ביידן בנאום הניצחון: זה הזמן לרפא את אמריקה, אהיה נשיא מאחד ולא מפלג

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן אמר לקהל תומכיו בדלאוור כי יפעל להשיב לארה"ב את נשמתה וכי לא יעשה הבחנה בין מדינות "אדומות" ל"כחולות". סגניתו המיועדת קמאלה האריס: הדמוקרטיה בארה"ב חזקה רק במידה שבה אנו מוכנים להילחם למענה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן בווילמינגטון, הלילה
הארץ
ניו יורק טיימס
גרדיאן

הנשיא הנבחר של ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר הלילה (ראשון) בנאום ראשון לאחר שהוכרז כמנצח בבחירות כי "הגיעה העת לרפא את אמריקה" והבטיח כי יהיה נשיא מאחד ולא מפלג. "אנשי האומה הזו אמרו את דברם, הם העניקו לנו ניצחון ברור ומשכנע. ניצחון שלנו, האזרחים", אמר ביידן. "אעבוד קשה באותה מידה עבור מי שלא הצביעו לי כפי שאעבוד למען מי שבחרו בי". 

עוד הוסיף ביידן: "בואו נתחיל לפעול כך שעידן הדמוניזציה הקודר הזה באמריקה יבוא לקצו. הסירוב של דמוקרטים ורפובליקאים לשתף פעולה אינו כוח מסתורי מחוץ לשליטתנו. זו החלטה, בחירה שאנו עושים. ובאותה מידה שאנחנו יכולים להחליט לא לשתף פעולה, אנחנו יכולים להחליט כן לעשות זאת". לדבריו, "עלינו להביא למימושה של ההבטחה של המדינה הזו, עבור כולם. ללא הבדל גזע, מוצא אתני, אמונה, זהות, או מוגבלות".

בנאום שב ביידן על אחד המסרים המרכזיים בקמפיין הבחירות שלו, ואמר כי לא יעשה הבחנה בין מדינות "אדומות ו"כחולות" — והצהיר "אני אראה רק את ארה"ב (מילולית: המדינות המאוחדות)". עוד אמר הנשיא הנבחר כי בתור אדם שהפסיד בעבר פעמיים בבחירות (כשהתמודד בפריימריז הדמוקרטיים ב-1988 וב-2008) הוא מכיר באכזבתם של מי שהצביעו לדונלד טראמפ — וקרא להם "בואו ניתן הזדמנות אחד לשני. זה הזמן לשים מאחורינו את השפה הקשה, לצנן את האווירה ולראות שוב אחד את השני. להקשיב איש לרעהו".

נאום הניצחון של האריס

ביידן הוכרז אתמול כמנצח בידי כלי תקשורת מובילים בארה"ב, בהם רשת CNN וסוכנות הידיעות אי־פי, לאחר שספירת הקולות במדינות המפתח הראתה כי הוא בעל הסיכויים הגדולים ביותר לזכות ברוב של 279 אלקטורים, לעומת טראמפ, עם 214. בנאומו הלילה הוסיף ביידן כי ביום שני יציג צוות מומחים שירכז את מאבק הבית הלבן במגפת הקורונה. הוא הודה במיוחד לאנשי הקמפיין שלו ולעובדי הקלפיות וועדות הבחירות ברחבי ארה"ב, שיצאו לעבודתם בעיצומה של המגפה.

האריס בעצרת, הלילהצילום: Andrew Harnik/אי־פי

"התמודדתי למשרה הזו כדי להשיב את נשמתה של אמריקה ולהפוך אותה למכובדת בעיני העולם כולו", הוסיף ביידן בנאומו הלילה בעצרת בעירו וילמינגטון במדינת דלאוור. "זה כבוד חיי שכל כך הרבה מיליוני אמריקאים הצביעו למען מימוש החזון הזה – זו משימת חיינו". הנשיא הנבחר הודה לבני משפחתו ולרעייתו ג'יל, והזכיר כי היא הקדישה את חייה לעבודה כמחנכת. "מורים ומחנכים, זה יום גדול עבורכם. תהיה לכם מישהי משלכם בבית הלבן. ג'יל תהיה גברת ראשונה מדהימה ואני גאה בה מאוד", הוסיף.

ביידן אף הודה לסגניתו המיועדת קמאלה האריס — שאותה שיבח על כך שעשתה היסטוריה כאשה שחורה ובת למהגרים ראשונה לכהן בתפקיד זה. האריס, שנאמה לפני ביידן, אמרה כי "לנו האזרחים יש את הכוח לבנות עתיד טוב יותר". בפתח דבריה הזכירה את הסנאטור המנוח ג'ון לואיס, שאמר כי הדמוקרטיה אינה מצב נתון אלא מחייבת פעולה. "הוא התכוון לכך שהדמוקרטיה באמריקה אינה מובטחת, אלא היא חזקה רק במידה שבה אנו נכונים ללחום למענה, לשמור עליה ולא לקחת אותה כמובנת מאליה", הוסיפה האריס.

האריס הודתה למצביעים שבחרו בה ובביידן ואמרה כי "העברתם מסר ברור, בחרתם בתקווה, הגינות, ויושרה, מדע ואמת. בחרתם בג'ו ביידן כנשיא הבא של ארה"ב. ג'ו הוא מרפא, מאחד". בנאומה הודתה האריס לבני משפחתה והזכירה את אמה המנוחה. "כשהיא הגיעה לכאן מהודו בגיל 19 היא ודאי לא דמיינה רגע כזה, אך היא תיארה מדינה שבה הוא יכול לקרות", אמרה.

תומכי ביידן בעצרת בווילמינגטון, דלאוור, הלילהצילום: JOE RAEDLE - AFP

לדברי האריס, "הדרך לא תהיה קלה, אבל אמריקה מוכנה וכך גם ג'ו ואני. בחרנו בנשיא שמייצג את הטוב ביותר שבנו. מנהיג שהעולם יכבד ושילדינו ישאו עיניהם אליו. מפקד שיכבד את חיילינו וישמור על ביטחון המדינה – ויהיה נשיא לכל האמריקאים". היא הוסיפה כי העובדה שביידן בחר בה, אשה, לסגניתו מעידה על אופיו. "אני אולי האשה הראשונה בתפקיד הזה, אך לא אהיה האחרונה", הוסיפה. "כל ילדה קטנה שצופה בנו הלילה רואה שזו ארץ של אפשרויות".

בנאומו הוסיף ביידן כי הוא גאה בקמפיין ובקואליציה הרחבה והמגוונת שהתלכדה סביבו: "דמוקרטים, רפובליקאים, עצמאים, פרוגרסיביים, מתונים, שמרנים זקנים, צעירים, עירוניים, תושבי פרברים ועיירות, גאים וגאות, סטרייטים, טרנסג'נדרים, לבנים, לטינים, אסיאתים, אמריקאים ילידים". הוא הזכיר כי "במיוחד ברגעים שבהם הקמפיין הגיע לנקודות שפל, הקהילה השחורה שבה והתייצבה למעני. תמיד תתמכו בי ואני בכם". לדבריו, "אמרתי בתחילת הדרך כי אני רוצה שהקמפיין ישקף את דמותה של אמריקה, ועכשיו אני רוצה שכך ייראה גם הממשל שאקים".

טרם נאומו בעצרת הלילה, ביידן קיים שיחת ועידה עם אנשי מטה הקמפיין בווידאו והודה להם על עבודתם. הוא הדגיש את החשיבות של פנייה גם למי שהצביעו לטראמפ. "אתם צריכים להגיע אל אותם אנשים שהציבו שלט של טראמפ בחזית הבית שלהם ולומר להם שזה לא אישי", אמר הנשיא הנבחר. "תאמרו להם 'זה הרגע להתאחד ולהשיב את ערכי היסוד שבמשך דורות על גבי דורות החזקנו בהם פה באמריקה'". עוד אמר ביידן בשיחה עם אנשי המטה כי "המדינה כולה צופה בנו והעולם נושא עיניו אלינו. עלינו לוודא שהמדינה ממשיכה קדימה ושהיא מאוחדת, וכי העולם השרוי באי סדר ידע שאמריקה חזרה לזירה".

לקראת סיום נאומו אמר ביידן כי בימיו האחרונים של הקמפיין נזכר בשיר דתי שהיה חשוב לו ולמשפחתו, ובמיוחד לבנו המנוח בו. ביידן ציטט מהשיר "על כנפי נשרים", שחיבר הכומר מייקל ג'ונקאס, ומבוסס בין היתר על הפסוק מספר שמות "וָאֶשָּׂא אֶתְכֶם עַל-כַּנְפֵי נְשָׁרִים, וָאָבִא אֶתְכֶם אֵלָי". ביידן ציטט מהשיר ואמר כי בעיניו הוא "לוכד את האמונה המעניקה לי כוח, ואני מאמין שמעניקה כוח גם לאמריקה".

הסנאטור הוותיק ישוב לבית הלבן

ביום רביעי, ביממה שלאחר הבחירות, אמר ביידן כי לא יכריז בעצמו על ניצחון עד שתושג הכרעה בתוצאות ספירת האלקטורים. ביידן נאם לצד האריס ואמר כי "איש לא יגזול מאתנו את הדמוקרטיה, כל קול חייב להיספר". זאת, בעוד טראמפ קרא לעצור את ספירת הקולות — לצד הגשת עתירות משפטיות בכמה מדינות לספירה חוזרת וכן השמעת טענות שונות על שיבושים בהליך ההצבעה.

ג'וזף רובינט ביידן, שב-20 בנובמבר ימלאו לו 78 שנים, צפוי להיות מושבע בדיוק חודשיים אחר כך לנשיאה ה-46 של ארה"ב. הוא נולד בעיר סקרנטון בפנסילבניה, ונבחר לראשונה לסנאט מטעם דלאוור בשנת 1972. ב-2009 החל לכהן כסגנו של הנשיא לשעבר ברק אובמה, וליווה אותו בבית הלבן עד ל-2017.

ביידן, המזדהה כקתולי, נשוי בשנית לד"ר ג'יל ג'ייקוב, ולזוג יש ילדה אחת - אשלי. אשתו הראשונה, ניליה, מתה בתאונת דרכים ב-1972, יחד עם בתם התינוקת נעמי. יחד עם ניליה הביא לעולם גם שני בנים, האנטר ובו. האחרון, שהיה התובע הראשי של מדינת דלאוור, מת בשנת 2015 מסרטן. ביום הבחירות ביקר ביידן בקבריהם של בני משפחתו וחלק להם כבוד. בהמשך היום ביקר בבית ילדותו בעיר סקרנטון, וכתב על אחד הקירות "מהבית הזה לבית הלבן, בעזרת חסדו של האל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ