הבחירות לנשיאות הוציאו מפגינים נוספים לרחובות עמוסי המחאה בארה"ב

ברחבי ארה"ב קוראים מפגינים לספירת כל הקולות ומוחים על רמאות בספירה שעדיין נמשכת. "זה מרגיש נפלא להיות כאן", אמר תומך טראמפ שהפגין באטלנטה. "יש פה גאווה אמריקאית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי טראמפ מפגינים בפנסילבניה, אתמול

המפגינים שהתאספו בדרום העיר פורטלנד שבאורגון נשאו עמם שלטים שעליהם נכתב, "ספרו את כל הקולות!". מחוץ למרכז הכנסים בדטרויט מפגינים קראו לסופרי הקולות להפסיק את עבודתם. בפילדלפיה התאספו אנשים מחוץ למטה הספירה ואמרו שהם מבקשים רק לצפות בנעשה.

בחירות בארה"ב: ביידן או טראמפ? תוצאות מתעדכנות

השנה החולפת בארה"ב היתה רצופה במחאות המוניות. מפגינים דרשו שוויון בין גזעי וזכויות נשים, מחו נגד אלימות משטרתית והפגינו נגד ההגבלות שהטילו הרשויות בניסיון לרסן את התפשטות וירוס הקורונה. מערכת הבחירות לנשיאות הפכה למוקד מחאה נוסף ברחבי ארה"ב, שמאיימת להתרחב בכל יום שעובר ללא הכרעה.

מפגינים בפילדלפיה, אתמולצילום: Victor J. Blue for The New York Times

בערים שונות בארה"ב, בהן דטרויט, פילדלפיה, אטלנטה ופיניקס, מפגינים מחו על ניסיונות לגנוב את הבחירות – טענה שהלכה והתחזקה בימים האחרונים עם התגברות ההערכות לכך שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן צועד באיטיות אל ניצחון. אחד התומכים החזקים ביותר של הטענות חסרות הביסוס האלו הוא יריבו הרפובליקאי של ביידן, הנשיא דונלד טראמפ. מחאות נערכו גם בניו יורק, פורטלנד, וושינגטון ומיאמי.

מארגני המחאה בכמה מהערים הזהירו בעמוד פייסבוק שנקרא "הפסיקו את הגזל": "הם מנסים לגנוב את הבחירות מהנשיא דונלד ג'יי. טראמפ, ואנחנו לא מתכוונים לאפשר לזה לקרות". העמוד צבר אהדה במהירות ובתוך כמה שעות בלבד עקבו אחריו יותר מ-360 אלף משתמשים. הוא נסגר בידי פייסבוק לאחר שמפעיליו הפיצו בו תיאוריות קונספירציה ודרישות לעצור את ספירת הקולות.

מפגינים בפיניקס, אתמולצילום: Adriana Zehbrauskas for The New York Times

באטלנטה הפגינו כ-60 תומכי טראמפ שנשאו שלטים עליהם נכתב "בלי רמאות" ו"ארבע שנים נוספות". הם זכו לצפירות אהדה מצד נהגים שחלפו בסמוך, וכמה מהם אף נופפו בדגלים משלהם מחוץ לחלונות. "אנחנו רוצים שכל קול חוקי ייספר", אמר צ'נדלר קראמפ, תיכוניסט בן 16 מאטלנטה. "זה מרגיש נפלא להיות כאן. יש פה אווירה פטריוטית וגאווה אמריקאית".

בפיניקס התאספו כ-50 מפגינים מחוץ לבניין העירייה, נשאו שלטים בעד טראמפ וקראו "הפסיקו את הגניבה". כמה מהם נשאו נשק בגלוי. "הגעתי לכאן כדי לומר לשמאל שאין סיכוי שהם ייקחו לי את האקדחים", אמר ג'וש דאוול, בן 35, שנשא שני רובים. "טראמפ תומך בזכויותינו החוקתיות, ביידן לא".

מפגינים במנהטן, אתמולצילום: Dave Sanders/The New York Times

מחוץ למרכז הכנסים בדטרויט כרע מפגין בודד למען מחאת "חיי שחורים חשובים" מול רכב שטח שקושט בדגלים למען טראמפ, פסל דמוי פסל החירות ושלט עליו נכתב, "בנו את החומה". המפגין, אנג'לו אוסטין, עטה מסכה עליה נכתב "דטרויט", והתווכח עם המפגינים שמולו. הוא חסם את דרכו של רכב השטח עד ששוטרים ביקשו ממנו לפנות את הכביש. "אנחנו עדיין נלחמים לנשום", אמר.

המפגינים שמולו סיפרו שככל שספירת הקולות במישיגן התקדמה כך השתכנעו יותר בכך שספירת הקולות נגועה ברמאות. לאחר ספירת 98% מהקולות ביידן זכה ב-16 האלקטורים של מישיגן, עם 50.5% לטובתו לעומת 47.9% לטראמפ. "צבא MAGA לא יאפשר לגנוב את הקולות שלנו ואת הדמוקרטיה", אמר מארק קונווי, מפגין בן 61 בהתייחסו לסיסמת הבחירות של טראמפ, Make America great again. הוא, בנו עמדו עם המפגינים האחרים מחוץ למרכז הספירה, קראו לעצור את ספירת הקולות וצעקו "תנו לנו להיכנס". "אנחנו רוצים שכל הקולות החוקיים ייספרו, ואני מאמין שהשגנו יותר קולות חוקיים מכל מועמד אחר אי פעם", הוסיף קונוויי.

תומכי ביידן מפגינים בפילדלפיה, אתמולצילום: Victor J. Blue/The New York Times

בוושינגטון הוצבו מחסומי בטון ניידים באזור שבו נערכות מחאות "חיי שחורים חשובים" סמוך לבית הלבן, אות לכך שברשויות מתכוננים להפגנות גדולות יותר באזור. בזמן הצבת המחסומים קראו מפגינים תומכי הנשיא, "ההצבעות החוקיות חשובות", "כל החיים חשובים" ו"האם חייך חשובים?". ביום חמישי נערכו כמה עימותים נקודתיים מחוץ למטה המפלגה הרפובליקאית בעיר בין כמה עשרות תומכי טראמפ ובין מתנגדיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ