הדמוקרטים הציגו את סעיף ההדחה נגד טראמפ: "הסית להתקוממות"

בכינוס בית הנבחרים היום התנגדו הרפובליקאים לקריאה להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה, המאפשר ליטול מהנשיא את סמכויותיו. הדמוקרטים הציגו את סעיף ההדחה לקראת הצבעה הצפויה להתקיים בבית הנבחרים ברביעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם מול גבעת הקפיטול, ביום רביעי

חברי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים בארה"ב הציגו היום (שני) את הסעיף היחיד בהליך הדחה שני והיסטורי נגד הנשיא היוצא, דונלד טראמפ, פחות משבוע לאחר שעודד את תומכיו להסתער על הקפיטול שבוושינגטון הבירה, ותשעה ימים לפני תום כהונתו. 

המחוקקים מאשימים את טראמפ ב"הסתה להתקוממות" ו"בסיכון חמור של ביטחונה של ארה"ב ושל מוסדותיה הממשלתיים". במסגרת החלטה נפרדת קראו גם לסגן הנשיא מייק פנס ולחברי הקבינט להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה שמאפשר ליטול מנשיא את סמכויותיו אם הוא לא כשיר לבצע את התפקיד. הרפובליקאים התנגדו לכך, והצבעה נוספת בעניין צפויה מחר.

ננסי פלוסי בקפיטולצילום: ERIN SCOTT/רויטרס

אם המהלך לא יאושר על ידי פנס, הדמוקרטים יקדמו את הליך ההדחה נגד טראמפ, כשההצבעה על הנושא בבית הנבחרים צפויה להתקיים ככל הנראה ברביעי. על פי דיווחים, פנס הביע התנגדות להפעלת התיקון ה-25 לחוקה, וברשת CNN דווח בסוף השבוע כי אף התנגדות זו, הוא לא שולל זאת לחלוטין. יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, אמרה אמש כי לאחר העברת ההחלטה ינתנו לפנס 24 שעות להגיב. 

בחקיקה הקוראת לפנס להפעיל את התיקון ה-25 נכתב, "בית הנבחרים קורא לסגן הנשיא להפעיל באופן מיידי את סמכותו תחת התיקון ה-25... כדי להכריז את מה שברור לאומה נחרדת: הנשיא לא כשיר למלא את תפקידו ואת סמכויות משרדו".

לסעיף ההדחה נגד טראמפ לחצו כאן

לקריאה להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה לחצו כאן

לאחר הדיון גינתה פלוסי את הרפובליקאים על כך שפסלו את הפעלת את התיקון ה-25 לחוקה ואמרה כי ההחלטה "מאפשרת למעשי ההמרדה המטורפים והלא יציבים של הנשיא להימשך". היא הוסיפה כי "ההסכמה הזו מסכנת את אמריקה, שוחקת את הדמוקרטיה שלנו וחייבת להסתיים".

מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, סטני הוייר, אישר לאחר הדיון כי הדמוקרטים מתכוונים לערוך הצבעה על סעיף ההדחה ביום רביעי. "ייתכן בהחלט שתהיה הצבעה על ההדחה ביום רביעי", אמר לעיתונאים בגבעת הקפיטול.

כמה שעות לאחר הדיון אמר ביידן בשיחה עם עיתונאים כי "טראמפ לא צריך לכהן, נקודה". הנשיא הנבחר נשאל על סעיף ההדחה כשהתחסן נגד קורונה בפעם השנייה. הוא אמר כי שוחח מוקדם יותר היום עם סנאטורים על כך, וכי להבנתו נשקלת אפשרות שהסנאט יחלק את זמנו בין אישור המינויים של ביידן לממשל ובין ניהול הליך ההדחה.

במכתב ששלחה לחברי בית הנבחרים אתמול תיארה פלוסי את הנשיא היוצא "איום מיידי על האומה". היא הציגה את האולטימטום שלה והוסיפה כי בכוונת בית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים "להביא את חקיקת ההדחה להצבעה". במכתב היא לא ציינה לוח זמנים מוגדר, אך גורמים במפלגה הדמוקרטית העריכו כי הצבעה בעניין צפויה כאמור באמצע השבוע, והוסיפו כי ייתכן שקידום ההליך בסנאט יידחה ב-100 ימים כדי שלא יאפיל על ימיו הראשונים של הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, בתפקיד. ביידן יושבע לנשיאות ב-20 בינואר. 

"נפעל בדחיפות כדי להגן על החוקה ועל הדמוקרטיה שלנו, מאחר שהנשיא הזה מייצג איום מיידי על שתיהן", כתבה פלוסי במכתב. "ככל שחולפים הימים, האימה שבתקיפה המתמשכת שמבצע טראמפ על הדמוקרטיה מתעצמת, וכך גם הצורך המיידי בפעולה". בנוסף הוסיפה פלוסי כי פנס ייקרא "לכנס ולגייס את הקבינט להפעלת התיקון ה-25, כדי להכריז על כך שהנשיא בלתי כשיר".

החוקה מאפשרת לקונגרס לסיים את כהונותיהם של נשיאים ובכירי ממשל אחרים במקרים בהם המחוקקים סבורים כי הם ביצעו "בגידה, שוחד ופשעים ועבירות אחרים". הליך ההדחה מורכב משני שלבים: ראשית, בית הנבחרים מנסח סעיפי הדחה ודן בהם. לאחר מכן נערכת הצבעה על הסעיפים, ואם רוב מתוך 435 החברים בבית תומכים בכך, ברוב פשוט, ההכרעה עוברת לידי הסנאט. אף נשיא קודם לא עבר שני הליכי הדחה במהלך כהונתו, ההליכים האלה מעולם לא התנהלו בשלהי כהונות ומעולם לא הסתיימו בהרשעה.

למרות צפיפות לוח הזמנים, החוקה מאפשרת לחברי בית הנבחרים להציג את אישומיהם ומשם להמשיך באופן ישיר לדיון ולהצבעה בתוך ימים, ובכך לפתוח במשפט הדחה בסנאט שעשוי להתנהל באופן תיאורטי גם לאחר שטראמפ יעזוב את הבית הלבן. אם הוא יורשע, הסנאט יוכל להצביע גם על הרחקתו מהמשרה לצמיתות — מהלך שימנע מהנשיא היוצא להתמודד לכהונה שנייה בעתיד.

ברנס בוושינגטון, ב-2013צילום: Jonathan Ernst/רויטרס

ביידן ימנה את ויליאם ברנס לראש ה-CIA

במקביל, הבית הלבן הודיע כי טראמפ צפוי לבקר מחר בגבול עם מקסיקו, בביקור שנועד לסמן את הישגי הממשל בסוגיות ההגירה במהלך כהונתו. טראמפ צפוי לבקר בעיר אלאמו בטקסס, וזו עתידה להיות ההופעה הציבורית הראשונה שלו מאז הנאום שנשא ברביעי, בו קרא לקהל "להחזיר לעצמנו את המדינה" ולצעוד אל עבר הקפיטול, זמן קצר לפני הסתערות ההמון על המקום. 

הגברת הראשונה, מלניה טראמפ, פרסמה הצהרה בה התייחסה להתפרעות בקפיטול, לאחר ימים של שתיקה בנושא. בהצהרה שפורסמה באתר הבית הלבן תחת הכותרת "דרכנו קדימה" כתבה כי היא "מאוכזבת ומיואשת" מהאירוע: "מביש בעיני שאת האירוע הטראגי הזה אופפים רכילות, מתקפות אישיות והאשמות שווא מאנשים שמחפשים רלוונטיות ומחזיקים באג'נדה משלהם. יש להקדיש את הזמן הזה לריפוי המדינה שלנו ואזרחיה, ולא לרווח אישי".

בד בבד ביידן ממשיך בסדרת המינויים לממשלו המיועד, וצפוי למנות את ויליאם ברנס לראש ה-CIA. ברנס, בן 64, כיהן בשורת תפקידים דיפלומטיים, והיה שגריר ארה"ב ברוסיה בין השנים 2005–2008, ושימש עוזר שר החוץ האמריקאי לענייני המזרח התיכון. הוא יחליף את ג'ינה הספל, האישה הראשונה בתפקיד. "ברנס הוא דיפלומט למופת, המחזיק בניסיון של עשורים בבמה העולמית", כתב ביידן בהצהרה שפרסם היום. "הוא יביא איתו את הידע, שיקול הדעת והפרספקטיבה הדרושים כדי למנוע ולהתמודד עם איומים לפני שיגיעו לחופינו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ