הברומטר של היחסים נסגר |

צפון קוריאה עוצרת את הגישה לאזור התעשייה המשותף עם הדרום

לאחר ההכרזה על חידוש הפעילות בכור הגרעיני ביונגביון, הודיעה פיונגיאנג על סגירת המעבר לפארק התעשייה - סמל בודד לשיתוף הפעולה בין המדינות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

צפון קוריאה אסרה היום (רביעי) על 480 עובדים מדרום קוריאה להיכנס לפארק התעשייתי המשותף לשתי המדינות בעיר קיסונג, הסמוכה לגבול מהצד הצפוני. קיסונג היא סמל כמעט בודד לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות היריבות. בפארק התעשייתי שהחל לפעול ב-2004 יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום.

בקיסונג מיוצרות סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה והיא נדבך די חשוב בכלכלה של צפון קוריאה. ואולם, נציגי המשטר בפיונגיאנג מסרו כי נסיבות פוליטיות בחצי האי הקוריאני גרמו להחלטה בנוגע לקיסונג.

ההחלטה מגיעה יום לאחר הכרעה דרמטית יותר - להפעיל מחדש את המתקן הגרעיני ביונגביון, שנסגר ב-2007 כחלק ממאמצי הקהילה הבינלאומית להביא לפירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני. המתקן ביונגביון כולל כור גרעיני אשר ממנו ניתן לייצר פלוטוניום לנשק ומתקן העשרת אורניום. במקביל, ממשיכה צפון קוריאה באיומיה לתקוף את דרום קוריאה לנוכח התרגיל הצבאי הגדול שהיא מקיימת עם ארה"ב. התרגיל צפוי להימשך עד סוף חודש אפריל.

כבר ב-2009 הביא התרגיל הצבאי המשותף של דרום קוריאה וארה"ב לסגירת הגבול בקיסונג לימים ספורים. אך בעלי המפעלים והעובדים הדרום קוריאנים חוששים כי הפעם ההשלכות יכולות להיות דרמטיות יותר. "אני דואג כיוון שאני לא יכול לעשות עסקים ואני גם חושש מהעתיד לבוא", אמר היום ג'ו אין-סוק, דרום קוריאני בן 54 שעובד בקיסונג. ללא חומרי הגלם שמגיעים ברובם מדרום קוריאה, המפעלים בקיסונג לא יוכלו לתפקד מעבר לימים הקרובים.

בינתיים הרשויות בצפון קוריאה אפשרו לשלושה עובדים דרום קוריאנים לחזור לארצם כבר הבוקר וכמה עשרות נוספים אמורים לחזור בהמשך היום. אך במקביל מאות עובדים ועשרות משאיות מלאות בסחורות לא יכלו לחצות את הגבול לצפון קוריאה. קיום היונג-סוק, דובר משרד האיחוד של דרום קוריאה, קרא לפיונגיאנג "להחזיר מיד את מעבר הגבול בקיסונג למצבו הנורמלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ