פרשנות |

הרפובליקאים שולטים בסדר היום של משפט ההדחה, אך לדמוקרטים יש ג'וקר בשרוול

מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, נפנף את כל ההצעות לזמן עדים לדיונים בהדחת הנשיא. אולם, נציגי בית הנבחרים ניצלו היטב את הדיון המרתוני כדי להציג את הקייס שלהם ומול החומה הרפובליקאית הבצורה נותר להם "נשק יום הדין"

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חבר בית הנבחרים אדם שיף נואם במליאת הסנאט, הלילה
חבר בית הנבחרים אדם שיף נואם במליאת הסנאט, הלילה. הדמוקרטים כבשו את הבמהצילום: /אי־פי
חמי שלו
חמי שלו

אין מה לקנא במנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, שמנהל את קרב ההגנה במשפט ההדחה של דונלד טראמפ שנפתח אתמול בוושינגטון. הקליינט שלו קפריזי, תובעני ועצבני, עם יד קלה על הטוויטר. העובדות – לפיהן טראמפ ניסה למנף סיוע צבאי כדי לחלץ מנשיא אוקראינה הודעה שתפגע ביריבו ג׳ו ביידן – בקושי שנויות במחלוקת. מקונל הפגין הלילה את כוחו של הרוב הרפובליקאי לנפנף את הדמוקרטים ולחתור ליעד הנכסף של משפט בזק וזיכוי מהיר, ועל כך נאמר – עוד ניצחון כזה ואבדנו.

יומו הראשון של המשפט הוקדש, לכאורה, לענייני פרוצדורה, אבל הדמוקרטים הפנו אותו, בלשונו של חבר הכנסת לשעבר איתן כבל, לעניינים שמעבר לפרוצדורה. הרוב הרפובליקאי הדף שורה ארוכה של הצעות מהצד הדמוקרטי לזמן עדים ולדרוש מסמכים שטראמפ סירב להעביר לידי ועדות בית הנבחרים שחקרו את הפרשה האוקראינית, אבל בעשותו כן, הפקיר את הפריים טיים של פתיחת המשפט לידי יריביו. טראמפ, אפשר להניח, לא שבע נחת מכך.

הדמוקרטים ניצלו עד תום את זכותם להגיש הסתייגויות להצעתו של מקונל, שהיא למעשה הכתבתו, לדחות את הדיון בשאלת זימון העדים עד לסיום עשרות שעות מתישות של טיעונים בעד ונגד. מקונל ביקש מיריביו לגלות אחריות ולאמץ את כללי הדיון שלטענתו הונהגו במשפט ההדחה של ביל קלינטון ב–1999, על אף שאז הסנאט לא סירב לזמן עדים. הדמוקרטים, שממילא אינם מאמינים שהרפובליקאים יסכימו אי פעם לזמן עדים, העדיפו לתפוס את הבמה ולהוציא למקונל את הנשמה. הם עשו זאת באמצעות הגשת 11 הצעות נפרדות – שכללו כל אחת דיון בן שעתיים ולאחריו הצבעה על כל אחד מהעדים שטראמפ מנע את עדותם ועל כל מסמך שסירב להעביר לידי ועדות בית הנבחרים.

כך הצליחו הדמוקרטים להציג בפני ציבור הצופים האמריקאי – שרובו לא התעניין עד כה בפרטים הקטנים – את כל הפרשה האוקראינית מתחילתה ועד סופה, דבר דבור על אופניו. גם עבור חלק לא קטן ממאה הסנאטורים שהקשיבו בעיון לטיעוני הדמוקרטים היה זה מפגש ראשון עם הפרטים הנכלוליים של הפעלת הלחץ על נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי. אולם, לעת עתה גם רפובליקאים שמבינים היטב שטראמפ חצה קווים אדומים, הן בלחץ על זלנסקי והן בסירובו לשתף פעולה עם חקירתו, אינם חולמים להצביע בעד הדחת הנשיא.

מקונל נדחק לפינה

עצם פתיחתו של משפט ההדחה הנשיאותי – השלישי בתולדות ארה"ב – העניק למעמד נופך היסטורי שנראה שהיה חסר לדיונים המוקדמים בוועדות בית הנבחרים. הפיכתם של הדמוקרטים מרוב שהכתיב את סדרי החקירה בבית הנבחרים למיעוט שמתמודד מול רוב רפובליקאי מוצק ודורסני מוסיפה עוד פלפל לדרמה המשפטית. במיוחד כשהדמוקרטים הצליחו לתמרן את מקונל לפינה ולהציגו, במידה רבה של צדק, כמי שחומק מבירור מלא של העובדות.

סרטון שפרסם חשבון הטוויטר הרשמי של הסיעה הרפובליקאית בסנאט לקראת פתיחת המשפט אתמול

מקונל מצא עצמו מגונן על עמדה בעייתית מלכתחילה. בעיני הצופה הממוצע של סדרות פוליטיות או דרמות על חוק וסדר, סירוב לזמן עדים – במיוחד כשאלה זמינים וכתובתם ידועה – מריח כמו ניסיון טיוח. מצבו של מנהיג הרפובליקאים, ומצבו של טראמפ, החמירו שבעתיים לנוכח הרהיטות שהפגינו התובעים הדמוקרטים כבר ביומו הראשון של המשפט. חברי צוות התביעה, כולם חברי בית הנבחרים, שמו את פרקליטיו המקצועיים של הנשיא בכיס הקטן ונראו יותר מלוטשים ופוטוגניים מהם.

מעל כולם בלט אדם שיף, יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים שהוביל את חקירת הפרשה האוקראינית ועומד בראש משלחת חברי הבית שהציגה בסנאט את סעיפי האישום נגד טראמפ. שיף זכה לא רק בתשואות הפרשנים אלא גם בשעות ארוכות של חשיפה, שהקפיצו אותו לפחות במדרגה אחת בתודעה הלאומית בכלל והדמוקרטית בפרט. לא מן הנמנע ששמו יוזכר כמועמד אפשרי לתפקיד סגן נשיא מטעם המפלגה כבר בבחירות הקרובות.

אין כלום, כי לא היה כלום

צוות עורכי דינו של טראמפ, לעומת זאת, סיפקו מעין גרסה אמריקאית לסדרה מוכרת לעייפה בעיניים ישראליות. חזרה גנרלית, אם תרצו, לטענות שוודאי ישמיעו בקרוב פרקליטיו של בנימין נתניהו בדיוני ועדת הכנסת על חסינותו: "אין כלום כי לא היה כלום". ואם היה, כפי שטראמפ שב וטוען, אז היה בכלל מושלם. זו אכיפה סלקטיבית, כי כך נהגו גם נשיאים קודמים. לא נתנו לנו גישה לראיות. מדובר בפייק ניוז של יריבים פוליטיים שמבקשים להדיח נשיא שלא הצליחו לנצח בקלפי. ובכל מקרה – וכאן מדובר בטענה שרק טראמפ יעז לבטאה בפומבי – הנשיא רשאי לעשות ככל העולה על רוחו.

מקונל, אולי מתוך הערכה בריאה למצבו העגום, התכוון להתיש את הסנאטורים ואת הציבור גם יחד בימי דיונים בני 12 שעות שיימשכו אל השעות הקטנות של הלילה, כשמספר הצופים בשידורי הטלוויזיה מאולם הסנאט זעוםֿ. בדרכו לכפות את רצונו על הסנאט, מקונל נתקל בתופעה בלתי-מוכרת עד כה אצל המחוקקים הרפובליקאים: מקצתם גילו מחדש שיש להם חוט שדרה ודחקו בו למתן את דרישותיו. הפרשנים סברו שמדובר בבקיעים ראשונים בחומה הרפובליקאית הבצורה עד כה, אבל מקורבי מקונל טענו שמדובר בטקטיקה המוכרת מסיפור הרב והעז: מקונל נקט בעמדה קיצונית כדי שיוכל לזרוק עצם ליפי הנפש בין חבריו.

טראמפ בפורום הכלכלי בדאבוס שבשווייץ, הלילהצילום: Evan Vucci/אי־פי

החשבון של מקונל פשוט – שום דבר טוב לא ייצא ממשפט ההדחה, לא לטראמפ ולא לרפובליקאים. לכן הטקטיקה העדיפה היא להביאו לידי סיומו המהיר בכל דרך אפשרית, כוחנית ככל שתהיה. ככל שמהמשפט יקדים להסתיים, כך ימהר ציבור הבוחרים לשכוח אותו.

העובדות ממילא משנות מעט מאוד. תומכיו של טראמפ נחלקים הרי בין מי שמשוכנעים שהטענות נגדו הן עלילת דם של שמאלנים, לאלה שלא מוצאים כל פסול בהפעלת קצת לחץ מתון על נשיא אוקראינה אם זה מסייע לנשיאם להישאר בשלטון.

כך שלמרות הפתיחה המוצלחת שהיתה לדמוקרטים אתמול, ההמשך והסוף כמעט ידועים מראש. בסופו של יום מתיש ודיונים שנמשכו יותר מ-12 שעות מקונל השיג את מבוקשו. העדים לא יישמעו והמסמכים לא יימסרו, לפחות בשלב הזה. הדמוקרטים ימשיכו להעלות הצעות לזימון עדים – היועץ לבטחון לאומי לשעבר ג׳ון בולטון הוא המבוקש ביותר – הרפובליקאים ימשיכו להעיף אותם מכל המדרגות. הסכמה לא תהיה שם, אלא בעיקר איבה.

קטע מדבריו של אדם שיף בפתיחת המשפט, הלילה

אם יש ג'וקר שעוד יכול להפוך את המשפט לסנסציה הוא טמון כנראה "באופציה הגרעינית" של הדמוקרטים – לזמן את טראמפ בכבודו ובעצמו להעיד בפני "המושבעים", חברי הסנאט. מקונל וחבריו יעשו ודאי כל מאמץ למנוע את הקרקס, שעלול להפוך לקטסטרופה, אבל טראמפ הגאוותן לא יהיה מוכן שיציגו אותו כפחדן. רשתות הטלוויזיה בוודאי היו משלמות הון על פצצת רייטינג שספק אם היתה או תהיה כמותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ