רפובליקאים בכירים מטילים ספק בהצלחת מאבקו המשפטי של הנשיא טראמפ

לפי וושינגטון פוסט יועציו אמרו בשיחות סגורות כי מאבקיו נגד ספירת הקולות בכמה מדינות לא ינחלו הצלחה ללא ראיות ממשיות להונאה. סנאטור רפובליקאי מתח ביקורת על הדרת ביידן מתדרוכי מודיעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת פתקי הצבעה בפנסילבניה, בשבוע שעבר

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב המכהן, דבק בימים האחרונים בטענתו כי הבחירות לנשיאות טרם הוכרעו וכי זיופים נרחבים בכמה מדינות הביאו לכך שהוא הפסיד ליריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן. מטה הקמפיין של טראמפ הגיש שורת תביעות משפטיות במטרה לערוך ספירה חוזרת או לבחון את הליך ההצבעה בכמה מדינות, על אף שוועדות הבחירות שלהן ופקידי ממשל בכירים דחו על הסף את הטענה להונאה נרחבת.

אולם, כמה מיועציו הלוחמניים ביותר של הנשיא הביעו בשיחות סגורות ספק כי התביעות הללו יניבו הישגים כלשהם לקמפיין, ללא ראיות ממשיות נוספות להונאה. מקורות המעורים בשיחות כאלו ששוחחו עם העיתון "וושינגטון פוסט" ציינו בין היתר את ראש הסגל בבית הלבן מארק מדוז, יועץ הקמפיין קורי לבנדובסקי וכן את יו"ר הוועדה הרפבוליקאית הלאומית רונה מקדניאל, כמי שהתבטאו באופן דומה.

מקור המעורה בפרטי מאבקו המשפטי של הנשיא סיפר לעיתון כי ביום שלישי נפגש טראמפ עם יועציו כדי לדון בצעדיו הבאים. לדברי המקור, הנשיא ימשיך להיאבק על הוכחת טענותיו אך הוא מבין כי זה לא יהיה קל. "הוא מפוזר, דעתו משתנה מדי שעה", הוסיף המקור. אחד מיועציו של טראמפ העריך כי עד סוף השבוע החזית המשפטית תירגע, "אלא אם משהו משמעותי יקרה ונמצא ראיות ממשיות (להונאה)".

יועץ נוסף, שהעיד כי שוחח ישירות עם הנשיא, סיפר כי כמה אנשים בסביבתו של טראמפ אומרים לו מנגד שיש סיכוי למאבקו, בהם גם עורך דינו האישי רודי ג'וליאני וילדיו שלו. עוזרים בסביבת הנשיא העריכו עוד כי סגנו, מייק פנס, יתערב בפומבי בנושא בימים הקרובים. פנס היה אמור לצאת לחופשה פרטית בפלורידה, אך ביטל אותה וביום שלישי התייצב באירוע של המפלגה הרפובליקאית כדי להגן על עמדתו של טראמפ.

ספירת הקולות נמשכת ומתארכת

בד בבד, ספירת הקולות בכמה מדינות עדיין נמשכת, כמו גם ההליכים לאימות ההצבעות לקראת פרסום תוצאות רשמיות. במרבית המדינות ההליך צפוי להסתיים עד לתחילת דצמבר. בג'ורג'יה, המועד שהוצב למחוזות השונים להשלים אימות של התוצאות הוא מחר, אך מרבית המחוזות לא השלימו את הספירה נכון לשלשום, ואתמול הודיע מזכיר המדינה בראד רפסנפרגר על ספירה ידנית חוזרת של חמישה מיליון קולות. רפנספרגר הרפובליקאי ספג התקפות מצד הסנאטורים הרפובליקאים קלי לפלר ודיוויד פרדו, שיתמודדו בינואר בסיבוב שני על מושביהם. השניים ביקרו את התנהלות הליך הבחירות במדינה ואף קראו להתפטרותו של מזכיר המדינה. המועד האחרון במדינה זו לאישור התוצאות הוא 20 בנובמבר. 

ביידן מוביל על טראמפ בג'ורג'יה בפער של פחות מחצי אחוז, ולכן יכול הנשיא המכהן לדרוש ספירה חוזרת של הקולות מהרגע שבו המדינה מאשרת את התוצאות, אך נדיר שספירה כזו משנה את התוצאה. כמו כן, מרגע פרסום התוצאיות הסופיות, למועמדים יש חמישה ימים לעתור נגדן בבית המשפט.

טראמפ בטקס יום הווטרנים בארלינגטון, וירג'יניה, אתמול. לא סיפק הוכחות ממשיות להונאה נרחבתצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

באריזונה, המועד האחרון הוא 30 בנובמבר, אך ניתן להאריכו בכמה ימים אם ישנם מחוזות המפגרים בספירה. למזכירת המדינה — כיום דמוקרטית — יש את הסמכות לאשר שם את התוצאות הסופיות לבדה, אם כי היא תעשה זאת בנוכחות המושל וגורמי משפט. בנבאדה יש לאשר את התוצאות עד 24 בנובמבר ובוויסקונסין עד ל-1 בדצמבר. בפנסילבניה אין תאריך לאישור ברמת המדינה, אך על המחוזות למסור תוצאות מאושרות עד 23 בנובמבר. גם במישיגן יש לאשר את התוצאות עד לתאריך זה. 

סטו סנדלר, לשעבר מנהל קשרי חוץ במשרד התובע הראשי של מישיגן וכיום יועץ פוליטי לרפובליקאים במדינה, אמר כי ישנם חששות לגבי "אי-סדרים ואנומליות" בספירת הקולות במדינה. לדבריו, ישנם דיווחים שנראים אמינים לגבי מקרים אלה, אף על פי שהוסיף כי הוא נוקט משנה זהירות בהערכת טענות אלו. פקידים בוועדות בחירות בכמה מדינות וכן מומחי משפט אמרו כי לטראמפ יש אפשרויות מעטות להפסקת הליך ספירת הקולות, ללא הצגת הוכחות ממשיות להתנהלות פסולה.

בנוסף לכך, היועץ הרפובליקאי הוותיק קארל רוב — שייעץ לנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש בקמפיין לנשיאות שהוכרע במאבק משפטי על ההצבעה בפלורידה — כתב מאמר דעה לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" שכותרתו "תוצאות הבחירות הללו לא ישונו". לדבריו, אין כל הוכחות להונאה נרחבת וכי יש צורך לסיים את מערכת הבחירות כדי להשיב את האחדות והאיזון למדינה. "לאחר שיסיים את מאבקו המשפטי, על הנשיא לפעול לאחד את המדינה ולהעביר את השלטון מבלי להציב בעיות".

אך ממשל טראמפ אכן אינו ממהר להעביר את השלטון והציב כמה משוכות בפני צוותו של ביידן. כך למשל, אמרו פקידים בכירים במשרד החוץ לרשת CNN, הנשיא הנבחר אינו מקבל גישה לשיחות עם מנהיגים זרים דרך הערוצים הרשמיים של המשרד ואף אינו מקבל תדרוכי מודיעין יומיים, כמקובל. הסנאטור הרפובליקאי, ג'יימס לנקפורד, אמר הלילה בריאיון לתחנת הרדיו KRMG כי אין סיבה למנוע מביידן את המידע שנכלל בתדרוכים אלה, שמקבל הנשיא כדבר שבשגרה.

לנקפורד, המייצג את מדינת אוקלהומה, חבר בוועדה לביטחון לאומי וענייני ממשל של הסנאט. לדבריו, מדובר בסוגייה של ביטחון לאומי, ואם המצב לא ייפתר עד לסוף השבוע, בכוונתו להתערב בנושא כדי לוודא שתינתן גישה לנשיא הנבחר לתדרוכים. הסנאטור הדמוקרטי מפנסילבניה, בוב קייסי, אמר בריאיון ל-CNN כי יצטרף לדרישתו של לנקפורד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ