"הארץ" מסביר |

"אסון מערכתי": כך הפכה החגיגה הדמוקרטית באיווה לכאוס

הדמוקרטים התכוונו להעביר את התוצאות למטה באפליקציה, אלא שמנהלי המחוזות לא הצליחו להפעיל אותה והעדיפו להתקשר. פרשנים מטילים ספק באפשרות להשלים את תהליך הספירה הידני תוך שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספירת קולות באחד המחוזות בדה מוין, אתמול
ספירת קולות באחד המחוזות בדה מוין, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

בארה"ב מחכים עדיין בציפייה דרוכה לתוצאות הבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית באיווה, לאחר ההודעה החריגה שפרסם מטה המפלגה על עיכוב שנובע מבעיות טכניות. לפי ההודעה, נמצאו סתירות במהלך הספירה, אך לא נפל פגם בהליך ההצבעה עצמו. מה השתבש ומתי צפויות תוצאות האמת?

איך התנהלה ההצבעה באיווה?

שיטת ההצבעה הדמוקרטית באיווה יוצאת דופן. המצביעים מתכנסים במרכזים קהילתיים - בבתי ספר, כנסיות וספריות – ומתחלקים לקבוצות בקצוות האולם כדי להביע תמיכה במועמד המועדף עליהם. לאחר שני סבבי הצבעה, ביניהם מנפים את המועמדים שבמקומות האחרונים, התוצאות מומרות למספר צירים שבסופו של דבר קובע את זהות המנצח. השנה נעשו מספר שינויים בשיטה שתרמו לתקלה.

מה קרה שם?

מקור התקלה הוא באפליקציה להעברת תוצאות האמת ממחוזות הבחירה אל מטה המפלגה. על פי דיווחים, רבים ממנהלי המחוזות לא הצליחו להפעיל את האפליקציה והעדיפו להעביר את התוצאות בשיחות טלפון עם אנשי המטה, מה שגרם לעיכובים משמעותיים בתהליך.

ספירת קולות באחד המחוזות בדה מוין, אתמולצילום: JIM BOURG/רויטרס

ברשת MSNBC דווח גם שאמצעי האבטחה המקדימים לשימוש באפליקציה הקשו על התפעול שלה. מנהלי ההצבעה במחוזות הבחירה נדרשו להתקין את האפליקציה בטלפונים האישיים שלהם בהליך ארוך ומסובך, שגרם לרבים מהם להימנע ממנה ולהשתמש בקו החם של המטה במקום. אלא שבמטה המפלגה העריכו שהאפליקציה תהיה האמצעי המועדף להעברת תוצאות האמת, והקצו רק מספר טלפון אחד עבור הקו החם.

בניסיון לצמצם אפשרות של פריצה לאפליקציה, במטה העבירו למנהלי המחוזות את הקבצים הנחוצים להתקנתה רק שעות לפני פתיחת ההצבעה. אלא שרבים מהם לא הצליחו להתקין אותה כלל, ואחרים סיפרו שלאחר שהתקינו אותה לא הצליחו להתחבר.

רות תומפסון, שניהלה את הליך ההצבעה בבית ספר התיכון לינקולן בדה מוין, סיפרה שנאבקה עם הליך ההתקנה של האפליקציה כמה שעות עד שהרימה ידיים. "פשוט הגענו להחלטה לא להשתמש בה", אמרה. היא הוסיפה גם שלא מיהרה להתקשר לקו החם של המטה לאחר שהבינה שזמני ההמתנה למענה ארוכים מאוד. אחד מהמתנדבים סיפר לוושינגטון פוסט שבמחוז שלו נאלצו להמתין כארבע שעות עד לקבלת מענה.

מתי יהיו תוצאות?

עם פרסום דבר התקלה הבהיר יו"ר מנגנון המפלגה הדמוקרטית באיווה כי התוצאות נספרות כעת באופן ידני, והבטיח שהן יתפרסמו במהלך היום. אלא שפרשנים ועיתונאים בארה"ב מיהרו להטיל ספק כבד באפשרות לסיים את התהליך הידני תוך שעות, והסטטיסטיקאי נייט סילבר אפילו העריך שתוצאות האמת יתקבלו רק בשבוע הבא. בהודעה נוספת נמסר ממטה המפלגה שתוצאות חלקיות יפורסמו הלילה.

מה משמעות העיכוב?

איווה מעניקה בסך הכל 41 צירים בוועידה הדמוקרטית הלאומית שתתקיים ביולי. המדינה מהווה כוח אלקטורלי זעיר מתוך יותר מ-1,900 הצירים הדרושים כדי לנצח בפריימריז הדמוקרטיים ולזכות במינוי המפלגה לנשיאות. למרות זאת, הדמוקרטים מאמינים כי מי שינצח באיווה - או לפחות יזכה לתוצאה מעבר למצופה - יצבור מומנטום לקראת ההצבעות הבאות. המועמדים עצמם לא המתינו לפרסום התוצאות וכבר עזבו את איווה בדרכם לניו המפשייר, שם תיפתח ההצבעה בשבוע הבא. בנבאדה ובדרום קרולינה יצביעו בסוף החודש.

מה אמרו הדמוקרטים על התקלה?

בעוד שבמטה הקפידו לפרסם הודעות שקולות ובהן הבטחות לפרסום תוצאות מהיר, בראיונות לכלי התקשורת הודו גורמים במפלגה שמדובר בתקלה חמורה. "מדובר באסון בקנה מידה מערכתי", אמר דרק אידון, בכיר במטה המפלגה באיווה בראיון לניו יורק טיימס.

כשהמועמדים השונים עודכנו כי התוצאות לא יפורסמו בשעות צפיית השיא בארה"ב, הם בחרו לשאת נאומי "ניצחון" בזה אחר זה. הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן אמרה במטה הבחירות שלה בדה מוין: "אנחנו אמנם עדיין לא יודעים מה התוצאות, אבל הלילה הזה כבר הוכיח שהאמריקאים רוצים שינוי גדול". גם סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן נשא נאום חגיגי, שנפתח בהתייחסות לעיכוב בתוצאות ההצבעה. "המפלגה הדמוקרטית הולכת לעשות פה סדר, ואני הולך לוודא שזה יקרה", אמר לתומכיו.

מצביעים בדה מוין, אתמולצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובשר הדגישה בנאומה כי גם מבלי לדעת מה התוצאה, המצביעים הדמוקרטים באיווה כבר העבירו מסר לנשיא דונלד טראמפ, שהם "מאסו בכל שמות הגנאי והטלת הרפש, ועכשיו יש להם מועמד לנובמבר". הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס אמר לתומכיו כי "המסר שתושבי איווה העבירו לאומה הוא שאנחנו מדינה שלא שייכת רק לאחוז העליון. כאן, בבחירות הגורליות האלה מתחיל הסוף של דונלד טראמפ, הנשיא המסוכן ביותר בהיסטוריה של ארה"ב".

איך הגיבו הרפובליקאים?

כצפוי, הרפובליקאים מיהרו ללעוג לתקלה הדמוקרטית. מנהל הקמפיין של טראמפ, בראד פרסקייל, כתב בטוויטר: "קריסה דמוקרטית. הם לא יכולים אפילו לנהל הצבעה, איך הם אמורים לנהל את הממשל? לא תודה". גם בנו של טראמפ מיהר להגיב: "כולם מאוד נרגשים להעביר את מערכת הבריאות לידיכם. כל הכבוד!", כתב בטוויטר.

גם בוחריה הרפובליקאים של איווה הצביעו היום בבחירות המקדימות, בהן ניצח הנשיא טראמפ ברוב מוחץ וצפוי של 97.1% מהקולות. מושל מסצ'וסטס לשעבר, ביל וולד, קיבל 1.3% וחבר הקונגרס לשעבר מאילינוי, ג'ו וולש, זכה ל-1.1%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ