נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר הלילה (רביעי) כי "חלפו הימים של הפרת הבטחות" שהביאו לדבריו לירידת קרנה של אמריקה "של עושרה, כוחה ויוקרתה". הוא התגאה כי מצבה הכלכלי של המדינה הוא "הטוב ביותר שידעה עד כה", והתפאר בהסכם הסחר הצפון-אמריקאי החדש שעליו חתם, בכוחו של הצבא - ובחיל החלל שעל הקמתו הכריז בחודש שעבר. הנשיא לא הזכיר בדבריו כלל את משפט ההדחה המתנהל נגדו בימים אלה בסנאט, והזכיר בחטף את "עסקת המאה" שהציג בשבוע שעבר לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

טראמפ הקדיש בנאומו קרוב ל-20 דקות כדי למנות את הישגיו הכלכליים. "הכלכלה שלנו במצב הכי טוב שבו היתה אי פעם", אמר הנשיא. הוא גם הציג את עצמו כשדרוג גדול למדינה לעומת קודמו בתפקיד, ברק אובמה, ואמר שהוא חיזק את הכלכלה האמריקאית והגדיל את מספר מקומות העבודה.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי וסגן הנשיא מייק פנס בקונגרס, הלילהצילום: Patrick Semansky/אי־פי

לצד סופרלטיבים על מצב הכלכלה האמריקאית כלל הנאום גם כמה אורחים מפתיעים בקהל, בהם מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו ושדרן הרדיו הימני-קיצוני ראש לימבו. באופן חריג, טראמפ התקבל בקריאות "ארבע שנים נוספות" מצד הרפובליקאים. בפתח הנאום נעמדה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ללחוץ את ידו של טראמפ אך הוא התעלם ממנה. בסיומו קרעה פלוסי את הדפים שעליהם הודפס והיו מונחים על שולחנה.

בהמשך, כשיצאה מבניין הקונגרס נשאלה פלוסי מדוע קרעה את הדפים והשיבה כי נאומו של טראמפ היה "מניפסט מלא שקרים". בבית הלבן גינו את מעשיה של פלוסי. שר החוץ, מייק פומפאו, העלה בטוויטר ציוץ שנראה כי לעג לה ובו תמונתה של הדמות המצוירת ליסה סימפסון מחזיקה ניירות קרועים ובוכה.

את נאום "מצב האומה" השלישי שלו כנשיא הכתיר טראמפ בכותרת "הקאמבק האמריקאי הגדול". בפתח דבריו הצהיר טראמפ כי "שנות הריקבון הכלכלי חלפו". הוא הוסיף והציג נתונים כלכליים על מספר האזרחים שהפסיקו להיות תלויים בקצבאות רווחה בשנות כהונתו וטען כי מאז נכנס לבית הלבן הוא פעל לקדם קיצוצי מס חסרי תקדים ולהסיר תקנות רגולציה שפגעו בייצור משרות לדבריו.

טראמפ נכנס לאולם הקונגרס, הלילהצילום: AFP

אולם, בדיקת עובדות שערך ניו יורק טיימס בזמן אמת לנאומו של טראמפ העלתה כי כמה מקביעותיו אינן מבוססות. כך לדוגמה, האתר ציין כי הצמיחה הכלכלית בתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן היתה גבוהה יותר. טענות אחרות של הנשיא - לפי הבדיקה של ניו יורק טיימס - הוצאו מהקשרן. לדוגמה, טראמפ טען כי ההכנסות של משקי הבית גדלות, אך הגידול בשכר הממוצע נותר נמוך באופן יחסי.

אורחים מפתיעים בקהל

טראמפ הציג במהלך דבריו את אחד האורחים האישיים שהזמין לשמוע את הנאום - מנהיג האופוזיציה בוונצואלה גואיידו, שאותו כינה "הנשיא הלגיטימי והאמיתי" של ארצו. הוא ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את משטרו של נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, וביקש מגואיידו למסור לאזרחי ארצו כי "כל האמריקאים מאוחדים עם אזרחי ונצואלה במאבקם הצודק לחירות. הסוציאליזם מחריב מדינות אבל תזכרו תמיד כי החירות מאחדת את הנשמה".

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו בקונגרס, הלילהצילום: AFP

הבית הלבן פרסם לפני הנאום את רשימת האורחים שהזמין הנשיא, אך גואיידו לא צוין בה. בסרטון שהעלה טראמפ לחשבון הטוויטר שלו נראים אורחיו מודים על שהוזמנו לשמוע את הנאום. בסוף הסרטון מופיע טראמפ ונשמע קולו האומר: "יחד אנחנו עם אחד, אומה אחת, משפחה אחת מאוחדת תחת הדגל האמריקאי הגדול".

בין היתר נכללו ברשימת המוזמנים שפורסמה לפני הנאום: ראול אורטיז, סגן מפקד משמר הגבול האמריקאי; טוני רנקינס, בוגר שירות צבאי שהתמודד עם התמכרויות ופוסט-טראומה, ריצה עונש מאסר ועבר שיקום; קלי האקה, ששכלה את בעלה כריסטופר במתקפה בעיראק ומאז פעלה לחשוף את הקשר בין איראן לארגוני טרור בבגדאד; וכן איוון סימונוביס, לשעבר מפקד המשטרה בבירת ונצואלה קראקס, שנכלא ל-15 שנה בידי משטרו של הוגו צ'אבס.

מלניה טראמפ וראש לימבו, אחרי שהעניקה לו את מדליית החירות הנשיאותיתצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

גם חברי הקונגרס הזמינו אורחים אישיים לשבת בקהל בזמן הנאום. בין היתר הוזמנה חדיג'ה צ'ינגיז, ארוסתו של מתנגד המשטר הסעודי ג'מאל חאשוקג'י שנרצח באוקטובר 2018 באיסטנבול ומותו נקשר ליורש העצר מוחמד בן סלמאן; רושאן עבאס, פעילת זכויות אדם בת המיעוט האויגורי הסובל מדיכוי מתמשך בסין; וכן קורטני ויילד, אחת הנשים שהעידו נגד עבריין המין ג'פרי אפשטיין וחשפה כיצד פגע בה כשהיתה בת 14 בלבד.

רגע מפתיע בנאום היה כשטראמפ הציג את שדרן הרדיו הימני-קיצוני ראש לימבו שישב בקהל לצד הגברת הראשונה, מלניה. לימבו, שחשף לאחרונה כי הוא חולה בסרטן ריאות בשלבים מתקדמים, נראה מופתע בעצמו לשמע השבחים שחלק לו הנשיא - וכן מהכרזתו של טראמפ כי החליט להעניק לו את מדליית החירות הנשיאותית. רגעים ספורים לאחר מכן ביקש הנשיא ממלניה להצמיד לו את המדליה, מעמד שלרוב מתרחש בבית הלבן ועליו מכריזים זמן רב מראש.

הפתעה נוספת התרחשה כשטראמפ דיבר על מאמציו להשיב לארה"ב חיילים המוצבים במזרח התיכון, בין היתר באפגניסטאן. הנשיא הציג את איימי ויליאמס, שבעלה טאונסנד נמצא בסבב השירות הרביעי שלו במדינה. טראמפ הודה לה על ההקרבה שבגידול ילדים בזמן שאביהם נמצא בצבא - ואז הודיע לה כי טאונסנד הוחזר במיוחד מאפגניסטאן. ויליאמס, ושאר הנוכחים בקהל, נדהמו לראות את הסמל לבוש המדים נכנס לאולם וניגש למשפחתו.

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים אדם שיף, אחד מנציגי הדמוקרטים במשפט ההדחה, הלילהצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

לעג לדמוקרטים

טראמפ נאם בפני ישיבה משותפת של הקונגרס - הן בפני חברי הסנאט שצפויים להצביע מחר על זיכויו במשפט ההדחה, והן בפני חברי בית הנבחרים שגיבשו את האישומים כלפיו. טרם הנאום אמר הנשיא בשיחה עם עיתונאים כי הוא מתכוון להתייחס לנושא ההדחה בנאום נפרד לאחר המשפט.

באותה שיחה - שהנשיא מקיים באופן מסורתי עם מגישי חדשות בערוצי הטלוויזיה הגדולים - הביע טראמפ שמחה לאיד מהעיכוב בפרסום תוצאות הפריימריז הדמוקרטיים באיווה. "זה פיאסקו שפשוט שיחק לידיים שלנו", אמר הנשיא. שעות קודם לכן עקץ טראמפ את הדמוקרטים בחשבון הטוויטר שלו וכינה את התקלה בפרסום התוצאות "אסון" ולעג לכך שהם ודאי ינסו להאשים את רוסיה בהתערבות בהצבעה.

את נאום התגובה לטראמפ נשאה מושלת מדינת מישיגן, גרטשן ויטאמר. ויטאמר התמקדה במאמציהם של הדמוקרטים בארה"ב לקדם את רפורמת הביטוח הבריאות השוויונית - נושא שהנשיא תקף רבות בדבריו.

"זה פשוט למדי, הדמוקרטים מנסים לשפר את ביטוח הבריאות שלכם, הרפובליקאים בוושינגטון מבקשים לקחת אותו מכם", אמרה ויטאמר בפתח דבריה. "לא משנה מה הנשיא אומר על הבורסה, מה שמשנה זה שמיליוני אמריקאים נאבקים לשרוד ואין להם מספיק כסף לגמור את החודש אחרי ששילמו על הוצאות נסיעה, תרופות במרשם או החזרי הלוואות שלקחו לצורך לימודים אקדמיים".

כמה מחברי הקונגרס הדמוקרטיים החרימו את נאומו של טראמפ, בהם אלכסנדריה אוקסיו-קורטז ואיינה פרסלי - חברות "היחידה". אוקסיו-קורטז נימקה את החלטתה בכך שאינה רוצה "להעניק לגיטימציה" לנאומו של נשיא שלדבריה "התנהלותו הבלתי חוקית חותרת תחת החוקה".

כמה חברי קונגרס אחרים יצאו במהלך הנאום - בהם גם רשידה טאליב, גם היא אחת המחוקקות שהתעמתו עם טראמפ בשנה שעברה. טאליב כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי יצאה בגלל "השקרים, הדעות הקדומות והגאווה חסרת הבושה בלקיחת תקציבי סיוע ממי שזקוקים להם - כולם מתחת לכבודה של משרת הנשיאות". גם חבר בית הנבחרים ממסצ'וסטס סת מולטון יצא במהלך הנאום בנימוק כי טראמפ הוא "מתחמק מגיוס" שהחל לדבר על כמה הוא תרם לחיזוק הצבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ