מקורות: טראמפ העלה אפשרות להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו

הנשיא היוצא שוחח על האפשרות עם יועציו מאז הבחירות, ולא ברור אם הדבר עלה שוב מאז ההתפרצות לקפיטול. בכירים בממשלו התפטרו מאז יום רביעי, בהם שרות החינוך והתחבורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם בוושינגטון, ביום רביעי

נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ העלה אפשרות להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו, כך על פי שני מקורות שסיפרו כי הדבר עלה בשיחות עם יועציו. אם יוציא את המהלך אל הפועל יהיה זה אחד ממקרי הניצול הגדולים ביותר של כוחו של נשיא בהיסטוריה של ארה"ב.

לדברי המקורות, טראמפ העלה את האפשרות לחון את עצמו בכמה שיחות שניהל עם יועצים מאז יום הבחירות. במקרים אחרים התייעץ אם עליו לעשות זאת וביקש לברר את ההשפעה המשפטית והפוליטית של המהלך. לא ברור אם הנושא עלה שוב מאז יום רביעי, אז פרצו המונים לקפיטול זמן קצר לאחר שקרא "להחזיר לעצמנו את המדינה".

טראמפ ודבוס, ב-2017צילום: Kevin Lamarque/רויטרס

בעבר השמיע הנשיא היוצא כמה אמירות על כך שבכוחו להעניק לעצמו חנינה, ועל פי מקורות הדבר עלה כבר בשיחות שערך עם יועצים בשנתו הראשונה בתפקיד. ההתייעצויות האחרונות עשויות להעיד על כך שבכוונתו להוציא את הדבר אל הפועל בימים האחרונים לכהונתו. המקורות סיפרו כי בתקופה האחרונה השתכנע הנשיא היוצא עוד יותר באפשרות שבכוונת מתנגדיו להפעיל נגדו כל אמצעי משפטי אפשרי לאחר שיעזוב את הבית הלבן.

מומחים למשפט בארה"ב חלוקים באשר לאפשרות שחנינה עצמית של נשיא תתקבל בבתי משפט. אף נשיא אמריקאי אחר מעולם לא חנן את עצמו, והאופן שבו מהלך כזה יתקבל במערכת המשפטית לא ידוע. המומחים מסכימים כי אם הדבר יקרה, יהיה זה תקדים מסוכן. בבית הלבן סירבו להגיב לטענותיהם של המקורות.

בנוסף שקל טראמפ להעניק חנינות גם לקרובי משפחתו, בהם שלושת ילדיו הבוגרים וחתנו ויועצו ג'ארד קושנר, ולבעלי בריתו הקרובים, בהם עורך דינו רודי ג'וליאני. בשיחות סגורות הביע הנשיא היוצא חשש מכך שבמשרד המשפטים של ממשל ביידן יבקשו לחקור את מקורביו. המקורות סיפרו גם כי טראמפ הציע לספק חנינות ליועצים וגורמי ממשל רשמיים – שמצידם הגיבו בהפתעה, כיוון שלא חשבו כי הם עומדים בפני סיכון משפטי בתום הכהונה.

במקביל, שורת שרים ובכירים בממשלו של הנשיא היוצא התפטרו בימים שלאחר הפריצה לקפיטול, פחות משבועיים לפני תום הכהונה. שרת החינוך בטסי דבוס הגישה לטראמפ מכתב התפטרות אתמול והאשימה אותו בתקרית ביום רביעי. " אי אפשר לטעות בהשפעת הדברים שאמרת על הסיטואציה. זוהי נקודת מפנה עבורי", כתבה.

מלבדה התפטרה גם שרת התחבורה איליין צ'או, שהודיעה על כך בטוויטר. היא הסבירה כי התקרית "ערערה אותי עד כדי כך שאיני יכולה להתעלם מכך". צ'או היא אשתו של מנהיג הרפובליקאים בסנאט מיץ' מקונל. בנוסף התפטרו גם ראש הסגל בבית הלבן מיק מולבני, היועץ לביטחון לאומי מתיו פוטינגר ועוד חמישה בעלי תפקידים אחרים בממשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ