בניסיון לטעון להונאה בבחירות, עורכי הדין של טראמפ מתקשים לספק הוכחות

רודי ג'וליאני, פרקליטו של הנשיא, ערך מסיבת עיתונאים והציג שורת טענות תמוהות במטרה לערער על תוצאות הבחירות — אך דווקא צבע שנזל על פניו משך את תשומת הלב. צוותו המשפטי של הנשיא ספג ביקורת מתוך הקמפיין בשל היעדר הוכחות. מומחה משפט: "זו רשלנות וחוסר רצינות"

אי-פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאני ופאוול במסיבת העיתונאים בוושינגטון, אמש
אי-פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דבק בסירובו להכיר בתוצאות הבחירות שנערכו לפני שבועיים וחצי ובהן הפסיד לג'ו ביידן, יריבו הדמוקרטי. מטה הקמפיין של טראמפ הגיש שורת תביעות בשבועיים האחרונים בכמה מדינות מפתח, אך אלו נדחו בידי שופטים. הלילה (שישי) פורסמו תוצאות הספירה החוזרת בג'ורג'יה, שלא שינו את ניצחונו של ביידן במדינה. טראמפ עשוי לבקש ספירה נוספת של חמישה מיליון הקולות שם.

אמש התייצב עורך דינו של הנשיא, רודי ג'וליאני, למסיבת עיתונאים עם חברים נוספים בצוות המשפטי של הקמפיין, במטה הוועידה הרפובליקאית הלאומית בוושינגטון הבירה. ג'וליאני שב על טענות שכבר הופרכו, שלדבריו מוכיחות כי בבחירות בוצעה הונאה נרחבת לטובתו של ביידן. בין היתר ציטט ג'וליאני תצהיר שנגבה במישיגן ונדחה בידי בית משפט. עוד העלה טענות כי חברה שפיתחה את התוכנה המשמשת ועדות בחירות בכמה מדינות קשורה לנשיא ונצואלה ניקולס מדורו, ולנדבן ג'ורג' סורוס.

ג'וליאני ביקש גם להטיל ספק ביעילות עבודת המשקיפים במרכזי ספירת הקולות, שבשל הגבלות מגפת הקורונה התבקשו לשמור על מרחק מהעובדים שספרו את פתקי ההצבעה. "אני יודע מהם פשעים. אני יכול להריח אותם, אבל את זה לא צריך להוכיח כי אני יכול להוכיח זאת ב-18 דרכים שונות", אמר ג'וליאני שכיהן כראש העיר ניו יורק בשנים 1994 עד 2001.

אחת "ההוכחות" היתה השוואה לסצנה מהסרט "בן דודי ויני", שבו מצליח עורך דין להפריך את מהימנותה של עדת ראייה, כשהוא מבקש ממנה לומר ממרחק כמה אצבעות הוא מרים בכף ידו. "האנשים האלה היו רחוקים יותר (מסופרי הפתקים) מאשר מה שהאשה בסרט היתה רחוקה מעורך הדין", אמר ג'וליאני לגבי המרחק שעליו התבקשו משקיפים בפילדלפיה לשמור.

אולם, מה שלכד את תשומת לבם של הצופים במסיבת העיתונאים היה נוזל שחור שהחל לזלוג על צדי ראשו של ג'וליאני. בערוץ השמע שהועבר לכלי התקשורת מהמקום היה ניתן לשמוע אדם בלתי מזוהה אומר: "הם שומעים אותנו שם? צבע השיער של רודי מטפטף על הפנים שלו". סרטונים ותמונות של עורך הדין הרפובליקאי הפכו במהרה לוויראלים ברשתות החברתיות והאפילו על הטענות שביקש להציג.

בניו יורק טיימס שוחחו עם כמה מעצבי שיער שהעריכו כי לא מדובר למעשה בצבע לשיער. אחד מהם העריך כי ג'וליאני צבע את פאות ראשו במסקרה או חומר אחר, כדי להתאימן לצבע שיערו. כך, כשהחל להזיע, הצבע בצדי ראשו נשטף וזלג על לחייו. מוקדם יותר השבוע דווח בניו יורק טיימס כי ג'וליאני מקבל מטראמפ תשלום של 20 אלף דולר ליום על הובלת המאבק המשפטי נגד תוצאות הבחירות. ג'וליאני הכחיש את הסכום.

עורכת דין נוספת שמשכה ביקורת במסיבת העיתונאים בשל דבריה היתה סידני פאוול, שטענה כי התוכנה שבה משתמשות ועדות בחירות במדינות רבות גרמה לכך שפתקי הצבעה נספרו באופן שגוי ו"הפכו" את התוצאות. טיעון נוסף שהעלתה פאוול, מבלי כל הוכחה, היה כי "זיהינו רשת נרחבת של כסף קומוניסטי שהגיע מוונצואלה, קובה וככל הנראה גם סין, ונועד להשפיע על תוצאות הבחירות בסין".

פאוול ציינה עוד כי ייתכן שוונצואלה פרצה למערכות ספירת התוצאות במדינות שונות. דבריה נתפסו כתלושים כל כך, עד כי מגיש "פוקס ניוז" טאקר קרלסון המוכר כתומך נלהב של טראמפ התנער מהם. קרלסון סיפר לצופיו כי ביקש מפאוול לעלות לשידור ולספק הוכחות והיא סירבה לעשות זאת. הוא אמר כי "המשכנו לבקש והיא התעצבנה עלינו וביקשה שנפסיק להתקשר". לדברי קרלסון, "היינו מעניקים לה שעה שלמה אבל היא לא שלחה שום הוכחות". הוא ציין עוד כי בדיקה מול מקורות נוספים במטה הקמפיין של טראמפ העלתה כי היא גם לא סיפקה להם כל ראיות לטענותיה. 

"לטראמפ אין טענות טובות"

מומחי משפט ששוחחו עם סוכנות הידיעות אי־פי אמרו כי טראמפ אינו נעזר בעורכי דין מחברות מובילות העובדות עם המפלגה הרפובליקאית, לרבות אלה שסייעו לנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן במאבק המשפטי שהביא לו לבסוף את הניצחון בשנת 2000. בשבוע שעבר חברה גדולה שהסכימה לייצג את הקמפיין, "פורטר, רייט מוריס וארתור", נסוגה ממעורבות בתביעה משפטית במדינת פנסילבניה.

עורכי הדין שמייצגים את הקמפיין עשו כמה טעויות בסיסיות בשבועות האחרונים בתביעות שהגישו. כך למשל הוגשה תביעה נגד התוצאות במישיגן דווקא לבית משפט בוושינגטון; ונשלחו נוסחים מתוקנים לתביעות, שמהם הושמטו הטיעונים המקוריים לגמרי. ג'וליאני עצמו אף שכח את שמותיהם של השופט והסנגור במהלך אחד הדיונים והתבלבל במונחים משפטיים. ובמקרה נוסף נפלה שגיאת כתיב באחת התביעות בביטוי "משקיפי קלפיות" (poll watchers) כך שנכתב "משקיפי עמודים" (pole watchers).

לדברי ריק האסן, פרופ' למשפט מאוניברסיטת קליפורניה, "הרשלנות הזו מדגישה את חוסר הרצינות של הטענות שהם מעלים". האסן מתח ביקורת על ג'וליאני, שהופעתו השבוע בבית משפט בפנסילבניה היתה עבורו הראשונה זה שלושה עשורים בפני ערכאה פדרלית. "לא ראיתי מימי עורך דין מטפל בתיק בנושא בחירות בצורה כל כך גרועה כמוהו", הוסיף. "זה פשוט מדהים שעורך דין שדן בתיק המרכזי של הקמפיין בפנסילבניה אינו מבין את המשמעות של מונח שהוא משתמש בו".

מקורות המעורים בפרטי התביעות אמרו לאי־פי כי עורכי הדין בחברות הגדולות שמייצגות את טראמפ בכמה מהתביעות הביעו דאגה מהיעדר ההוכחות לטענות הקמפיין. לדברי המקורות, הפרקליטים אמרו בשיחות סגורות כי הדבר תורם ליצירת נרטיב מוטעה של הונאת בחירות. לדברי האסן, "לומר שטראמפ היה יכול להגיע להישגים טובים יותר בפן המשפטי אם היו לו עורכי דין טובים יותר זה מעין כשל לוגי. אין לו עורכי דין טובים כי אין לו שום טענות טובות להעלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ