פרשנות |

השבעת השופטת בארט היא הישג משמעותי לטראמפ - ומכרה זהב עבור ביידן

הנשיא השלים מפעל מינויים אדיר של שלושה שופטי עליון ויותר מ-200 משרות שיפוט פדרליות. אך בחירתו בבארט הריאקציונרית צפויה לעודד דמוקרטים רבים לצאת לקלפיות בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ וקוני בארט בוושינגטון

דקות ספורות אחרי שהושבעה כשופטת לבית המשפט העליון של ארה"ב, איימי קוני בארט התייצבה לצדו של דונלד טראמפ על המרפסת המשקיפה על המדשאה הדרומית בבית הלבן, שזכתה לאחרונה בכמה כלי תקשורת לכינוי "מרפסת מוסוליני". שבוע לפני הבחירות לנשיאות, בארט סיפקה הלילה (שלישי) לנשיא תמונת ניצחון שהלהיבה את תומכיו, הרתיחה את מתנגדיו וסימלה את הישגו הגדול וההיסטורי - השתלטות ארכי־שמרנית ארוכת־טווח על בית המשפט העליון בפרט, ועל מערכת המשפט הפדרלית בכלל.

אישור מינויה של בארט, בת 48 בלבד, על ידי רוב רפובליקאי של 52 סנאטורים לעומת 48 מתנגדים, מוסיף לעליון שופטת קתולית אדוקה ומשפטנית מוערכת עם השקפת עולם ריאקציונרית מובהקת, ומבצר את הרוב המוחץ של שישה שופטים שמרנים מול שלושה ליברלים. מדובר בגולת הכותרת ובקצה הקרחון של מפעל המינויים האדיר של טראמפ, שבמסגרתו מינה בארבע השנים האחרונות שלושה מתשעת שופטי העליון, 59 מתוך 179 שופטי בתי המשפט לערעורים ובסך הכל 222 מתוך 870 משרות שיפוט פדרליות. 75% מהן אייש הנשיא בגברים, 85% לבנים — כולם שמרנים ורובם ככולם צעירים יחסית, עם עשרות שנות שיפוט לפניהם.

הצלחתו במינוי המוני של שופטים שמרנים היא המרכיב החשוב בנאמנותם העיוורת של נוצרים אוונגליסטים לטראמפ. בארט מגשימה את חלומם של דורות של שמרנים שמבקשים להחזיר את אמריקה לימיה "הטובים והישנים" לכאורה. היא מספקת להם תירוץ "לסתום את האף בקלפי" ולהצביע לטראמפ למרות הסתייגויותיהם מאישיותו. למרות זאת, ספק אם מינויה של בארט מסייע לטראמפ לצמצם פערים מול יריבו הדמוקרטי, ג'ו ביידן, ואולי להיפך.

רבים סבורים שטראמפ היה צריך להמתין עם מינוי בארט עד לאחר הבחירות ולקרוא לאוהדיו ללכת לקלפי כדי להבטיח זאת. אולם, הוא בחר לכפות על המערכת לנהוג כרצונו וארגן לעצמו מסיבת ניצחון ששידרה את אותו המסר שג'ורג' בוש הבן האומלל ביקש לשגר מעל סיפונה של נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" במאי 2003, ביחס למלחמה בעיראק: "המשימה הושלמה". בכירים רפובליקאים חוששים שמצביעים רבים ישבחו את הנשיא, ימחאו לו כפיים ויגיעו למסקנה שאין מה להסתכן בהידבקות בנגיף הקורונה על ידי יציאה לקלפי.

לדמוקרטים, לעומת זאת, טראמפ סיפק עוד דלק למבער האחורי, שדוחף אותם גם כך להצביע מוקדם או בדואר בשיעורים חסרי תקדים. אחרי שב–2016 מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל מנע מינוי שופט עליון שהציע הנשיא דאז ברק אובמה, תשעה חודשים לפני הבחירות; ואחרי שיו"ר ועדת המשפט לינדזי גרהאם שבר עתה את הכללים והפעיל את עריצות הרוב כדי לסיים את מינויה של בארט לפני הבחירות, חמתם של הדמוקרטים בוערת וכך גם רצונם בנקמה.

בארט אולי העניקה לטראמפ פוטו־אופ, אבל לביידן ולדמוקרטים היא סיפקה מכרה זהב. הודעתו של טראמפ בסוף ספטמבר על כוונתו למנותה, ימים בודדים לאחר מותה של השופטת גיבורת הליברלים רות ביידר גינסבורג, פתחה את כיסיהם של דמוקרטים עשירים ועניים כאחד והעשירו את קופות הקמפיין של ביידן ושל מתמודדים דמוקרטים בסנאט ובבית הנבחרים במאות מיליוני דולרים. בעוד אילוצי תקציב כופים על טראמפ לצמצם את שידורי התעמולה רק לשתיים או שלוש מדינות מתנדנדות וחיוניות — כמו פלורידה ופנסילבניה — ביידן מציף בין שש לתשע מדינות מפתח ברצף בלתי פוסק של תעמולה לטובתו.

הדמוקרטים החליטו בשכל להימנע ממתקפות על אישיותה או דתיותה של בארט בעת השימוע המואץ בוועדת המשפט, ולהתמקד בהשקפותיה. עדותה של בארט אפשרה לדמוקרטים להבליט את הסכנה הברורה והמיידית של ביטול תוכנית ביטוח הבריאות "אובמה־קר" על ידי בית המשפט העליון והפקרתם של כ–20 מיליון אמריקאים — בהם חולי ומחלימי קורונה רבים — שיאבדו במקרה כזה את הביטוח בשל סעיף "מחלות קודמות". כך, הנהירה של בני 65 ומעלה, ואחרים שידם אינה משגת, ממחנה טראמפ לביידן רק הואצה.

בארט כבר לא תספיק לסייע לטראמפ בחיזוק יכולתן של מדינות רפובליקאיות להקשות על ההצבעה או בהגבלת יכולתן של מדינות דמוקרטיות להרחיבה, כפי שנהג בית המשפט השבוע כשפסל החלטה של מדינת ויסקונסין לספור הצבעות בדואר שמגיעות עד שלושה ימים לאחר יום הבחירות. אבל בארט, שסירבה בעדותה להגביל את סמכות הנשיא להתעלם מתוצאות הבחירות, עשויה לשמש דמות מפתח בקנוניה שהשתמעה מחוות דעתו של השופט ברט קבאנו — שגם על מינויו נלחם טראמפ כארי בשעתו — אגב הפסיקה בוויסקונסין,

קבאנו כתב שלדעתו, ספירת קולות לאחר תום יום הבחירות מנוגדת לחוקה ודינה להיפסל. לגמרי במקרה, בתוך שעות ספורות צייץ גם טראמפ כי "חייבים לקבל תוצאות סופיות ב–3 בנובמבר" והמשיך לפזר הודעות חסרות בסיס על זיופים מסיביים בהצבעות מרחוק ובדואר. אזעקות עולות ויורדות החלו להישמע במטה של הדמוקרטים.

לטראמפ ברור שהוא בפיגור אדיר גם בסקרים וגם בהצבעות המוקדמות. הוא בונה על הצבעה מסיבית של בוחריו ביום הבחירות שתאפשר לו לטעון לניצחון, לתבוע פסילה גורפת של הצבעות מרחוק ולהעביר את ההכרעה לידי בית המשפט העליון. מהלך כזה יחולל משבר פנימי חסר תקדים שעלול לערער את יסודות המשטר בארה"ב — אולי אף עד לסף של מלחמת אזרחים — אבל בעיני טראמפ מדובר במחיר שעדיף לשלם, מאשר לספוג את ההשפלה של תבוסה מחפירה. בשביל מה העניקה לו החוקה את הסמכות למנות שופטות כמו בארט אם לא כדי לחלצו מצרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ