צפון קוריאה מחדשת את הפעילות במתחם הגרעיני ביונגביון; ארה"ב מקדמת מכ"ם טילים ענק לזירה

הכור ביונגביון, שהפעילות בו נפסקה לפני שש שנים, מפיק פלוטוניום לנשק גרעיני, האוזל לצפון קוריאנים. במקום יש גם מתקן העשרת אורניום

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צפון קוריאה הודיעה הבוקר (שלישי) כי בכוונתה להפעיל מחדש את המתקן הגרעיני שלה ביונגביון, שנסגר ב-2007 כחלק ממאמצי הקהילה הבינלאומית להביא לפירוקה של פיונגיאנג מנשק גרעיני. במקביל, ממשיכה צפון קוריאה באיומיה לתקוף את דרום קוריאה לנוכח התרגיל הצבאי הגדול שהיא מקיימת עם ארה"ב. התרגיל צפוי להימשך עד סוף חודש אפריל.

דובר מטעם הוועדה הצפון קוריאנית לאנרגיה אטומית מסר כי חידוש העבודה ביונגביון נובע ממחסור בחשמל במדינה ולנוכח כוונותיה של צפון קוריאה "להגדיל את הכמות ואת האיכות הארסנל הגרעיני שבידה". המתקן הגרעיני ביונגביון כולל כור גרעיני אשר ממנו ניתן לייצר פלוטוניום לנשק ומתקן העשרת אורניום.

הפעילות בכור הופסקה ב-2007 בעקבות הסכם עם ארה"ב לעצירת תוכנית הגרעין תמורת משלוחי מזון - הסכם שהתפרק מאז. ב-2008 אף הרסו הצפון קוריאנים את מגדל הקירור של הכור, כצעד של הפגנת רצון טוב כלפי המעצמות. לפי הבי-בי-סי, בתוך חצי שנה ניתן יהיה לחדש את פעולת הכור.

הכור ביונגביון, שעוצמתו 5 מגה וואט, הוקם ב-1986 אחרי שבע שנות בנייה. במקביל אליו הקימה צפון קוריאה שני מתקנים גרעיניים נוספים בעוצמות גבוהות יותר, אולם בנייתם נזנחה ב-1994 בעקבות הסכם שהושג עם המערב. צפון קוריאה יכולה להפיק מהכור ביונגביון בשנה כשבעה קילוגרמים של פלוטוניום - כמות המספיקה לייצור פצצת גרעין אחת.

מומחים מעריכים כי עד סגירת הכור הספיקו הצפון קוריאנים להפיק פלוטוניום לשש עד שמונה פצצות. אולם עד כה הם ערכו שלושה ניסויים גרעיניים, שלפחות שניים מהם היו ניסויים בפצצת פלוטוניום, כך שחומר הגלם שלהם לפצצות אלה הולך ואוזל. המסלול של ייצור פצצות גרעין מפלוטוניום נחשב פשוט יותר מאשר מסלול העשרת האורניום, אולם את הכורים הגרעיניים הנדרשים למסלול זה קשה יותר להסתיר.

המתחם הגרעיני ביונגביון כולל גם מתקן להעשרת אורניום עם 2,000 צנטריפוגות מתקדמות, שגם הפעילות בו תחודש. המתקן, שארה"ב חשדה בקיומו כבר מ-2002, נחשף בידי הצפון קוריאנים ב-2010. אולם למרות שייצור פצצה מאורניום נחשב מסובך יותר, את מתקני ההעשרה קל להסתיר, ובמערב לא יודעים אם אין לצפון קוריאנים מתקני העשרה סודיים נוספים. חלק מהמומחים מעריכים כי הניסוי הגרעיני האחרון שערכה צפון קוריאה, בתחילת השנה, היה ניסוי בפצצת אורניום. במקביל, מקדמת צפון קוריאה תוכנית לבניית טילים בליסטיים מסוג טייפו-דונג 2 כך שתוכל לאיים על ארה"ב ומדינות רחוקות נוספות.

קים ג'ונג און עם ראשי מטה הטילים של צבא צפון קוריאה, שלשום בפיונגיאנגצילום: רויטרס

המתיחות בחצי האי הקוריאני גברה מאוד בעקבות הניסוי הגרעיני השלישי במספר שביצעה צפון קוריאה לפני כחודשיים. בעקבות כך, הידקה מאוד מועצת הביטחון את הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות על פיונגיאנג. התרגיל הצבאי רק הגביר את ההתלהמות הרטורית של הצפון וזו אף הכריזה על מצב מלחמה עם דרום קוריאה.

בסיאול אמרו אתמול כי יגיבו בעוצמה אם צפון קוריאה תתקוף את הדרום. נשיאת המדינה, פארק גן-הייאה, נועדה עם שר ההגנה ובכירים נוספים ושינתה את הנהלים כך שיחידות מקומיות יוכלו להגיב באופן מידי לתקיפות של הצפון, מבלי להמתין לאישור מסיאול. בתגובה למהלך הצפון קוריאני, אמר אתמול מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שהוא גם דרום קוריאני, כי "המצב חייב להירגע. אין צורך לצפון קוריאה לעלות על מסלול התנגשות מול הקהילה הבינלאומית. איום גרעיני אינו משחק".

במקביל, שלחה ארה"ב מטוסי קרב חמקנים מדגם F-22 לתמרון הצבאי, לאחר שבשבוע שעבר השתתפו בו שני מפציצים חמקנים מדגם B-2, שיכולים לשאת נשק גרעיני. כמו כן נודע כי צבא ארה"ב קידם את המשחתת ג'ון מקיין ומכ"מ ימי גדול לעבר חופי הצפון על מנת לעקוב טוב יותר אחרי הנעשה במדינה. לפני ארבע שנים, בעת מתיחות עם צפון קוריאה, קידמה ארה"ב את המכ"ם המתקדם -  המתנייע על פלטפורמה ימית - סמוך להוואי, כדי לנסות לזהות שיגור טילים מתוכנן. מכ"ם ה-SBX מסוגל לזהות עצמים מרחפים בגודל כדור בייסבול, ממרחק של כ-4,500 קילומטר.

צילום: סוכנות ההגנה מפני טילים של ארה"ב

שלשום אימצו קים ובכירי מפלגת הפועלים השלטת הצהרה הקובעת שנשק גרעיני הוא מרכיב מרכזי בהגנת המדינה, ושלא יוותרו עליו "אפילו בתמורה למיליארד דולרים". פיונגיאנג ציינה שהנוכחות הצבאית האמריקאית בדרום היא הסיבה העיקרית לצורך שלה בטילים ובנשק אטומי.

במערב סבורים כי האיומים החוזרים ונשנים של צפון קוריאה נועדו לנסות ולשכנע את סיאול ואת וושינגטון לשנות את עמדותיהם במגעים שהן מנהלות עם פיונגיאנג מאחורי הקלעים. כמו כן, משמשים האיומים את מנהיגה הצעיר של צפון קוריאה, קים ג'ונג און, לחיזוק מעמדו בתוך המדינה הקומוניסטית המבודדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ