"הארץ" מסביר |

איך מדיחים נשיא מכהן בשבוע וחצי, והאם אפשר לעשות זאת אחרי פרישתו?

חברי קונגרס דמוקרטים כבר החלו לנסח סעיפים להדחתו של טראמפ מהנשיאות, על אף שב-20 בינואר הוא יעזוב את הבית הלבן. החוקה אינה מונעת הליך הדחה מזורז, ואף מאפשרת למנוע מטראמפ להתמודד בעתיד למשרה ציבורית אם אכן יודח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת בחירות בג'ורג'יה, השבוע

בפעם השנייה בכהונתו של הנשיא היוצא דונלד טראמפ, חברי קונגרס דנים באפשרות לנהל נגדו הליך הדחה. הפעם שוקלים מחוקקים לקדם את המהלך ימים ספורים לפני שיעזוב את הבית הלבן, ב–20 בינואר, עם השבעתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בוושינגטון הבירה.

מהלך כזה מעורר שאלות פוליטיות, חוקתיות ולוגיסטיות שמעולם לא נדרשו להן בארה"ב. אף נשיא אמריקאי לא עבר שני הליכי הדחה במהלך כהונתו, ההליכים האלו מעולם לא התנהלו בשלהי כהונות ומעולם לא הסתיימו בהרשעה. החוקה אינה מציינת מפורשות מניעה להעמיד נשיא מכהן להדחה פעם נוספת, באישומים נפרדים.

טראמפ הוא הנשיא השלישי אי פעם שבית הנבחרים הצביע בעד הדחתו. שני האחרים היו אנדרו ג'ונסון, באמצע המאה ה–19, וביל קלינטון, בשנת 1998. כל השלושה זוכו בידי הסנאט לאחר החלטת בית הנבחרים להדיחם. ב–1974, ריצ'רד ניקסון התפטר מהנשיאות לפני שבית הנבחרים הספיק להדיחו, על רקע פרשת ווטרגייט. 

זה מה שידוע בינתיים על מהלך ההדחה המזורז שהדמוקרטים מתכננים.  

איך מתנהל הליך ההדחה?

החוקה מאפשרת לקונגרס לסיים את כהונותיהם של נשיאים ובכירי ממשל אחרים במקרים בהם המחוקקים סבורים כי ביצעו "בגידה, שוחד ופשעים ועבירות אחרים". הליך ההדחה סבוך במכוון ומורכב משני שלבים. ראשית, בית הנבחרים מנסח סעיפי הדחה ומקיים בהם דיון. לאחר מכן נערכת הצבעה על הסעיפים, ואם רוב מקרב 435 החברים בבית תומכים בכך, ברוב פשוט, ההכרעה עוברת לידי הסנאט.

ניתן להמשיל זאת לניסוח "כתב אישום", שמוגש לחברי הבית העליון של הקונגרס. בית הנבחרים שולח קבוצת נציגים המשמשים כ"תובעים", ומוגדרים רשמית כ"מנהלי הליך ההדחה" (impeachment managers). כל מאה הסנאטורים משמשים כ"חבר מושבעים", ו"הנאשם" מורשה לשלוח עורכי דין שישמשו כסנגוריו. במקרה של הליך הדחה נגד נשיא, מי שמנהל את ההליך בסנאט הוא נשיא בית המשפט העליון. 

כך היה בפברואר אשתקד, בהליך ההדחה של טראמפ. אז, בית הנבחרים הצביע בעד הדחתו בגין ניצול לרעה של סמכותו ושיבוש חקירה — בגין ניסיונותיו ללחוץ על נשיא אוקראינה לפתוח בחקירה נגד האנטר ביידן, בנו של הנשיא הנבחר, שאז היה מועמד בפריימריז הדמוקרטיים. 

הסנאט הצביע בעד זיכויו של טראמפ, כאשר בסעיף של ניצול סמכותו לרעה כנשיא הצביעו 52 סנאטורים נגד הרשעתו, מול 48 שקראו להרשיעו. בסעיף של שיבוש עבודת הקונגרס, 53 סנאטורים הצביעו נגד הרשעתו של טראמפ ו–47 בעד. אז החזיקו הרפובליקאים ברוב של 53 מול 47 בסנאט, ומיט רומני, והסנאטור מיוטה, היה הרפובליקאי היחיד שהצביע בעד הדחתו של הנשיא בסעיף של ניצול הסמכות לרעה.

הרוב הדרוש להדחתו של נשיא מכהן הוא שני־שלישים מהסנאטורים הנוכחים בהצבעה. עתה, לאחר ניצחונם של הדמוקרטים בשני המרוצים החוזרים לסנאט במדינת ג'ורג'יה, שתי המפלגות מחזיקות כל אחת ב–50 מושבים — על אף שמבחינה טכנית יש קודם לאשרר את תוצאות הבחירות החוזרות, ולפי החוק בג'ורג'יה המועד האחרון לכך הוא 22 בינואר.

בהנחה כי מזכיר מדינת ג'ורג'יה, בראד רפנספרגר, לא ישתהה ויאשרר את ניצחונם של רפאל וורנוק וג'ון אוסוף בסיבוב השני בבחירות לסנאט — הדמוקרטים עדיין יצטרכו להשיג 17 "עריקים" רפובליקאים כדי להבטיח רוב להדחתו של טראמפ. זאת במקרה שבו אף סנאטור אינו נעדר מההצבעה. הסנאטורית מאלסקה ליסה מורקובסקי היא הרפובליקאית הראשונה עד כה שהביעה תמיכה במאמציהם של הדמוקרטים לסיים את כהונתו של טראמפ. לדבריה, "אני רוצה אותו בחוץ. הוא גרם למספיק נזק".

איסור על התמודדות חוזרת

על אף הזמן המועט שנותר לכהונתו של טראמפ, לעצם הדחתו עשויות להיות השלכות נוספות. במקרה של הרשעה בסנאט, בסמכותם של המחוקקים להטיל על הנשיא סנקציה שתאסור עליו להתמודד בעתיד למשרה ציבורית. החוקה קובעת כי הסנאט רשאי "לדון בפסילה (של המודח) מאפשרות להחזיק במשרה המקנה כבוד, אמון או רווח, תחת הממשל בארה"ב". במקרה של הבאת צעד כזה לאישור הסנאט דרוש רוב פשוט בהצבעה.

טראמפ שוקל להתמודד לנשיאות פעם נוספת בעוד ארבע שנים, וישנם לא מעט מחוקקים רפובליקאים שלוטשים עיניהם בעצמם להתמודדות, והיו שמחים לחסום את דרכו מראש.

לוח זמנים קצר

אחד האתגרים המרכזיים שיעמדו בפני הקונגרס הוא שאלת הזמן. הליך ההדחה הקודם נגד טראמפ נמשך כמה שבועות — וכלל חקירות ועדויות בבית הנבחרים ולאחר מכן כמה ימי דיונים בסנאט. החוקה אינה קובעת את משך הזמן לניהול הליך ההדחה, אך זה נוסח מראש כמורכב במטרה להבטיח קונצנזוס רחב דיו בקרב המחוקקים. 

אם יגיעו הדמוקרטים והרפובליקאים להסכמה, הם יוכלו לנהל הליך מזורז שיעקוף את ועדת המשפט של בית הנבחרים ויקיימו ישירות את ההצבעה במליאה. במצב הדברים הנוכחים, שבוע בלבד לאחר השבעת חברי הקונגרס החדשים ובטרם קמו הוועדות, נראה שזו האופציה הפרקטית היחידה.

אישור במליאת בית הנבחרים יאפשר לפתוח מיידית במשפט ההדחה בסנאט. חברי הבית העליון הם שקובעים את משך המשפט ואת הכללים הנוגעים לשמיעת עדים והפניית שאלות אליהם מצד "המושבעים". בנוסף לכך, ישנה סברה כי ניתן מבחינה חוקית לעכב את "הגשת האישום" לסנאט במשך כמה ימים — דבר שיאפשר לדמוקרטים לחכות להשלמת השבעתם של הסנאטורים מג'ורג'יה, אפילו אחרי השבעתו של ביידן לנשיאות ב–20 בינואר.

חברי בית הנבחרים הדמוקרטים דייוויד סיסליני מרוד איילנד, טד ליו מקליפורניה וג'יימי רסקין ממרילנד ניסחו טיוטת סעיפי הדחה והפיצו אותה בסוף השבוע בין מחוקקים. לפי המסמך שגיבשו השלושה, טראמפ מואשם "בהסתה לאלימות נגד הממשלה וארה"ב", בניסיון להפוך את תוצאות הבחירות לנשיאות. עוד נטען כי "הנשיא טראמפ גרם לסיכון חמור לביטחונה של ארה"ב ומוסדות הממשל שלה. הוא איים על יציבותה של המערכת הדמוקרטית, הפריע להעברה מסודרת של הממשל וסיכן חלקים מהממשל".

האישומים מתייחסים גם להקלטה שפורסמה בתחילת החודש בה נשמע טראמפ מפציר במזכיר המדינה הרפובליקאי של ג'ורג'יה, בראד רפנספרגר, לפעול כדי לשנות את תוצאות הבחירות לטובתו. לדבריו של ליו, 173 חברי בית הנבחרים חתמו על הנוסח. לפי דיווח ברשת בי־בי־סי הבריטית, הדמוקרטים צפויים לקדם הצבעה על האישום ביום רביעי, לאחר שיוצג ביום שני.

הדחה לאחר סיום הכהונה 

השאלה אם ניתן לנהל הליך הדחה נגד טראמפ לאחר תום כהונתו, כשיהפוך רשמית לנשיא לשעבר, נותרה פתוחה. ישנו תקדים היסטורי לכך — בשנת 1876 החליט הקונגרס שבסמכותו לפתוח בהליך הדחה נגד שר ההגנה ויליאם בלנאפ בגין האשמתו בשחיתות, על אף התפטרותו מממשלו של הנשיא יוליסס גרנט.

לדברי מייקל גרהרדט, פרופ' למשפט חוקתי מאוניברסיטת צפון קרוליינה, אין דבר המונע מהקונגרס לפעול באופן דומה עכשיו. גרהרדט שימש עד בהליך ההדחה נגד טראמפ בשנה שעברה. לדבריו, "אין כל היגיון לאפשר לבכירי ממשל לשעבר, או מי שהספיקו להתפטר קודם לפתיחת ההליך נגדם, לחמוק מהמנגנון הזה. לפיכך, במקרה של אדם שנפתח נגדו הליך בזמן כהונתו — ניתן בהחלט להמשיך בכך אחרי פרישתו או התפטרותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ