חודש וחצי לאחר הבחירות, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט הכיר בניצחונו של ביידן

לאחר שחבר האלקטורים אשרר את ניצחונו של הנשיא הנבחר, בירך מיץ' מקונל אותו ואת סגניתו קמלה האריס: "רבים מאיתנו קיוו שהבחירות יניבו תוצאה שונה, אבל האלקטורים אמרו את דברם"

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקונל בגבעת הקפיטול, בסוף השבוע
לוגו ניו יורק טיימס

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט מיץ' מקונל הכיר היום (שלישי) לראשונה בג'ו ביידן כנשיא ארה"ב הנבחר, חמישה שבועות לאחר שהתברר ניצחונו בבחירות על דונלד טראמפ. מקונל בירך את ביידן ואת סגניתו קמלה האריס לאחר שחבר האלקטורים אשרר הלילה את תוצאות הבחירות.

"רבים מאיתנו קיוו שהבחירות לנשיאות יניבו תוצאה שונה", אמר מקונל בנאום מעל בימת הסנאט, "אבל לשיטת הממשל שלנו יש מהלכים הקובעים מי יהיה זה שיושבע ב-20 בינואר. חבר האלקטורים אמר את דברו". על האריס אמר מקונל: "מעבר לפערים בינינו, כל האמריקאים יכולים להתגאות בכך שלאומה שלנו יש כעת סגנית נשיא נבחרת בפעם הראשונה".

בדבריו לא התייחס מקונל ישירות לניסיונותיו המתמשכים וחסרי הבסיס של הנשיא המכהן דונלד טראמפ להוכיח רמאות בהליך ההצבעה, וגם לא לטענותיו על כך שזכה בבחירות בפער גדול. במקום, הסנאטור הוותיק מקנטאקי שיבח את הנשיא על ארבע שנות כהונתו בבית הלבן, והקדיש כמה דקות לציון מה שתיאר כהישגים משמעותיים במדיניות הפנים והחוץ של הממשל במהלך כהונתו. מקונל עשה זאת בחלקו הראשון של הנאום, טרם הזכיר את ביידן.

"האאוטסיידר שנשבע שיטלטל את וושינגטון ויוביל את ארצנו להישגים חדשים בבית ומחוץ לו הצליח לעשות בדיוק את זה", אמר. בעתירה לבית המשפט העליון נגד תוצאות הבחירות, שנדחתה על הסף, תמכו 126 חברי קונגרס מהמפלגה הרפובליקאית.

שלושה מקורות סיפרו לניו יורק טיימס כי זמן קצר לאחר נאומו שוחח מקונל עם סנאטורים רפובליקאים. בשיחה הסגורה קרא להם שלא להצטרף לחברי בית הנבחרים המתכוונים להתנגד לתוצאות הבחירות ב-6 בינואר, מועד ההצבעה במושב המשותף של שני בתי הקונגרס.

דוברת הבית הלבן, קיילי מקנאני, נמנעה הערב מלהכיר בזכיית ביידן בתדרוך לעיתונאים שנערך לאחר נאומו של מקונל. כשנשאלה על הצבעת האלקטורים אמרה הדוברת כי "הנשיא מעורב עדיין בדיונים מתמשכים הנוגעים לבחירות. ההצבעה שנערכה היתה צעד נוסף בתהליך החוקתי שאשאיר לו". היא הוסיפה שלא דיברה עם הנשיא לאחר נאומו של מנהיג הרפובליקאים בסנאט והפנתה שאלות נוספות בנושא למטה הקמפיין של טראמפ.

ביידן נשא הלילה נאום לאחר הכרזת חבר האלקטורים על נצחונו, בו הכריז כי "בקרב זה על נשמת אמריקה, הדמוקרטיה ניצחה. עכשיו הגיע הזמן לפתוח דף חדש, כפי שעשינו לאורך ההיסטוריה שלנו ולהתאחד". בנאום בן כ-13 דקות שנשא מעיר מגוריו וילימינגטון בדלאוור קרא ביידן לאחדות תוך שהוא מביע אמון במוסדות הדמוקרטיים במדינה שהחזיקו מעמד מול ניסיונותיו של טראמפ להפוך את תוצאת הבחירות. "להבת הדמוקרטיה נדלקה בעם זה לפני זמן רב," הוסיף. "כעת אנו יודעים שאפילו מגפה או שימוש לרעה בכוח אינם יכולים לכבות את הלהבה הזו".

בנאומו הדגיש ביידן כי טראמפ ובעלי בריתו הגישו עשרות תביעות משפטיות שהסתיימו כולן ללא הצלחה — כולל תביעה בטקסס שביקשה מבית המשפט העליון בארה"ב לפסול את תוצאות הבחירות בארבע מדינות. תביעה שדחו שופטי העליון — בהם שלושה שמינה טראמפ עצמו במהלך כהונתו — פה אחד בשבוע שעבר.

"בית המשפט העליון שלח מסר ברור לנשיא טראמפ, הוא לא יהיה חלק מהמתקפה חסרת תקדים על הדמוקרטיה שלנו" אמר ביידן. בסוף הנאום, הביע הנשיא הנבחר את תנחומיו לאלו שאיבדו את יקיריהם במגפת הקורונה. "היום עברנו ציון דרך עגום. 300,000 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף הזה", אמר. "ליבי עם כל אחד מכם בחורף האפל הזה של המגפה”.

ההצבעה שהחלה אתמול גררה תשומת לב חריגה, ברקע ניסיונותיו של טראמפ להטיל ספק בתוצאות הבחירות בחודש האחרון. הצבעות האלקטורים, שאינן זוכות לרוב לסיקור מיוחד בכלי התקשורת, הועברו בשידור חי בכמה מרשתות הטלוויזיה הגדולות ובאינטרנט. היא הסתיימה ברוב של 306 אלקטורים לביידן לעומת 232 לטראמפ, כפי שקבעו המצביעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ