הפריימריז הדמוקרטיים בניו המפשייר: סנדרס ניצח, בוטג'ג' שני, מפלה לביידן

הסנאטור מוורמונט במקום הראשון ואחריו בפער קטן ראש העיר לשעבר: "זו התחלת הסוף של טראמפ". הסנאטורית איימי קלובשר הפתיעה במקום השלישי וסגן הנשיא לשעבר ביידן הגיע רק למקום החמישי: "זה לא נגמר, רק התחלנו"

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לניו המפשייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סנדרס בניו המפשייר, הבוקר
סנדרס בניו המפשייר, הבוקרצילום: RICK WILKING/רויטרס
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לניו המפשייר

הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס ניצח הלילה (רביעי) בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית בניו המפשייר, אחרי שזכה ברוב דחוק על ראש העיר לשעבר פיט בוטג'ג'. ניו המפשייר היא המדינה השנייה בה נערך סבב בחירות דמוקרטי, שבוע לאחר הבחירות המקדימות באיווה שהסתיימו גם הן בקרב צמוד בין סנדרס לבוטג'ג'.

אחרי ספירת יותר מ-90% מהקולות, עולה כי סנדרס ניצח ב-26.1% מהקולות ובוטג'ג' גרף 24.3% מהקולות. למקום השלישי הגיעה הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובשר שהפתיעה את הסוקרים עם כ-20% מהקולות. מיד אחריה הגיעו הסנאטורית אליזבת וורן עם 9.4%, ובמקום החמישי ניצב סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן שהסתפק ב-8.4%.

פיט בוטג'ג' נואם בניו המפשייר, הבוקרצילום: AFP

תוצאות סופיות
נבאדה
סה״כ צירים
24
ברני סנדרס
25.7%
9
צירים
פיט בוטג'ג'
24.4%
9
צירים
איימי קלובשר
19.8%
6
צירים
אליזבת וורן
9.2%
0
צירים
ג'ו ביידן
8.4%
0
צירים
טום סטייר
3.6%
0
צירים
טולסי גבארד
3.3%
0
צירים
אנדרו יאנג
2.8%
0
צירים

מדובר בהישג חשוב לסנדרס, המסתמן כעת כמועמד המוביל במרוץ הדמוקרטי לנשיאות, אחרי שקיבל 26.12% מהקולות באיווה, בפער מזערי מבוטג'ג' שגרף 26.21 אחוזים מהקולות. בוטג'ג', בניגוד לסנדרס, אינו מתברג לאחד משלושת המקומות המובילים בסקרים הארציים, ומקום שני בניו המפשייר נחשב להישג גם עבורו.

"הניצחון כאן הוא ההתחלה של הסוף של דונלד טראמפ", הכריז סנדרס מול קהל תומכים בניו המפשייר. "אנחנו ממשיכים מכאן לנוואדה, דרום קרוליינה ומשם לזכות במינוי המפלגה. אני רוצה להביע הערכה וכבוד לכל הדמוקרטים שרצנו נגדם, ואני יודע שאני מדבר בשמם כשאומר שלא משנה מי יזכה – נתאחד כולנו ונביס את הנשיא המסוכן בהיסטוריה המודרנית של המדינה הזו".

שליח "הארץ" לארה"ב מדווח על הבלגן במפלגה הדמוקרטית | האזינו לפודקאסט:

השבוע, פרק 112

גם בוטג'ג' חגג את הישגו הגדול במדינה, אחרי שעד לפני כחודש מעטים חשבו שיזכה ביותר מעשרה אחוזים מהקולות. "זו ההזדמנות היחידה שלנו לא רק לסיים את עידן טראמפ, אלא להשיק את העידן שעתיד לבוא", הצהיר בנאום בעיר נשואה, לקריאות הקהל "הנשיא פיט". בוטג'ג' טען כי הוא המועמד שיכול לאחד "דמוקרטים, עצמאים שלא רוצים להישאר בשוליים, וגם רפובליקאים לשעבר לעתיד שמוכנים למשהו חדש".

ואולם השניים, שזה הקרב הצמוד השני שלהם ברצף, כללו בנאומיהם גם ביקורות מרומזות על מי שמסתמן כיריבם הבולט. "אנחנו יוצאים נגד מיליארדרים ומועמדים שממומנים על ידי מיליארדרים", פסק סנדרס בהתייחס לתרומות שגייס בוטג'ג' מבעלי הון. "אנחנו נקים תנועה שדורשת כלכלה וממשלה שעובדת למעננו ולא רק למען תורמים עשירים".

בוטג'ג' מצדו הדגיש את היותו מתון וצעיר אל מול יריבו בן ה-78 המבטיח רפורמות מרחיקות לכת בכלכלה, בבריאות ובחינוך. "אמריקאים רוצים חופש להחליט לגבי בריאות. לבוחרים אין אפשרות לבחור טוהר אידיאולוגי", קבע והוסיף ברכה לסנאטור, שגם היא הבליטה את פער הגילים: "הערכתי את סנדרס כשהייתי תלמיד בתיכון, ואני מכבד אותו גם על הישגו הערב".

ביידן, שהגיע למקום הרביעי באיווה, הנמיך ציפיות לקראת ההצבעה בניו המפשייר, כשסקרים ניבאו לו את המקום הרביעי. טרם פרסום התוצאות, כשמדגמים העריכו כי הוא הידרדר למקום החמישי, בחר ביידן לעזוב את ניו המפשייר ולטוס לדרום קרוליינה, המדינה הרביעית שתצביע ב-29 בחודש, שם סקרים מעניקים לו תמיכה גבוהה יותר.

את נאום ההפסד לתומכיו בניו המפשייר נשא בשידור וידאו בדרום קרוליינה, והתעקש כי אסור להספיד אותו בשל התמיכה לה הוא זוכה בקרב שחורים. "שמעתי פרשנים, אבל היי, זה לא נגמר, רק התחלנו. אי אפשר לנצח כדמוקרט בלי מצביעים שחורים וחומים. זו עובדה טבעית", אמר.

ההפתעה הגדולה היתה הסנאטורית איימי קלובשר, שסקרים ניבאו לה מקום חמישי, ובסוף עקפה את הסנאטורית אליזבת וורן וביידן. "הלו אמריקה, אני איימי קלובשר, ואנצח את דונלד טראמפ", אמרה בנאומה. "ניצחנו נגד כל הסיכויים. עשינו את זה בגלל הישגים, רעיונות ועבודה קשה. כל מי שנמאס לו מהטלת הרפש – יש לכם למי להצביע בנובמבר".

לעומתה, וורן הביעה אכזבה מהתוצאות, אחרי שהגיעה למקום השלישי באיווה וסקרים ניבאו לה מקום דומה בניו המפשייר. "אם אנחנו עומדים לנצח את טראמפ בנובמבר, נצטרך מועמדת שיש לה את הקואליציה הרחבה ביותר", הודיעה.

עם פרסום התוצאות החלקיות הודיעו שלושה מועמדים על פרישתם מהמרוץ. הבולט שבהם הוא היזם אנדרו יאנג, שסחף אחריו קבוצת תומכים נאמנה ברחבי ארה"ב, אך לא שרד את שיטת הבחירה באיווה, וכעת הסתפק ב-2.9 אחוזים מהקולות בלבד. "אני אדם של מספרים", הודיע ואמר כי לא ראה דרך לצבור צירים כדי להשפיע על בחירת המועמדים. אך הוסיף כי ישקול לתמוך במועמדים "שיש להם סיכוי לנצח את טראמפ".

בנוסף ליאנג, הודיעו מושל מסצ'וסטס לשעבר דבאל פטריק והסנאטור מקולורדו מייקל בנט כי הם פורשים מהמרוץ. שניהם לא נחשבו כמועמדים לנצח, ובניו המפשייר הוכיחו זאת כשגרפו 0.4 ו-0.3 אחוזים מהקולות בהתאמה.

ניו המפשייר מעניקה רק 24 צירים במרוץ הדמוקרטי, שבו דרושים 1,990 צירים כדי לזכות. זכות הצבעה בפריימריז בניו המפשייר ניתנה לא רק לדמוקרטים רשומים, אלא גם למי שלא נרשם לשום מפלגה. כ–40% מהבוחרים במדינה מגדירים את עצמם "עצמאיים". פחות מיממה לפני ההצבעה נאם הנשיא דונלד טראמפ בניו המפשייר והפציר בתומכיו שאינם רשומים כ"רפובליקאים" להצביע ל"מועמד החלש ביותר".

על תוצאות הפריימריז באיווה בשבוע שעבר העיב איחור שנבע מתקלה במערכת המשקללת את התוצאות מ-99 מחוזות הבחירה. סנדרס התייחס בשבוע שעבר לתוצאות באיווה ולעובדה שזכה במרבית הקולות, אך לא במרבית הצירים. "הבלבול הזה היה ממש לא הוגן כלפי אזרחי איווה", אמר סנדרס באירוע בחירות בעיר מנצ'סטר, "אני רוצה להודות להם על הניצחון הגדול שהביאו לנו". הבלגן בספירת ודיווח תוצאות הפריימריז באיווה פגע בתדמית המפלגתית ועורר את ראשיה להתבטא נגד השיטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ