מלך סעודיה ויורש העצר בירכו את ביידן והאריס על ניצחונם בבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, לאחר שהשתתף בתפילה בכנסייה בעיר וילמינגטון שבדלאוור, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
עדכונים

שר החוץ של איראן במסר למדינות ערב: "טראמפ עוזב, אנחנו ושכנותינו נישאר"

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, קרא היום לשכנותיה של הרפובליקה האיסלאמית לשתף פעולה למען האינטרסים המשותפים שלהן, כעת עם תבוסתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבחירות לנשיאות. 

"טראמפ עוזב, ואנחנו ושכנותינו נישאר. הסתמכות על זרים לא מביאה ביטחון, ומאכזבת... אנחנו קוראים לכולן לאמץ דיאלוג כדרך היחידה לפתור מחלוקות ומתיחויות. יחד נוכל לבנות עתיד טוב יותר לאזור שלנו", כתב זריף בערבית בטוויטר. 

(הארץ)

הקמפיין של טראמפ מגייס כסף למאבק המשפטי. האותיות הקטנות אומרות אחרת

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, במטה הקמפיין שלו בארלינגטון שבווירג'יניה, ביום שלישיצילום: Alex Brandon/אי־פי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מסרב לפי שעה להכיר בתוצאות הבחירות לנשיאות שבהן ניצח המועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן. היום (ראשון) בילה הנשיא המכהן במגרש הגולף שלו בסטרלינג, וירג'יניה, והמעיט בציוציו בטוויטר. כמה מאנשי המפלגה הרפובליקאית עומדים לימינו ותומכים במאבקו המשפטי המתוכנן נגד תוצאות הבחירות, בעוד שאחרים, בהם הנשיא לשעבר ג'ורג' וו' בוש והסנאטור מיוטה מיט רומני, בירכו על ניצחונו של ביידן.

לפי פרסום בסוכנות הידיעות רויטרס, המסתמך על שלושה מקורות המעורים בנושא, אנשי המפלגה הרפובליקאית מנסים לגייס סכום של לפחות 60 מיליון דולרים (כ-200 מיליון שקלים) כדי לממן את ההליכים המשפטיים של הנשיא. אנשי הקמפיין של טראמפ הגישו לאחר הבחירות עתירות משפטיות בשורה של מדינות. "הם רוצים 60 מיליון דולרים", אמר תורם רפובליקאי שקיבל בקשה לתרומה מצד אנשי הקמפיין והוועדה הלאומית הרפובליקאית (RNC).

גיוס לתרומות נעשה בשעה שהן הקמפיין של טראמפ והן הקמפיין של ביידן נערכים למאבק משפטי אפשרי ממושך. מאז שהקלפיות נסגרו, הקמפיין של טראמפ שיגר מסרונים והודעות דואר אלקטרוני בבקשה לתרומות, אם כי מהאותיות הקטנות עולה כי יותר ממחצית הכסף שיגויס צפוי לעבור לטובת כיסוי חובות הקמפיין. גם סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי הוועדה הלאומית הרפובליקאית "הפציצה" את תומכי הנשיא בבקשות משולהבות למזומן. 

לכתבה המלאה

מלך סעודיה ויורש העצר בירכו את ביידן והאריס על ניצחונם בבחירות

מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, ויורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, בירכו את הנשיא הנבחר ג'ו ביידן ואת סגניתו המיועדת קמאלה האריס על ניצחונם בבחירות לנשיאות ארה"ב — כך דווח בסוכנות הידיעות של סעודיה. הודעתם של השניים מגיעה יותר מיממה לאחר שהוכרזו בארה"ב תוצאות הבחירות. 

(רויטרס)

מלניה טראמפ: "יש לספור את כל הקולות החוקיים — ולא את הבלתי חוקיים"

הגברת הראשונה של ארה"ב, מלניה טראמפ, כתבה היום (ראשון) בטוויטר כי "העם האמריקאי ראוי לבחירות הוגנות. על כל קול חוקי — לא בלתי חוקי — להיספר. עלינו להגן על הדמוקרטיה שלנו עם שקיפות מלאה". 

ציוצה של טראמפ מגיע כמה שעות לאחר שרשת CNN דיווחה כי היא הצטרפה למעגל האנשים הקרוב לנשיא שמפציר בו לקבל את תצאות הבחירות ולהודות בתבוסתו. 

(הארץ)

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש התקשר לביידן כדי לברך אותו על ניצחונו

נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' וו. בוש, טלפן היום (ראשון) לנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, כדי לברך אותו על ניצחונו בבחירות. מדובר בדמות הרפובליקאית הבכירה ביותר עד כה שהצהירה בפומבי כי היא מכירה בניצחונו של המועמד הדמוקרטי ובכך שהבחירות הסתיימו. 

"מסרתי את איחוליי החמים והודיתי לו על המסר הפטריוטי שהוא העביר אתמול בלילה", אמר בוש בהצהרה שפרסם לאחר שיחתו בטלפון עם ביידן. "טלפנתי גם לקמאלה האריס כדי לברך אותה על בחירתה ההיסטורית לתפקיד סגנית הנשיא. למרות שיש בינינו מחלוקות פוליטיות, אני יודע שג'ו ביידן הוא איש טוב שזכה בהזדמנות שלו להנהיג את המדינה שלנו ולאחד אותה".

בהצהרה שלו, בירך בוש גם את הנשיא דונלד טראמפ ואת תומכיו על הקמפיין שניהלו, וציין כי הוא הרוויח את קולם של יותר מ-70 מיליון אמריקאים, עובדה אותה הגדיר "הישג פוליטי יוצא מן הכלל". 

בעוד שבוש אמר כי לטראמפ שמורים הזכות לבקש ספירה חוזרת של קולות ואמצעים משפטיים, מהצהרתו ניתן היה להבין באופן ברור כי הוא לא חושב שאלה יצליחו. "העם האמריקאי יכול להיות בטוח שהבחירות היו הוגנות מהיסוד, יש תימוכין ליושרה שלהן, והתוצאה היא ברורה", אמר בוש. 

(ניו יורק טיימס)

מינוי מסתמן ראשון בממשל ביידן-האריס

קצין הרפואה הראשי של ארה"ב לשעבר, ויווק מרתי, בוועידה הדמוקרטית הלאומית, ב-20 באוגוסטצילום: /אי־פי

צוות המעבר של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן השיק היום (ראשון) באופן רשמי את אתר האינטרנט ואת חשבונות המדיה החברתית שלו. מדובר בצעד פומבי נוסף לקראת כינון ממשל ביידן-האריס ב-20 בינואר. האתר BuildBackBetter.com שהושק כבר ביום רביעי, מפרט את סדר העדיפויות המיידי של הממשל החדש: מגפת קורונה, המיתון הכלכלי, שינויי האקלים והגזענות המערכתית בארה"ב. 

ביידן צפוי להכריז מחר על כוח המשימה למאבק בקורונה של ממשלו. לפי דיווח ב"פוקס ניוז", בראש הצוות יעמוד קצין הרפואה הראשי של ארה"ב לשעבר, ד"ר ויווק מרתי. כיום, בממשל טראמפ, עומד סגן הנשיא מייק פנס בראש כוח המשימה. 

(הארץ וניו יורק טיימס)

טראמפ לעולם לא יודה בתבוסה. בסביבתו הקרובה מסמנים לו שהגיע הזמן ללכת

טראמפ חוזר לבית הלבן שבוושינטגון לאחר ההכרזה על ג'ו ביידן כמנצח בבחירות, אתמולצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לעולם לא מודה בתבוסה. אך כרגע הוא עומד מול דילמה קשה: האם להודות בהפסד ולברך את הנשיא הנבחר ג'ו ביידן כמקובל או להמשיך במאבק המשפטי בכל החזיתות. לפי פרסום בסוכנות הידיעות אי-פי, יועצו הבכיר של הנשיא וחתנו ג'ארד קושנר סיפר לכמה אנשים כי הוא דחק בנשיא לקבל את תוצאות המרוץ — גם אם טראמפ לא ישלים עם הנסיבות שבהן הושגו. רשת CNN דיווחה היום (ראשון) מפי מקור כי גם רעייתו של טראמפ, מלניה, אמרה לו להשלים עם תוצאות הבחירות. מנגד, בניו הבוגרים של טראמפ, דונלד ג'וניור ואריק, קראו לאביהם להמשיך ולהילחם והפצירו ברפובליקאים לעמוד לימינם במאבק.

לכתבה המלאה 

סגן נשיא טורקיה: נמשיך בעבודה משותפת עם ארה"ב

סגן נשיא טורקיה פואט אוקטאי התייחס היום לזכייתו של ביידן בנשיאות ואמר כי בממשל הטורקי ימשיכו בעבודה משותפת עם ארה"ב. בראיון לערוץ טלוויזיה מקומי אמר אוקטאי כי אף שבין הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן וטראמפ שררה חברות קרובה שסייעה למדינות לקדם סוגיות משותפות, החלפתו לא צפויה לפגוע בערוצים הדיפלומטיים הקיימים ביניהן.

(רויטרס)

רוחאני: הממשל האמריקאי הבא צריך לפצות על טעויות טראמפ

נשיא איראן חסן רוחאניצילום: SPUTNIK/רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס היום לניצחונו של ביידן בבחירות לנשיאות ואמר כי הממשל הבא בארה"ב צריך לנצל את ההזדמנות כדי לפצות על טעויות שעשה ממשלו של טראמפ.

"המדיניות המזיקה של טראמפ היתה מנוגדת לעם האמריקאי", אמר רוחאני בדברים שצוטטו בתקשורת באיראן. "הממשל הבא בארה"ב צריך לנצל את ההזדמנות לפצות על טעויות קודמות". רוחאני הוסיף כי איראן "בעד תקשורת בונה עם העולם".

ביידן התחייב לשוב להסכם הגרעין שנחתם עם איראן ב-2015, ממנו פרשה ארה"ב תחת נשיאותו של טראמפ, במידה ואיראן תתחייב גם היא לציית לו.

(רויטרס)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ