ב-3 בנובמבר ארה"ב תלך לקלפי. התוצאה עשויה להגיע רק אחרי כמה ימים

שלושה חודשים נותרו לבחירות, וברקע מגפת הקורונה נבחנת אפשרות להרחיב את ההצבעה בדואר. טראמפ מנסה להטיל דופי בהליך, ובכירים בכמה מדינות אומרים שבשיטה זו צפוי עיכוב. לפי הערכות, בליל הבחירות ויסקונסין, פנסילבניה ומישיגן עשויות להתגלות כמוקדים בעיתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטים מחוץ לקלפי בפריימריז בטקסס, במארס
שלטים מחוץ לקלפי בפריימריז בטקסס, במארסצילום: Tamir Kalifa / NYT

מגפת הקורונה קלעה את ארה"ב לסחרור מסוכן, המשלב איום בריאותי ממשי עם מחאות נגד צעדי הממשל המקומי במדינות שונות לבלימת המגפה. המחאה שהחלה לאחר הריגתו של ג'ורג' פלויד, לא שככה לגמרי, ומותירה את הפצע של המתיחות הגזעית פתוח בשיח הציבורי. לאלה יש להוסיף את הצעתו מהשבוע שעבר של הנשיא דונלד טראמפ, לדחות את מועד הבחירות לנשיאות, שנקבע ל–3 בנובמבר.

בראיונות באחרונה, כמו ב–2016, נמנע טראמפ מלהתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות. את עיקר האש הוא מפנה להצבעה בדואר, המוצגת כדרך לקיים את הבחירות תוך עמידה בהגבלות הריחוק החברתי, כדי לרסן את התפשטות המגפה. עד כה גבתה הקורונה את חייהם של יותר מ–150 אלף אמריקאים, ומספר החולים הכולל בארה"ב בנגיף גבוה מ–4.5 מיליונים.

מעבר להצבעה בדואר מגדיל את הסיכויים שאזרחי ארה"ב לא ידעו מי ניצח בבחירות לנשיאות, כבר בסופו של יום הבחירות. אבל בניגוד להתעקשותו המתמשכת של טראמפ, לא יהיה זה בשל תוצאות לקויות או מזויפות. בניסיון לערער את אמינות הבחירות — שבהן הוא עלול להפסיד — הנשיא העלה את הדרישה שזהות המנצח תוכרז עוד באותו הלילה. בזמן שמדינות ברחבי ארה"ב בוחנות אם להרחיב את האפשרות להצביע באמצעות הדואר.

טראמפ התייצב ביום שישי מול עיתונאים וניסה להטיל ספקות באמינות התוצאות במקרה כזה. "לא תוכלו לדעת את התוצאות במשך שבועות, חודשים ואולי אפילו שנים", אמר הנשיא. "אולי אפילו לא תדעו אותן לעולם. וזה מה שמדאיג אותי. התוצאות ייקבעו מראש. הן יהיו מזויפות". זו אינה הפעם הראשונה שבה הנשיא מעורר חששות לא מבוססים לגבי זיופים בהצבעה בדואר, שהעיסוק בה התרחב לאחרונה, ברקע המשך התפשטות מגפת הקורונה.

ביום חמישי שעבר, לאחר שסקרים במדינות המתנדנדות הראו שטראמפ מפגר אחרי יריבו הדמוקרטי, ג'ו ביידן, הוא הרחיק לכת עוד יותר והעלה את הרעיון לדחות את הבחירות עד שאפשר יהיה לקיימן כבשגרה. למחרת, אחרי התנגדות שהושמעה משתי המפלגות, הוא חזר בו מדבריו ואמר כי "אף אחד לא רוצה יותר ממני את התאריך הזה" — כשהוא מתכוון ל–3 בנובמבר, תאריך הבחירות השנה. "אני מקווה שיקדימו אותו, בסדר? תקדימו אותו", הוסיף הנשיא, בסגנונו המוכר.

החוק הפדרלי קובע כי יש לקיים בחירות לנשיאות בכל ארבע בשנים, ביום שלישי שאחרי יום שני הראשון בנובמבר. כדי לשנות זאת יש צורך בהעברת חוק מיוחד בקונגרס

תיבת הצבעה בדואר בבחירות המיוחדות לקונגרס במחוז השביעי של מרילנד, באפרילצילום: Julio Cortez/אי־פי

טראמפ ויתר על הרעיון להזיז את מועד הבחירות אחרי שרפובליקאים רבים דחו אותו נחרצות. הוא לא יוכל לדחות את הבחירות ללא תמיכה ממפלגתו, מכיוון שהחוק הפדרלי קובע כי יש לקיים בחירות לנשיאות בכל ארבע בשנים, ביום שלישי שאחרי יום שני הראשון בנובמבר. כדי לשנות זאת יש צורך בהעברת חוק מיוחד בקונגרס.

עם זאת, פרסום התוצאות הסופיות עלול להידחות. בכירים בוועדות הבחירות בכמה מהמדינות המתנדנדות כבר הזהירו שספירת הקולות עלולה להימשך כמה ימים, משום שהם צופים שיקבלו שיטפון של פתקי הצבעה בדואר. בבחירות שתוצאותיהן היו צמודות, כמו אלו של 2016, עיכובים בספירה במדינות כאלו עלולים למנוע את פרסום ההודעה על זהות המנצח.

"הזמן הוא סימן שהכל עובד כשורה"

בשיחה עם ניו יורק טיימס, אמר מאט מאסטרסון, יועץ בכיר בענייני אבטחת הבחירות במשרד לביטחון פנים, כי ככל שמספר הקולות שיגיעו בדואר יהיה גדול יותר, יידרש זמן רב יותר לסדר אותם בגיליונות נתונים ולהתחיל לחשב. "זה יעורר תהיות שמא משהו לא בסדר", הוסיף. אולם, מאסטרסון נזהר מלהשתמש במונח "עיכוב", שלדבריו מלמד על בעיות בהליך הספירה. "הצורך בזמן רב יותר לעבד ולספור את הטפסים האלה הוא סימן שהמערכת עובדת כשורה. בשום אופן אין מדובר פה על פעילות זדונית כלשהי".

"אני מנסה לומר לכל מי שמקשיב שאני לא חושב שנדע ב–3 בנובמבר מי ניצח בבחירות לנשיאות", אמר מתיו וייל, מנהל פרויקט הבחירות במכון המחקר Bipartisan Policy Center. וייל הצביע על שלוש מדינות שבהן, לדבריו, הוא צופה בעיות בספירת הקולות — ויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה. מדינות אלה, שמילאו תפקיד מרכזי בניצחונו של טראמפ ב–2016, נחשבות בשתי המפלגות יעד משמעותי לכיבוש, בדרך לניצחון.

בשלוש המדינות ישנו חוק האוסר על ספירת קולות וניתוח נתוני הצבעה שהגיעו בדואר לפני יום הבחירות, אפילו שגורמים בוועדות הבחירות לוחצים לבטל או להקל את הכלל הזה. פנסילבניה מאפשרת השנה, לראשונה, לכל תושביה להצביע בבחירות לנשיאות דרך הדואר. בשל כך, ובנוסף למגפת הקורונה, מספר הבקשות לטפסי נפקדים בפריימריז שנעשו במדינה בחודש יוני גדל ל–1.8 מיליונים — פי 17 יותר מאשר ב–2016. במרוץ לתפקיד החשב הכללי של פנסילבניה, שנערך גם הוא ביוני, הוכרז המנצח רק שבוע לאחר מועד הבחירות.

"ייתכן שיעברו ימים אחדים לפני שנדע את תוצאות הבחירות", אמרה ג'וסלין בנסון, מזכירת המדינה של מישיגן, כבר בחודש מאי. בנסון, דמוקרטית המכהנת בתפקיד השלישי בחשיבותו במדינתה, אחראית על ניהול הליך הבחירות במישיגן. "עלינו להתכונן לכך כבר עכשיו ולהתרגל לאפשרות שזה יקרה", הוסיפה אז. פרסום דחוי של התוצאות נפוץ במדינות ספורות, שבהן הבחירות כבר נערכות ברובן בדואר. אך בחירות לנשיאות לא נותרו ללא הכרעה מאז 2000 — אז אי סדרים בהצבעה בפלורידה גרמו לכאוס, ולשבועות של מאבקים בבתי המשפט.

מומחים לבחירות וחברים במפלגה הדמוקרטית מודאגים מחזרה על תרחיש דומה גם השנה, בשל ההכרזות התדירות של טראמפ בנושא זיוף תוצאות של הצבעה בדואר, וציורה "כאיום" על בחירתו לכהונה נוספת. הנשיא גם סירב בראיונות להתחייב כי יקבל את תוצאת הבחירות, בטענה שעדיין מוקדם מדי להצהרה כזו.

ביידן אמר עוד באפריל, באירוע לתורמים לקמפיין שלו, כי טראמפ "ינסה איכשהו לדחות את הבחירות ויציג טיעונים למה אי אפשר לקיימן". בחודש שעבר הוא אמר כי טראמפ עלול לנסות "לגנוב בעקיפין" את הבחירות באמצעות יציאה פומבית נגד הצבעה בדואר. ביום שישי, באירוע מקוון לתורמים במסצ'וסטס, לצד הסנאטורית אליזבת וורן, ביידן חזר על דבריו: "זכרו, הנשיא הזה הרחיק לכת עד כדי כך, שהוא אמר את מה שהזהרתי לפני ארבעה חודשים שיאמר: הוא חושב שאולי עלינו לדחות את הבחירות. תתכוננו. הדרך תהיה קשה, לכן הצביעו. הצביעו מוקדם ושכנעו את חבריכם להצביע".

לחלק את השאריות

בזמן שאזרחים מחפשים חלופה בטוחה להצבעה פיזית, בצל המגפה, בכירים בוועדות הבחירות של שתי המפלגות ממשיכים לקדם את ההצבעה בדואר והאפשרות להצביע בטפסי נפקדים. מספר הבקשות לטפסי הצבעה בדואר היה גבוה מאוד בפריימריז בתחילת השנה, ומדינות רבות צופות שיהיו מיליוני בוחרים נוספים שיבקשו להצביע באופן זה בנובמבר.

כל מדינה בארה"ב מנהלת את ההצבעה בדואר באופן שונה, וספירת הקולות בכל אחת מהן עלולה להימשך זמן רב. בכמה מדינות בודקים את טפסי ההצבעה שמתקבלים אפילו ימים אחדים אחרי יום הבחירות, כל עוד חותמת הדואר מעידה שהם נשלחו לפני שהקלפיות נסגרו. בנוסף לכך, יש מדינות שבהן נספרים הטפסים ברגע שהם מתקבלים. אך באחרות — ובעיקר במדינות המפתח מישיגן ופנסילבניה — יש חוקים האוסרים לגעת בטפסים לפני יום הבחירות עצמו, ובשל כך עלולה הספירה להימשך עד יום המחרת.

למרות זאת, כלי תקשורת, כמו סוכנות הידיעות אי־פי, צפויים להכריז על מנצח — בהסתמך על מודלי חיזוי, המבוססים על תוצאות חלקיות, נתונים מבחירות קודמות ושימוש נרחב במדגמים. אך במדינות שבהן המרוץ יתברר כצמוד מדי, ייתכן שההכרזה על זהות המנצח תתעכב. בשל כך, ספירת הקולות עלולה להתברר כ"רכבת הרים" רגשית, בזמן ההמתנה להכרעה.

כך קרה, למשל, באריזונה בבחירות אמצע הקדנציה ב–2018. המועמדת הרפובליקאית לסנאט, מרתה מקסאלי, ניצחה ברוב זעום בספירה הראשונית, שבה נכללו קולות ההצבעה האישית והטפסים שהגיעו בדואר לפני יום הבחירות. אך שבוע לאחר מכן, אחרי שנספרו כל הטפסים שהגיעו עד יום הבחירות, התברר כי המועמדת הדמוקרטית קירסטן סינמה ניצחה בהפרש של יותר מ–2%. מאז, אריזונה שינתה את התהליך בניסיון לזרז את ספירת הקולות.

לדברי בריאן קורלי, המפקח על הבחירות במחוז פסקו בפלורידה, המדינה החליטה לאחרונה להאריך את התקופה שניתן לקבל ולחשב בה את נתוני ההצבעה בדואר. קורלי — שהמחוז שלו ידוע כ"מתנדנד" בין המפלגה הרפובליקאית לדמוקרטית — הוסיף כי הזמן שיחלוף עד להכרזה על זהות המנצח תלוי גם בשאלה עד כמה המרוץ בין המועמדים יהיה צמוד. בשנת 2000 הכריזה פלורידה על מנצח על חודם של 537 קולות, אחרי ספירה חוזרת ופסיקה של בית המשפט העליון.

לדבריו, ההמתנה להכרזה בנובמבר עשויה להימשך ימים שלמים. "הבחירות דומות מאוד למה שקורה בחג ההודיה", אמר קורלי. "מסיימים לאכול את תרנגול ההודו אבל עדיין צריך לחלק את השאריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ