משפט ההדחה של טראמפ |

הרפובליקאים דחו את הצעת הדמוקרטים לזמן עדים

בשורת הצבעות מרתוניות נפלו כל היוזמות לזמן עדים ומסמכים מהבית הלבן, משרד החוץ ומשרד ההגנה. פרקליטי טראמפ התעמתו עם חברי צוות התביעה מבית הנבחרים והאשימו אותם כי הם "רוצים לגנוב את הבחירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסנאטורים מצביעים על הצעות הדמוקרטים, הלילה
הסנאטורים מצביעים על הצעות הדמוקרטים, הלילהצילום: /אי־פי

הסנאט בארה"ב דחה הלילה (רביעי) את הצעות הדמוקרטים לאפשר זימון עדים ומסמכים ממשלתיים במסגרת משפט ההדחה של הנשיא, דונלד טראמפ. המשפט שנפתח אתמול נסוב סביב האשמתו של טראמפ בניצול לרעה של סמכותו כנשיא ובשיבוש הליכי החקירה בבית הנבחרים. בחודש שעבר אישרו חברי הבית לפתוח במשפט בעקבות מאמצי הבית הלבן להפעיל לחץ על נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, לחקור את יריבו הפוליטי של טראמפ ג'ו ביידן ואת עסקיו של בנו בקייב.

הדמוקרטים ביקשו לזמן לעדות את היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון, את ראש הסגל בבית הלבן, מיק מולבני, את עוזרו רוברט בלייר וכן את מייק דאפי, בכיר במשרד לניהול ותקציבים (OMB) בבית הלבן. זאת לצד מסמכים נוספים מהבית הלבן, משרד החוץ, משרד ההגנה והמשרד לניהול תקציבים הנוגעים להקפאת הסיוע הצבאי לאוקראינה בקיץ האחרון.

כל אחת מ-11 ההצעות שהעלו הדמוקרטים לזימון העדים והמסמכים - וכן לערוך שינויים בנהלי המשפט - נפלו ברוב של 53 מול 47. כל הסנאטורים הרפובליקאים התייצבו להצביע נגד הדמוקרטים, חרף תקוותם שכמה מחברי מפלגתו של טראמפ "יחצו את הקווים". לקראת סיום ההצבעות פרסם המשרד לניהול תקציבים 192 מסמכים והודעות דוא"ל הקשורים להקפאת הסיוע לאוקראינה, במענה לבקשת חופש מידע של ארגון הביקורת האזרחי American Oversight.

בשלב טיעוני הפתיחה אמר ראש "צוות התביעה" ששלח בית הנבחרים למשפט, אדם שיף, כי "הציבור האמריקאי רוצה משפט הוגן, אבל רבים לא מאמינים שזה יקרה. בואו נוכיח להם שהם טועים". שיף, יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים שניהל את הדיונים שקדמו למשפט, הוסיף כי "אתם (חברי הסנאט) צריכים לדרוש לראות את המסמכים האלו. את מה שנאמר בהודעות הפרטיות שנשלחו".

מנגד, פרקליט הבית הלבן פאט סיפולונה האשים את הדמוקרטים כי "הם הגיעו לכאן היום כדי לגנוב את הבחירות לא פעם אחת, אלא פעמיים. הם לא יספרו לכם את זה, אין להם את האומץ לומר זאת ישירות. אבל זה בדיוק מה שהם רוצים לעשות". סיפולונה התעמת גם עם שותפו של שיף לצוות התביעה, ג'רי נדלר.

נדלר, יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים, אמר כי טראמפ וכמה מחברי הסנאט "מפחדים לשמוע את עדותו של בולטון כי הם יודעים שהוא יודע יותר מדי". לדבריו, "הצבעה נגד שמיעת עדים היא מעשה בוגדני. זו הצבעה נגד בחינה כנה של הראיות נגד הנשיא. הצבעה נגד משפט הוגן והצבעה נגד המדינה. רק אנשים אשמים מנסים להסתיר ראיות".

נשיא העליון ג'ון רוברטס בוחן את תוצאות אחת ההצבעותצילום: /אי־פי

על כך השיב סיפולונה כי המשפט הוא "פארסה" וקרא לנדלר "להתנצל בפני הנשיא ומשפחתו, הסנאט, ומעל לכל הציבור האמריקאי". שותפו של סיפולונה לצוות ההגנה, ג'יי סקולו, האשים את נדלר כי הוא "מנסה לגרוס את החוקה ישר במליאת הסנאט".

נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, המנהל את משפט ההדחה, גער בשני הצדדים על השימוש בשפה בוטה ועלבונות אישיים. הוא קרא לפרקליטי הנשיא ולצוות התביעה של בית הנבחרים "להימנע משימוש בשפה שאינה מועילה לדיון מכובד".

אתמול פרסם מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, את הצעתו לניהול המשפט שעלתה להצבעה בפתח הדיון הלילה. שני תיקונים מרכזיים שהוכנסו בהצעה בטרם אישורה היו אישור לצוות התביעה להציג בפני הסנאטורים את הראיות שגובשו בדיוני בית הנבחרים, וכן פריסת הזמן שהוקצב לטיעוני הפתיחה על פני שלושה ימים. כל צד קיבל סך הכל 24 שעות, שיחולקו לשלושה דיונים בני שמונה שעות כל אחד. המשפט צפוי להתחדש הערב, בשעה 20:00 (שעון ישראל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ