המרוץ בין טראמפ לביידן יוכרע במדינות המתנדנדות — אבל התוצאה עשויה להתעכב

יותר ממאה מיליון אזרחי ארה"ב כבר הצביעו בהצבעה מוקדמת או בדואר בבחירות לנשיאות, אך לא כל המדינות סופרות את הקולות הללו באותו הזמן. בליל הבחירות הרושם הראשון עשוי להיות כי טראמפ מוביל — אך כבר מחר הגלגל יכול להתהפך

ניו יורק טיימס
אי-פי
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי במונטיצ'לו, ויסקונסין, היום
ניו יורק טיימס
אי-פי
גרדיאן
הארץ

בכל ארבע שנים המערכת הפוליטית בארה"ב נדרכת מחדש לקראת יום הבחירות לנשיאות, אך ברבות מ–50 המדינות (ומחוז קולומביה שבו נמצאת וושינגטון הבירה) הנטייה המפלגתית ברורה. ישנן מדינות שבאופן מסורתי מעניקות את תמיכתן למועמד הדמוקרטי, ונחשבות "כחולות". כאלה הן ניו יורק וקליפורניה למשל. אחרות מזוהות באופן מובהק כרפובליקאיות, או "אדומות", כמו קנזס, ארקנסו ואלבמה. 

אולם, ישנן גם מדינות "מתנדנדות" (Swing States) שבכל מערכת בחירות נמצאות במוקד תשומת הלב של מטות הקמפיין של מועמדי שתי המפלגות — המחזרים אחר תושביהן. ב–2016 דונלד טראמפ זכה בבחירות בין היתר בשל הצלחתו "להפוך" את ויסקונסין ומישיגן. במערכת הבחירות הנוכחית, שורת מדינות נחשבות למתנדנדות וניצחון בהן עשוי לסלול את דרכו של טראמפ, או של יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, אל הבית הלבן.

בחירות בארה"ב: ביידן או טראמפ? סקרים מתעדכנים

אלו מדינות נחשבות למתנדנדות בבחירות 2020?

כל מדינה אינה מצביעה באופן ישיר לתפקיד הנשיא — אלא לחבר האלקטורים, שאמון על בחירת הנשיא הבא. שני המועמדים זקוקים לרוב של 270 מתוך 538 האלקטורים. אלה מתחלקים בין 50 המדינות, ומחוז קולומביה, באופן לא שווה, לפי גודל האוכלוסייה בכל מדינה. 

בבחירות הנוכחיות ישנן 12 מדינות מתנדנדות, בהן כאלו שמעניקות מספר רב של אלקטורים ונחשבות ליעד חשוב לכיבוש: טקסס מעניקה 38 אלקטורים; פלורידה 29, פנסילבניה 20, אוהיו 18, מישיגן 16, ג'ורג'יה, 16 גם כן, צפון קרוליינה 15, אריזונה 11, ויסקונסין 10, מינסוטה 10, איווה 6 ונבאדה 6 גם כן.

מתי יתפרסמו התוצאות במדינות הללו?

הקלפיות בכל מדינה נסגרות בשעה שונה, וברבות מהן ספירת הקולות עשויה להימשך ימים רבים. זאת בין היתר בשל העובדה כי בעקבות מגפת הקורונה הוארכו מועדי ההצבעה המוקדמת והורחבה האפשרות של הצבעה בדואר במדינות רבות. עד ליום הבחירות עצמו, כ–102 מיליון אמריקאים כבר מימשו את זכותם הדמוקרטית.

בג'ורג'יה ייסגרו הקלפיות כבר בשעה 2:00 לפנות בוקר (שעון ישראל). חצי שעה לאחר מכן גם אוהיו וצפון קרוליינה יצטרפו. בשעה 3:00 יצטרפו פלורידה ופנסילבניה, ב–4:00 טקסס, ויסקונסין, אריזונה, מינסוטה ומישיגן; ובשעה 5:00 הקלפיות באיווה ובנבאדה ייסגרו. 

מדריך ליום הבחירות: מה לחפש ומתי אפשר לצפות לתוצאות? | האזינו לפודקאסט

האם טראמפ הוא הנשיא השקרן או הכן ביותר בתולדות ארה"ב?

פרק 11

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

כמה מהמדינות הללו צפויות לפרסם זמן קצר אחרי סגירת הקלפיות את תוצאות ההצבעה המוקדמת — בהן אריזונה פלורידה וצפון קרוליינה. טקסס הודיעה אף היא כי בכוונתה להשלים בהקדם את הספירה ולפרסם תוצאה רשמית למחרת. אלא אם שיעור ההצבעה במדינה יהיה גבוה מהמצופה, דבר שעשוי להביא לעיכובים.

במדינות אחרות הספירה עשויה להימשך ימים ואף יותר מכך. בפנסילבניה הספירה אינה צפויה להסתיים לפני יום שישי, ובאוהיו ספירת הקולות עשויה להיגרר על פני כמה שבועות.

מה הסיכוי שהתוצאות הסופיות יהיו שונות?

בשל המספר הרב של הצבעות באמצעות הדואר, במדינות רבות הן ייספרו בנפרד. כך למשל, אלסקה לא מתחילה לספור את הקולות הללו לפני 10 בנובמבר. ישנן מדינות שממתינות אף מאוחר מכך כדי לאפשר למעטפות נוספות להגיע. כך למשל, קליפורניה מאפשרת לקבל מעטפות עד ל-20 בחודש, בתנאי שחותמת השליחה עליהן היא מתאריך שקדם ליום הבחירות עצמו.

בשל כך, ישנו סיכוי לא מבוטל שהתוצאות שיחלו להתפרסם הלילה יראו בתחילה על מגמה מסוימת — אך בפועל ככל שתתקדם ספירת הקולות במדינות השונות, התמונה תתבהר ותתגלה כשונה. ניתוחים שונים של ההצבעה המוקדמת הראו כי מצביעים הרשומים במפלגה הדמוקרטית נוטים יותר להצביע בדואר, או להגיע פיזית לקלפיות שהחלו לפעול כבר לפני כמה שבועות. כך שייתכן מאוד שבתחילה ייווצר רושם כאילו טראמפ מוביל על ביידן.

תרחיש כזה זכה לכינוי "מיראז' אדום", ומרמז על האשלייה של הובלה של הנשיא המכהן. אולם, מדינות שהחלו למעשה בספירת הקולות של המצביעים המוקדמים ויפרסמו אותם זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות עשויות גם לספק "מיראז' כחול" של הובלה מוקדמת של ביידן — שבהמשך תתברר כשגויה. בנוסף לכך, באתר ניתוח הסקרים 538 מזהירים כי מדגמי היציאה עשויים גם הם להיות פחות מדויקים השנה — ולשקף תמונה חלקית של היתרון שמקבל כל מועמד במדינות השונות; זאת גם כן בשל השינוי בסדרי ההצבעה והמשקל הרב שצפוי להיות לקולות ההצבעה בדואר.

לכך יש להוסיף גם מקרים שבהם אזורים שונים בתוך מדינה מסוימת מפרסמים תוצאות במועדים שונים. בפלורידה למשל, האזור הצפון־מערבי המכונה "הידית" (ונמצא על קו החוף, מדרום לאלבמה) מפרסם מאוחר יותר את התוצאות מאשר בשאר המדינה — ונחשב למעוז רפובליקאי. בוויסקונסין, העיר מילווקי מזוהה כמעוז דמוקרטי, אך הנתונים בסביבתה מתפרסמים באיחור לעומת שאר המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ