בצל הקורונה, ביידן ניצח את סנדרס בפריימריז הדמוקרטיים בפלורידה, אילינוי ואריזונה

סגן הנשיא לשעבר ניצח בשלוש המדינות בבחירות שנערכו על רקע התפשטות הנגיף ברחבי ארה"ב - והוא בדרך להבטיח את מועמדותו לנשיאות. בנאום ניצחון ללא קהל קרא ביידן לתומכי הסנאטור מוורמונט להתאחד סביבו נגד טראמפ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן במסיבת עיתונאים בדלאוור, ביום חמישי
ביידן במסיבת עיתונאים בדלאוור, ביום חמישיצילום: AFP

סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן ניצח הלילה (רביעי) את הסנאטור ברני סנדרס בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית שנערכו בפלורידה, אילינוי ואריזונה, והוא בדרך להבטיח את מועמדותו לנשיאות. הפסדיו של סנדרס בשלוש המדינות עשויים להגביר את הלחצים עליו לפרוש מהמרוץ ולאפשר לביידן לאחד את המפלגה נגד הנשיא דונלד טראמפ.

ביידן נשא נאום ניצחון בשידור חי ברשת מביתו בעיר וילמינגטון שבמדינת דלאוור. הוא אמר שהוא נואם ללא קהל בהתאם להנחיות המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) שלא להתקהל בקבוצות של יותר מעשרה אנשים על רקע התפשטות נגיף הקורונה. הוא אמר שהוא חושב על כל אלה שנפגעו ישירות ממגפת הקורונה והודה לצוותים הרפואיים שנלחמים בנגיף.

המועמדות לנשיאות: המרוץ הדמוקרטי
מספר צירים כולל: 3,979
התוצאות בטעינה... מספר צירים לניצחון 1,990
ג'ו ביידן 1147 Joe Biden
ברני סנדרס 879 Bernie Sanders
אליזבת וורן 72 Elizabeth Warren פרשה מהמרוץ ב-5 במארס 2020
מייקל בלומברג 61 Bloomberg פרש מהמרוץ ב-4 במארס 2020
פיט בוטג'ג' 26 Pete Buttigieg פרש מהמרוץ ב-1 במארס 2020
איימי קלובשר 7 Amy Klobuchar פרשה מהמרוץ ב-2 במארס 2020
טולסי גבארד 2 Tulsi Gabbard
טום סטייר 0 Tom Steyer פרש מהמרוץ ב-29 בפברואר 2020
אנדרו יאנג 0 Andrew Yang פרש מהמרוץ ב-11 בפברואר 2020
* תמונת מצב עדכנית לחלוקת הצירים ב-18 במארס 2020
תוצאות בזמן אמת
פלורידה
סה״כ צירים
219
ג'ו ביידן
61.9%
136
צירים
ברני סנדרס
22.8%
48
צירים
אילינוי
סה״כ צירים
155
ג'ו ביידן
59.1%
93
צירים
ברני סנדרס
36.1%
59
צירים
אריזונה
סה״כ צירים
67
ג'ו ביידן
43.6%
37
צירים
ברני סנדרס
31.6%
27
צירים

"אני יודע שאנחנו כבני אדם יכולים להתמודד עם האתגר הזה", אמר סגן הנשיא לשעבר. "תמיד יכולנו". לאחר מכן עבר ביידן לדבר על הישגיו במדינות שהצביעו ואמר שלקמפיין שלו היה "ערב טוב מאוד", ושהוא מתקרב להבטחת מועמדותו לנשיאות.

ביידן לתומכי סנדרס: לשנינו חזון משותף

ביידן פנה לתומכיו של הסנאטור מוורמונט וקרא להם להתאחד סביבו נגד הנשיא הרפובליקאי, והוסיף כי זו השעה "להניח את הפוליטיקה בצד" על רקע משבר הקורונה. לדבריו, הוא וסנדרס חולקים "חזון משותף" להעניק לאמריקאים ביטוח בריאות במחיר שווה לכל נפש ולצמצם את חוסר השוויון בהכנסה במדינה.

ביידן שיבח את "התשוקה והעקשות" של תומכי סנדרס, ואמר שהם "שינו את השיח במדינה הזאת". בהמשך פנייתו לתומכיו של יריבו מהאגף השמאלי במפלגה הוא אמר: "אני שומע אתכם. אני יודע מה מוטל על הכף. אני יודע מה אנחנו צריכים לעשות".

לאחר ספירת 99% מהקולות בפלורידה עולה כי ביידן זכה ב-61.9% מהקולות, וסנדרס הגיע למקום השני, עם כ-22.8% מהקולות. ביידן זכה במדינה ב-130 צירים, ואילו סנדרס זכה ב-48.

ביידן וסנדרס בעימות ביניהם באולפני CNN בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

במדינת אילינוי אחרי ספירת 99% מהקולות עולה כי סגן הנשיא לשעבר זכה בכ-59.1% מהקולות לעומת כ-36.1% לסנאטור מוורמונט. באריזונה, לאחר ספירת 70% מהקולות, זכה ביידן ב43.2% ואילו סנדרס קיבל 30.9%. ההפסד באריזונה קשה במיוחד לסנדרס משום שהוא בנה על קולות המצביעים הלטינים, אך מסתמן שהם לא תמכו בו בהמוניהם.

בכמה מקומות דיווחו מפקחי קלפיות על שיעורי הצבעה נמוכים ביחסית לפריימריז שנערכו ב-2016, וייחסו אותם לחששות של אנשים לצאת מביתם בשל נגיף הקורונה. בפלורידה, שם 20% מהתושבים הם מעל גיל 65 ונמצאים בקבוצת סיכון, הועברו קלפיות מבתי אבות אל מקומות חלופיים בימים שבטרם ההצבעה.

עד כה זכה ביידן במרבית הצירים במרוץ הדמוקרטי - 1,147 - ואילו סנדרס קיבל 861 צירים. כדי לזכות במועמדות המפלגה לנשיאות, על המתמודדים לגרוף לפחות 1,990 צירים מתוך 3,979 בסך הכל.

קלפי בבית ספר במיאמי שבפלורידה, אתמולצילום: AFP

כמה אסטרטגים במפלגה הדמוקרטית הכריזו שהמרוץ הדמוקרטי הסתיים למעשה ואמרו שסנדרס צריך לפרוש כדי לאפשר לביידן להתמקד בבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר. דיוויד אקסלרוד, יועצו הפוליטי הבכיר לשעבר של ברק אובמה, צייץ בטוויטר: "בנקודה הזאת ב-2008, ברק אובמה הוביל על הילרי קלינטון במאה צירים. בסוף הערב הזה, ג'ו ביידן יוביל פי שלושה מזה. אף מתמודד דמוקרטי מעולם לא עשה קאמבק מפער כזה. המרוץ למועמדות הסתיים. זו המציאות שבפניה עומד ברני סנדרס".

טראמפ זכה במרוץ הרפובליקאי

במקביל למרוץ הדמוקרטי נערכים גם פריימריז רפובליקאיים, והנשיא טראמפ הבטיח רשמית את מועמדותו לנשיאות מטעם מפלגתו לאחר שניצח הלילה בהצבעה שנערכה בפלורידה ואילינוי. הנשיא הרפובליקאי מתמודד מול חבר הקונגרס לשעבר ג'ו וולש ומושל מסצ'וסטס לשעבר ביל וולד, אולם אף אחד מהם לא זכה במספר צירים משמעותי. טראמפ, לעומת זאת, גרף עד כה 1,276 צירים וליריביו אין סיכוי להדביק את הפער ממנו.

אלו הבחירות המקדימות הראשונות שנערכות בארה"ב בשיאו של משבר נגיף הקורונה. ממשל טראמפ המליץ שלשום לציבור להימנע מלהתקהל בקבוצות של יותר מעשרה בני אדם, והדבר עורר חששות בנוגע לאחוז ההצבעה. למרות זאת, בוחרים רבים השתתפו בהצבעה - רבים מהם בהצבעה מוקדמת ובאמצעות הדואר.

עד כה הודיעו חמש מדינות על דחייה של הבחירות המקדימות בשטחן לתאריך חלופי: ג'ורג'יה, קנטאקי, לואיזיאנה, מרילנד ואוהיו. באוהיו, שעות ספורות לפני שהקלפיות אמורות היו להיפתח אתמול, הכריזו הרשויות על מצב חירום בשל התפשטות הנגיף ועל דחייתן של הבחירות המקדימות.

עוד לפני סגירת הקלפיות בפלורידה, אילינוי ואריזונה, נשא סנדרס נאום שהוא התייחס לבריאות הציבור ולמשבר הכלכלי שנגרם ממגפת הקורונה. הוא העריך שהממשל האמריקאי יוציא בסופו של דבר שני טריליון דולר "כדי למנוע מקרי מוות, אובדן מקומות עבודה ולהימנע מקטסטרופה כלכלית", וקרא להעניק לכל משק בית בארה"ב במהלך המשבר תשלום חודשי בסך 2,000 דולר.

"המדינה שלנו והעולם שלנו מתמודדים עם שורה של משברים חסרי תקדים", אמר סנדרס בדברים שנשא מבלי להתייחס לבחירות המקדימות במפלגתו.

יותר מ-6,300 אמריקאים נדבקו בקורונה ונכון לאתמול עומד מספר המתים מהנגיף על 108.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ