תוצאות חלקיות בפריימריז באיווה: קרב צמוד בין בוטג'ג' לסנדרס, מפלה לביידן

המפלגה פרסמה תוצאות על סמך ספירת 71% מקולות המצביעים בפריימריז. בוטיג'ג' מוביל בפער של 1.6%. התוצאות החלקיות התפרסמו לאחר איחור שנבע מתקלה במערכת המשקללת את התוצאות מ-99 מחוזות הבחירה

נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיט בוטג'ג' באירוע בחירות בניו המפשייר, אתמול
פיט בוטג'ג' באירוע בחירות בניו המפשייר, אתמול. דחק לאחור מתמודדים ותיקים יותרצילום: AFP
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה

המפלגה הדמוקרטית בארה"ב פרסמה הלילה (רביעי) תוצאות חלקיות לבחירות המקדימות באיווה. על פי 71 אחוזים מהקולות, פיט בוטג'ג' – לשעבר ראש העיר סאות בנד שבאינדיאנה - הוכתר כמוביל עם 26.8% מהצירים שעמדו לבחירה. התוצאות החלקיות פורסמו הלילה לאחר איחור שנבע מתקלה במערכת המשקללת את התוצאות מ-99 מחוזות הבחירה.

לפי התוצאות החלקיות, הסנאטור ברני סנדרס ניצב במקום השני עם 25.2% מהצירים, ואחריו הסנאטורית אליזבת וורן עם 18.4% וג'ו ביידן עם 15.4%. למקום החמישי הגיעה הסנאטורית איימי קלובשר עם 12.6%, והרחק אחריהם הגיעו היזם אנדרו יאנג עם 1% והמיליארדר טום סטאייר שקיבל 0.3% בלבד.

בוטג'ג' נואם בניו המפשייר לאחר פרסום התוצאות החלקיות באיווה, הלילה

ספירה זו מבטאת התוצאות בתום שני סבבי הצבעה בכל אסיפת בחירה (caucus). במסגרת השיטה, שכוללת הצבעה פומבית בכ-1,700 מוקדים, נקבע אחוז חסימה גבוה בגובה 15%. אחרי סיבוב הצבעה ראשון, לא נספרים קולות המועמדים שלא עברו את הרף. לאחר מכן, מצביעים שמועמדם לא עבר לשלב הבא, קיבלו את ההזדמנות לבחור מועמד חלופי.

בוטג'ג', שהמשיך אתמול לאירועי בחירות בניו המפשייר - המדינה הבאה בתור להצביע - נראה מעודד מפרסום התוצאות החלקיות. "לפי כל הסימנים אנחנו ממשיכים לניו המפשייר כמנצחים", אמר לקול תשואות הקהל. "לפני שנה, בקור המקפיא של ינואר, התחלנו באיווה את המסע הבלתי סביר הזה לזכות בנשיאות ארה"ב".

יו"ר המפלגה הדמוקרטית באיווה טרוי פרייס, הלילהצילום: AFP

ראש העיר לשעבר, בן 38 הנשוי לגבר, נחשב בתחילת המרוץ למועמד אלמוני שביקש להשמיע את קולו של האדם הפשוט. "לא היינו מוכרים, אבל היה לנו רעיון חדש שלפיו וושינגטון כיום לא היתה רחוקה יותר מחיי היומיום של אזרחים אמריקאים", אמר בנאומו בניו המפשייר. "רעיון שלפיו, ראש עיר מהמעמד הבינוני במערב התיכון יוכל לייצג את קולותיהם של האזרחים בבירה ולהבטיח שיש מי ששומע אותם".

יו"ר המפלגה הדמוקרטית באיווה, טרוי פרייס, התנצל הלילה על התקלה הטכנית שגרמה לעיכוב בפרסום בכמעט יממה שלמה. "נתקלנו באתגרים, והחלטנו לנהוג במשנה זהירות כדי להגן על טוהר ההצבעה, ולכן נקטנו צעדים הכרחיים. עוד נערוך בדיקה מקיפה ושקופה. חשוב לי להבהיר, העדיפות הראשונה שלי היא להיות מדויק, ולכן עבדנו כל הלילה כדי לדווח עליהן אנחנו רוצים שתושבי איווה יהיו בטוחים בתוקף התוצאות ובהליך כולו".

המפלגה הדמוקרטית באיווה פרסמה השנה, לראשונה בתולדותיה, גם את תוצאות סיבוב ההצבעה הראשון. מתוך 62% מהקולות שפורסמו, נראה כי המועמד המוביל בסיבוב הראשון הוא סנדרס שקיבל כ-28 אלף קולות, ואילו בוטג'ג' כ-27 אלף. במקום השלישי ניצבת וורן עם 22 קולות, ביידן מסתפק ב-14 אלף קולות, וקלובשר קרובה אליו עם כ-13 אלף קולות. יאנג שקיווה להפתיע זכה בכאלף קולות בלבד, ואילו סטאייר זכה ב-222 קולות בלבד.

הקול הפופולרי

נתוני הסיבוב הראשון אמנם אינם רלוונטיים לחלוקת הצירים בוועידת המפלגה הדמוקרטית, שבה מוביל כעת בוטג'ג'. ואולם מדובר בנתון בעל השפעה רבה, כיוון שהוא מספק לאמריקאים תמונת מצב של "הקול הפופולרי" באיווה, ששיטת ההצבעה המורכבת שלה יוצרת פער בין מספר הקולות שהצביעו לחלוקת הצירים הסופית.

ספירת קולות באחד המחוזות בדה מוין, שלשוםצילום: JIM BOURG/רויטרס

תוצאות האמת המלאות אמורות היו להתפרסם בלילה שבין שני לשלישי (שעון ישראל), אך הספירה השתבשה בשל תקלה באפליקציה שיועדה להעברת תוצאות האמת ממחוזות הבחירה אל מטה המפלגה. עם פרסום דבר התקלה הבטיח יו"ר מנגנון המפלגה הדמוקרטית באיווה כי התוצאות יתפרסמו במהלך היום, אך פרשנים ועיתונאים בארה"ב מיהרו להטיל ספק כבד באפשרות לסיים את התהליך הידני תוך שעות, והסטטיסטיקאי נייט סילבר אפילו העריך שתוצאות האמת יתקבלו רק בשבוע הבא.

איווה מעניקה בסך הכל 41 צירים בוועידה הדמוקרטית הלאומית שתתקיים ביולי. המדינה מהווה כוח אלקטורלי זעיר מתוך יותר מ-1,900 הצירים הדרושים כדי לנצח בפריימריז הדמוקרטיים ולזכות במינוי המפלגה לנשיאות. למרות זאת, הדמוקרטים מאמינים כי מי שינצח באיווה - או לפחות יזכה לתוצאה מעבר למצופה - יצבור מומנטום לקראת ההצבעות הבאות. המועמדים עצמם לא המתינו לפרסום התוצאות וכבר עזבו את איווה בדרכם לניו המפשייר, שם תיפתח ההצבעה בשבוע הבא. בנבאדה ובדרום קרולינה יצביעו בסוף החודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ