ביהמ"ש העליון בארה"ב דחה את התביעה של טקסס נגד תוצאות הבחירות

התובע הכללי של טקסס ביקש למנוע מהאלקטורים של ג'ורג'יה, מישיגן, ויסקונסין ופנסיבלניה לבחור בביידן בחודש הבא. טראמפ ותומכיו תלו את תקוותיהם בתביעה שנדחתה, ואמרו שהיא תוביל למהפך המיוחל

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכיו של טראמפ ליד בית המשפט העליון בוושינגטון, הלילה
לוגו ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון בארה"ב דחה הלילה (שבת) תביעה שהגישה מדינת טקסס נגד תוצאות הבחירות לנשיאות בארבע מדינות מתנדנדות, שבהן הפסיד דונלד טראמפ לנשיא הנבחר ג'ו ביידן. בהודעה קצרה ולא חתומה של בית המשפט נכתב כי לטקסס אין זכות עמידה במקרה הנדון. טראמפ ותומכיו תלו את תקוותיהם בתביעה שנדחתה הלילה ואמרו שהיא תוביל למהפך המיוחל - זאת לאחר ששורת עתירות קודמות שהוגשו לבית המשפט בנושא נכשלו.

לאחר פרסום ההחלטה כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "בית המשפט העליון אכזב אותנו ממש. שום חוכמה, שום אומץ". נראה שדחיית התביעה סותמת את הגולל על ניסיונותיו של טראמפ להפוך את תוצאות הבחירות, שבהן הפסיד, הן בחבר האלקטורים (306 מול 232) והן במניין הקולות (פער של כשבעה מיליון מצביעים). 

"המדינה לא המחישה אינטרס שיפוטי שניתן להכיר בו בכל הנוגע לאופן שבו מדינות אחרות מנהלות את הליך הבחירות", כתבו השופטים. מוקדם יותר השבוע העליון דחה תביעה אחרת שהגישו מחוקקים רפובליקאים במדינת פנסילבניה נגד תוצאות הבחירות.

התביעה שהגישה טקסס לעליון התמקדה בתוצאות הבחירות בג'ורג'יה, מישיגן, ויסקונסין ופנסילבניה. התובע הכללי של טקסס, קן פקסטון, ביקש למנוע מהאלקטורים של אותן מדינות להטיל את הצבעתם עבור ביידן בקונגרס בחודש הבא — ולאפשר לבתי המחוקקים שלהן לבחור אלקטורים אחרים. הדבר היה למעשה מבטל את הצבעתם של מיליוני אמריקאים.

טראמפ והשופטת בארט לאחר השבעתה בטקס בבית הלבן בסוף אוקטובר, שבוע לפני הבחירותצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

באוקטובר הביא טראמפ לאישור הסנאט את מינויה של השופטת השמרנית איימי קוני בארט לעליון, במקומה של רות ביידר גינסברג הליברלית שמתה חודש קודם לכן. כמה ימים לאחר מותה של השופטת גינסברג אמר טראמפ כי הוא צופה שהתוצאות אכן יביאו לתביעות שיתגלגלו עד לבית המשפט העליון, וכי הוא מקווה שבארט תתמוך בעמדתו במקרה כזה. 

בהרכבו הנוכחי, בית המשפט העליון כולל שישה שופטים שמרנים מול שלושה ליברלים. מתוך ששת השמרנים, שלושה מונו בידי טראמפ — בארט והשופטים ניל גורסץ' וברט קבאנו. אולם שלושתם קבעו שיש לדחות את שתי התביעות - זו שהגישו המחוקקים מפנסילבניה וזו שהגישה טקסס.

העליון קיבל יותר מתריסר בקשות הצטרפות כ"ידידי בית המשפט", בהן אחת שהגישו יותר ממאה חברי קונגרס רפובליקאים. אלה מחו כי תוצאות הבחירות "הושפעו ממספר חסר תקדים של האשמות בהונאה ובאי־סדרים". זאת, על אף שרבים מהם נבחרו למעשה בעקבות אותן תוצאות ממש. בקשה נוספת הוגשה מטעם קבוצה של תריסר תובעים כלליים במדינות בעלות רוב רפובליקאי.

מנגד, קבוצה של 20 מדינות בעלות רוב רפובליקאי הגישו בקשה לצדד בארבע המדינות שנתבעו בידי טקסס. בבקשה זו נכתב כי על השופטים "לדחות את הניסיון של הרגע האחרון מצדה של טקסס להשליך לפח את תוצאות הבחירות שבהן הצביע הציבור, בפיקוחן ובאישורן של אחיותיה לאיחוד".

על אף ששבעה שופטים דחו על הסף את התביעה בנימוק של היעדר זכות עמידה, שני שופטים שמרנים אותתו כי יש מקום לדון בה. השופט סמואל אליטו, שאליו הצטרף השופט קלרנס תומאס, כתב כי תביעה מסוג זה אכן נמצאת במסגרת תחום השיפוט המקורי של בית המשפט העליון — כלומר, כפי שהוא מופיע בחוקת ארה"ב. "אין לנו את האפשרות לדחות תביעה כזו", כתב אליטו, אולם הוסיף: "איני מתכוון להעניק סעד נוסף ואין ברצוני להביע עמדה בנושאים נוספים".

חרף דחיית התביעה אמר עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, כי המאבק המשפטי של הנשיא היוצא יימשך. בריאיון לרשת "ניוזמקס" השמרנית הוסיף ג'וליאני כי הוא וצוותו נערכו להגיש ארבע או חמש תביעות נפרדות לעליון. "לא סיימנו, האמינו לי", אמר ג'וליאני בסוף הריאיון, וצחק.

דובר מטעם מטה הקמפיין של ביידן, מייק גווין, אמר לאחר הפסיקה כי בית המשפט העליון "דחה באופן נוקב ומהיר את המתקפה האחרונה של דונלד טראמפ ותומכיו נגד ההליך הדמוקרטי. ניצחונו הברור של הנשיא הנבחר ביידן יאושר בידי חבר האלקטורים ביום שני והוא יושבע ב-20 בינואר". בדבריו התייחס גווין לשלב הבא בהליך אישור תוצאות הבחירות.

לאחר שכל 50 המדינות ומחוז קולומביה אישרו את תוצאות ההצבעה בתחומן, האלקטורים שלהן נדרשים לאשר כי יצביעו למועמד שזכה בכל מדינה. ההצבעה מתבצעת בבנייני הממשל בכל מדינה ב-14 בדצמבר. 

לאחר מכן, ב-6 בינואר יתכנס מושב משותף של בית הנבחרים והסנאט שבו יצביעו האלקטורים על זהות הנשיא הנבחר. ב-20 בינואר, תאריך המעוגן בחוקה, יתקיים טקס ההשבעה של הנשיא ה-46 של ארה"ב — ג'ו ביידן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ