פרשנות |

משבר הקורונה הפך את חסרונותיו של ביידן ליתרון על סנדרס וגם טראמפ

בשעה שהתנהלות הנשיא האמריקאי סביב משבר הקורונה חושפת את חוליי הממשל בוושינגטון, דווקא ביידן, שאימץ אף כמה מרעיונותיו של יריבו סנדרס, נתפס עכשיו כמועמד האחראי ביותר לתפקיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן בעצרת בחירות במישיגן, בתחילת החודש
ביידן בעצרת בחירות במישיגן, בתחילת החודשצילום: Photo by MANDEL NGAN / AFP

כשמפלס החרדה בציבור רק גדל בהתמדה בגלל נגיף הקורונה, נשיא ארה"ב לא יודע כיצד להיות המרגיע הלאומי. כשהמשבר התעצם בהדרגה בשבועות האחרונים, ושאר העולם נקט צעדים משמעותיים, דונלד טראמפ התעקש לשתוק או לשקר. הוא דחה אזהרות של מומחי בריאות בשל "תחושת בטן", גלגל אחריות למושלי מדינות ומשרתי ציבור, ועד שסוף סוף הודה שבכלל מדובר במשבר - הוא הפיל את הבורסה והפחיד אזרחים שהיו ממילא מבוהלים.

לקח נגיף הקורונה, כמו בכל ההיסטוריה הפוליטית, הוא כי בעתות משבר חמור, אזרחים מחפשים מנהיג שמשרה תחושת ביטחון. חרדה היא רגש, הנובע מאי-ודאות לגבי העתיד, ולכן אי אפשר לשכנע אותה בטיעונים רציונליים. חרדה מדבקת לא פחות מהקורונה, אלא ששיטות של "ריחוק חברתי" - שמשמשות להתמודדות עם התפשטות הנגיף - לא עובדות עליה. די בחיבור לווטסאפ כדי להדביק אחרים. התרופה הטובה ביותר היא תחושת ודאות, אמיתית או מדומיינת. זה הרקע הראוי להבין את המפנה השקט שהתחולל הלילה בקרב המצביעים בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית.

הפריימריז כבר הפכו בשלב הזה לעניין פרוצדורלי. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ניצח הלילה, כצפוי, את הסנאטור מוורמונט ברני סנדרס בשלוש מדינות חשובות – אילינוי, פלורידה ואריזונה. בבחירות המקדימות ב-2016, סנדרס הפסיד בשלושתן להילרי קלינטון. בשלב זה במרוץ, ביידן כבר גרף יותר מ-50% מהצירים שחילקו המדינות שהצביעו. פער משמעותי מול סנדרס, שמחזיק ב-39%. זה עדיין לא מספיק כדי להבטיח ניצחון ודאי, אך מתמטית לא נותר לסנדרס מרווח לנשימה. כשני שלישים מכלל הצירים כבר חולקו, וסנדרס יצטרך לזכות בפער של 20% בכל אחת מהמדינות שטרם הצביעו - ואלה נוטות ברובן לתמוך בביידן.

אולם כמה דברים לא צפויים קרו הלילה בהצבעה, כשבוחנים את הפרטים הקטנים, והם מצביעים על מפנה חשוב בהתלכדות הדמוקרטית סביב ביידן. פלורידה, אילינוי ואריזונה משקפות ביחד את הרכב הקואליציה שכל מתמודד דמוקרטי זקוק לה כדי לנצח את טראמפ בבחירות לנשיאות נובמבר. אריזונה ופלורידה הן גם מבחן אלקטורלי חשוב כיוון שהן מדינות "מתנדנדות" בבחירות הכלליות. ביידן ניצח בשלושתן, וברוב גדול עוד יותר מכפי שחזו הסקרים.

פלורידה היא המעניינת מכולן. ניצחונו של ביידן אמנם היה ברור, לאור ההשפעה הגדולה של הקהילה הקובנית - שסולדת מסנדרס מאז שהעז להחמיא להיבט אחד של משטרו של פידל קסטרו. אולם ביידן בכל זאת הפתיע כשזכה לרוב בכל קבוצה דמוגרפית, וכנראה בכל מחוז. מדגם שערך העיתון "וושינגטון פוסט" הראה כי הוא אפילו זכה – לראשונה בפריימריז – ברוב בקרב מצביעים שתומכים ברעיון של ביטוח בריאות ציבורי לכלל האוכלוסייה. כלומר, אפילו חלקים מה"בייס" של סנדרס זולגים אל ביידן. אין ספק שבשמאל האמריקאי מתחילים להתלכד סביב מועמד אחד.

המועמדות לנשיאות: המרוץ הדמוקרטי
מספר צירים כולל: 3,979
התוצאות בטעינה... מספר צירים לניצחון 1,990
ג'ו ביידן 1147 Joe Biden
ברני סנדרס 879 Bernie Sanders
אליזבת וורן 72 Elizabeth Warren פרשה מהמרוץ ב-5 במארס 2020
מייקל בלומברג 61 Bloomberg פרש מהמרוץ ב-4 במארס 2020
פיט בוטג'ג' 26 Pete Buttigieg פרש מהמרוץ ב-1 במארס 2020
איימי קלובשר 7 Amy Klobuchar פרשה מהמרוץ ב-2 במארס 2020
טולסי גבארד 2 Tulsi Gabbard
טום סטייר 0 Tom Steyer פרש מהמרוץ ב-29 בפברואר 2020
אנדרו יאנג 0 Andrew Yang פרש מהמרוץ ב-11 בפברואר 2020
* תמונת מצב עדכנית לחלוקת הצירים ב-18 במארס 2020
תוצאות בזמן אמת
פלורידה
סה״כ צירים
219
ג'ו ביידן
61.9%
136
צירים
ברני סנדרס
22.8%
48
צירים
אילינוי
סה״כ צירים
155
ג'ו ביידן
59.1%
93
צירים
ברני סנדרס
36.1%
59
צירים
אריזונה
סה״כ צירים
67
ג'ו ביידן
43.6%
37
צירים
ברני סנדרס
31.6%
27
צירים

מדהים שרק לפני 35 ימים הקריירה הפוליטית של ביידן נראתה בשלבי סיום, אחרי שהגיע למקום החמישי והמביך בפריימריז בניו המפשייר - שם המצביעים נסחפו אחר "המהפכה" שהציע סנדרס. גם לפני שבועיים, כשראש העיר לשעבר פיט בוטג'ג' והסנאטורית ממינסוטה איימי קלובשר פרשו ועזרו לביידן לנצח ב"סופר טיוזדיי", הוא עדיין נתפס כמועמד פשרה גם עבור מחנה השמאל-מרכז. היחיד שמיזג שתי סיסמאות - "רק לא טראמפ" וגם "רק לא סנדרס" – לצד ההנחה שהוא היחיד שיכול לנצח את הנשיא המכהן.

אחרי שכבר עבר מהפך במיתוג, מלוזר לווינר, נראה כי ביידן עבר מהפך נוסף. כל התכונות שהפכו אותו למתמודד לא מלהיב ולא סוחף בתחילת הדרך הפכו אותו לפתע למנהיג הנכון ברגע הנכון. ביידן בן ה-77 לא השתנה, העולם הוא זה שהשתנה סביבו במהירות מסחררת. בצל משבר הקורונה נראה, כי סגן הנשיא לשעבר צובר תמיכה, ולא עוד כמועמד פשרה מהוססת - אלא כמנהיג שמקרין יציבות, רוגע, נחמה ותקווה זהירה. אחרי שמונה שנים שבהן הצטלם לצד ברק אובמה כסגנו, ביידן מקרין את התכונה החמקמקה המכונה "נשיאותיות". נאומים שהיו כמעט סטנדרטיים עבור מנהיג אמריקאי בעת משבר הפכו תחת טראמפ לתזכורת לעידן שפוי יותר, שהדמוקרטים היו שמחים לשקם.

המגמה היתה ברורה כבר בעימות הדמוקרטי ביום ראשון. מאז העימות הקודם הבמה התכווצה משבעה מתמודדים לשניים, והפעם גם לא היה קהל. בעוד ביידן שאף והצליח להקרין "נשיאותיות", ודיבר על טיפול נקודתי במשבר, סנדרס מינף את הדיון לצורך בשינוי מבני עמוק. הוא הצביע על הדרכים שבהן הקורונה מדגימה את הצורך בתוכניתו, "ביטוח בריאות לכל". כך העלה את הנקודה החשובה שעבור המוני אמריקאים, הסובלים מבעיות רפואיות ואין להם ביטוח רפואי, המשבר הנוכחי אינו שונה משגרת יומם.

עובדי קלפי במחוז ברוארד בפלורידה ממיינים מעטפות שהתקבלו בדואר, הלילהצילום: AP Photo/Brynn Anderson

ביידן מצדו חזר על תשובתו הקבועה, שקיבלה תוקף חדש בעיני מצביעים, לפיה אמריקאים "מחפשים תוצאות, ולא מהפכה". סגן הנשיא לשעבר השתדל והצליח להציג את עצמו כסלע יציב. מועמד שינמיך את הלהבות של טראמפ מצד אחד, אבל גם לא יחולל "מהפכה" כמו סנדרס בצד השני. רק יציבות וסדר.

כשהוא מעמיד את עצמו בין שתי הדמויות הדומיננטיות מימינו ומשמאלו, קל היה להחמיץ את המפנה הפוליטי שעבר ביידן לאורך המרוץ. על אף שלא היה קהל בעימות, ביידן פנה לא רק לתומכי טראמפ, אלא גם לאגף הפרוגרסיבי של סנדרס ושל הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן. לפתע הוא הביע את תמיכתו בסבסוד להשכלה גבוהה, נושא בולט של סנדרס, וסיוע לפושטי רגל - שהיה אחד העיקריים שקידמה וורן. אלה שתי תוכניות שלהן התנגד ביידן עד לא מזמן, אך כעת הוא גיבש מצע שיכול להפוך אותו לנשיא הכי פרוגרסיבי מאז ג'ימי קרטר. ואולם לעומת סנדרס, הוא מעניק למצע הזה מראה של מועמד מרכז שגרתי.

כשביידן נהנה מניצחון כמעט ודאי, וכעת ברור כי החל לנגוס בלב בסיס התמיכה של סנדרס, נראה כי הוא ערוך לשנות כיוון למאבק בטראמפ. הניצחונות במדינות המתנדנדות - לרבות במערב התיכון החשוב, כמו מישיגן ומינסוטה בשבוע שעבר ואילינוי הלילה - הבהירו כי התמיכה בו גורפת, ממזרח למערב. ואולם גם כשהתוצאה הסופית היא עניין של זמן, לא ברור לאן מועדות פניו של סנדרס. אחרי פרסום התוצאות הלילה קרא ביידן לדמוקרטים להתאחד סביבו, אך סנדרס לפי שעה העדיף שלא לדבר.

ברני סנדרס וג'ו ביידן בעימות שנערך ללא קהל, ביום ראשוןצילום: MANDEL NGAN / AFP

ב-2016 סנדרס התעקש להישאר במרוץ זמן רב אחרי שניצחונה של קלינטון בפריימריז היה מובטח, ואין לדעת אם יעשה זאת שוב. אם הוא למד משהו מאז, פרישתו גם היא עניין של זמן, כיוון שמצבו רק הוחמר הלילה, כשביידן גרף שיעור משמעותי מתוך הצירים בסיבוב הנוכחי - כ-11% מכלל 3,979 הצירים המתחלקים בין המועמדים בפריימריז.

מצד שני, נגיף הקורונה כבר גרם בכמה מדינות לדחיית ההצבעה בבחירות המקדימות ליוני. כך למשל, אוהיו היתה אמורה להצביע הלילה וג'ורג'יה בשבוע הבא, ושתיהן בחרו לחכות. במקביל, תומכיו של סנדרס לא ממהרים לוותר וממשיכים לתרום כסף לקמפיין. לכן, אם רק יחליט, הסנאטור מוורמונט יכול להמשיך לרוץ באין מפריע.

בינתיים, בבית הלבן, הנשיא לא מפסיק לבחוש בפריימריז הדמוקרטיים ולהציע פרשנויות משלו. בעוד משבר הקורונה משתולל, טראמפ מצא זמן לצפות בעימות הדמוקרטי האחרון, רק שהפעם הביע בעיקר אכזבה. עם דיון מתורבת ולא מתלהם בין סנדרס לביידן, בלי קקופוניה של מתמודדים, טראמפ צייץ: "אני חייב לומר שזה עימות מאוד משעמם". בכך הוא חידד במדויק את ההבדל המרכזי בינו לבין מי שמסתמן כמועמד הדמוקרטי, מבלי להבין שיותר ויותר אמריקאים מתגעגעים לפוליטיקאים משעממים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ