פומפאו רשם הישגים יוצאי דופן בכהונתו, אך הותיר אחריו מורשת מפוקפקת

החלטתו של שר החוץ היוצא לאמץ את סגנונו הכוחני של הבוס טראמפ הפכה לחרב פיפיות, לפי גורמים במשרד. פרשנים ופקידים הגדירו אותו "שר החוץ הגרוע בתולדות ארה"ב", הגדרה שתרדוף אותו אם יחליט להתמודד על תפקידים נוספים בעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומפאו בשיחה עם עיתונאים בוושינגטון, בנובמבר
פומפאו בשיחה עם עיתונאים בוושינגטון, בנובמברצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בשבוע שעבר, בעודו מתמודד עם זלזול מצד בעלות הברית הוותיקות של ארה"ב ולעג מצד דיפלומטים במשרדו, חשף שר החוץ היוצא, מייק פומפאו, רגע אישי משמעותי עבורו, שהעיד על האופן בו ניהל את מדיניות החוץ של ממשל טראמפ.

ב־1983, כשהיה עדיין חניך באקדמיה הצבאית ווסט פוינט, עשו אנשי מיליציה איראנית פיגוע המוני במחנה צבאי שבו שהו נחתים אמריקאים בביירות. 241 חיילים אמריקאים מתו בתקרית. "מאז חיי כבר לא היו אותו הדבר", סיפר בנאומו האחרון כשר חוץ. היתה זו אינדוקטרינציה רבת עוצמה לחייל הצעיר, שאומן להגן על ארה"ב מפני אויביה.

פומפאו בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: ANDREW HARNIK - AFP

35 שנים מאוחר יותר, כשהתמנה לשר החוץ ה-70 של ארה"ב בממשלו של טראמפ, ב-2018, המשיך פומפאו להתנהל על פי אותה תפישה צבאית שאימץ אז. מתווי מדיניות חוץ הוגדרו "מערכות משימה". אשתו סוזן היתה "מכפיל כוח" בהתנהלותו מול עובדים במשרד. במהלך כהונתו זנח פומפאו את השיטות הדיפלומטיות המסורתיות לטובת תרגילי כוח וכיפוף ידיים עם מנהיגים אירופאים, הקנטה של שליטי סין ואיראן וניסיון לערער את שלטונם של רודנים, לרבות משא ומתן עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און, אך לא עם נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו.

אלא שהחלטתו של פומפאו להפנות עורף לתפקידה המסורתי של הדיפלומטיה לטובת אימוץ סגנונו הכוחני של דונלד טראמפ הפכה לחרב פיפיות, לדברי פרשנים ופקידים במשרד החוץ. בשעה שהוא עוזב את תפקידו, הגדירו כמה פקידים בממשל ופרשנים את פומפאו, בן 57, כשר החוץ הגרוע ביותר בתולדות ארה"ב. ההגדרה הזו צפויה מן הסתם להמשיך ולרדוף אותו בעתיד, ככל שינסה להתמודד על מועמדות לנשיאות ב-2024 מטעם המפלגה הרפובליקאית או על תפקיד ציבורי בכיר אחר, כפי שרבים מעריכים שאכן יעשה.

"הכוס ריקה יותר מכפי שהיא מלאה", אמר ריצ'רד פונטיין, נשיא המרכז לביטחון אמריקאי חדש ודיפלומט לשעבר, שגם שימש כיועץ של הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין ב-2008. לדבריו, איראן קרובה היום יותר לבניית פצצה גרעינית מכפי שהיתה לפני כהונתו של פומפאו, וצפון קוריאה מחזיקה כעת ביותר נשק גרעיני משהיה לה בימיו הראשונים של ממשל טראמפ.

פומפאו וטראמפ בבית הלבן, במהלך שיחה עם מנהיגי ישראל וסודאן, בדצמברצילום: Alex Brandon/אי־פי

פומפאו יעזוב את משרדו בעוד שהיחסים בין ארה"ב ומנהיגים מובילים באירופה, האו"ם ושותפים אחרים בבריתות כלכליות נמצאים במצב רע. דיפלומטים רבים אומרים כי לארה"ב יש היום פחות סמכותיות לקדם משטר דמוקרטי וזכויות אדם בעולם משהיה לה לפני ארבע שנים. חלקו של פומפאו בהכשרת מדיניות הצללים של הנשיא באוקראינה — שפגעה בשנים של מאמצים אמריקאיים להדוף תוקפנות צבאית רוסית — עוררה שאלות בקרב מחוקקים בעת משפט ההדחה הראשון שנערך לטראמפ ב-2019. רבים תהו אז אם נאמנותו של פומפאו לטראמפ גוברת על נאמנותו לאינטרסים הביטחוניים של ארה"ב.

פומפאו אינו איש הצבא הראשון שמונה לתפקיד הדיפלומט מספר אחת של ארה"ב. קולין פאוול היה גנרל בצבא לפני שהתמנה לשר החוץ בממשלו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש ב-2001. כהונתו הוכתמה קשות לאחר שהתברר שהציג מידע מודיעיני שגוי כדי להצדיק את הפלישה לעיראק ב-2003 — צעד שכינה בדיעבד "כואב" ו"כתם" על הקריירה שלו. ובכל זאת, הוא נתפש כמדינאי טוב יותר מפומפאו.

מטעמים פוליטיים, פומפאו מקווה להיזכר כשחקן מפתח בממשל טראמפ, מעמד שהועם מחוץ לארה"ב הרבה יותר מאשר בקרב הגרעין הקשה של הרפובליקאים, שלרוב אינם נוהגים להתעניין במדיניות חוץ בימי בחירות. ואולם, אחרי ההסתערות של תומכי טראמפ על בניין הקפיטול, מספר גדל של אישי ציבור רפובליקאים ביקשו להתבדל מהנשיא היוצא. פומפאו לא נמנה איתם, אף שמקורבים לו סיפרו שהוא הזדעזע מההתקפה. במקום להתנער מהנשיא הוא המשיך לפרסם את סדרת הציוצים המתמשכת בטוויטר, בה פתח ב-1 בינואר, על מנת להתפאר במה שכינה ההצלחות במדיניות החוץ שלו.

פומפאו בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

מתנת פרידה לסין

פומפאו עמד בראש מובילי מדיניות ממשל טראמפ כלפי סין, איראן וּונצואלה. הממשל שילב הטלת סנקציות כלכליות לצד מדיניות מתגרה, בניסיון לשנות את האסטרטגיה העולמית כלפי כל אחת מהן. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד עם סין, שעליה פומפאו קטרג יותר מכל אחד אחר בממשל. הוא ניצל כל הזדמנות כדי להתמקד בהפרות זכויות האדם שמבצעת סין בהתנהלותה נגד האויגורים המוסלמים וכלפי מיעוטים אחרים. אתמול, כמעין מתנת פרידה, הכריז כי התנהלותה של סין כלפיהם נחשבת בעיני הממשל בארה"ב רצח עם.

בהתנהלות מול ונצואלה גייס פומפאו את תמיכתן של כ-60 מדינות נגד הנשיא ניקולס מאדורו, בעקבות תוצאות בחירות שנויות במחלוקת, והשית סנקציות על הממשלה בקרקאס. למרות המהלכים, מאדורו נותר בשלטון.

באירופה זוקפים לזכותו של פומפאו את סיועו בחיזוק ברית נאט"ו כמעוז נגד רוסיה, בין היתר בהגדלת הוצאות הצבא. אלכסנדר ורשבו, שהיה בעבר סגן מזכ"ל נאטו ושגריר ארה"ב ברוסיה ובדרום קוריאה, אמר שפומפאו עזר להגן על ברית נאט"ו מפני "הבוז של טראמפ כלפי בעלות ברית והטקטיקות הבריוניות" שלו.

פומפאו בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

פומפאו גם אימץ מדיניות דילוגים לחימום היחסים בין ישראל וכמה מדינות במזרח התיכון וצפון אפריקה במסגרת "הסכמי אברהם" — הישגה הבולט ביותר של מדיניות החוץ של הממשל היוצא. אבל הסכמי שלום אלה התגבשו בעיקר בזכות מעורבותו של ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של טראמפ. פומפאו העניק תמיכה נחושה לישראל, תוך התרסה בנורמות בינלאומיות מקובלות, כמו העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, והכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן ובלגיטימיות ההתנחלויות בגדה המערבית. פומפאו, נוצרי אוונגליסטי, תיאר לעתים צעדים נגד איראן במונחים דתיים הקשורים לישראל או לנבואות בתנ"ך.

פומפאו נמנה עם היועצים של טראמפ שדחפו לבצע פעולות צבאיות נגד איראן, הצעות שטראמפ דחה ביוני 2019, אך אישר בינואר 2020, אז התנקשה ארה"ב במפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, גנרל קאסם סולימאני. אך בחודש נובמבר עשה פומפאו תפנית, יחד עם בכירים אחרים בממשל, בהם סגן הנשיא מייק פנס, שר ההגנה בפועל כריסטופר מילר, וראש המטות המשולבים מארק מילי, שהתנגדו ליוזמת הנשיא להנחית מהלומות צבאיות על איראן, והתריעו שהן עלולות להידרדר בקלות לעימות מקיף בשבועות האחרונים של ממשל טראמפ.

פומפאו הגדיר את עצמו איש "הריאליזם, האיפוק והכבוד" — תפישה שבה דוגל התומך הפיננסי הוותיק שלו, צ'ארלס קוק, מיליארדר שמרן שרשת תרומותיו העבירה לפומפאו יותר כספים מאשר לכל מועמד אחר לקונגרס במערכות הבחירות לבית הנבחרים מ-2010 ל-2016.

פומפאו בוושינגטון, בחודש שעברצילום: Evan Vucci/אי־פי

בתפקידו כשר חוץ פומפאו לא הסתיר את שאיפותיו לקריירה פוליטית עתידית — תחילה ברמיזות על כוונות להתמודד לסנאט מטעם מדינת קנזס, ובהמשך בהזנת ציפיות שירוץ למשרת מושל ב-2022 או לנשיאות ב-2024. כהונתו הסוערת במשרד החוץ לוותה בשורה של חקירות שחלקן עדיין נמשכות, הנוגעות בין היתר לשאלה אם הפר את כללי האתיקה המקצועית בכך שהיה מעורב בפעילות פוליטית בהיותו בתפקיד.

בדברי פרידה שנשא השבוע הבהיר פומפאו שהצבא היה בראש מעייניו במשך כהונתו. "בהיותי בראש ה-CIA ומשרד החוץ, התמקדתי בלי הרף בהגנה על צבאנו הגדול ועל כל האמריקאים", כתב בציוץ בשבוע שעבר. "דבר אחד היה ברור לאויבנו: אם תתקפו את חיילנו, תשלמו על כך".

לכתבתה של לארה ג'ייקס ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ