בין השאר, יש לה יחס אמפתי יותר כלפי מהגרים ופליטים, הקשור גם להיסטוריה הלא-רחוקה של הכנסייה כמיעוט דתי לא רצוי בארה"ב. כאשר טראמפ קרא לאסור את כניסתם של מוסלמים לארה"ב, בהיותו עדיין מועמד, נקטה הכנסייה צעד בלתי שגרתי ופרסמה הודעה שבה כתבה כי למרות היותה ניטרלית בענייני מפלגות ומערכות בחירות, היא "אינה ניטרלית כלפי חופש דת". 

כריסטי בלק, מורמונית בת 36, היתה כהגדרתה "רפובליקאית בנשמתה" כשהתנדבה במחנה פליטים סורים באריזונה. החוויה שם הפכה את התבטאויותיו של טראמפ בנוגע למהגרים לצורמות אף יותר - והיא החליטה לא להצביע ב-2016. "אנחנו כנסייה גלובלית, והבדלנות שלו מנוגדת להיותנו חברי כנסייה", היא הסבירה. כיום בלק תומכת בדמוקרטים.

בלק בפתח ביתה שבמסה, אריזונה, בתחילת החודשצילום: Cassidy Araiza / NYT

בוב וורסלי, מחוקק רפובליקאי מאריזונה לשעבר ואיש עסקים, אומר שלמרות תמיכתו בעמדות שמרניות רבות של טראמפ, אמונתו הדתית מונעת ממנו לתמוך במדיניות הזעם, ההפחדה וההתלהמות של הנשיא. "זה לא מה שמלמדים אותנו בכנסייה שלי", הוא אומר, "זעם ומדון באים ממקור אחר, לא מאלוהים", הוא אומר. כיום הוא מודה שיצביע לביידן. זו תהיה פעם ראשונה שהוא ואשתו כריסטי יצביעו למועמד דמוקרטי בבחירות לנשיאות. "כבר ארבע שנים שאנחנו חיים רק בדרמות", אומר וורסלי, "הגיע הזמן לנשיא שלא יוצר כאוס, וממש לא איכפת לי מאיזו מפלגה הוא יבוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ