פרשנות |

המצביעים הדמוקרטים התאחדו סביב ביידן כדי להעביר מסר: זה לא הזמן לניסויים

במהפך מדהים ודרמטי, גל התמיכה בסגן הנשיא לשעבר הפך לצונאמי והוא הוכתר הלילה, מעשית אך לא רשמית, למועמד הדמוקרטי לנשיאות. הקמפיין המקרטע גם כך של סנדרס אולי נקטל סופית בידי וירוס הקורונה

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן בעצרת תמיכה בדטרויט, ביום שני
ביידן בעצרת תמיכה בדטרויט, ביום שניצילום: Chang W. Lee/The New York Times
חמי שלו
חמי שלו

ג'ו ביידן הוכתר הלילה (רביעי), מעשית אם עדיין לא רשמית, כמועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב. הוא הביס את יריבו ברני סנדרס ב"סופר טיוזדיי" (יום שלישי הגדול) בשבוע שעבר, הכה בו שוק על ירך ב"סופר טיוזדיי 2" שנערך אתמול בשש מדינות, ואם סנדרס לא יפרוש עד אז, צפוי להפיל אותו לקרשים ב"סופר טיוזדיי 3" שייערך בשבוע בו יצביעו במדינות מפתח כולל אוהיו ופלורידה. בכך ישלים ביידן את אחד המהפכים הדרמטיים בתולדות הפוליטיקה האמריקאית ויפתח, מוקדם מהצפוי, במערכה מול דונלד טראמפ.

וירוס הקורונה הוא שקטל אתמול סופית את הקמפיין המקרטע גם כך של סנדרס. הנהירה לכיוונו של ביידן שהסתמנה בשבוע שעבר ב"סופר טיוזדיי" הפכה לריצת אמוק בפריימריז שנערכו בשש מדינות, ובראשן מישיגן. סנדרס לא הצליח אמנם לשכנע את הדמוקרטים שסיכוייו מול טראמפ עדיפים, אבל לפחות היה לו קייס. כשעלתה השאלה מי ערוך יותר לטפל במשבר הקורונה, לסנדרס הרדיקל והמהפכן לא היה כל סיכוי מול ביידן המתון והמנוסה. זה לא הזמן לאקספרימנטים, גרס הרוב הדמוקרטי.

המועמדות לנשיאות: המרוץ הדמוקרטי
מספר צירים כולל: 3,979
התוצאות בטעינה... מספר צירים לניצחון 1,990
ג'ו ביידן 1147 Joe Biden
ברני סנדרס 879 Bernie Sanders
אליזבת וורן 72 Elizabeth Warren פרשה מהמרוץ ב-5 במארס 2020
מייקל בלומברג 61 Bloomberg פרש מהמרוץ ב-4 במארס 2020
פיט בוטג'ג' 26 Pete Buttigieg פרש מהמרוץ ב-1 במארס 2020
איימי קלובשר 7 Amy Klobuchar פרשה מהמרוץ ב-2 במארס 2020
טולסי גבארד 2 Tulsi Gabbard
טום סטייר 0 Tom Steyer פרש מהמרוץ ב-29 בפברואר 2020
אנדרו יאנג 0 Andrew Yang פרש מהמרוץ ב-11 בפברואר 2020
* תמונת מצב עדכנית לחלוקת הצירים ב-18 במארס 2020
תוצאות בזמן אמת
איידהו
סה״כ צירים
20
ג'ו ביידן
48.9%
5
צירים
ברני סנדרס
42.5%
3
צירים
טולסי גבארד
0.8%
0
צירים
וושינגטון
סה״כ צירים
89
ברני סנדרס
32.7%
9
צירים
ג'ו ביידן
32.5%
9
צירים
טולסי גבארד
0.8%
0
צירים
מיזורי
סה״כ צירים
68
ג'ו ביידן
60.1%
40
צירים
ברני סנדרס
34.6%
23
צירים
טולסי גבארד
0.7%
0
צירים
מיסיסיפי
סה״כ צירים
36
ג'ו ביידן
81.1%
31
צירים
ברני סנדרס
14.8%
2
צירים
טולסי גבארד
2.5%
0
צירים
מישיגן
סה״כ צירים
125
ג'ו ביידן
52.9%
72
צירים
ברני סנדרס
36.4%
52
צירים
טולסי גבארד
4.6%
0
צירים
צפון דקוטה
סה״כ צירים
14
ברני סנדרס
53.3%
צירים
ג'ו ביידן
39.8%
צירים
טולסי גבארד
2.5%
0
צירים

אם לא יתערער בשל אחת המעידות הלשוניות שבעוכריו, האמון ביכולתו העדיפה של ביידן לנהל מצבי משבר צפוי למלא תפקיד מפתח גם במערכה מול טראמפ, שבמוקד שלה יעמוד מה שנראה עתה כטיפולו הלקוי במשבר הקורונה. התפשטות המחלה ללא ספק תשפיע גם על המכניקה של המערכה, שתישא אופי דיגיטלי ווירטואלי יותר מאי פעם בשל הצורך להימנע מהתקהלויות ציבוריות. בעוד שביידן וסנדרס ביטלו אתמול עצרות המוניות בשל החשש מהפצת המחלה, טראמפ עדיין מתעקש לקיים עצרת בחירות בוויסקונסין בשבוע הבא, בטענה שהבהלה מוגזמת ונובעת בין היתר ממסע הפחדה שמנהלים הדמוקרטים והתקשורת.

ווטרלו של סנדרס

שכנתה של ויסקונסין, מישיגן, היתה אתמול לווטרלו של סנדרס. הגדולה במדינות שהשתתפו בבחירות אתמול, מישיגן סימנה וסימלה את קריסתו הקרובה של קמפיין סנדרס. המדינה שבה שיעור ניכר של מצביעים מוסלמים ופועלים לבנים, שתי קבוצות הנוטות לכאורה לטובת סנדרס, ושהעניקה לו לפני ארבע שנים ניצחון שהפך אותו לאיום אמיתי על הילרי קלינטון, הפנתה לו הלילה את גבה והתמסרה לביידן. במקום הצעירים שסנדרס קיווה לראות מצביעים בהמוניהם, הוריהם וסביהם צבאו על הקלפיות בשיעורי שיא שאיש לא צפה.

המסר שלהם, גם אם סנדרס יסרב לשמוע אותו, היה חד וברור: לא למלחמת התשה פנימית בין שני מועמדים, לא להתכתשות מזיקה בין האגף המתון לאגף הפרוגרסיבי, כן להתייצבות חד משמעית מאחורי ביידן וכן להיערכות טוטאלית, כבר עתה, למאבק הגורלי מול טראמפ. סנדרס עשוי להטיל את יהבו על העימות הטלוויזיוני שאמור להיערך ביום ראשון באריזונה בתקווה שיצליח להטות את רוע הגזירה של הפריימריז שיערכו יומיים לאחר מכן. אם לא יתרחש הנס המיוחל, הקמפיין של הסנאטור מוורמונט ייקבר סופית, מוקדם בהרבה מהצפוי. הימנעותו מהופעה הלילה עם היוודע התוצאות מורה על ההלם שאחז במחנה סנדרס, ואולי גם על השלמתו עם המציאות שנוצרה.

סנדרס בדטרויט, אתמולצילום: Paul Sancya/אי־פי

כפי שקבעו הפרשנים אמש, מדובר במהפך המדהים והמהיר ביותר בתולדות הפוליטיקה המפלגתית בעידן המודרני. המצביעים השחורים שהצילו את ביידן מכליה בדרום קרוליינה ב-29 לפברואר - לפני פחות משבועיים - ושהפכו אותו למוביל במרוץ בסופר טיוזדיי בשבוע שעבר, העניקו לו הלילה דחיפה אחרונה ומכרעת במדינות כמישיגן, מיסיסיפי ומיזורי. כדי לסבר את האוזן, בקרב מצביעים שחורים מעל גיל 60 במיסיסיפי, סנדרס זכה ב-3% מהקולות, וביידן ב-96%. הפער הסופי ביניהם במיסיסיפי עומד על 60%.

השחורים סחפו אחריהם ציבורים אחרים, שיחדיו החלו להרכיב את מה שנודע עתה כ"קואליציה של ביידן". בשבוע שעבר היו אלה תושבי פרברים לבנים, שמסויגים כמו השחורים מרוחו המהפכנית של סנדרס, יחד עם מרבית תומכיהם של ראש העיר לשעבר פיט בוטג'ג' והסנאטורית איימי קלובשר, שפרשו. אתמול היו אלה לבנים בוגרי קולג', חלקם מתומכי אליזבת וורן ואחרים מתומכי מייקל בלומברג שפרשו רק בימים האחרונים, שהפכו את הגל לטובת ביידן לצונאמי.

זהו האלקטורט שהנחית אמש על סנדרס מפלה צורבת בוושינגטון, מדינה פרוגרסיבית אך מוכת קורונה שהעניקה לו ניצחון מוחץ על קלינטון ב-2016 בפער של 46%. במקרה הטוב, סנדרס יסיים עם ניצחון במדינה זו על חודם של קולות בודדים שלא יהיה בו כדי למתן את השורה התחתונה: המהפכה שלו, שכשלה רק על קו הסיום לפני ארבע שנים, נמצאת כבר עתה במצב אנוש, ארבעה חודשים לפני כינוס הועידה הדמוקרטית (שעלולה, אם לא תודבר הקורונה, שלא להתקיים כלל).

השפיות אינה מתכון בטוח לניצחון

המהפך משקף, בין היתר, את הפער בין האהדה לביידן ב-2020 לבין הסלידה מקלינטון ב-2016, אך יותר מכך, את המהפך שחל בתדמיתה של המפלגה עצמה. ב-2016 סנדרס הצליח להניע תנועת מחאה נגד ממסד מפלגתי שנתפס כנציגם של בעליי עניין וכמשמרי הסטטוס קוו. ב-2020 הממסד המפלגתי נתפס כמי שנושא בנטל ההתנגדות לטראמפ, בעיקר באמצעות נציגי המפלגה בקונגרס. לסנדרס חסר הפעם "אויב" ראוי לשמו.

ביידן נואם באיידהו, הלילהצילום: Paul Vernon/אי־פי

התייצבותו של סגן הנשיא לשעבר כמועמד כמעט ודאי של המפלגה תרגיע את הממסד, שחרד מסנדרס, אך תאכזב את טראמפ, שחרד יותר מביידן. אף שטראמפ צפוי להפעיל את גייסותיו במפלגה ובממשל כדי להשחיר את פניו של ביידן כמושחת מצד אחד ובלתי-כשיר מצד שני, הסתלקותו של סנדרס מונעת תסריט של קיטוב טוטאלי בין ימין פופליסטי לבין שמאל רדיקלי. בעימות בין ביידן לבין טראמפ, מדובר יותר בעימות בין אמריקה הטובה והישנה של ביידן לבין אמריקה העצבנית והמהפכנית של טראמפ. כפי שראינו ב-2 במארס אצלנו. שפיות איננה מתכון בטוח לניצחון.

בחירתו של ביידן בוודאי תרגיע את אוהדי ישראל, שחששו מפגיעתו הרעה של סנדרס: ביידן הוא סוס קרבות ותיק שתמיכתו הבסיסית בישראל איננה נתונה בספק, גם אם מתלווה לה טינה כלפי בנימין נתניהו בשל התנכרותו לברק אובמה והתחנפותו לטראמפ. היא בוודאי תרגיע את מרבית יהודי אמריקה, שחששו ממתחים פנימיים שיתעוררו בתוך הקהילה ומאנטישמיות שתתחולל כלפיה בשל הצירוף של יהדותו של סנדרס עם עמדותיו הנתפשות כרדיקליות.

את נאום הניצחון שלו נשא ביידן אמש בפילדלפיה בפני אולם חצי ריק מפאת מגבלות הקורונה. הוא קרא לאוהדי סנדרס להצטרף למסע להבסת טראמפ. הוא ביקש לאחד את המפלגה מאחוריו. הוא נשמע ונראה לפתע כמי שהמרוץ על המועמדות כבר מאחוריו. רק לפני שבועיים אמרו שסגן הנשיא לשעבר גמור. מה שאומר שגם עתה אין לקחת דבר כמובן מאליו: דעת הקהל, לפחות באמריקה, הפכה לדינמית ובלתי מפוענחת. היא יכולה להפנות עורף לביידן כפי שהפנתה לסנדרס אך באותה המידה להעיף את טראמפ מהבית הלבן ולהנחית על הרפובליקאים תבוסה היסטורית, במיוחד אם הקורונה תצא מכלל שליטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ