אירועי ההשבעה של ביידן יחלו היום, הסנאט טרם אישר את מינוי השרים שבחר

ביידן והאריס ישתתפו בהדלקת נרות זיכרון למתים מקורונה בבריכת ההשתקפות של אנדרטת לינקולן. הסנאט דן במינוי כמה מהשרים שבחר ביידן, בהליך מאוחר שככל הנראה יאלץ אותו להיכנס לתפקידו ללא שר הגנה ממונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן והאריס בדלוור, באוגוסט

נשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן צפוי להשתתף היום (שלישי) בטקס לזכר 400 אלף האזרחים שמתו בארה"ב מקורונה. יהיה זה האירוע הרשמי הראשון שיציין את פתיחת אירועי ההשבעה בוושינגטון הבירה, אשר בשיאם יושבע לתפקיד הנשיא ה-46 של ארה"ב מחר, בטקס שייערך בחזית המערבית של בניין הקפיטול ב-19:00 שעון ישראל (12:00 שעון מקומי).

בטקס הערב ישתתפו ביידן, סגנית הנשיא הנכנסת קמלה האריס ובני משפחותיהם בהדלקת 400 נרות זיכרון שיאירו את בריכת ההשתקפות של אנדרטת לינקולן לזכר אלו שמתו. בה בעת יתנהלו טקסי זיכרון דומים גם במתחם בניין האמפייר סטייט בניו יורק, במגדל "מחט החלל" בסיאטל ובמוקדים אחרים ברחבי ארה"ב. בהצהרה שפרסם אמר ראש ועדת ההשבעה, טוני אלן, כי הטקסים הצפויים היום ומחר "מסמלים את התחלתו של מסע לאומי חדש – כזה המחדש את מחויבות האומה לכבד את אלו שאיבדו את חייהם ולהגיע לפסגות חדשות כדי לכבד את זכרם".

הכנות בוושינגטון, אתמולצילום: ERIN SCHAFF / NYT

בימים האחרונים אמר ביידן כי בכוונתו להקדיש את נאום ההשבעה שלו כדי לפנות לאלו שהתנגדו לבחירתו לתפקיד, והוא צפוי להתייחס לצורך לאחד את ארה"ב המפולגת במאמץ משותף להתגבר על המכשולים הנוכחיים. מנהלת התקשורת הנכנסת של הבית הלבן, קייט בדינגפילד, ציינה כי ביידן צפוי להקדיש את נאום ההשבעה שלו כדי לפנות למתוסכלים מאופי ההתנהלות של הממשל הקודם ולהסביר כיצד הממשל החדש צפוי להתמודד עם המכשולים הנוכחיים. "אני חושבת שאפשר לצפות לניסיון ממשי של הנשיא הנבחר לפתוח דף חדש, למחוק את הפילוג והשנאה שנראו בארבע השנים האחרונות ולסמן דרך שתחייב את כולנו לעבוד יחד", אמרה בדינגפילד לפוקס ניוז בתחילת השבוע.

ביום ראשון אמר ראש הסגל המיועד, רון קליין, כי בנאומו ימסור ביידן "מסר של תנועה קדימה. מסר של אחדות. מסר של עשייה". במזכר ששלח בתחילת השבוע לאנשי סגל בכירים הודיע קליין כי ביידן מתכוון להעביר עשרות מהלכי חקיקה וצווים נשיאותיים בעשרת הימים הראשונים בתפקיד, במה שתואר בקרב פרשנים "בליץ חקיקה". מטרת המהלכים, לדבריו, היא "לספק הקלה למיליוני אמריקאים שנאבקים תחת המשבר הנוכחי, ובשביל להניע את המדינה הזו קדימה".

ביידן ושתי נכדותיו בבנק האוכל בפילדלפיה, אתמולצילום: DOUG MILLS / NYT

בדומה לרבים מהנשיאים הקודמים לו, את הימים שלקראת השבעתו מקדיש ביידן להתנדבות למען הקהילה באירועים סמליים שונים. ביום שני בבוקר התנדב במשך 45 דקות בבנק אוכל בפילדלפיה לציון יום מרטין לותר קינג עם אשתו ג'יל ובני משפחה אחרים. הנשיא היוצא דונלד טראמפ התעלם מהמסורת הזו בימים שלפני השבעתו ב-2016 ונמנע מהשתתפות באירועים כאלו. במקום זאת בחר לשחק גולף באחוזתו, מהלך שעורר ביקורת רבה נגדו.

במקביל הסנאט מתכנס היום כדי לדון במינויים שביידן מבקש לאשר לממשלו החדש. הסנאטורים יערכו סדרת שימועים לכמה מחברי הקבינט המיועדים במסגרת הליך אישור מאוחר ואיטי, שככל הנראה יהפוך את ביידן לנשיא הראשון בארה"ב מזה כמה עשורים שייכנס לתפקידו ללא אישור צמוד של שר ההגנה שבחר.

הכנות בוושינגטון, אתמולצילום: CHANG W. LEE / NYT

בסנאט יערכו שימועים עבור חמישה מועמדים - לויד אוסטין, שצפוי להפוך לשר ההגנה השחור הראשון בארה"ב; אנתוני בלינקן, המועמד של ביידן לתפקיד שר החוץ; ג'נט ילן, המועמדת לתפקיד שרת האוצר; אלחנדרו מיורקס, שעתיד להתמנות לשר להגנת המולדת ואווריל היינס, המיועדת להתמנות לראשת המודיעין הלאומי. ככל הנראה, ההצבעות על אישור המינויים לא צפויות להיערך היום.

האיחור באישור המינויים הוא תוצאה של דחייה מתמשכת בהעברה מסודרת של הממשל, שנובעת מהעיכוב בהכרה בזכייתו של ביידן בבחירות מצד רפובליקאים בקונגרס, וכן מהבחירות החוזרות לשני המקומות הנותרים בסנאט שנערכו בג'ורג'יה רק בתחילת החודש.

הכנות לקראת הטקס בקפיטול, בתחילת השבועצילום: Patrick Semansky/אי־פי

בשל העיכוב מתעכב גם מינויו של אוסטין לשר ההגנה, אף שמדובר במינוי שנהוג לאשר בסנאט במהירות יחסית, בהמחשה סמלית של ביטחונה של ארה"ב. בסנאט הקפידו לאשר את המינוי בצמידות להשבעת הנשיא הנבחר בקביעות מאז 1993, וכך עשו גם ב-2017 עם אישור מינויו של ג'ים מאטיס, שר ההגנה הנבחר של טראמפ, ביומו הראשון בכהונה. ביומו הראשון של הנשיא ברק אובמה בתפקיד אישר הסנאט שישה משרי הקבינט שבחר.

טרם השימוע של בלינקן, מועמדו של ביידן לתפקיד שר החוץ, הוערך כי הוא צפוי להצהיר על כוונתו לתקן את הנזקים שנוצרו למדיניות החוץ של ארה"ב בתקופת ממשל טראמפ. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בלינקן בן ה-58 תכנן להצהיר בשימוע כי "כשאנחנו לא מסורים, כשאנחנו לא מובילים, קורה אחד משני דברים – או שמדינה אחרת מנסה לקחת את מקומנו, בסבירות גבוהה שהדבר לא משרת את המאמצים או המטרות שלנו – או שאף אחד לא מנסה כלל, ואז התוצאה היא כאוס. בכל מקרה, הדבר לא משרת את האמריקאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ