רויטרס
ד-פ-א

צפון קוריאה הודיעה לפנות בוקר (שבת) כי היא נכנסת ל"מצב של מלחמה" עם דרום קוריאה, על רקע המתיחות הגוברת עם שכנתה ועם ארצות הברית, המקיימות תרגיל צבאי משותף.

דוברת המועצה האמריקאית לביטחון לאומי, קייטלין היידן, אמרה שהאיומים נלקחים ברצינות, ונשמר הקשר הקרוב עם דרום קוריאה. עם זאת היא הוסיפה שהכרזות צפון קוריאה מהווה המשך של דפוס מוכר.

בהודעת פיונגיאנג, שפורסמה בסוכנות הידיעות KCNA, נאמר כי "מעתה, יחסי הצפון והדרום יעברו למצב של מלחמה וכל הנושאים שיעלו בין המדינות יטופלו בהתאם". בהצהרת צפון קוריאה נאמר עוד כי היא תגיב "ללא רחם" על כל פעולה של דרום קוריאה שתפגע בריבונותה.

קים זו'נג און משקיף לעבר דרום קוריאה, לפני כשבועייםצילום: אי–פי

גורם במשרד הביטחון בסיאול אמר היום כי אין כל עדות לפעילות חריגה של צבא צפון קוריאה, והוסיף שאין בהצהרה כל חדש. לדברי שר המידע במדינה, האחראי לקשרים הפוליטיים עם צפון קוריאה, הפארק התעשייתי המשותף לשתי המדינות פועל כרגיל. הוא הוסיף שאלה עוד "איומים פרובוקטיביים". 

משרד ההגנה בדרום קוריאה קרא לפיונגיאנג לחדול מהשמעת איומיה, וטען כי התרגיל הצבאי המשותף עם האמריקאים ימשיך כמתוכנן עד סוף חודש אפריל, וכי הוא הגנתי בלבד.

בכיר בממשל האמריקאי הביע ספקנות ביחס לאמיתות האיום. הוא העיר שאביו של שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג איל, היה לפחות מעט יותר צפוי בהתנהגותו, ונהג לשגר איומים שהסבו את תשומת לב העולם ואז למנף זאת למשא ומתן דיפלומטי. רוסיה קראה לשתי המדינות לגלות איפוק. לדברי פקיד בכיר במשרד החוץ במוסקווה, "אנו מקווים שכל הצדדים יפגינו אחריות מרבית ואף אחד לא יחצה את נקודת האל חזור".

אתמול הזהיר מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, כי סוללות הטילים של ארצו מוצבות ומוכנות "ליישב את החשבונות עם ארה"ב". לפי דיווחים בתקשורת הממשלתית, קים "קיים פגישות מבצעיות דחופות" עם בכירי הצבא, והורה על הכנת סוללות טילים למתקפה על אדמת ארה"ב ודרום קוריאה. לדברי קים, "לאור המצב הנפיץ, הגיע הזמן ליישב את החשבונות עם האימפריאליסטים האמריקאים".

בכיכר העיר בפיוניאנג נערכה עצרת בהשתתפות רבבות אנשים, לתמיכה בקריאות הלוחמניות של מנהיגם. נשים וגברים, רובם לבושי מדים, עמדו בשורות מסודרות ואגרופים מונפים וקראו: "מוות לאימפריאליסטים האמריקאים". על כרזות שהוצבו בכיכר נכתב בגנות השכנה הדרומית: "לקרוע למוות את הבובות הבוגדניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ