פרשנות |

אקורד הסיום של כהונת טראמפ הוא שבירה נוספת של כל הנורמות הדמוקרטיות

הדרישה של טראמפ "לחשב מחדש" את תוצאות הבחירות בג'ורג'יה היא ביטוי נוסף לסירובו להכיר בהפסדו. מוקדם לדעת אם השיחה שבה לחץ על מזכיר המדינה הרפובליקאי ויועצו המשפטי עשויה להביא להעמדתו לדין של הנשיא, אחרי שישוב להיות האזרח דונלד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בג'ורג'יה, בחודש שעבר

שיחת טלפון אחת כבר הובילה את דונלד טראמפ למשפט הדחה בקונגרס. ב–2019 נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, היה בצדו השני של הקו. טראמפ דרש ממנו "למצוא" מידע מפליל על בנו של ג'ו ביידן, שהתמודד אז בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. טראמפ איים למנוע העברת סיוע צבאי לאוקראינה, שהיה דרוש לה כדי להתגונן מול הבדלנים הפרו־רוסים במזרחה.

כעת, רגע לפני תום כהונתו של טראמפ, באה שיחה שנייה. הטלפון הוא אותו טלפון, ואפילו האיום הוא אותו איום: "תמצא" את מה שיעזור לי לנצח, או שאתה ומי שבחרו בך תיפגעו. בפרסום של "וושינגטון פוסט" שלשום (ראשון) נחשפה הקלטה של שיחה באורך שעה בין טראמפ למזכיר המדינה של ג'ורג'יה, בראד רפנספרגר, שבה דרש הנשיא "למצוא 11,780 קולות".

להקלטת השיחה המלאה באתר וושינגטון פוסט

רפנספרגר, הרפובליקאי, ממונה מתוקף תפקידו על אשרור תוצאות הבחירות בג'ורג'יה. המספר שבו נקב טראמפ הוא פער הקולות שבו ניצח ביידן במדינה ועוד קול אחד. טראמפ ביקש למחוק אותו בכל דרך אפשרית. חמוש בשלל תיאוריות קונספירציה, ואף לא ראיה אחת, הנשיא התעקש כי הוא זכה ברוב של "מאות אלפי קולות" בבחירות בג'ורג'יה. לדבריו, קולות אלה הועלמו, הושמדו או נספרו בדרך שגויה.

"אזרחי ג'ורג'יה כועסים, אזרחי המדינה כועסים, ולא פסול לומר שחישבתם (קולות) מחדש", אמר טראמפ לרפנספרגר, וכך הציע לו דרך להפוך את תוצאות הבחירות. מזכיר המדינה דחה אותו שוב ושוב, כפי שנדרש לפי חוקת ג'ורג'יה, אך טראמפ רק הציע עוד תיאוריות ועוד הצעות לשנות את ספירת הקולות. כך זה נמשך, בתנועה מעגלית וחסרת תכלית, עד שרפנספרגר סיים את השיחה והותיר את טראמפ מאוכזב.

למעשה, השיחה שנחשפה ב"פוסט" רק איששה את מה שהיה ידוע. זו ראיה חותכת לדיווחים הרבים שנפוצו מאז הבחירות ב–3 בנובמבר, ולפיהם טראמפ מתכחש לבחירת הרוב ומחפש כל פרצה שתשאיר אותו בבית הלבן. מעבר לכך — ההקלטה הדגימה שוב את דפוס הפעולה של טראמפ, שלא מהסס להפעיל לחץ ולאיים, לא בוחל בשום אמצעי, אך לרוב נכשל במאמציו.

מאז הפסדו לביידן, טראמפ פועל באופן עקבי ובלתי פוסק לחתור תחת היסודות הדמוקרטיים של ארה"ב. הוא יצא נגד רצון הבוחרים באופן בוטה באמצעות הפעלת לחץ ואיום על בעלי תפקידים רשמיים בשש מדינות. בנובמבר הוא הזמין מחוקקים ממישיגן בבקשה שיעקפו את הבוחרים ויבחרו בעצמם אלקטורים — הנציגים שבוחרים בפועל את הנשיא, על פי הכרעת הרוב במדינה. מאז לחץ הנשיא היוצא על בכירים נוספים במדינות שבהן ניצח ביידן — לרבות על מושל ג'ורג'יה בריאן קמפ, רפובליקאי אף הוא, שממנו ביקש למנות גם כן אלקטורים חלופיים. בכל המקרים האלה נתקל טראמפ בסירוב.

בשיחה עם מזכיר המדינה רפנספרגר, ויועצו המשפטי ריאן ג'רמני, דרש הנשיא מהשניים "למצוא" את הפתקים שלטענתו הועלמו, והבהיר להם כי יכולות להיות השלכות להתבצרותם. "זו עבירה פלילית ואתם לא יכולים לתת לזה לקרות. זה סיכון גדול עבורך ועבור ריאן, עורך הדין שלך", אמר טראמפ בשיחה. אם החשיפה תוביל לכתב אישום, זה כנראה המשפט שיככב בו.

רוב הרפובליקאים שותקים בינתיים

לצד האיום האישי, טראמפ הזכיר כיצד היעדר שיתוף פעולה עמו יפגע גם בבוחריהם של השניים. מאזן הכוחות בסנאט תלוי כעת בג'ורג'יה בלבד, שאזרחיה יצביעו מחר בסיבוב השני על שני מושבים בבית העליון של הקונגרס. אם הדמוקרטים ינצחו בשני המרוצים, הרפובליקאים יאבדו את הרוב בסנאט. טראמפ הבהיר לרפנספרגר כי אם לא יפעל עד יום ההצבעה, הוא פוגע למעשה בסיכויי ההצלחה של הסנאטורים הרפובליקאים המכהנים — דיוויד פרדו וקלי לפלר — מול יריביהם הדמוקרטים, ג'ון אוסוף ורפאל וורנוק.

"יש לכם בחירות חשובות. ובגלל מה שעשיתם לנשיא, אתם יודעים, אזרחי ג'ורג'יה יודעים שהיתה פה מזימה", אמר טראמפ בשיחת הטלפון. "בגלל מה שעשיתם לנשיא, הרבה אנשים לא יצביעו והרבה רפובליקאים עומדים להצביע בצורה שלילית, כי הם שונאים את מה שעשיתם לנשיא, אוקיי? הם שונאים את זה. והם עומדים להצביע. ואותך היו מכבדים, מכבדים מאוד, אם אפשר היה להסדיר הכל לפני הבחירות".

מומחים למשפטים בארה"ב תמימי דעים כי השיחה לבדה מספיקה כדי להעמיד לדין את טראמפ. איומים ברוח המאפיה — "יש לכם מדינה יפה, חבל שמשהו רע יקרה לה" — כבר הובילו פוליטיקאים לכלא בעבר. בכל זאת, מוקדם לדעת כיצד יתנהלו רשויות החוק מול הנשיא טראמפ ברגע שיחזור להיות האזרח דונלד. זה כבר תלוי ברוח המפקד שינהיג ביידן בזירה הפדרלית, ובשאפתנות של תובעים מקומיים במדינות כמו ג'ורג'יה. בוועדת הבחירות של ג'ורג'יה, שנשלטת בידי המפלגה הרפובליקאית המקומית, לא בזבזו רגע. שם קראו לרפנספרגר לפתוח בחקירה נגד טראמפ. חבר הקונגרס הדמוקרטי ג'רי נדלר, ששימש תובע במשפט ההדחה של הנשיא לפני שנה, אמר כי הדרישה והאיום "עשויים להצביע על אחריות פלילית מצד הנשיא".

בשעה שברמת הממשלים המקומיים רפובליקאים כמו רפנספרגר וקמפ הראו כי נאמנותם לשלטון החוק גדולה מנאמנותם למפלגה — רבים מחבריהם בוושינגטון הבירה דווקא ממשיכים לעודד את טראמפ. 12 סנאטורים ו–140 חברי בית הנבחרים כבר הודיעו כי יביעו התנגדות סמלית להליך הפורמלי של אשרור האלקטורים, בהצבעה שתתקיים ביום רביעי במושב המשותף לשני בתי הקונגרס. הקבוצה הזאת עדיין בעמדת מיעוט, גם בקרב הרפובליקאים, אך היא גדולה מספיק כדי להצביע על פילוג שרק יחריף בתוך המפלגה.

בינתיים רוב הרפובליקאים מעדיפים לשתוק נוכח הקלטת השיחה בין טראמפ לרפנספרגר וג'רמני. גם להם יש גבול. אחרי ארבע שנות טראמפ — שבהן התרגלו האמריקאים למבול של ציוצים, שערוריות ודמוקרטיה בשחיקה, ההקלטה סיפקה תזכורת חשובה. טראמפ הוא נשיא לא נורמלי, שלא היסס לשבור כל נורמה דמוקרטית כדי להישאר בשלטון. העובדה שזה נעשה בדרך מגושמת וכושלת לא צריכה להיזקף לזכותו. העיקר הכוונה האנטי־דמוקרטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ