אחרי עשרות שנים |

ממשלת אוסטרליה התנצלה על מדיניות האימוץ בכפייה

בין שנות ה-50 לשנות ה-70 נמסרו לאימוץ עשרות אלפי ילדים שנולדו לזוגות לא נשואים, רובם קטינים. רה"מ גילארד: זו היתה שיטה מבישה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, התנצלה היום (חמישי) על מדיניות האימוץ בכפייה שהיתה נהוגה בארצה בשנות ה-50, ה-60 וה-70 של המאה הקודמת. כחלק ממדיניות זו הועברו עשרות אלפי תינוקות שנולדו להורים לא נשואים, רובם קטינים, למשפחות נטולות ילדים. מדיניות זו בוצעה בכפייה ואמהות רבות סיפרו ברבות הימים כי אולצו לחתום על מסמכים שבהם הסכימו למסור את ילדיהן.

בפגישה עם מאות מקורבנות מדיניות האימוץ בכפייה, אמרה גילארד כי מדובר במדיניות "מבישה שיצרה מורשת של כאב". "היום, הפרלמנט שלנו נוטל אחריות ומתנצל על השיטות והפרקטיקות שגרמו להפרדה בין אמהות לבין ילדיהן. אנו מוקיעים את השיטות שמנעו מכן, האמהות, את הזכות הבסיסית ואת האחריות הבסיסית בלאהוב ולטפל בילדים". בסרטון - כתבה של הבי-בי-סי על האימוץ בכפייה.

גילארד הוסיפה כי מדיניות ממשלת אוסטרליה מנעה מאמהות מידע על זכויותיהן, דבר שגרם לכך שהסכמתן נעשתה שלא במודע. "ניתנו לכן הבטחות כוזבות, נאלצתן להתיישב עם שיטה ברוטלית שהיתה לא מוסרית, לא הוגנת ובמקרים רבים גם לא חוקית". דבריה של גילארד התקבלו בתשואות ומחיאות רבים, ורבות מהאמהות שנפגעו פרצו בבכי.

ראש ממשלת אוסטרליה הוסיפה כי ארצה תעביר חמישה מיליון דולר אוסטרלי למימון סיוע נפשי ושירותי מידע ארכיוני לקורבנות מדיניות האימוץ בכפייה. התנצלותה של ממשלת אוסטרליה באה בעקבות דו"ח ממשלתי מקיף ובו נגבתה עדותן של מאות אמהות שנפלו קורבן לשיטה. רבות מאותן אמהות סיפרו כי הסכימו למסור את ילדיהן בגלל הדימוי הרע שדבק באותן שנים באמהות לא נשואות. אחרות אמרו כי סוממו וחלק סיפרו כי חתימותיהן זויפו על ידי הרשויות.

משפחות שנפגעו מהאימוץ בכפייה, היום בפרלמנט בקנברהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ